petrix29
16.05.13,09:02
Chcel by som dať ohodnotiť starý dom. Mohol by mi niekto poradiť postup.

Potreboval by som to na deditské konanie. Kolko by to mohlo stáť. Dík.
arizona
16.05.13,07:07
Zalezi na co ten odhal potrebujes. Ak iba pre vlastnu potrebu, tak si zavolaj 2-3 realitakov /z roznych RK/ oni ti daju najlepsi odhad,za kolko by sa dal dom predat.
Peggynka
17.05.13,08:45
Pre ilustráciu pridám moju čerstvú skúsenosť.Realitka ohodnotila dom aj s garážou na 57 500 € a poisťovacia agentka po zadaní údajov do systému zaspievala cenu 156 900 €.Ja osobne som na cene 85 000 €.Takže rozpätie pomerne veľké.Ak to potrebuješ pre dedičské konanie,nájdi si realitku,ktorá dá najnižšiu cenu,z tejto ceny sa odvíja odmena za prejednanie dedičstva pre notára.
buchač
17.05.13,09:02
Realiťáka ani tak nie ...ten hľadí na zisk ...
Na jednej strane dá tú svoju cenu ... dokonca ponúkne hotové peniaze za okamžitý odkup , no následne sa oná nehnuteľnosť objaví v ponuke realitky v cene oveľa vyššej ...
Najlepšie je nejaký znalec spečiatkou ... absolútne nezaujatý , ktorému síce zaplatíš , ale aspoň vieš , na čom si ...

Dedičské konanie sa tiež nejak nedá obísť ...
Súdy nie sú blbé a dá sa posúdiť , či cena nehnuteľnosti nebola schválne podhodnotená ...
....a vždy sa nájde nejaký nespokojenec z radov dedičov ...
trevize
17.05.13,09:04
Realitak ti moze dat odhad trhovej ceny. Bude vychadzat z podobnych ponuk...nikde vsak nie je napisane ze to je realna cena.
Pre ucely dedicskeho konania si ludia davaju radsej ohodnotit na mensiu hodnotu aby platili nizsi poplatok notarovi. Ak sa vsak nededi v priamom rade a dedicia to budu chciet predat do 5 rokov od nadobudnutia tak radsej nespekulovat a ohodnotit normalne.
Alebo si radsej dajte spravit znalecky posudok...je to otazka 200€ +-.
korela
17.05.13,11:53
Tak rady typu realitka mám tento týždeň za sebou. Vedome sa stláčala cena a argumentovalo sa nezmyslami.
Čo sa týka ceny znaleckých posudkov za nehnuteľnosti v súčasnosti, tak 200 eur+- prichádza do úvahy pri veľkých RD, vilách, inak v BA sa pohybujú posudky za byty cca 100 - 120 eur, realitka si zaň však vyžiada oveľa vyššiu cenu. Za RD o niečo viac, málokedy je to nad 200 pri bežných RD.
Rozalka
17.05.13,12:12
Ak ide o dedenie, odporúčam súdno-znalecký posudok, ak sa bude dom predávať cez úver, aj tak ho bude treba a aspoň cena bude reálna a poplatok notárovi tiež.
kezeso
17.05.13,13:36
Vyhľadaj si súdneho znalca, na tvojom okresnom súde ti poradia, alebo
http://www.azet.sk/katalog/znalci-v-odbore-stavebnictvo_1/
DanielaSL
17.05.13,13:47
Určite znalca, len ten vie vypočítať skutočnú hodnotu. Inak ku dedičskému konaniu nie je potrebný znalecký posudok, ale často sa stáva, že podľa fotografie notári ohodnotia nehnuteľnosť sami .....poväčšine nadsadia..aby to bolo v ich prospech. Ale seriózny notár si vypýta znalecký posudok aj keď to zákon nevyžaduje.
trevize
17.05.13,15:35
Neviem co mas proti realitkam. Preco by realitka mala pytat za znalecky posudok viac penazi. Jednak to realitka nerobi...a ak narazas na nejaku proviziu od znalca za dohodenie kseftu tak to je smiesne. A ak to nejaka realitka aj skutocne robi ani sa mi verit nechce....
S cenou znaleckych za byt suhlasim, ale "bezna" cena za znalecky na RD je 200-250. Ak mas kontakt na lacnejsieho znalca budem vdacny za kontakt.
trevize
17.05.13,15:39
Na druhu stranu aj znalecke posudky mozu byt znacne nepresne a nevystihnu trhovu hodnotu.
A aj ked notar niekedy nadhodnoti, nemusi to byt vzdy na skodu.....hlavne v pripade nasledneho predaja zdedenej nehnutelnosti.
trevize
17.05.13,15:40
Realitka v zaujme rychleho obchodu podhodnotila. Poistovak v zaujme vyssej provizie nadhodnotil. Treba pozriet podobne nehnutelnosti v inzercii...tie daju aku taku predstavu o cene.
trevize
17.05.13,15:42
V tomto pripade, kedze je to pre potrebu dedicskeho, realitak nemusi mat zaujem zavádzať.
buchač
17.05.13,16:07
Písal som všeobecne , čo sa týka toho ohodnotenia ...

Ale keď chceš odpoveď ohľadom nehnuteľnosti , tak v prípade dedičského konania už tobôž nie ...na to sú iní , nazvem múdrejší ...
Spomínal som aj tie hotové penaize na ruku , tak vedz , že aj to som už poriešil ...ibaže som sa nebavil s nejakým mlaďasom , ale majiteľom renomovanej realitky ,ktorý už niečo za sebou má ...

Takže toto boli kokrétnosti ...
Peggynka
17.05.13,18:53
Agentka poisťovne to zadávala do tabuliek poisťovne...Tak to majú v tej poisťovni nastavené-videla som to.Ale takýto rozdiel ?
Realitka len oceňovala,nerobila obchod.
korela
17.05.13,19:09
RK si dá spraviť od znalca posudok, a od klienta si za posudok vypýta viac, navýši si cenu.
Alebo to tak nie je? Možno nie vždy. Lepšie je si zadať posudok priamo u znalca.
Samozrejme, že ak ide o vilu za 50 mil., cena posudku je vyššia, ale nie preto, že klient na to má.
korela
18.05.13,10:19
To trevize:
Znalecké posudky nemajú byť prečo značne nepresné, podľa tvojho vyjadrenia. Možno kedysi sa dalo trochu kľučkovať za nejaký bakšiš na požiadanie, ale bolo málo znalcov, ktorí by boli ochotní takto spolupracovať, nikto z nich nechce prísť o pečiatku.
Už dlhšie znalci na nehnuteľnosti pracujú s jednotným programom, ten ich ani veľmi nepustí mimo.
Znalecké posudky sú objektívne. Ešte znalci aj prikladajú k posudku čas, za ktorý posudok vypracovali. Keď idú cestou hodinovej mzdy.
Ak klient nie je spokojný s výslednou cenou ohodnotenia, môže ešte vždy požiadať o kontrolný posudok u ďalšieho znalca.
Ak sa robí posudok pre banky (úvery), tak tam je nemožné cenu akokoľvek navyšovať, pretože prechádzajú ešte ich vlastným posúdením.
AmmiS
18.10.13,19:04
Pre dedičské konanie dedičia nie sú povinní zisťovať všeobecnú cenu majetku. Všeobecnú cenu majetku stanoví súdny komisár - notár na základe zhodného tvrdenia dedičov. Dôkazy o cene sa vykonávajú vtedy, ak sú tieto tvrdenia o cene odlišné. Určenie ceny majetku sa viaže na okamih smrti poručiteľa.

Takže, zbytočne sa hádať, kto dá lacnejší znalecký posudok. Nie je potrebné investovať do ZP pre dedičské konanie.

Ešte pridám aj znenie zákona, ktorý o tom vyslovene hovorí, len pre istotu aj ostatným.

Občiansky súdny poriadok OSP 99/1963 Z.z., § 175o (1) Na podklade zistenia podľa § 175m určí súd všeobecnú cenu majetku, výšku dlhov a čistú hodnotu dedičstva, prípadne výšku jeho predlženia v čase smrti poručiteľa. Za všeobecnú cenu majetku určí súd sumu zhodne tvrdenú účastníkmi; ak sú tvrdenia rozdielne, vykoná súd na jej zistenie potrebné dôkazy. Ustanovenie § 136 sa použije primerane.
buchač
18.10.13,19:19
No šak veď aj hej ...
Ibaže otázka bola upravená , keď už viacerí reagovali a ďaľší reagovali na predchádzajúce odpovede ...

Takže asi tak to potom aj vyzerá , keď jeden nedá komplet info ...
Ja tomu vravím ..." že jak u blbov "...
Martin1310
18.10.13,20:53
Možno by bolo dobré pripomenúť že znalec ohodnotí stavbu podla určitých tabuliek a jej skutočného stavu. Je to proste jej hodnota ako takej.Trhová cena môže byť v skutočnosti uplne inde.
Na trhovú cenu by som sa spýtal skôr toho realiťáka.
Neviem ktorá cena sa vlastne berie do uvahy ale podla mna tá od znalca,realitka ti predsa žiadny uradny doklad nedá, leda že by si sama zavolala znalca a to môžeš aj bez nej.
Peggynka
19.10.13,05:31
Moja notárka mi predložila posudok od realitky (aj s fotografiami),bola som prekvapená,že kedy to ofotili a myslím,že na dedičské asi netreba úradného znalca.Keby som nesúhlasila s uvedenou cenou,až potom by sa musel predložiť znalecký posudok.Pravdou je,že od tejto ceny sa odvíja odmena pre notára za prejednanie dedičstva,takže navyšovať cenu by mala záujem predovšetkým notárka.Prejednávala sa polovica z 57 500€ (28 750€) a stálo nás to 400€-čo je myslím,dosť nehorázna suma.
kn-alka
17.03.21,11:12
a tu dokonca reagujete na 7-8 rokov starú tému, toto nie je miesto na reklamu