eva0704
16.05.13,13:24
Dobrý deň, poprosím o radu. Dostala som do rúk vyúčtovaciu faktúru za elektriku kt. sa týka vyúčtovanie minulého roka. Mali sme totiž preplatok, kt. nám bol pripísaný ešte v januári na účet. Nevedela som čo to je, tak som si túto faktúru vyžadala. Ale neviem ako ju mám teraz zaúčtovať. Mám ju dať na nejakú nedaňovú 5..celé aj s DPH? Alebo DPH odviesť v tomto mesiaci?
Tweety
16.05.13,11:41
Zaúčtuješ ju klasicky do roka 2013. Dph odvedieš v mesiaci, kedy si ju obdržala.
azla
16.05.13,11:42
Ide o opravnu faktúru. Do Dph ju daš v období, kedy si ju obdržala.- (pri dobropise daň odvádzaš)
Ohľadom účta - preplatok ti znižuje náklady. Fa naučtuješ ako nevýznamnú opravu chýb minulých období (klasicky zaučtuješ ako by si učtovala v riadnom termíne - ( predpokladám -502/-321 )
Ohľadom dane z príjmov - neupravuješ r. 2012 , uvedené zaúčtovanie Ti znižuje náklady r. 2012 - čiže nepodavaš DDP k roku 2012 ale to ponechaš v r. 2013 - vychádzajúc z § 17/29

(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
eva0704
17.05.13,13:49
Ďakujem za odpovede. Takže ak som to dobre pochopila môžem to dať do nákladov r.2013?