DANIELAš
10.03.06,08:57
Dobrý deň,

rada by som poznala Váš názor.
Sme firma, ktorá poskytuje upratovanie domácností a firiem. Pri zamestnávaní pracovníčok postupujem nasledovne:
1/ na prvé dva-tri mesiace im urobím DoVP, nakoľko neviem ako sa osvedčia a či aj im bude takáto práca vyhovovať
2/ potom im ponúknem TPP alebo KPP (niektoré pracujú aj na ŽL)
môj problém je ten, že oni sú odmeňované hodinovou sadzbou a nie je vždy dopredu zrejmé koľko hodín za daný mesiac odpracujú
takže keď má pani menej ako 80 hod. do mesiaca je v poriadku KPP, ale čo ak má zmluvu na KPP a odpracuje napr. 120h. Čo v takom prípade? Mám jej spätne opraviť zmluvu na TPP? Lenže v tom prípade nedosiahne ani minimálnu mzdu a ani počet hodín na TPP, mám jej tie hodiny navyše vyplatiť ako odmenu, alebo jej urobiť TPP a doplaťiť minimálnu mzdu? Na tom by sme ako firma prerobili. Neexistuje niečo medzi tým, napríklad prac.pomer na trištvrtinový úväzok?

A moja ďaľšia otázka, k 01.02.2006 sme zamestnali jednu pani na DVP, a žiada odo mňa aby som jej uplatnila daňový bonus. Má na neho nárok, keď pracuje na DVP?

Ďakujem veľmi pekne za Vaše názory
Daniela
alušik
10.03.06,08:39
Dobrý deň,

rada by som poznala Váš názor.
Sme firma, ktorá poskytuje upratovanie domácností a firiem. Pri zamestnávaní pracovníčok postupujem nasledovne:
1/ na prvé dva-tri mesiace im urobím DoVP, nakoľko neviem ako sa osvedčia a či aj im bude takáto práca vyhovovať
2/ potom im ponúknem TPP alebo KPP (niektoré pracujú aj na ŽL)
môj problém je ten, že oni sú odmeňované hodinovou sadzbou a nie je vždy dopredu zrejmé koľko hodín za daný mesiac odpracujú
takže keď má pani menej ako 80 hod. do mesiaca je v poriadku KPP, ale čo ak má zmluvu na KPP a odpracuje napr. 120h. Čo v takom prípade? Mám jej spätne opraviť zmluvu na TPP? Lenže v tom prípade nedosiahne ani minimálnu mzdu a ani počet hodín na TPP, mám jej tie hodiny navyše vyplatiť ako odmenu, alebo jej urobiť TPP a doplaťiť minimálnu mzdu? Na tom by sme ako firma prerobili. Neexistuje niečo medzi tým, napríklad prac.pomer na trištvrtinový úväzok?

A moja ďaľšia otázka, k 01.02.2006 sme zamestnali jednu pani na DVP, a žiada odo mňa aby som jej uplatnila daňový bonus. Má na neho nárok, keď pracuje na DVP?

Ďakujem veľmi pekne za Vaše názory
Daniela

Pracovnú zmluvu by som spätne neopravovala. Kratší pracovný čas neznamená polovičný pracovný čas. Môže to byť akýkoľvek pracovný čas, ktorý je kratší ako pracovný čas pri plnom úväzku, čiže kratší ako 40 hod. týždenne. Ak sa rozhodnete, že uzatvoríte zmluvu na 30 hod. týždenne, tak dáte 30 hod., ak na 26, tak dáte 26... Je to len na Vás. Ak však už zmluvu uzatvoríte - hodiny, ktoré sú odpracované naviac, by som zohľadňovala ako prácu nadčas. Aj tú predsa zákonník práce povoľuje.
A k tej druhej otázke - podpísala Vám vyhlásenie k zdaneniu? Ešte som sa síce nestretla s prípadom vyplácania daňového bonusu pri dohode, ale ak by podpísala vyhlásenie k zdaneniu a mala príjmy vyššie ako je polovica minimálnej mzdy, tak si myslím, že by sa ten daňový bonus aj mohol vyplatiť... Inak si ho môže potom nárokovať dodatočne pri ročnom zúčtovaní dane.
DANIELAš
10.03.06,08:55
Ďakujem za Vašu odpoveď
Ešte k tým nadčasom, pri KPP je to koľko hodín mesačne?
D
alušik
10.03.06,09:21
U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas...:eek:
alušik
10.03.06,09:23
Viem, že takto by som odpovedať nemala, ale keby som to mala riešiť ja, tak by som to asi riešila tak, že by som jej zaplatila tie hodiny naviac asi tiež cez odmeny.;)