juliettmm
16.05.13,11:35
Dobrý deň, potrebovala by som sa informovať ohladne môjho problému. Ten problém je: je rodinný dom, v ktorom sú dve bytové jednotky, jednu bytovú jednotku vlastní súkromná osoba a druhú vlasní právnická osoba /jedna firma/. Bola vykonaná rekonštrukcia strechy z dôvodu zatekania a zateplenia. Faktúra bola zaplatená fyzickou osobou, čiže vlastníkom prvej bytovej jednotky. Táto fyzická osoba následne žiadala právnickú osobu o vyrovnanie, tá však odmietla svoj podiel zaplatiť. Následne toto celé bolo podané na súd a súd zamietol teraz žiadosť o preplatenie sumy, lebo uznal premlčaciu dobu právnickej osobe. Moja otázka znie, počíta sa premlčacia doba od dátumu zaplatenia faktúry alebo od podania žiadosti právnickej osobe o preplatenie? Súdom mi bolo povedané, že od zaplatenia faktúry. Oplatí sa mi podávať odvolanie? Právnikom mi bolo povedané, že zaplatenie faktúry je jeden právny úkon a žiadanie o preplatenie druhý, je to tak???
focalor
16.05.13,09:55
Pokiaľ sú obe osoby spoluvlastníci stavby a bola vykonaná rekonštrukcia a bola zaplatená faktúra len jednou osobou, tak v podstate sa druhá osoba (PO) bezdôvodne obohatila, keďže za svoj podiel na rekonštrukcii nič nepatila. V tomto ponímaní beriem plynutie premlčacej doby od úhrady faktúry, pretože už plnením došlo k bezdôvodnému obohateniu PO na úkor FO. Javí sa to tak, že súd rozhodol dobre. Zaslanie výzvy na plynutie premlčacej doby nemá vplyv, pretože takáto výzva nie je právna skutočnosť, na ktorú by sa viazalo plynutie premlčania.
juliettmm
16.05.13,10:06
Ďakujem veľmi za odpoveď, ale to ste ma teda nepotešili :/ . čiže je úplne zbytočné podávať odvolanie a prišla som o peniaze :/ a firma, ktorá ma peňazí kopec sa môže len a len vyťešovať? je možné nejakým spôsobom ešte reagovať a domáhať sa peňazí?
focalor
17.05.13,06:38
Pokiaľ skutočnosť zodpovedá tomu čo som napísal, tak nepomôže ani odvolanie, proste súd musí žalobu zamietnuť, ak je podaná námietka premlčania a k nemu aj skutočne došlo... FY može samozrejme zaplatiť, ale je to len o jej dobrej vôli, samotný záväzok premlčaním nezanikol, ale uplynutím času a vznesením námietky sa stal súdne nevymáhateľný...