trevize
17.05.13,12:12
Zdravim,

Nedavno vysiel tento clanok http://ekonomika.sme.sk/c/6794487/prenajimate-osetrite-si-svoje-vydavky.html o prenajmoch.

Z neho mi vyplyva, ze ak prenajimatel nema zaradenu nehnutelnost v obchodnom majetku, moze si dat do nakladov len el., vodu, asi aj polozky v najomnom ktore plati spravcovi okrem fondu oprav. A to je vsetko. Ziadne investicie, ziadne opravy si uplatnovat nemoze.

Priklad: gars. V BA – hodnota 50k bez nabytku
cena prenajmu 350€/mesiac vratane E = 4200€/rok
realne vydavky (najomne s fondom, el., plyn, možno daň z nehnuteľnosti) povedzme 150€/mesiac = 1800€/rok
vydavky ktore si mozem uplatnit cca 100€/mesiac = 1200€/rok
nezdanitelna cast 500€
zaklad dane 2500€
dan 475€
teoreticky cisty zisk: 4200-1800-475 = 1925€/rok
To som ani nepocital proviziu pre realitku vo vyske mesacneho najmu. Po skonceni najmu treba vymalovat, mozno prikupit nejaku chladnicku pre noveho najomnika. Realny cisty zisk mozno nevyjde ani 1000€/rok. Vsetko za predpokladu, ze nevymaknem neplatica. Aky ma potom prenajom vyznam? Mat 50k v banke tak na urokoch mam viac a bez problemov.

Ostava moznost zaradit nehnutelnost do obchodneho majetku. Vdaka odpisom povedzme, ze dan z prijmu za prenajom nebude ziadna. Co v pripade ze nehnutelnost bude treba predat do 5 rokov od vyradenia z obchodneho majetku? Zdanuje sa cely prijem podla kupnej ceny uvedenej v kupnej zmluve (pre uvedeny priklad, t.j. 50k)? 9500€ dan + 7000€ zp?