Monika
29.09.04,13:57
Prajem všetkým krásny deň.

Včera som sa zúčastnila školenia ohľadom Zákona o ochrane osobných údajov /č.428/2002 Z.z./, rada by som dala do pozornosti niekoľko skutočností vzhľadom k tomu, že nás prednášajúci strašil, že Úrad na ochranu osobných údajov už začal robiť kontroly a pokuty za nedodržanie zákona sú skutočne dosť mastné.

Takže, tento zákon sa týka - štátnej správy, miest a obcí a všetkých FO a PO, ktoré spracúvajú osobné údaje.

Tento zákon definuje povinnosť pre každého prevádzkovateľa IS /FO i PO/, ktorý samestnáva viac sko 5 osôb, výkonom dohľadu písomne poveriť zodpovednú osobu alebo viaceré zodpovedné osoby, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákonných ustanovení pri spracúvaní osobných údajov. Odborné vyškolenie zodpovednej osoby alebo zodpovedných osob je povinný zabezpečiť prevádzkovateľ.
- to znamená, že ak vo svojim informačnom systéme spracúvate osobné údaje a máte viac ako 5 zamestnancov, musíte niekoho zaškoliť /dostane certifikát, že sa takého školenia zúčastnil/, a potom túto zaškolenú osobu písomne poveríte, že ona sa bude zaoberať spracúvaním osobných údajov, ak sa jedná o viac osôb, písomných poverení bude viac.

Ďalej, osobné údaje možeme spracovať len so súhlasom dotknutej osoby /dotknutá osoba je vlastne každý človek/.

Ak zamestnanec podpíše pracovnú zmluvu, svojím podpisom dáva súhlas na spracovanie osobných údajov, ktoré sa v pracovnej zmluve nachádzajú.

Ak zamestnávateľ požaduje od zamestnanca viacej informácií, ako je uvedených na pracovnej zmluve môže ich pracovávať len s jeho súhlasom.
Zakázané údaje /§ 8 zákona/ - rasový a etnický pôvod, politické názory, náboženská viera, zdravotný stav, atď.

Skartácia osobných údajov - platí tu, že prevádzkovateľ osobných údajov je povinný bezodkladne osobné údaje zlikvidovať, ak ich už nepotrebuje, ale ak sa na túto skutočnosť neviaže iný zákon. Samozrejme, že v účtovníctve musíme archivovať všetky doklady podľa osobitných predpisov /asi 20 rokov/ - takže na tento prípad sa skartácia nevzťahuje.

Ďalej za osobné údaje, za ich bezpečnosť zodpovedá prevádzkovateľ a je povinný zabezpečiť ich proti strate, ukradnutiu, zničeniu, atď.

Každý, kto pracuje s osobnými údajmi je povinný mať BEZPEČNOSTNÝ PROJEKT - môžeme si ho vypracovať aj sami, alebo sa na trhu už vyskytujú firmy, ktoré takéto projekty robia - lektor nám bohužiaľ nevedel nikoho odporučiť, ale jeden kolega sa vyjadril, že počul, že to robia aj niektorí právnici a že to tak može stáť okolo 3.000,- Sk, ale tá cena sa bude zrejme odvíjať aj od veľkosti toho projektu, takže neviem ...

Ak si bezpečnostný projekt urobíme sami, musíme mať na neho urobený AUDIT /kto to robí - o tom nepadla žiadna zmienka/.

BEZPEČNOSTNÝ PROJEKT sa skladá - zámer
- analýza bezpezpečnosti - súčastný stav na pracovisku
- bezpečnostné smernice - ako dosiahneme žiadaný stav.

POUČENIE - zamestnanec, ktorý spracúváva osobné údaje, a ktorý prichádza do styku s osob.údajmi, musí podpísať poučenie o povinnosti mlčanlivosti, v rozsahu ich spracovania a nakladania s nimi.

REGISTRÁCIA informačného systému - § 8 - osobitné kategórie /hovorí sa tam o tom, ktoré IS musia byť zaregistrované na Úrade o ochrane osobných údajov - sú to tie, ktoré sú uvedené v § 8 a ďalej tie, ktoré narábajú s rodnými číslami, alebo sa ich týka cezhraničný tok.

Cezhraničný tok - ak osobné údaje vychádzajú z našej republiky von - napr. v prípade zamestnania v cudzine.

Lektor povedal, že ak nevieme, či naša firma je povinná sa na tomto úrade zaregistovať, máme tam dať požiadavku a napísať, s čím sa zaoberáme, akým spôsob spracúvame osobné údaje a ni nám pošlú odpoveď, či sa máme zaregistrovať alebo nie.

Výnimky registrácie sú - pracovný pomer, odborová organizácia, os.údaje nábož., polit. charakteru, os.údaje pre vnútornú potrebu, štátna správa, obce mestá, v zdravotníctve, školstve, štatistike a pri vstupoch k zamestnávateľovi /myslí sa ak prechádzame cez vrátnicu a musíme sa zaevidovať/.

Ďalej každý, kto spracúváva osobné údaje musí mať vypracovanú EVIDENCIU OSOB. ÚDAJOV - § 29 /ak nie je povinný sa zaregistrovať/
- obsahom evidencie - § 26
- názov firmy, sídlo, právna forma, IČO, atď.
- zoznam, účel spracovania osob. údajov
- zoznam osôb, ktoré nakladajú s osob. údajmi

TÚTO EVIDENCIU TREBA KAŽDOPÁDNE SPRACOVAŤ !!!

SANKCIE - pri nedodržaní zákona -

- ak sa firma nazaregistruje a má - pokuta do 3 mil. SK
- ak firma nemá vypracovanú evidenciu os.údajov - pokuta do 1 mil.
- ak neurčí písomne poverenú osobu - pokuta do 500 t. Sk
- ak poskytne osobné údaje neoprávnenej osobe - pokuta do 100 t.


A túto skutočnosť sme mali mať urobenú od 1.marca 2003. čiže byť zaregistrovaný, alebo mať urobenú evidenciu a spracovný bezpeč.projekt/.

ADRESA - Úrad na ochranu osobných údajov
Odborárske námestie 3
817 60 Bratislava 5

alebo www.dataprotection.gov.sk (http://www.dataprotection.gov.sk/)


PS - Ak neviete, či Vám stačí podpísaná pracovná zmluva každého zamestnanca, dajte im ešte podpísať prehlásenie.
Vzor jedného prehlásenia /veľmi pekne spracované/ je už aj na porade, ale momentálne sa mi nedarí ho nájsť.

EJ, ale som sa rozpísala, dúfam, že to aspoň niekomu pomôže.
Pekné čítanie a pekný deň.
Monika

UPRAVA RICHARD:
Dovolím si zasiahnuť do tohoto príspevku a dať na začiatok rešerš o ochrane os. údajov od VLADAN (23.06.2005):
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV – MALÉ ZHRNUTIE



Dávam do pléna materiál, ktorý som spracovala na základe absolvovaného školenia dňa 10.6.2005, kde školiteľkou bola JUDr. Drabišinová – kontrolórka na Úrade na ochranu osobných údajov SR.



K tomuto materiálu vám ako pomôcka poslúži aj samotný Zákon o ochrane osobných údajov (ďalej „zákon“) č. 90/2005, ktorý nadobudol účinnosť dňa 1.5.2005.



1. Zákon upravuje ochranu osobných údajov fyzických osôb pri ich spracúvaní (údajmi fyzických osôb sa rozumejú údaje občanov).

2. Zákon sa vzťahuje, okrem iných, aj na právnické a fyzické osoby, ktoré spracúvajú osobné údaje.



§ 3 - Osobný údaj

Údaj týkajúci sa určenej alebo určiteľnej FO, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora (u nás je to RODNÉ ČÍSLO) alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu.

Ak je zverejnené iba meno a priezvisko – nie je to osobný údaj, lebo v našom geografickom priestore (Slovensko) je viacero osôb, ktoré môžu mať rovnaké meno a priezvisko. Ani rodné číslo samo o sebe nie je osobný údaj – z rodného čísla vieme určiť dátum narodenia a pohlavie, nevieme konkrétne určiť, že je to presne osoba XY. Napr. rodné číslo+adresa už možno považovať za osobný údaj, lebo podľa týchto dvoch charakteristík sa dá jednoznačne určiť, identifikovať osobu.

Osobnými údajmi nie sú, ak sú samostatne napr.tieto údaje o fyzickej osobe:

- číslo občianskeho preukazu,

- číslo pasu,

- číslo vodičského preukazu,

- telefónne číslo,

- emailová adresa,

- číslo bankového účtu.



§ 4 - Prevádzkovateľ

Právnická a fyzická osoba, ktorá sama alebo spoločne s inými určuje účely a prostriedky spracúvania osobných údajov.



§ 4 - Sprostredkovateľ

Právnická a fyzická osoba, ktorá spracúva osobné údaje v mene prevádzkovateľa – tu by mala existovať určitá forma zmluvy alebo písomné poverenie medzi prevádzkovateľom a sprostredkovateľom, ktoré určuje rozsah a podmienky spracúvania osobných údajov. Väčšinou sú to už uzavreté zmluvy na účtovnícke služby, alebo na výpočet miezd, stačí doplniť dodatkom k tejto zmluve, ktorý hovorí o ochrane osobných údajov.

Ak prevádzkovateľ poveril spracúvaním sprostredkovateľa až po získaní osobných údajov, oznámi to dotknutým osobám pri najbližšom kontakte s nimi, najneskôr však do troch mesiacov od poverenia sprostredkovateľa (tu nám školiteľka nevedela jednoznačne povedať, či musím zvlášť upozorniť aj manželku, dieťa, ak mi zamestnanec poskytol ich osobné údaje na spracovanie mzdovej a personálnej agendy).



§ 4 - Oprávnená osoba

Každá fyzická osoba, ktorá prichádza do styku s osobnými údajmi v rámci svojho pracovnoprávneho vzťahu, na základe poverenia, zvolenia alebo vymenovania a ktorá môže osobné údaje spracúvať len na základe pokynu prevádzkovateľa, zástupcu prevádzkovateľa alebo sprostredkovateľa.



§ 4 - Dotknutá osoba

Každá fyzická osoba, o ktorej sa spracúvajú osobné údaje.



§ 7 - Súhlas dotknutej osoby

Osobné údaje možno spracúvať len so súhlasom dotknutej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak!!! Pre nás mzdárov je dôležitý § 7 ods. 3, ktorý hovorí o tom, že ak sa osobné údaje spracúvajú na základe osobitného zákona (napr. sociálne poistenie, zdravotné poistenie, daň z príjmov a pod.), súhlas dotknutej osoby sa NEVYŽADUJE!!!

V tomto § sme sa bavili o tom, že čo ak mi príde zamestnanec s tlačivom pre banku (potvrdenie o príjme) na účely poskytnutia pôžičky alebo úveru – keďže tlačivo dáva vyplniť zamestnanec je si vedomý, že tam budú jeho osobné údaje, tak súhlas k tomuto poskytnutiu netreba.

Určite ste sa stretli s tým, že vyplnené tlačivá a údaje z nich, si banky, resp. spoločnosti, ktoré požičiavajú peniaze, overujú telefonicky. Tento postup však neupravuje žiadny osobitný predpis, preto odporúčanie školiteľky bolo v tom, že na otázky treba odpovedať iba áno/nie, teda potvrdiť iba pravdivosť/nepravdivosť uvedených údajov. Lebo ak by sme do telefónu „chceli“ poskytnúť nejaké osobné údaje, nemohli by sme tak učiniť, lebo na toto už potrebujeme súhlas dotknutej osoby.

Ďalšou témou k tomuto § boli životopisy a žiadosti o prijatie do pracovného pomeru – zaradili sme to do § 7 ods. 4b) – je to istá forma predzmluvného vzťahu, čiže tu sa súhlas dotknutej osoby taktiež nevyžaduje. Týmto uchádzačom by sa mala oznámiť likvidácia ich osobných údajov po splnení účelu, ale je tu možnosť od tejto činnosti upustiť a to podľa § 14 ods. 2.



§ 15 – Zodpovednosť za bezpečnosť osobných údajov

Za bezpečnosť osobných údajov zodpovedá prevádzkovateľ a sprostredkovateľ a na tento účel prijme primerané technické, organizačné a personálne opatrenia (tu zaznela otázka aké sú tie primerané opatrenia – tak napríklad: spisy zamestnancov majú byť uložené tak, aby sa „nepovaľovali“ – školiteľka uviedla, že netreba sejf alebo trezor ale primerané opatrenia). Opatrenie vo forme BEZPEČNOSTNÉHO PROJEKTU IS (súčasťou bezpečnostného projektu sú aj bezpečnostné smernice) prijme prevádzkovateľ a sprostredkovateľ, ak sú v IS spracúvané osobitné kategórie osobných údajov (u nás RODNÉ ČÍSLO) a IS je prepojený na verejne prístupnú počítačovú sieť (u nás INTERNET) alebo je prevádzkovaný v počítačovej sieti, ktorá je prepojená na verejne prístupnú počítačovú sieť.

Ostatní, ktorý je nemajú IS prepojený na internet sú povinní vypracovať BEZPEČNOSTNÉ SMERNICE.

V prípade, ak dávate spracovávať mzdy externe a nevlastníte vo firme IS, ktorý obsahuje osobné údaje ale iba kartotéku (teda osobné údaje v listinnej podobe), stačí vám, ako prevádzkovateľovi, vypracovať bezpečnostné smernice a bezpečnostný projekt vypracuje sprostredkovateľ, ak on vlastní IS prepojený na verejne prístupnú počítačovú sieť.

Audit-hodnotiacu správu treba predložiť až na požiadanie úradu, a to vtedy, ak má úrad pochybnosti o bezpečnosti vášho IS.



§ 16 – Bezpečnostný projekt

Bezpečnostný projekt by mal obsahovať všetko podľa ods. 3, 4, 5 a bezpečnostné smernice podľa ods. 6.

Vypracovaný bezpečnostný projekt ostáva vo firme, nikde sa neposiela, nikomu sa nepredkladá, podľa neho by sa mala riadiť zodpovedná osoba.

Ešte som sa pýtala školiteľky, kto podpisuje vypracovanie bezpečnostného projektu – odpoveď: bezpečnostný projekt netreba podpisovať, je to záväzný predpis pre oprávnené osoby. Podpisuje sa iba jeho schválenie.



§ 17 – Poučenie

Prevádzkovateľ alebo sprostredkovateľ je povinný poučiť oprávnené osoby o právach a povinnostiach ustanovených týmto zákonom.



§ 19 – Dohľad nad ochranou osobných údajov

Ak prevádzkovateľ zamestnáva viac ako 5 osôb, výkonom dohľadu písomne poverí zodpovednú osobu.

Odborné vyškolenie zabezpečí prevádzkovateľ, odborným vyškolením sa chápe buď absolvované školenie alebo aj ovládanie zákona a úloh z neho vyplývajúcich. Vtedy stačí Vyhlásenie prevádzkovateľa, že daný človek ovláda tento zákon.

Ak prevádzkovateľ písomne poveril zodpovednú osobu, je povinný o tom písomne informovať úrad, najneskôr do 30 dní odo dňa poverenia a to doporučenou zásielkou. Tlačivo oznámenia sa dá nájsť na www.pdp.gov.sk (http://www.pdp.gov.sk/) - v časti registrácia.

Zodpovednou osobu môže byť FO, ktorá má spôsobilosť na právne úkony (t.j. dosiahla vek 18 rokov) a je bezúhonná (nemá zápis v registri trestov). Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov, ktorý ostáva u prevádzkovateľa, resp. sprostredkovateľa. Zodpovednou osobou môže byť zamestnanec, sprostredkovateľ alebo aj iná fyzická osoba ale aj živnostník. Živnostník nie je považovaný za štatutárny orgán, preto môže byť zodpovednou osobou.



§ 24 – Povinnosť registrácie a evidencie

Prevádzkovateľ registruje IS alebo vedie o nich evidenciu.



§ 25 – Podmienky registrácie

Povinnosť registrácie sa vzťahuje na všetky IS, v ktorých sa spracúvajú osobné údaje úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania s výnimkou tých IS, ktoré:

- podliehajú osobitnej registrácii podľa § 27 ods. 2,

- podliehajú dohľadu zodpovednej osoby,

- obsahujú osobné údaje FO na účely vedenia mzdovej a personálnej agendy – tu spadajú mzdové softy firiem, ktoré nemajú zodpovednú osobu, čiže nemusia registrovať IS (ale musia viesť evidenciu o nich!!!)



§ 29 – Podmienky evidencie

O IS, ktoré nepodliehajú registrácii (naše mzdové programy), prevádzkovateľ vedie evidenciu, a to najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov o týchto IS. Rozsah tejto evidencie je totožný s údajmi, ktoré sú uvedené v § 26 ods. 3 – tu je pomôckou Registračný formulár na www.pdp.gov.sk (http://www.pdp.gov.sk/) , stačí si ho vytlačiť a urobiť evidenciu podľa bodov tam uvedených.



§ 55 – Prechodné ustanovenia

Písomné poverenie zodpovednej osoby prevádzkovateľ oznámi úradu najneksôr do 30. 6. 2005. Vyhlásenie o tom, že zodpovedná osoba bola odborne vyškolená je jednou vetou obsiahnuté už v oznámení prevádzkovateľa, takže nie je potrebné posielať potvrdenie o vyškolení.





Úrad na ochranu osobných údajov SR pripravuje FAQ (často kladené otázky), neviem kedy sa to zrealizuje, treba sledovať ich stránku.
Gabr
29.09.04,12:12
Monika, si úžasná. Skvelé informácie. Vďaka moc.
Ale predsa, vieš bližšie definovať informačný systém?
Díky.
Monika
30.09.04,05:19
Gabr, pekný deň.

Informačných systém je podľa mňa každý systém, ktorý spracúváva osobné údaje akoukoľvek formou - ručne /pri evidencii v kartorékach/, počítačom ...

Keď sa nad tým viac zamyslíte tak každý - štátna správa, mestá a obce, školy, zdravotníctvo, podnikatelia FO aj PO, atď., všetci narábame s menami, priezviskami, rodnými číslami, adresami, atď. Aj obyčajný zásielkový predaj eviduje adresu svojho zákazníka, takže ... tento zákon sa týka všetkých, ktorí používajú osobné údaje.

Dúfam, že som poradila viac.
Pekný deň
Monika
janaGT
30.09.04,05:24
keď zamestnáva napr. s.r.o. menej ako 5 zamestnancov? Tento zákon potom neplatí?
Monika
30.09.04,06:15
JanaGT, pekný deň.

Podľa mňa tento zákon platí pre všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom spracúvajú osobné údaje.

Ak firma zamestnáva menej ako 5 zamestnancov, platí podľa mňa, pre ňu všetko z tohto zákona, okrem toho, že nemusí mať za týmto účelom vyškoleného /certifikovaného/ zamestnanca, ale ostatné veci platia.
To znamená - zaregistrovať sa na úrade na ochranu osobných údajov /ak spĺňa podmienky podľa zákona/
- mať spracovaný Bezpečnostný projekt
- mať vypracovanú Evidenciu osobných údajov
- mať podpísané prehlásenie o mlčanlivosti zamestnanca /alebo zamestnancov/, ktorý prichádza do kontaktu s osobnými údajmi
- a mať podpísané prehlásenie od zamestnancov o spracúvaní ich osobných údajov. Ako som už vyššie napísala, ak zamestnanec podpíše pracovnú zmluvu, týmto spojím podpisom dáva súhlas na spracovanie osobných údajov, ktoré sa nachádzajú na pracovnej zmluve. Ak zamestnávateľ vyžaduje ďaľšie osobné údaje /napr. svojím zamestnancom pri nástupe do práce dávate vypisovať osobný dotazník, ktorý obsahuje osobné údaje nad rámec pracovnej zmluvy je potrebné aby zamestnanci podpísali ešte aj toto prehlásenie navyše/.

Dúfam, že som pomohla.
Krásny deň.
Monika
lenkav
30.09.04,07:04
Príjemný deň Monika,

v tom príspevku si spomínala, že sa to týka štátnej správy. My sme súkromná sféra - týka sa to aj nás?
Luna
30.09.04,07:10
A máme zas čo robiť,to preto aby sme sa práci nenudili?Ja som na hranici 5 ľudí.Monika si super!
Monika
30.09.04,07:19
Lenkav,

tento zákon sa týka samozrejme aj podnikateľov - FO aj PO.
/Veď aj súkromná sféra spracúva osobné údaje už len napr. tým, že zamestnávate ľudí, robíte im výplaty, posielate výkazy - všade tam sa vyskytujú ich mená, priezviská, rodné čísla, bydliská, atď./
Tento zákon podľa mňa platí pre všetkých.

Krásny deň.
bea
30.09.04,07:20
Monika, ste ozaj super! Ale zdesila som sa, keď som zistila, že by sa to malo týkať aj "mojich" firiem! Neviem, či sa do toho niekto pustí.
valeriam
30.09.04,08:41
pomóóóc!!!!!
Lubina
30.09.04,08:52
Ahoj Monika,

nevedela by si mi prosím ťa poradiť kontakt na odborné vyškolenie ohľadom Zákona o ochrane osobných údajov. Už som sa o tom zmienila šefovi a ten mal z toho hlavu v smútku, takže sa idem do toho pustiť, aby to bolo všetko v poriadku. Ďakujem za pomoc a skvelé informácie.
Monika
30.09.04,09:29
Ahoj Lubina,

posielam Ti súkromnú správu, krásny deň.

Monika
Zuzana68
30.09.04,09:57
Ahoj Monika nemám vôbec dobrý pocit z týchto informácii ale ďakujem.Mám čo dohánať,neteším sa.Ak môžeš porad školitelov,nech to mám v poriedku. Díky moc. Zuzana
Monika
30.09.04,10:11
Ahoj Zuzana68,

posielam aj Tebe súkromnú správu.
Pekný deň. Monika
Hlinkovx
30.09.04,12:58
Chcela by som sa opýtať.. či niekto má už vypracované k zákonu o ochrane osobných údajov nejaké tie potrebné smernice..atď. popr. čo všetko sa tam má nachádzať...
zajtra ak nezabudnem.. tak sem pridám nejaké to vyhlásenie..., ktoré som objavila..v našej obchodnej korešpondencii... s poisťovňou

A samozrejme Monika ďakujem za vyčerpávajúce informácie..
accad
30.09.04,18:11
Pre Moniku - ak sa dá informácia o školení ohľadom zákona o ochrane osobných údajov bolo by možno praktickejšie hodiť to do PORAdy ako posielať súkromné správy. Pravdepodobne po týchto informáciach žiadateľov bude pribúdať. Ale ak to chceš radšej posielať súkromnou správou, mám aj ja záujem.
zuzana
01.10.04,04:32
Aj ja mám záujem.Ďakujem.
ANNA
01.10.04,05:18
Monika ďakujem aj ja a asi budem mať pravdu, že to viacerých zaskočilo, čo všetko vlastne k tomu treba. Pripájam sa k Edite dať to na poradu. Ja by som tiež mala záujem. Ďakujem
Heni
01.10.04,05:19
poprosím aj ja. vďaka.

pekný deň :)
Hlinkovx
01.10.04,05:21
Takto to má vyriešené jedna poisťovňa - na každom výkaze... je napísané toto...
ono by bolo dobré.. to nejako upraviť na podmienky firmy a myslím si, že pre firmy ktoré majú do 5 zamestnancov... by to aj s podpismi zamestnancov + nejaký pokec .. mohlo stačiť..?!

Vyhlásenie poistníka v zmysle zákona NR SR č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov.
Vyhlasujem, že som splnomocnený vyššie uvedenými poistenými osobami na uvedenie ich osobných údajov do poistnej zmluvy a na udelenie súhlasu na ich použitie na účel vykonávania poisťovacej činnosti podľa zákona č. 95/2002 Z.z. vrátane sprístupnenia údajov subjektom so sídlom v cudzine za podmienok podľa §23 zákona č. 428/2002 Z.z. a za podmienky, že zahraničné subjekty sú v zmluvnom vzťahu s UNION, poisťovacou a.s., na výkon zaisťovacej činnosti a asistenčnej služby, vykonávanie marketingovej činnosti súvisiacej s poisťovacou činnosťou, vykonávanou priamo UNION, poiťovacou a.s. alebo jej zmluvnými partnermi v prospech UNION, poisťovacej a.s..Súhlas dotknutých osôb môže byť kedykoľvek písomne odvolaný. Odvolanie nemá spätné účinky
Janna
01.10.04,05:21
Aj ja poprosím.
Ďakujeme Jana
Hlinkovx
01.10.04,05:24
Monika.. ale aj ja ťa radšej poprosím o nejaký kontakt.
Ďakujem
Monika
01.10.04,05:41
Prajem všetkým krásny deň.

Ohľadom školenia - Zákon o ochrane osobných údajov.

U nás v meste /Spišská Nová Ves/ toto školenie usporiadala:

ĽUDOVÁ AKADÉMIA
Hviezdoslavova 19
052 01 Spišská Nová Ves

Tel./fax - 053/4414706

Pokiaľ by mala Ľudová akadémia zastúpenie aj v iných mestách a o takéto školenie by Ste mali viacerí záujem, určite by Vám vyhoveli. Skúste sa informovať.

Čo sa týka prednášajúceho lektora - JUDr. František Fabián, t.č. 053/4463687.

Krásny deň a víkend.
Monika
Lubina
01.10.04,10:04
Čo sa týka toho školenia ohľadom Zákona o ochrane osobných údajov trocha som pátrala a vypátrala som štyri firmy:

1. Kochman information systems & services, Martinská 49, Bratislava, tel. 02/43411958 - 9, www.kiss.sk (http://www.kiss.sk)
2. Vectra s.r.o., Mudroňova 5, Žilina, tel. 041/5640252 - 4, www.vectra.sk (http://www.vectra.sk)
3. ID System, s.r.o., Brezová 52, Banská Bystrica, tel. 0905/844858, www.idsystem.sk (http://www.idsystem.sk)
4. MITAS, s.r.o., Pribinova 25, Bratislava, tel. 0903/177702, www.mitas.sk (http://www.mitas.sk)

Dúfam, že Vám to pomôže.
accad
01.10.04,19:28
Ako si vysvetľujete § 25 ods.3 ...?
Na stránke Úradu na ochranu osobných údajov v kapitole registrácia je uvedené
Výnimky z registrácie-
Podľa § 25 ods.3 zákona registrácii nepodliehajú informačné systémy nasledovného charakteru:
- personálne a mzdové informačné systémy (PAM) i keď obsahujú rodné číslo a zdravotné údaje,
Mám si to vysvetliť tak, že sa táto výnimka vzťahuje na mzdové programy, len vtedy ak obsahuje rodné číslo a zdravotné údaje, ale už sa nevzťahuje keď obsahuje napr. údaje o trvalom bydlisku, ČOP, rodné čísla detí, dosiahnuté vzdelanie, atď?
Hlinkovx
01.10.04,20:59
Zákon umožňuje spracúvať osobné údaje iba so súhlasom dotknutej osoby. Súhlas sa nevyžaduje vtedy, ak sa osobné údaje spracúvajú na základe osobitného zákona, ktorý ustanovuje zoznam osobných údajov, účel ich spracúvania, podmienky ich získavania a okruh dotknutých osôb. Následne z § 52 ods. 2 zákona vyplýva, že prevádzkovatelia, ktorí spracúvajú osobné údaje na základe osobitného zákona, ktorý neustanovuje náležitosti v ustanoveniach uvedených v § 52 ods. 2, môžu tieto osobné údaje spracúvať v rozsahu nevyhnutnom na dosiahnutie ustanoveného účelu spracúvania bez súhlasu dotknutých osôb, ale len do 31. decembra 2005. Zamestnávateľ, ktorý spracúva osobné údaje o svojich zamestnancoch, na účely personálnej a mzdovej agendy v rozsahu nevyhnutnom na plnenie si povinností, ktoré mu vyplývajú z osobitných zákonov, ich spracúva na základe osobitných zákonov. Ďalšie prípady, kedy sa môžu spracúvať osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby sú upravené v § 7 ods. 4 zákona č. 428/2002 Z. z.

je to časť uverejnená na tomto linku:http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=3925
Hlinkovx
01.10.04,21:13
Toto som našla na internete.. a keď to má takto ošetrené banka...
takže podľa mňa - keď mi zamestnanec podpíše dodatok k pracovnej zmluve, v ktorej vyjadrí súhlas s tým... aby som ja, ako zamestávateľ... mala jeho a jeho členov rodiny osobné údaje... , ktoré potrebujem

*podľa osobitných predpisov / zákonník práce, zákon o sociálnom poistení, zákon o zdravotnom poistení a podobné... čo ja viem ešte aké predpisy/

tak by to nemal byť problém...

Samozrejme zamestnávateľ musí poveriť niekoho, kto bude zodpovedať za to, aby sa nezneužili.... tieto údaje.. atď - najlepšie ošetriť nejakou smernicou...a hotovo...teda aspoň vto dúfam...
accad
02.10.04,08:36
V mojej otázke ide skôr o to, či musíme ak len spracuvávame mzdy našich zamestnancov na mzdovom programe podstúpiť celú procedúru v zmysle zákona 428/2002 ( tak ako o tom píše Jana a Monika vo svojích príspevkoch) alebo stačí dať zamestnancom podpísať prehlásenie, v ktorom dáva súhlas k spracúvaniu jeho osobných údajov pre potreby výpočtu miezd a osobnej agendy, zamestnancovi, ktorý prichádza do styku s osobnými údajmi ostatných zamestnancov ( riaditeľ firmy, ekonóm, asistentka, ktorá píše zmluvu a pod.) dať podpísať prehlásenie o mlčanlivosti. Napísať smernicu s pokecom ohľadne prehlásenia k súhlasu, prehlásenia o mlčanlivosti a technickom zabezpečení ochrany osobných údajov s uvedením programu, na ktorom sú mzdy spracovávane.
Alebo musíme vypracovať autorizovaný bezpečnostný projekt, urobiť registráciu IS, zabezpečiť certifikované školenie zamestnanca, mať podpísané prehlásenia, vypracovať evidenciu osobných údajov. Tento postup sa mi zdá ťahanie peňazí z vrecka malých firiem, ide napr. o obchodnú spoločnosť, ktorá má do 20 zamestnancov a nepracuje s inými osobnými údajmi ako sú osobné údaje o svojich zamestnancoch potrebných pre výpočet miezd.
Hlinkovx
02.10.04,09:11
To accad ... Však tam je práve tá výnimka... že keď ty tie údaje zbieraš na základe iných zákonov - že to nemusíš mať...
aspoň ja som to tak pochopila...
možno sa mýlim... ale ja urobím asi len dodatok k pracovnej zmluve... nejakú smernicu ..s odôvodnením , ktoré je vyššie uvedené...
Ruzickova
06.10.04,09:44
Aj my sme obchodna firma a mame 24 zamestnancov a tiez vyuzivame ich osobne udaje len na vypocet miezd a ak si nahodou kupia nejaky tovar,tak im vystavime fakturu.To znamena,ze ani nasa firma nemusi sa registrovat a tiez ak mame viac udajov ako na pracovnej zmluve im dat podpisat dodatok. Je to tak alebo nie.
Hlinkovx
06.10.04,09:46
To Ruzickova....
to by aj mňa zaujímalo.. ja mám síce len asi 4 zamestnancov..ale nič asi iné nepodniknem, než urobím dodatok k pracovnej zmluve a nejakú totú smernicu..
Ruzickova
06.10.04,09:57
To zasa vymysleli nieco perfektne.Mozes mi prosim ta potom poslat tu smernicu.Neviem ako to urobit.Vdaka.Pekny den
Hlinkovx
06.10.04,10:08
To Ruzickova...
jaj keby ju už mám... tak hej... ale ešte ma to len čaká.. niečo také vytvoriť...ale možno sa nájde niekto, kto ju už má a poskytne ju...
Ale ak nie.. tak po DPH-čku sa do toho pustím... a uvidíme.. dúfam, že ma kontrola nepredbehne..
rosemary
06.10.04,10:13
Ja som si tiež myslela, že keď používame osobné údaje v personálnom a mzdovom sw nemusím sa registrovať. Ten zákon mi pripadal tak chaotický, že som z opatrnosti zisťovala kde, kedy a ako. Poslali mi dotazníky o xxxstranách, tie som popravde vyplnila , poslala ...no a zaregistrovali nás.
Hlinkovx
06.10.04,10:26
TO ROSEMARY...
koľko zamestnancov máš... ?..to si tam volala, alebo cez e-mail vybavovala...resp.. keď máš skúsenosti.. niečo o tom popíš... nech sa niečo dozvieme...
Ale aj tak sa mi to zdá s prepáčením...blbosť... pretože tam je napísané, že ak osobné údaje je potrebné využívať na základe iných predpisov... tak netreba nič.. iba podpis zamestnancov ...
rosemary
06.10.04,10:53
Mám 150 zamestnancov. O kontakte na úrad vlády - ochrana osobných údajov mi zistil informácie kolega bezpečák /na nejakom školení ohľadne utajovaných skutočností to rozoberali hneď po vydaní zákona/. Tak som tam zavolala. Ing.Michlík, ktorý so mnou komunikoval je zlatý človek, všetky tlačiva a dotazníky mi zaslal meilom, tie som vyplnila / naozaj popravde/ a zaregistrovali nás.T.z. Máme riadne pridelené registračné číslo. Vo fyrme používame osobné údaje iba v personalistike a v mzdách. Preto stále tomu nerozumiem.
Hlinkovx
06.10.04,11:02
A nemáš ešte tie papiere z toho e-mailu.. resp. nemohla by si mi to preposlať..kuknem na to..
janaGT
06.10.04,11:10
alebo ich dať na poradu... pozrime si ich spoločne
rosemary
06.10.04,11:25
Skúšala som to nájsť v odstránenej pošte, už som to nenašla, bohužiaľ. ale skúste požiadať : statny.dozor@pdp.gov.sk,nemali by ste mať problém so zaslaním čistých tlačív .
Hlinkovx
06.10.04,11:37
Ešte tak sa opýtam... to si aj písala na túto adresu.. že či to potrebuješ a tak... alebo ti z tejto adresy prišli len tie čisté tlačiívá...Idem teda niečo vykonštruovať..a uvidíme..
Hlinkovx
06.10.04,12:24
Napísala som tento pokec, ktorý posielam na úrad na ochranu osobných údajov...
uvidíme,čo príde... odpoveď potom uverejním...

Sme firma s.r.o., ktorá sa zaoberá veľkoobchodným a malobchodným predajom.
Máme 4 zamestnancov a s nimi podpísaný dodatok v pracovnej zmluve/ znenie prikladám/.
Zamestnávateľ spracúva osobné údaje o svojich zamestnancoch, na účely personálnej a mzdovej agendy v rozsahu nevyhnutnom na plnenie si povinností, ktoré mu vyplývajú z osobitných zákonov / napr. Zákon o sociálnom poistení, Zákon o zdravotnom poistení, Zákon o dani z príjmu, Zákona o účtovníctve.../
Osobné údaje našich zamestnancov spracovávam len ja ako účtovníčka a mzdárka a mám podpísané vyhlásenie o mlčanlivosti.
Mám PC so systémom Windows XP. Vstup do tohto systému ako aj do účtovného programu POHODA je podmienený zadaním hesla, ktoré poznám len ja. Iná osoba prístup do môjho PC ani do účtovného programu nemá!

Chcela by som sa spýtať nasledovné veci:
1. Má naša firma povinnosť registrácie na Vašom úrade z dôvodu používania a spracovania osobných údajov našich zamestancov?

2. Má naša firma povinnosť registrácie na Vašom úrade z dôvodu vedenia účtovníctva vo vyššie uvedenom programe a používania údajov na identifikáciu firiem?

Ak áno, prosím Vás o zaslanie tlačív potrebných k registrácií, na Vašom úrade.

Ďakujem za Vašu odpoveď na môj e-mail...
vladan
06.10.04,13:47
očúvajte Poraďáci, ak urobím dodatky ku pracovným zmluvám o tom, že môžem používať osobné údaje zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, mala by som dodatky datovať ku dňu účinnosti Zákona o ochrane osobných údajov? či to môžem urobiť teraz, hm?
Pekný deň
Hlinkovx
06.10.04,15:16
Vladi, ja urobím dodatky k dátumu účinnosti zákona... pre starých zamestnancov a pre nových priamo vtedy, kedy nastúpili do zamestnania..
Ináč... ja som si myslela. že ty pomôžeš...
brm
06.10.04,16:54
moje nervy, ja mam zivnost ako mzdarka, robim mzdy pre 5 klientov...co z toho vsetkeho pre mna vyplyva...dnes mi stoji mozog, robim kvartalne danove hlasenia/iba 48 firiem.../ a nie som schopna rozmyslat...
vladan
06.10.04,18:13
Vladi, ja urobím dodatky k dátumu účinnosti zákona... pre starých zamestnancov a pre nových priamo vtedy, kedy nastúpili do zamestnania..
Ináč... ja som si myslela. že ty pomôžeš...
... sorry, ten "zákon s veľkým Z" som ani nepreletela, nie to prečítala :-(... áno, karhajte ma, som nezodpovedná, ale všetko sa "naraz" nedá

... ale popravde, som si myslela, že to len o tom, že ktoré osobné údaje sa nesmú od občana vyžadovať - skôr som si namýšľala, že to je pre úrady, ale teraz sa tu dozvedám také a onaké veci - no vlasy sa mi stavajú "dupkom" :-)
Janna
07.10.04,04:37
Prosím vás,
tlačivo súhlas dotknutej osoby /zamestnanca/ o pracovaní s jeho osobnými údajmi sa dáva aj zamestnancom na dohodu o vykonaní práce?
Jana
Hlinkovx
07.10.04,04:51
Janna,
ja by som to dala aj dohodárom podpísať. S tým, že to budeš mať od nich podpísané, nič nepokazíš...
Hlinkovx
07.10.04,04:55
... sorry, ten "zákon s veľkým Z" som ani nepreletela, nie to prečítala :-(... áno, karhajte ma, som nezodpovedná, ale všetko sa "naraz" nedá

... ale popravde, som si myslela, že to len o tom, že ktoré osobné údaje sa nesmú od občana vyžadovať - skôr som si namýšľala, že to je pre úrady, ale teraz sa tu dozvedám také a onaké veci - no vlasy sa mi stavajú "dupkom" :-)veď ja to isté.... nejak si furt aj tak myslím, že nič iné ako súhlasné vyhlásenie nepotrebujem..ale však, keď mi príde odpoveď , tak sa asi zbadám...
Vladi, buď rada že ti vlasy stávajú len dupkom a nie pupkom... :-)
a čo sa týka toho pokarhania...čo už s tebou.. :-) ale aby ti to neprešlo len tak ...za domácu úlohu dostávaš preštudovať zákon o ochrane blablabla..... :-)
Luna
07.10.04,06:10
Niečo o ochrane osobných údajov som našla v 1000 riešení 3/2003.Je tam článok o povinnosť prihlásenia k registrácii v prípade spracovania personalistiky a miezd.
Mne sa to nedá dať sem na poradu.

Časť s toho vypíšem:
Ak personálne a mzdové info.systémy obsahujú aj osobné údaje,z ktorých je zrejme členstvo zamestnanca v základnej odborovej organizácii prevádzkovateľa (napr.platba članského cez PAM),alebo spracúvané osobné údaje sú predmetom cezhraničného toku (napr: materská organizácia pravadzkovateľa je v zahraničí),takéto info.systémy podliehajú registrácii.

Registrácii nepodliehajú informačné systémy charakteru personálnych a mzdových informačných systémov.Je však potrebné viesť evidenciu s údajmi podľa §26 odst.3
zákona o ochrane osob.údajov.

O info.systémoch.ktoré nepodliehajú reg.,prevádzkovateľ vedie evidenciu,a to najneskôr odo dňa začatia spracuvávania údajov.
Je tam popísané všetko čo má obsahovať takáto evidencia.
Hlinkovx
07.10.04,06:26
Luna a nedá sa ti to poslať mi na e-mail... vložila by som to sem...a každý by si to mohol pozrieť... ak áno, pošlem ti do súkromných správ môj e-mail.. DÍKY...
Luna
07.10.04,06:41
Nemám skener na firme.Pravé preto som napísala č. tých 1000 riešení, ak by niekto na porade mal túto publikáciu mohol by to sem prilepiť. Ak sa nenájde nikto, ja to potom odpíšem čo má obsahovať evidencia.
Hlinkovx
07.10.04,06:43
Aha.. tak ok... ja som myslela, že to máš v elektronickej podobe..díky...
Hlinkovx
07.10.04,09:41
Práve mi volal pán z Úradu na ochranu osobných údajov... povedala som mu, že na tejto stránke vedieme už dlhú diskusiu o tomto zákone a že by sme boli veľmi radi, kedy sa tu vyjadrili.... Takže mi povedal... že to navrhne nadriadenému .. a uvidíme.
Mickya
07.10.04,11:02
Vie niekto, čo spadá pod osobné údaje? Je to napr. aj telefónne číslo, príp. mail?IČO - to je ale uvedené na internete? Vie niekto, čo tam presne všetko spadá?
Ďakujem
Hlinkovx
07.10.04,11:09
Keď mi ten pán z Úradu pre ochranu osobných údajov volal, povedal, že tento zákon sa vlastne týka ochrany osobných údajov fyzický osôb... nie firiem... z toho vyplýva, že IČO nie je osobný údaj..

Adresou súbor údajov o pobyte fyzickej osoby, do ktorého patria názov ulice, orientačné, prípadne súpisné číslo domu, názov obce, prípadne názov časti obce, poštové smerovacie číslo, názov okresu, názov štátu

Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu

všeobecne použiteľným identifikátorom trvalý identifikačný osobný údaj dotknutej osoby, ktorý zabezpečuje jej jednoznačnosť v informačných systémoch

Silvia, dokumenty som priložil, ale bude potrebné minimálne uviesť zdroj, resp. preveriť či je možné takto zverejňovať časti publikácie... richard

Tieto dokumenty nechala pre nás naskenovať LUNA... zo zdroja 1000 riešení 3/2003
anka1
08.10.04,06:28
Napísala som tento pokec, ktorý posielam na úrad na ochranu osobných údajov...
uvidíme,čo príde... odpoveď potom uverejním...

Sme firma s.r.o., ktorá sa zaoberá veľkoobchodným a malobchodným predajom.
Máme 4 zamestnancov a s nimi podpísaný dodatok v pracovnej zmluve/ znenie prikladám/.
Zamestnávateľ spracúva osobné údaje o svojich zamestnancoch, na účely personálnej a mzdovej agendy v rozsahu nevyhnutnom na plnenie si povinností, ktoré mu vyplývajú z osobitných zákonov / napr. Zákon o sociálnom poistení, Zákon o zdravotnom poistení, Zákon o dani z príjmu, Zákona o účtovníctve.../
Osobné údaje našich zamestnancov spracovávam len ja ako účtovníčka a mzdárka a mám podpísané vyhlásenie o mlčanlivosti.
Mám PC so systémom Windows XP. Vstup do tohto systému ako aj do účtovného programu POHODA je podmienený zadaním hesla, ktoré poznám len ja. Iná osoba prístup do môjho PC ani do účtovného programu nemá!

Chcela by som sa spýtať nasledovné veci:
1. Má naša firma povinnosť registrácie na Vašom úrade z dôvodu používania a spracovania osobných údajov našich zamestancov?

2. Má naša firma povinnosť registrácie na Vašom úrade z dôvodu vedenia účtovníctva vo vyššie uvedenom programe a používania údajov na identifikáciu firiem?

Ak áno, prosím Vás o zaslanie tlačív potrebných k registrácií, na Vašom úrade.

Ďakujem za Vašu odpoveď na môj e-mail...




Prosim Ta, nemohla by si prilepit sem na poradu dodatok k pracovnej zmluve a podpisane vyhlasenie o mlcanlivosti?
Dakujem pekne
Hlinkovx
08.10.04,06:33
To Anka1
dnes možno až v pondelok sa mi má úrad vyjadriť k tomu, čo som im tam poslala, takže potom to sem všetko kompletne nalepím....už vydrž
rosemary
08.10.04,09:14
Ako vidím, rozprúdila sa tu na túto tému zaujímavá debata. Chcela by som ešte upozorniť, že aj prijaté žiadosti o zamestnanie obsahujú osobné údaje. Vždy keď odpovedáme na žiadosti do listu uvedieme: S Vaším súhlasom však budeme Vaše materiály naďalej evidovať v našej databáze uchádzačov o zamestnanie.
Magma
08.10.04,09:27
Žiadosti o prijatie do zamestnania, ktoré obsahujú osobné údaje sa môžu vo firme ďalej evidovať iba vtedy, ak je v žiadosti napísané, že uchádzač o zamestnanie súhlasí s tým, aby organizácia evidovala naďalej jeho osobné údaje. Ak to tam nie je, je potrebné žiadosť vrátiť žiadateľovi, alebo skartovať!
rosemary
08.10.04,10:06
Magma, prosím Ťa, keď ich skartujete, robíte o tom nejaký protokol?
Hlinkovx
12.10.04,07:44
na Vaše otázky zo dňa 6.okóbra 2004 ohľadom zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane


osobných údajov v znení zákona č. 602/2003 Z.z. (naša značka 3291/04 OU-Sp).

Registračný formulár ako aj pokyny na jeho vyplnenie nájdete na stránke www.pdp.gov.sk (http://www.pdp.gov.sk/) v

sekcii registrácia.
Monika
12.10.04,08:11
Pekný deň Silvia,

ďakujeme veľmi pekne za Tvoje informácie.

Po pozornom prečítaní Tvojho stanoviska z Úradu na ochranu osobných údajov som si uvedomila, že ak evidujeme aj osobné údaje rodinných príslušníkov /čo evidujeme, napr. rodné čísla detí zamestnancov kvôli uplatňovaniu daňového bonusu/ mali by sme sa asi zaregistrovať všetci ?!?

Čo na to poviete milí poradcovia ?
Uvažujem správne ?

Pekný deň.
Monika
Zdenka
12.10.04,08:14
Je to vynikajúci príspevok, ďakujem a súčasne si dovoľujem položiť otázku, ako je to
s týmito údajmi, ak napr.personálnu a mzdovú agendu spracúva iná firma dodávateľským spôsobom.Častokrát pracovník sám nepozná ani sídlo ani osoby, ktoré
spracúvajú jeho osobné údaje.Aké sú povinnosti týchto spracovateľov z hľadiska zákona o ochrane osobných údajov ? Poučíme sa radi všetci.Vopred ďakujem.
Hlinkovx
12.10.04,08:20
MONIKA... presne k tomu istému ..som dospela aj ja... takže všetci , čo to ešte nemáme... ideme sa vrhnúť na registráciu... lebo pokuty sú fakt masné...
Len je to svinstvo, že vo výnimkách napíšu, že pokiaľ používanie vyplýva z iných predpisov, tak registrácia nie je nutná.. a nakoniec zistíš, že registrácia je nutná...tak či tak..
Hlinkovx
12.10.04,08:21
ZDENKA... myslím, že tam nie je o čom reč.. registrácia nutná, podľa mňa ja bezpečnostný projekt urobený budú musieť mať...
Hlinkovx
12.10.04,08:27
Komu sa nechce hľadať na internete tu je link
http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/generate_page.php3?page_id=276
jess
12.10.04,11:00
Silvia, prosím ťa, už som z týchto odpovedí magor. Keď teda spracovávam mzdy /do 5 ľudí/, personalistiku a účtovníctvo, pričom ale nespracovávam údaje rodinných príslušníkov nemusím sa registrovať? A ešte podotázka, ak v maloobchode spracovávaš os.údaje zákazníkov pre splátkové spoločnosti Quatro a pod., čo s tým? Prosím ťa, napíš mi to ako pre blbého. Vďaka.
rosemary
12.10.04,11:29
Podľa mňa, keď eviduješ osobné údaje zákazníkov, mali by ste mať registráciu a taktiež vypracovaný projekt. Mňa by ako zákazníka zaujímalo, ako nakladáte s mojími osobnými údajmi. Mala som ten istý problém, ešte minulý rok. Na žiadostiach o vydanie čipovej karty /žiaci a pracujúci na ne cestujú v autobusoch/ bolo rodné číslo žiadateľa. To sme potom zmenili na dátum narodenia, tlačiva sme protokolárne skartovali, ale pýtala sa som sa na to na úrade vlády, povedali mi, že v každom prípade je k tomu registrácia a po zničení osobných údajov sme mali každému písomne oznámiť, že ich osobné údaje boli zlikvidované podľa zákona.....atď. / mali sme ich asi päť tisíc/ A ešte pre tých ktorým spracováva mzdy niekto externe, v tej prihláške je aj sprostredkovateľ.
Hlinkovx
12.10.04,11:35
Jess... ja som z toho jeleň... môj osobný názor je:
ja mám 4 zamestnancov... a jednému vyplácam daňový bonus.. takže registrácia je tým pádom nutná...
ak spracovávaš údaje pre Quatro a sú tam rodné čísla. - tak registrácia je nutná.
Čiže z toho vyplýva, že sa radšej zaregistruj
Hlinkovx
12.10.04,11:39
Podľa mňa, keď eviduješ osobné údaje zákazníkov, mali by ste mať registráciu a taktiež vypracovaný projekt. Mňa by ako zákazníka zaujímalo, ako nakladáte s mojími osobnými údajmi. Mala som ten istý problém, ešte minulý rok. Na žiadostiach o vydanie čipovej karty /žiaci a pracujúci na ne cestujú v autobusoch/ bolo rodné číslo žiadateľa. To sme potom zmenili na dátum narodenia, tlačiva sme protokolárne skartovali, ale pýtala sa som sa na to na úrade vlády, povedali mi, že v každom prípade je k tomu registrácia a po zničení osobných údajov sme mali každému písomne oznámiť, že ich osobné údaje boli zlikvidované podľa zákona.....atď. / mali sme ich asi päť tisíc/ A ešte pre tých ktorým spracováva mzdy niekto externe, v tej prihláške je aj sprostredkovateľ.
Rosemary.. asi robíš v dopravnom podniku..a určite máte nejaký projekt vypracovaný./nakoľko je to kolos/ .. nemohla by si ho zverejniť .. popr. čo tam všetko má byť, aspoň uviesť.
Janna
12.10.04,11:39
A ked spracovávam mzdy 3 zamestnancom (2 bezdetný a 1 dôchodca bez manželky) je potrebná registrácia? Nemám žiadne iné údaje len tie základné ako sú meno,priezvisko, r.č., dátum narodenia, trvalé bydlisko, ČOP.
dakujem
jana
jess
12.10.04,11:40
No to sme ale dopadli nakoniec ...............
jess
12.10.04,11:44
Onoho času, keď to začalo , tak sa hneď našla firma, ktorá sa ponúkla, že mi sprostredkuje vypracovanie tohto projektu "len" za 5.000,-. Nie so až taká bohatá, že si môžem dovoliť mať v skrini papier za 5.000,-.
Hlinkovx
12.10.04,11:47
To Janna .. podľa mňa nepotrebuješ... ale ja osobne už by som sa zaregistrovala .. lebo náhodou budeš mať v tom nejakú zmenu a pozabudneš na to .. príde ti kontrola a nedoplatíš sa...
ale to už záleží na tebe...
rosemary
12.10.04,11:48
Chcela som už hneď na začiatku témy dať toto do placu, ale bohužiaľ mám to iba v tlačenej verzii, skener nemám, musela by som to prepisovať, je to dosť obšírne, ale skúsim napísať, ak sa Richard nenahnevá to najpodstatnejšie. Ale až zajtra
Hlinkovx
12.10.04,12:02
Budem veľmi rada.. určite to veľa ľuďom pomôže... ďakujem
Viera
12.10.04,12:51
Silvia, prosím ťa, už som z týchto odpovedí magor. Keď teda spracovávam mzdy /do 5 ľudí/, personalistiku a účtovníctvo, pričom ale nespracovávam údaje rodinných príslušníkov nemusím sa registrovať? A ešte podotázka, ak v maloobchode spracovávaš os.údaje zákazníkov pre splátkové spoločnosti Quatro a pod., čo s tým? Prosím ťa, napíš mi to ako pre blbého. Vďaka.
Čo sa týka to Quatra : Vo všeobecných podmienkach ( na rubovej strane zmluvy ) v bode IX. písm. i, a j, je ustanovenie o súhlase so spracovaním osobných údajov. Volala som aj do Quatra a tam mi tvrdia, že tým, že oni majú schválenú výnimku na spracúvanie rodných čísel, sme v poriadku aj my ako obchodní zástupcovia.
Quatro je na Úrade na ochranu osobných údajov registrované a tým ( vraj ) pre nás nevzniká povinnosť registrácie. Dúfam, že je to pravda...
Hlinkovx
12.10.04,12:58
Však pre istotu si to treba overiť na úrade pre ochranu osobných údajov....zato človek nič nedá... /len väčšinou musí vypisovať formulár o registrácii/
rosemary
13.10.04,08:25
Snažila som sa stiahnúť ešte jednu verziu, ktorú som spracovala pre jedného klienta:
Janca
13.10.04,08:29
Rosemary velka vdaka za pomoc. Myslim, ze hovorim za viacerych.
bea
13.10.04,08:57
Rosemary, ozaj vďaka. Ja sa síce ešte do takého niečoho nepúšťam, ale mám, keď bude treba!
Monika
13.10.04,09:21
Rosemary, ďakujeme veľmi pekne, tá Smernica je perfektne spracovaná a určite nám pomôže.
Krásny deň a ešte raz vďaka.
Hlinkovx
13.10.04,09:52
Rosemary.. pripájam sa k poďakovaniu za smernicu... moc mi uľahčila prácu. VĎAKA
jess
13.10.04,10:05
Ďakujeme všetci. Apropo Silvia, už si sa zaregistrovala ?
Hlinkovx
13.10.04,10:11
To Jess... práve som sa vrátila z pošty, bola som im poslať ten formulár na registráciu.
Stiahla som si smernicu..a idem ju prerobiť na svoje pomery.. sme totiž malá firmička..
dodatky z pracovnej zmluve už mám prichystané na podpis... takže uvidíme... čo bude...
jess
13.10.04,10:38
Silvia, som tvoja kópia. Tiež sme len takí maličkí a nejaké pokuty by nás veru aj zruinovali. Nemohla by si mi prosím ťa poslať ten formulár na registráciu?
rosemary
13.10.04,10:41
Som rada, že som mohla trochu pomôcť. Ešte som chcela dodať, že treba písomné poverenie pre pracovníka, ktorý spracováva osobné údaje v IS, a poverenie pre toho kto bude vykonávať dozor nad dodržiavaním litery zákona. V malých firmách väčšinou konateľ. Tá smernica je pre spoločnosť ktorá má 6 zamestnancov. Pracovníkom sme takisto dali podpísať prehlásenie, že súhlasia s ukladaním, spracovaním OU, a sú zodpovední za to, že včas a pravdivo nahlásia všetky zmeny /napr.nový vodičský preukaz, zmenu OP/.
anka1
13.10.04,10:48
Rosemary

Velka vdaka :)
Hlinkovx
13.10.04,11:47
Silvia, som tvoja kópia. Tiež sme len takí maličkí a nejaké pokuty by nás veru aj zruinovali. Nemohla by si mi prosím ťa poslať ten formulár na registráciu?
http://www.dataprotection.gov.sk/bu...hp3?page_id=276

tu si to musíš stiahnuť a vyplniť.. je tam k tomu aj pokec a vysvetlivky..
v prípade, že by ti to nešlo.. daj mi do SS tvoj e-mail... pošlem ti to.. ale je to moc obsiahle..
M3G
13.10.04,19:31
Nevypisuje sa žiadosť k daňovému bonusu ako súčasť pracovnej zmluvy?

Ak sa začneme všetci registrovať, tak budú mať úradníci zase chaos a nakoniec ten zákon o ochrane osobných údajov aj tak musia novelizovať, lebo nebol myslený na podnikateľov, ktorí spracúvajú mzdy. Ale to už budeme všetci zaregistrovaní...
Existoval v dobe schválenia tohoto zákona vôbec daňový bonus?
Iba odpočítateľné položky na dieťa.

V programe rodné čísla a mená príslušníkov zamestnancov našťastie neevidujem, ale keďže informačný systém tvorí aj hocijaký zdrap, tak to vidím asi tak, že všetky papiere, kde sú rodné čísla príslušníkov zamestnancov jednoducho schovám a ukážem ich iba tej kontrole, ktorá bude kontrolovať nárok na bonus. Ak príde hocijaká iná kontrola, papiere nebudú k dispozícii.
Hlinkovx
13.10.04,19:39
TO M3G Bohužiaľ.... tým, že vyplácaš daňový bonus..je každému jasné, že zbieraš aj rodné čísla... takže registrácia nutná...
vladan
13.10.04,20:06
TO M3G Bohužiaľ.... tým, že vyplácaš daňový bonus..je každému jasné, že zbieraš aj rodné čísla... takže registrácia nutná...
nechce sa mi veriť! fakt! z toho všetkého mi vyplýva, že 9 z 10tich firiem sa musí registrovať! Fakt išlo v zákone o ochrane osobných údajov o registráciu :-(((
... no, musím to predýchať!
čafte
Hlinkovx
13.10.04,20:14
Vladi.. uver tomu... a čo najrýchlejšie....
bohužiaľ je to tak... ja som sa odvolala na výnimku zo zákona / ohľadom toho, že údaje zbierať, ti prikazuje iný zákon/.. no táto výnimka sa týka len zamestancov a nie ich rodinných prislušníkov...takže registrácia..
my sme ako firma teraz od 1.9. zamestnali zamestanca s dieťaťom../predtým nikto u nás deti nemal / ... takže kvôli jednému človeku... sme sa museli zaregistrovať
M3G
13.10.04,20:15
To Hlinkovx: To mi pripomína vtip - neznásilnil ju, ale nástroj na to má :)

Možno je každému jasné, že by som mal viesť evidenciu rodných čísel príslušníkov, ale ja nevediem, pretože som to nevedel. Myslel som si, že keď zamestnanec povie, že má 2 deti, a manžel(ka) si nič neuplatňuje tak mu automaticky dávam daňový bonus. Nevedel som, že to má byť písomne. A ak by ma chytali za slovíčka, poviem, že nevediem podľa zákona o ochrane osobných údajov žiadny informačný systém, či už papierový alebo počítačový, kde by mohli byť archivované osobné údaje príslušníkov zamestnancov. Keď povedia, že vediem, tak nech to dokážu!
vladan
13.10.04,20:18
Vladi.. uver tomu... a čo najrýchlejšie....
bohužiaľ je to tak... ja som sa odvolala na výnimku zo zákona / ohľadom toho, že údaje zbierať, ti prikazuje iný zákon/.. no táto výnimka sa týka len zamestancov a nie ich rodinných prislušníkov...takže registrácia..
my sme ako firma teraz od 1.9. zamestnali zamestanca s dieťaťom../predtým nikto u nás deti nemal / ... takže kvôli jednému človeku... sme sa museli zaregistrovať
Silvi, a ten "iný" zákon ti neprikazuje zbierať aj údaje rodinných príslušníkov? No napríklad vyhlásenie k zdaneniu príjmov obsahuje, ako predpísané tlačivo, rodné čísla detí zamestnancov - to je podľa zákona o dani z príjmov, však? Tie výnimky sa mi nejako nezdajú ... ja viem, výhovorky, výhovorky, ale ja fakt neviem, kde mi hlava stojí a ešte ďalšie papiere.... hrúúúza
M3G
13.10.04,20:22
Kľudne by som sa s hocikým stavil, že ak sa začneme všetci hromadne registrovať, tak do roka a do dňa bude ten zákon novelizovaný alebo vyjde nejaké nové nariadenie...
Hlinkovx
13.10.04,20:23
Vladi... "iný zákon " ti síce prikazuje zbierať tieto údaje .... ale z pohľadu ochrany osobných údajov si oslobodená od registrácie / výnimka zo zákona / len pri pracovnom pomere voči zamestnancom ... a dieťa asi u teba nerobí.. takže smola....

dalo by sa to obísť... keby zamestnáš dieťa a popr. manžela alebo manželku svojho zamestanca.... to je nápad , čo?!
Hlinkovx
13.10.04,20:28
Kľudne by som sa s hocikým stavil, že ak sa začneme všetci hromadne registrovať, tak do roka a do dňa bude ten zákon novelizovaný alebo vyjde nejaké nové nariadenie...
to je celkom možné..ale dovtedy na to niekto môže doplatiť...
a s tým chytaním za slovíčka.... ťaháme všetci proti tomuto štátu a úradom za kratší koniec..
M3G
13.10.04,20:43
to je celkom možné..ale dovtedy na to niekto môže doplatiť...
a s tým chytaním za slovíčka.... ťaháme všetci proti tomuto štátu a úradom za kratší koniec..
Úplne súhlasím, ale na druhej strane zákony robia len ľudia a pokutovať firmu, ktorá má obrat 300tis ročne 3miliónmi za to, že "zneužili" údaje 2 ročného dieťaťa, tak to by neobstálo na súde v Haagu....

Teraz ma napadlo, keďže sú deti neplnoleté, nie sú spôsobilé na právne úkony, skutočné spadajú pod tento zákon???
M3G
13.10.04,21:41
Prišiel som na to, že registrovať sa musí každá firma, pretože:


Osoby, ktoré nie sú platiteľmi DPH, majú dosiaľ na faktúrach uvedené staré DIČ, ktoré obsahuje rodné číslo -> čiže ak ste firma, ktorej faktúruje osoba neplatiteľ DPH a evidujete túto osobu v informačnom systéme(t.j. zakladáte faktúry), musíte sa registrovať...takže bohužial sa musíme registrovať všetci. :)

Pripomínam, že ak mi na toto odpoviete, že podnikateľov sa to netýka, tak potom fyzická osoba-nepodnikateľ má právo na ochranu osobných údajov, ale už tá istá fyzická osoba-podnikateľ, t.j. s minimálne rozdielnym právnym statusom už nemá právo?

Nemôžem si pomôcť, stále musím rýpať...
Janna
14.10.04,04:39
Môže niekto napísať, čo všetko má spraviť firma, aby nebola pokutovaná?
1. Registrácia
2. Treba mať vypracovaný bezpečnostný projekt? (sme malá firma s 3 zamestnancami)
3. Treba viesť evidenciu osobných údajov?
4. Súhas dotknutej osoby (s každným zamestnancom - áno).
Dakujem Jana
Hlinkovx
14.10.04,05:13
to JAnna:
1. registrácia áno
2. bezpečnostný projekt nie...
3. smernica áno / ja má 4 zamestnancov/
4. súhlas dotknutej osoby -zamestananec ANO -urobiť formou dodatku k prac. zmluve..
ohľadom tej evidencie.. asi áno.. ale neviem, či sa to nedá nejako urobiť cez smernicu
ešte to musím pozrieť.. ale s najväčšou pravdepodobnosťou radšej viesť evidenciu
Janna
14.10.04,05:19
Dakujem.
Ešte jedna otázka, akým dátum sa dáva dodatok k pracovnej zmluve - súhlas dotknutej osoby? Môže to byť 1.1.2003? Alebo dátum, ktorým nadobudol platnosť uvedený zákon o ochrane?
j.
Hlinkovx
14.10.04,05:23
zákon má účinnosť od 1.9.2002
takže všetkých zamestnancov , ktorých si mala k tomuto dátumu..urobíš dodatok k tomuto termínu... tí, ktorí nastúpili potom, tak dňom nástupu...
smernicu k 1.9.2002
evidenciu. odkedy si pamätáš.. to teraz ber s rezervou toto posledné
anka1
14.10.04,09:12
Prosim Vas poradte mi, vypisujem formular na registraciu. Chcu tam uviest nazov informacneho systemu. Co to vlastne je? Je to nazov mzdoveho softwaru? Uz som z toho blba :( pomooc...
Hlinkovx
14.10.04,09:38
Ja napr. robím v POHODE...tak som tam uviedla
"ekonomický systém POHODA"
anka1
14.10.04,10:40
Dakujem, ja mam tiez POHODU :)

Dotknute osoby si uvadzala vsetkych zamestnancov + rod. prislusnikov (deti) ?
Hlinkovx
14.10.04,10:53
Do dotknutých osoôb som napísala
mám 4 zamestnancov + 1 dieťa/vyhlásenie/ + 1 manželka
takže dokopy som tam dala 6 osôb
M3G
14.10.04,18:58
Pôvodne som chcel navrhnúť, aby sa seniorstvo a juniorstvo rozlišovalo podľa veku, keď ma napadlo, že či Richard neporušujete náhodou zákon o ochrane osobných údajov, keď na www.porada.sk (http://www.porada.sk) zverejňujete dátumy narodenia a ďalšie osobné údaje členov? Máte to nejako ošetrené? :)
M3G
14.10.04,19:00
Ste zaregistrovaný?
rosemary
15.10.04,05:05
to Hlinkovx: Ja som všetky doplnky zmluv robila k 1.3.2003, podľa § 52 prechodné ustanovenia, kde sa hovorí do šiestich mesiacoch od účinnosti zákona.
Hlinkovx
15.10.04,05:17
To ROSEMARY
Myslíš toto...
Prevádzkovatelia už fungujúcich informačných systémov uvedú ich do súladu s týmto zákonom do šiestich mesiacov odo dňa jeho účinnosti a ak to zákon vyžaduje, prihlásia ich v tejto lehote na registráciu.
Neviem, ale lehotu na registráciu som prešvihla o 1,5 roka..tak aspoň dodatky.. nech mám urobené...
Ale to mám teda radšej prerobiť k 1.3.2003?! Poraď
Janna
15.10.04,05:45
Ked uzatvára naša firma kúpnu zmluvu s fyzickou osobou (kupujeme do fy od FO tovar), FO tam uvádza svoje údaje ako trvalé bydlisko, ČOP, RČ. Mám tam dať nejakú formulku ohľadom ochrany osobných údajov? Ak áno, čo tam mám presne napísať?
Možno som už z toho taka osprostená, že to chcem rýpať všade.
Dakujem Jana
rosemary
15.10.04,05:52
To Hlinkovx: Aj keď ste sa nezaregistrovali, nemáte žiadnu smernicu ani projekt, súhlas dotknutých osôb máte podľa zákona. Tady ide o to aby Vás nejaký rypák, ktorý sa o tomto zákone niekde u piva dozvie a bude Vám chcieť uškodiť toto nevyužil. To Janna: Napísala by som do zmluvy dodatok, že podpísaním zmluvy FO súhlasí s použitím svojich osobných údajov pre administratívne účely, ale v tomto prípade už by ste mali mať smernicu, ako potom s týmito udájmi zaobchádzate, kto zodpovedá za uloženie, likvidáciu atď.....
Hlinkovx
15.10.04,05:53
To janna:
napr. že súhlasí s poskytnutím svojich osobných údajov pre účely blablabla
Hlinkovx
15.10.04,06:00
To rosemary:
dodatky k zmluve už mám urobené k účinnosti zákona..teraz sme sa dali registrovať.. smernicu si upravím od teba, čo si poskytla a ešte akorát neviem, čo s tou evidenciou.. mám robiť...?! Čo tam má byť..a čo nemá?! Ak vieš, prosím poraď díky
rosemary
15.10.04,06:28
Akú máš konkrétne na mysli evidenciu?
Hlinkovx
15.10.04,06:39
To ROSEMARY:
V zákone je uvedené, že o informačných systémoch, ktoré nepodliehajú registrácii.. je potrebné viesť evidenciu..
a registrácii nepodliehajú informačné systémy charakteru personálnych a mzdových informačných systémov...
Zato tá moja otázka?!
anka1
15.10.04,07:00
To Hlinkovx:

Prosim Ta, v kolonke typ dotknutych osob si pisala: zamestnanci, rod.prislusnici zamestnacov?

Zoznam osob. udajov: meno, rod. cislo, priezvisko, datum narod., adresa, rod. meno, cislo OP, moze tam byt aj odpis z registra trestov, lekar. potvrdenia, preukaz odbor. sposobilosti ?

som z toho mimo :(
Hlinkovx
15.10.04,07:07
To ANKA1:
do kolónky dotknuté osoby : zamestnanci a rodinní príslušníci
zoznam osobných údajov som napísala:
RČ, meno, priezvisko, rodné meno, dátum narodenia, adresa, čislo OP, pohlavie, vzdelanie, národnosť, miesto narodenia, stav...toto mám uvedené ja...
ide o to, aké údaje zbieraš.. tak tie si tam musíš dopísať...
napr. ak máš zamestnancove odpisy z registra..tak to tam napíš..
jednoducho všetko, čo o nich zbieraš, tak tam vypíš...
moje pravidlo je...radšej tam mať viac, ako keby mi tam malo niečo chýbať
Hlinkovx
15.10.04,07:19
To ANKA1:
ohľadom toho "som z toho mimo" ... neboj, nie si sama...
Ja som to vyplňovala s "kolegyňami z porady" spoločne cez ICQ-čko..
každá sme povedali svoj názor, čo by sme tam dali a potom sme to skompletizovali..
a na to je predsa porada, aby sme si tu pomohli navzájom.... však raz pomôžem ja tebe.. druhý raz ty mne.....
rosemary
15.10.04,07:36
To Hlinkovx: Evidencia je také dosť blbé slovo. V tomto prípade je evidencia aj zapísaný sw niekde v písanke. Inak veľmi pekne si to popísala Anke. Ja som tam takisto napísala úpne všetko, ale ešte mám stále jeden problém. V registrácii je uvedený aj počet dotknutých osôb. Teraz keď niekoho prepustím alebo príjmem, neviem, či mám hlásiť zmeny na úrad na ochranu osobných údajov. To by som nič inšie nerobila, lebo každý mesiac máme nejaký pohyb.
Hlinkovx
15.10.04,08:03
To rosemary:
vo vysvetlivkách je uvedené ohľadom toho počtu dotknutých osôb nasledovné:
prevádzkovateľ uvedie predpokladaný počet osôb , o ktorých sú v danom systéme spracovávané osobné údaje...
takže podľa mňa... čo si tam napíšem...to tam mám...
v prípade nutnosti.. budem argumentovať... že môj predpoklad sa nesplnil ..
z toho si veľkú hlavu robiť nebudem...
Ruzickova
19.10.04,08:59
Mohol by mi niekto pomoct s vyplnanim registracie a dat to sem na poradu,ja som z toho mimo.Dakujem.
Hlinkovx
19.10.04,09:30
Ja osobne som už formulár na registráciu odoslala... lebo z tej ich odpovede...mi vychádzalo... že som povinná firmu registrovať...
ak máš icq tak sa ohlás.. na moje... a môžeme to prekonzultovať...
totiž ten formulár..je dosť veľký...a sem sa vložiť nedá...
Luna
19.10.04,09:46
Do sprístupňovania a poskytovania osob.údajov položka 42 si čo zaškrtla. 01?
Hlinkovx
19.10.04,10:52
NIČ... 42 a 43 a 44 .. som nenapísala nič... iba že osobné údaje nezverejňujem a ani nie sú predmetom cezhraničného toku
anka1
20.10.04,05:32
Ale nahodou sa tam nemalo nieco zaskrtnut, ved spristupnujete udaje, napr.: osoby dotknute (zamestnanci, napr. potvrdenia ), spravodlivosť a súdnictvo (exekúcie), zdravotníctvo a soc. starostlivosť ( prihlašky do ZP) ??? Alebo nie? Nemam tam nic písať? :(

A co ste napisali do položky 39 04 Povolené zákonom ?
Hlinkovx
20.10.04,05:44
Idem to pozrieť... len mám taký výbuch na stole...takže keď nájdem papier..tak sa ozvem
Hlinkovx
20.10.04,05:53
No mám to.. ja som tam napísala že údaje nesprístupňujeme, neposkytujeme, nezverejňujeme ..../ keď tak , tak len na základe iných zákov a predpisov v tejto republike.., čo je vlastne výnimka zo zákona /..toto je moje odvôvodnenie.. takže som tam nič nenapísala...
39 04 595/2003 zákon o dani z príjmu... - na základe toho vyplácaš daňový bonus...
toto tam mám ja
Ruzickova
20.10.04,05:59
To Hlink, prosim ta mohla by si mi ten tvoj formular poslat na moj email renataruzickova@post.sk.Dakujem velmi pekne,velmi mi pomozes.Pekny den
Hlinkovx
20.10.04,06:01
To RUZICKOVA
to chceš vyplnený alebo prázdny?
Keď chceš pošlem.. ale či ti to pomôže..
Poslala som ti to... ale preštuduj si vysvetlivky.. nie každý tam budeme mať rovnaké veci..
Luna
20.10.04,06:27
Už druhý deň sa nejdem dostať na tú stránku www.dataprotecition.gov.Potrebujem si stiahnúť ostatné veci.Mám len formulár a pokyny.Môžte mi niekto poslať tie ostatné veci (číselníky),ktoré sú tam.Prosím,včera som to začala robiť,potom som musela odísť a viac som sa tam nedostala.
Hlinkovx
20.10.04,06:32
http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/generate_page.php3?page_id=276
skús sem kliknúť... možno ti to nabehne
ak nie ozvi sa .. pošlem ti to
Luna
20.10.04,06:46
Silvia ďakujem
Hlinkovx
20.10.04,06:52
to LUNA Už ti to ide?
Luna
20.10.04,06:53
Keď tak nad tým rozmýšľam mám 5 ľudí +2 deti,musím mať na to povereného človeka?
Hlinkovx
20.10.04,07:10
Zodpovednú osobu nie.. lebo tam je podmienka 5 ľudí..
ale uprav si smernicu, čo tu dala rosemary a hotovo..
Luna
20.10.04,07:38
Silvia prosím ťa ešte dve posledné otázky položka 45 03,čo si tam dala
a ten začiatok prevádzky si dala ktorý dátum? Totiž posledného zamestnanca som prijala 1.8.2004.Do koľkých dní sa treba nahlásiť na tento úrad?
Hlinkovx
20.10.04,07:45
do 45 03 ...som dala 000000
začiatok prevádzky som dala dátum, kedy vznikla firma...
do koľkých dní sa treba nahlásiť neviem.. ale ako prvoregistrácia už existujúcich firiem ... mala byť v roku 2003 ...takže kto to dal v tomto období meškáme s tým iba 1,5 roka...
Hlinkovx
20.10.04,07:48
Do 15 dní...si povinná nahlásiť zmeny...teraz som si to prečítala
Ruzickova
20.10.04,09:23
Ak pouzivam osobne udaje zamestnancov v odbyte,ak si zoberu tovar, vystavi sa im faktura. Mam dat do kolonky 36 identifikacia inf.systemu:Mzdy a personalistika plus Sklad (odbyt).Dakujem
Ruzickova
20.10.04,09:44
Pre Hlinkovx - Nie si nahodou zo Skalice, neviem kto tam dal tu smernicu.Ze by si mi dala na teba cislo a mohla som si to s tebou prekonzultovat.Moc moc dakujem
Hlinkovx
20.10.04,09:49
To Ruzickova
Ja som z Prievidze...tú smernicu tam dala rosemary/odkiaľ je, to neviem/ .. takže to sa jej musíš opýtať....
Ohľadom toho príspevku predtým... sú to údaje zamestnancov..a zdrojom je personalistika...takže nič viac by som tam osobne nedávala..ale ak chceš môžeš to tam dať
Luna
20.10.04,13:37
Tá smernica je super teraz som si ju prispôsobila,tak ako ju ja potrebujem.Vďaka Rosmery, neviem ako by som to robila sama.Tento zákon to je fuška,však.
anka1
22.10.04,05:45
Prosím Vás, dávate si vypracovať aj bezpečnostný projekt? Mám 36 zamestnancov, poverenú osobu budem mať (musí byť aj vyškolená? má mať o tom aj certifikát?) Neviem čo s tým projektom. Čo to vastne je? Nestačí len mať vypracovanú smernicu? Ďakujem
Tomi
22.10.04,06:49
Prosín Vás pošlite mi prosím vzor na dodatok k pracovnej zmluve - súhlas doknutej osoby.

Ďakujem.
rosemary
22.10.04,08:17
Prehlásenie zamestnanca.....fy....o užívaní ich osobných údajov.

Svojím podpisom dávam súhlas s udržiavaním mojich osobných údajov v informačnom systéme .......Dozor nad ochranou osobných údajov vykonáva na základe poverenia konateľa spoločnosti ekonomický riaditeľ. Po ukončení aktuálnosti osobných údajov tieto sú likvidované v zmysle § 13 zákona
428/2002 Z,z, o ochrane osobných údajov.
Za pravdivosť osobných údajov zodpovedá ten, kto ich do informačného systému poskytol podľa § 11 zákona.... a za správnosť mzdová a personálna referentka, ktorá ich do informačného systému zaznamenala.
Informačný systém nie je prepojený na verejne prístupnú počítačovú sieť, vstup je chránený tajným vstupným kódom.
Takto som formulovala dodatok k pracovnej zmluve.
To Ružičková: Ja som zo Skalice, a aj sa osobne poznáme, boli ste s kolegom u nás na firme párkrát.
anka1
26.10.04,05:37
Prosím Vás, nemá niekto vzor "Prehlásenia o mlčanlivosti" poverenej osoby? Nemohli by ste ho prilepiť sem na Poradu? Ďakujem pekne.
alena
26.10.04,06:19
pripájam súbory Vyhlásenie o mlčanlivosti a Súhlas dotknutej osoby tak, ako som ich ziskala, mozno sa hodia
dôchodca
26.10.04,09:39
Zdravím, pozeral som na všetky príspevky, ktoré sa týkajú zákona 428/2002 Z.z. Vidím, že ste sa s tým popasovali vcelku zodpovedne. Myslím si však, že nie je všetko podľa zákona, napr. v jednom Vašom príspevku je , že nemusí byť bezpečnostný projekt ak máte 5 ľudí a ani osoba zodpovedná. Ja osobne by som neriskoval a tento projekt by som urýchlene urobil. Robím v tejto oblasti a niektoré veci sa dajú akceptovať a niektoré nie. Prišiel som na poradu dosť neskoro, keď už máte problém skoro vyriešený, ak by ste chceli nejaké informácie skúste na súkromnú správu. S pozdravom dôchodca.
anka1
27.10.04,13:09
pripájam súbory Vyhlásenie o mlčanlivosti a Súhlas dotknutej osoby tak, ako som ich ziskala, mozno sa hodia
To Alenka

Prosim Ta, nemas to konkretnejsie napisane, som z toho blba. Napr. Suhlas dotknutej osoby, mam tam pisat vsetky údaje ktore poskytuje (meno, priezvisko, rod. meno, bydlisko, udaje rod. prisl.....???)
Dakujem pekne za pomoc :)
Hlinkovx
27.10.04,15:33
TO Dôchodca:
Neviem, aké máš skúsenosti ty, ale napr. ja mám 4 zamestancov..a poverená osoba by mi mala stačiť...teda podľa môjho názoru...a samozrejme súhlas dotknutých osôb.
alena
28.10.04,06:34
to anka1
http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=3925
toto je stránka, ktorá tu už bola spomínaná a kde je aj napísané, čo musí súhlas občana na spracovanie osobných úajov obsahovať. Osobne si to budem tiež ešte len dopisovať do tých súborov, lebo som ich dala na poradu hneď ako som ich získala.
valika3
28.10.04,08:39
Dávam do pozornosti článok JUDr. Moniky Mosejovej z Úradu na ochranu osobných údajov v Personálnom a mzdovom poradcovi podnikateľa č. 10/2004.
Podľa nej, ak zamestnávateľ spracúva v personálnej a mzdovej agende rodné číslo /osobný údaj osobitnej kategórie § 8, odst. 2, zákona 428/2002/, je povinný prijať opatrenia vo forme Bezpečnostného projektu.
Janca
28.10.04,08:45
Dik, este som ho ani len neotvorila, kedy budem este aj tieto knihy citat neviem.
aladin
28.10.04,12:46
Tak ako som tu v minulých dňoch čital Vaše príspevky nadobudol som pocit že sa mam registrovat...ale niekde vyššie odznelo že sa treba obrátiť priamo na urad.
tak som sa ich spýtal :
Chcel by som sa informovať ohľadom registrácie.
Som SZČO podnikajúci popri zamestnaní , nemám zamestnancov.
Zaoberám sa vedením účtovníctva pre živnostníkov a tým pádom
robím výpočet miezd. A mám údaje o ich zamestnancoch.
Chcel by som sa informovať či sa mám registrovať. (v zakone
sú nejaké výnimky) údaje o zamestnancoch spracúvavam len ohľadom
výpočtu miezd a tieto údaje postupujem ďalej na daňový úrad,
soiálnu poisťovňu, zdravotnú poisťovňu, doplnkovú dôchodkovú spoločnosť.

Rovnako by ma zaujímalo či firmy ktorým spracúvavam mzdy sa
majú registrovať ak majú 1 zamestnanca
resp ak majú 5 a viac zamestnancov
resp ak majú 4 zamestnancov ale majú aj údaje o svojich 3 deťoch
(v evidencii z dôvodu uplatňovania daňového bonusu)

A nakoniec by som sa chcel informovať či sa stačí zaregistrovať len mne lebo všetky
tieto údaje sa nachádzajú u mňa a nie u tých firiem ktorým spracuvavam účtovníctvo
, alebo či sa majú registrovať aj tie firmy

A či ja mam byť vyškolený lebo narábam s údajmi viac ako 5 ľudí.

A keď sa registruje firma ktorá má 5 zamestnancov a viac či k registrácii sa má pripájať
aj certifikat o absolvovaní školenia byť zodpovednou osobou za ochranu osobných údajov

A na záver ešte jedna vec , Že k registracii sa pripája aj zoznam dotknutých osôb čiže zamestnancov
čo v prípade ak k 6 zamestnancov mi pribudne 1 opätovne mam poslať zoznam dotknutých osôb ?


a odpoved mi došla takato:
z pohľadu zákona o ochrane osobných údajov ( 428/2002 Z.z. ) ste pre subjekty, ktorým spracovávate
mzdovú agendu, sprostredkovateľ.
Povinnosť registrovať informač. systémy (IS) má len prevádzkovateľ. ( Vy teda nie. )
Počty zamestnancov nie sú pre registráciu smerodatné.
Tie subjekty, ktorým vediete mzdovú agendu, by mali svoje mzdové IS registrovať v prípade,
že sú v nich spracovávané osobitné kategórie osobných údajov blízkych osôb zamestnancov
( napr. rodné číslo detí alebo manžela/manželky ).
Pri registrovaní sa uvádzajú počty osôb, nie ich zoznam.


a ja teraz už vobec neviem co mam robiť
Hlinkovx
28.10.04,18:47
Len narýchlo...
ako SZČO...sa nemusíš... pokiaľ nemáš zamestnanca... / ozaj.. a ty nemáš dieťa..?!, /
ak len spracovávaš mzdy pre iných.... tak si len sprostedkovateľ... presne ako ti to napísali... a registrovať sa musia firmy../ osoby/ ktorým účto robíš....ale len za podmienky..že vedú osobné údaje .. / z dôvodu napr. daňového bonusu/..ináč ani tie sa nemusia...lebo je tam výnimka zo zákona
VieraM
28.10.04,18:54
Mne je to jasné len z časti. Ja som sprostredkovateľ a neregistrujem sa. V zákone je výnimka. Potiaľ je mi to jasné. Ale firmy ktorým robím mzdy u sebe nič nevedú. Všetky údaje sú v mojom IS. V praxi to znamená, že ich nový zamestnanec donesie údaje a oni mi všetko odovzdajú. Takže tu neviem či tieto firmy sa
majú registrovať.
Hlinkovx
28.10.04,19:00
Firmy...pokiaľ majú rodné čísla zamestancových rodinných príslušníkov / napr . na účely daňového bonusu/..tak sa registrovať musia... a teba uvedú ako sprostredkovateľa....
pokiaľ nemajú rodné čísla zamestancových rodinných príslušníkov / sú slobodný... alebo dôchodcovia.., alebo si nikto daňový bonus neuplatňuje/ .. tak sa registrovať nemusia...!!
Neviem... čo ešte potrebuješ..keď tak napíš ...o čo sa ti konkrétne jedná...
VieraM
28.10.04,19:04
No veď práve tie rodné čísla rodinných príslušníkov pre daňový
bonus mám ja u seba. Ale zrejmé je že tak ako hovoríš, firma sa
zaregistruje. Vďaka.
Hlinkovx
28.10.04,19:08
Ale ty si len sprostredkovateľ, takže sa musí registrovať firma... , ktorá je prevádzkovateľom..... / a to je tá firma..ktorej robíš účto/
není zač
aladin
29.10.04,03:59
Fajn takže zaregistrujem firmu pre ktoru robim mzdy a uvediem tam softver ktorý mam u seba... a ked dana firma bude mat co i len 1 yamestnanca ktorý ma 1 dieťa tak ju musim registrovat..(tu firmu) a ked u jednej firme je viac ako 5 takýchto deti , resp manželiek tak je tam povinnosť ustanovit zodpovednu osobu . Dobre som to pochopil... ? A este jedna vec ak je potrebne mat yodpovednu osobu tak ta musi byt poucena, t.j. mala by ist na skolenie. Potvrdenie o absolvovaní skolenia sa ma zasielat pri registracii , po registracii alebo vobec nie ?
alica
29.10.04,06:36
Neviem, či to tu už bolo spomenuté ale v parlamente je Euronovela zákona, v ktorej sa o.i. navrhuje:

"§ 25, ods. 2) Povinnosť registrácie sa vzťahuje na všetky inf. systémy, v kt. sa spracúvajú osobné údaje úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania s výnimkou tých informačmých systémov, ktoré - bod c) obsahujú osobné údaje fyz. osôb spracúvané na účely predzmluvných vzťahov alebo uplatňovania práv a povinností vyplývajúcich pre prevádzkovateľa z existujúceho alebo ukončeného pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štát.za,. pomeru alebo člens. pomeru s týmito fyzickými osobami, vrátane osobných údajov ich blízkych osôb".
z toho mi vyplýva, že napr.evidencia r.č. detí zamestnancov malých firiem /do 5/ nezakladá podľa novely povinnosť registrácie. Novela má byť platrná od 1. januára 2005. Takže uvidíme čo na to náš parlament.
katika
29.10.04,08:20
Tak teraz neviem, či mám počkať do novelizácie, alebo sa zaregisrovať. Asi im tam už začali chodiť tie naše registrácie ha-ha.
Hlinkovx
29.10.04,20:26
žeby konečne prišli nato... že to nie je náš výmysel..zbierať rodné čísla detí?!..bolo aj na čase..... ja som registráciu poslala..ale dúfam, že to budú považovať za bezpredmetné..veď o 2 mesiace ..už to aj tak pravda nebude....aspoň teda dúfam
anka1
02.11.04,07:48
Ludkovia, ta registracia ma najmenej trapi. Zaregistrovat sa nie je az taky problem, ale co s tym bezpecnostnym projektom, vyskolenou sobou a dalsimi vecami s tym suvisiacimi? Projekt musi byt overeny auditorom, pokial si ho robite sami, osoba musi byt vyskolena a musite to pri kontrole preukazatelne dokazat! Ja som uz prihlasku na registraciu poslala, aj ked s 1,5 rocnym oneskorenim :) Este mi neodpisali. Projekt zatial nemam, vyskolenu osobu taktiez :( Smernicu mam, vdaka kolegom z Porady :)
Pekny den prajem a hlavy hore !!!
Dada
02.11.04,10:58
Cca pred 2 týždňami som posielala tú žiadosť na registráciu informačného systému a dnes mi prišlo potvrdenie, že sme zaregistrovaný, aj registračné číslo nám pridelili.
Bezpečnostný projekt tiež nemáme, ani vyškolenú osobu.
alica
02.11.04,13:23
nevie niekto či sa do stavu počítajú aj dohodári?
Hlinkovx
02.11.04,13:26
áno..aj dohodári
alica
02.11.04,13:55
áno..aj dohodáriTo nie je dobre!
Hlinkovx
02.11.04,13:56
čo nie je dobre.?!
alica
02.11.04,13:57
čo nie je dobre.?!že sa počítajú, ja som sa tešila, že nie, nás je bez dohodárov do 5, s dohodármi 6
Hlinkovx
02.11.04,14:05
aha.. už som to pochopila...
Hlinkovx
03.11.04,11:23
Práve mi došlo pridelené registračné číslo z úradu na ochranu osobných údajov
Dada
03.11.04,11:29
Práve mi došlo pridelené registračné číslo z úradu na ochranu osobných údajov
A už ťa majúúúúúú..... :-))))))))
Hlinkovx
03.11.04,11:34
však teba tiež / resp.. firmu, pre ktorú makáš/ ....neboj....pomaly nás odchytia všetkých...
silvia
15.11.04,08:03
Prosím Vás, viete niekto termíny školení o rozoberanom zákone? Je možné, že som to prehliadla...Vďaka!
Hlinkovx
15.11.04,12:14
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2165&page=3&pp=10 LUBINA prispievateľ
tu je odkaz na tie firmy, ktoré školenia vykonávajú...ale presný termín tu nebol uvedený...skús sa tam opýtať
evelina
16.11.04,09:24
Ja sa este raz spytam: ak teda ma firma 1 zamestnanca s dietatom (DB), a 2 dohodarov tak registraciu netreba urobit ak som to pochopila spravne.
Hlinkovx
16.11.04,10:50
Podľa mňa treba... lebo máš rodné číslo dieťaťa...
vgabka
16.11.04,11:00
Pripojím sa do tejto diskusie len z jedného dôvodu. Učím na strednej škole a okrem toho spravujem databázu všetkých žiakov, vrátane ich základných údajov, ktoré sú potrebné pre tlač vysvedčení a maturitných vysvedčení. Ja by som správne tieto údaje nemala poznať a podľa porady, ktorej sa zúčastnila kolegyňa, by tieto informácie mal mať iba triedny učiteľ. Z toho vyplýva, že on by mal spracovávať výsledky klasifikácie a tlačiť vysvedčenia. Neviem si technicky predstaviť, aby som to zaučila všetkých učiteľov na škole. Ale to nie je ten hlavný dôvod. Ale ako k tomu príde riaditeľ školy, ktorý podpisuje všetky vysvedčenia, vrátane rodných čísiel. Možno, že tá moja téma je úplne od veci, ale všetko je to asi trochu nedomyslené.
Hlinkovx
16.11.04,11:05
no .. že je to od veci..sme sa tu zhodli ...
teraz poviem len svoj názor:
podľa mňa .. by tá škola mala mať prinajmenšom poslaný formulár na Úrad na ochranu osobných údajov...a ten rozhodne, čo dalej....
to že máš ich rodné čísla ty..a že spravuješ databázu..by znamenalo , že si tzv. poverená osoba...
vgabka
16.11.04,12:11
Hlivkovx, priznám sa Ti, že máš pravdu. Ale tou poverenou osobou by mali byť aj všetci triedni učitelia (lebo oni tie vysvedčenia odovzdávajú), oprávnou osobou by mala byť aj sekretárka, ktorá na vysvedčenia dáva pečiatky, oprávnenou osobou by mali byť aj všetci predsedovia maturitných komisií, ktorí tie vysvedčenia podpisujú, oprávnení by mali byť aj všetci učitelia, ktorí zapisujú známky do katalógov (lebo to je podmienka školského zákona, že učiteľ má zapísať známku osobne), oprávnení by mali byť aj skúšajúci na maturitných skúškach, lebo oni tak isto sú povinní zapísať známku vlastnoručne, atď. Ja som len chcela poukazať, že tento zákon (konkrétne v školstve) má veľmi veľa otáznikov.
Hlinkovx
16.11.04,12:23
VGABKA...áno presne tak by to malo byť....ja viem je to bl......, ale také znenie zákona nám naši zákonodárci vymysleli ..
to máš to isté ako u nás...sme malá firmička..jeden zamestnanec má dieťa.. a kvôli daňovému bonusu na jeho dieťa sme sa museli dať registrovať ..aj keď podľa mňa máme mať výnimku zo zákona /nakoľko vyplácanie daňového bonusu prikazuje zákon/...ale čo už...
Žofka
16.11.04,13:16
Ak sa dobre pamätám poverená osoba môže byť jedna alebo viac a tie vykonávajú dohľad nad dodržiavaním zákona na ochranu osobných údajov, to zanmená, či sa tento zákon neporušuje a môže školiť novoprijatých zamestnancov. Oprávnené osoby sú tie, ktoré narábajú s osobnými údajmi. Každý zmestnanec, ktorý prichádza do styku s osobnými údajmi, to znamená, či už nadriadení alebo v tomto prípade maturitná komisia musia byť poučení o právach a povinnostiach vyplývajúcich z tohto zákona ako aj o povinnosti mlčanlivosti. Toto musia mať absolvované aj externé osoby napr. upratovačka alebo ak k Vám chodia zamestnanci iných firiem opravovať napr. mzdový softvér, pretože môžu tam vykukať osobné údaje. Aby ste boli chránení mali by ste im dať podpísať vyhlásenie o mlčanlivosti a napísať nejakú prezenčnú listinu, kde by bolo uvedené, že boli poučení o tomto zákone. Registrácii podlieha podľa mňa ten informačný systém, ksď ide o cezhraničný tok, ak sa zrážajú zo mzdy odborárske známky. To, že sa evidujú rodné čísla iných osôb, ktoré nie sú so zamestnávateľom v pracovnom pomere (daňový bonus) som si vysvetlila tak, že v zákone sa píše, že pokiaľ osobitný zákon nestanovuje inak. A toto by malo byť v osobitnom zákone, to znamená asi v daňovom zákone. Naša legislatíva sa mala upraviť a prechodné obdobie na úpravu legislatívy bolo minulý rok predĺžené do konca roka 2005, ak sa dobre pamätám, pretože to nestihli tak ako bolo v pôvodnom zákone do konca roka 2003. Ktovie, či pri ich liknavosti toto obdobie ešte nepredĺžia, pretože ešte nie je vo všetkých zákonoch podchytená ochrana osobných údajov, a tak ja si s tým zatiaľ hlavu nelámem a čakám do konca roku 2005, dávam zamestancom a to všetkým podpisovať len vyhlásenie o mlčanlivosti a na vstupnom školení ich poučím o ochrane osob ných údajov, čo je podchytené v zápise zo školenia
ESTER
17.11.04,17:09
Po prečítaní Vašich príspevkov sa chcem spýtať, či podnikateľ, ktorý nemá žiadnych zamestnancov ale vystavuje faktúry pre zákazníkov- nie podnikateľov a na fa. uvádza ich meno a priezvisko, adresu - má povinnosť sa registrovať? Alebo ak by sa chcel vyhnúť registrácii čo uvádzať do kolonky "odberateľ".
Hlinkovx
17.11.04,21:48
TO ESTER
Mne bolo povedané..že pokiaľ uvádzaš údaje len meno, priezvisko a adresu, a nič iné...nemusíš sa registrovať..ale na papieri to nemám......
ale pokiaľ by si si pýtala ich OP popr. rodné číslo....tak sa registrovať musíš...
takéto bolo ich ústne vyjadrenie...
ohľadom toho..že nemáš zamestnancov... tak tu je stanovisko jasné... registrovať sa netreba
sylva
23.11.04,13:35
Všetkých Vás pozdravujem a držím nám palce, aby sme zvládli všetky povinnosti (a aj nezmyselnosti), ktoré nám z tohto zákona vyplývajú. Zároveň Vás chcem upozorniť, že na mnohé otázky môžete nájsť odpoveď aj v mesačníku Personálny a mzdový poradca podnikateľa, č.10/2004,s.65-74. Autorkou príspevku o ochrane osob.údajov v personálnej a mzdovej agende je JUDr.Mosejová, zamestnankyňa Úradu na ochranu osob.údajov.
Hlinkovx
23.11.04,13:37
Sylva:
ono je tu problém..že veľa z nás sa k podobným publikáciam nedostane....takže aspoň takouto formou prebereme, čo sa dá
A ináč vitaj medzi nami..nováčik
Myška
24.11.04,08:30
Ahojte. Ja uz v tom mam strasny chaos. Sme s.r.o., ktora ma 7 zamestnancov v TPP a nikto z nich nema deti. Staci nam len ten suhlas zamestnancov so spracovavanim ich osobnych udajov? Uctovnictvo nam vedie externa uctovnicka (zivnostnicka).
Hlinkovx
24.11.04,08:44
Podľa mňa stačí len podpísaný súhlas nakoľko od zamestnancov súhlas máš a od rodinných príslušníkov osobné údaje nezbieraš...
sylva
24.11.04,12:03
Ďakujem za privítanie. Zatiaľ mojím najväčším problémom je nedostatok času - poznáte asi všetci. Príjemný zvyšok dňa.Sylva
anam
26.11.04,10:39
Ahoj Hlikovx. Chcem sa spýtať, či si najskôr dostala ústnu odpoveď z Úradu na ochranu osobných údajov o tom, že sa nemusíš registrovať, ak iba spracovávaš mzdy
svojim zamestnancom so všetkým čo k tomu patrí - teda že máš v evidencii aj RČ rodinných príslušníkov zamestnanca a napriek tomu si sa rozhodla poslať žiadosť o registráciu? Pretože napokon predsa len Tvoji firmu zaregistrovali. My sme dostali po telef. odpoveď od p. Miklošovej z Úradu na ochr. osob. údajov, že sa registrovať nemusíme ak evidujeme osob. údaje pre potreby PaM. A to máme 27 zamestanancov a 15 rod. príslušníkov evidovaných s ich RČ. Ale tiež nám iná pracovníčka tohoto úradu povedala, že pre istotu by sme mali tú žiadosť poslať... Neviem, na čo sa spoľahnúť, ale asi si počkám na novelu, vraj by mala nejaká vyjsť s platnosťou od 1.1.05.
Pekný deň a pekný víkend všetkým pohodárom.
Hlinkovx
26.11.04,10:50
Ahoj Hlikovx. Chcem sa spýtať, či si najskôr dostala ústnu odpoveď z Úradu na ochranu osobných údajov o tom, že sa nemusíš registrovať, ak iba spracovávaš mzdy
svojim zamestnancom so všetkým čo k tomu patrí - teda že máš v evidencii aj RČ rodinných príslušníkov zamestnanca a napriek tomu si sa rozhodla poslať žiadosť o registráciu? Pretože napokon predsa len Tvoji firmu zaregistrovali. My sme dostali po telef. odpoveď od p. Miklošovej z Úradu na ochr. osob. údajov, že sa registrovať nemusíme ak evidujeme osob. údaje pre potreby PaM. A to máme 27 zamestanancov a 15 rod. príslušníkov evidovaných s ich RČ. Ale tiež nám iná pracovníčka tohoto úradu povedala, že pre istotu by sme mali tú žiadosť poslať... Neviem, na čo sa spoľahnúť, ale asi si počkám na novelu, vraj by mala nejaká vyjsť s platnosťou od 1.1.05.
Pekný deň a pekný víkend všetkým pohodárom.Ahoj ANAM...
najprv som sa spoľahla na to..že som si prečítala zákon..kde bola uvedená výnimka..že pokiaľ spracovávam osobné údaje..pre účely..PaM...tak sa registrovať nemusím..
keďže tu bolo veľa otáznikov tak som sa rozhodla..že na Úrad napíšem..nech to mám písomne..
a tam mi bolo povedané..aj ústne aj písomne...že nakoľko evidujem osobné údaje zamestancov a ich rodinných príslušníkov..tak je registrácia nutná..
keď som sa odvolala na príslušný paragraf / na tú výnimku/ povedali..že to sa vzťahuje len na zamestnancov..a nie na ich rodinných príslušníkov.....a že mám vyplniť formulár..a na úrad ho poslať..že však oni rozhodnú, či sa registrovať..alebo nie...
a rozhodli tak, že ma zaregistrovali...
To je z mojej skúsenosti všetko
Maj sa pekne
Silvia
Ináč..už tu zaznelo viacero vecí..ohľadom tej novely...ale ja osobne by som sa na to nespoliehala..ten formulár vypíšeš na pár minút..a pošleš..a už nech sa rozhodnú ako chcú..ale máš pokoj..nikto ťa nemôže napadnúť..že si si povinnosť nesplnila...
Luna
26.11.04,12:08
Mne tento týždeň prišlo,že ma registrujú.
Hlinkovx
26.11.04,12:16
Ja si myslím..že však načo by robili registrácie...keby to je tak..ako tu pár ľudí naznačovalo?!..viem..že aj nejakú činnosť vykázať musia..ale .........
ale zatiaľ všetkých registrovali...takže asi v niečom budem mať pravdu..
a ešte..kto to má na papieri, že sa registrovať nemusí?!..zatiaľ som sa s nikým takým nestretla..!! a to čo mi povedia ústne..už za chvíľku nemusí byť pravda...
takže ja verím tomu,čo mám na papieri..a tam mám, že registrácia nutná....tak sa tým riadim
alexor
02.12.04,13:35
ak viete niekto kde sa da zohnat vzorova smernica alebo aspon kostra bezpecnostneho projektu, prosim dajte mi vediet alexor@vas-ml.sk
Zatial velmi pekne dakujem a zelam prijemny den
Hlinkovx
02.12.04,13:41
ak viete niekto kde sa da zohnat vzorova smernica alebo aspon kostra bezpecnostneho projektu, prosim dajte mi vediet alexor@vas-ml.sk
Zatial velmi pekne dakujem a zelam prijemny den
alexor..
tu sa nachádza smernica ohľadom OOU je to na dole a prispievateľ je rosemary:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2165&page=8&pp=10
alexor
03.12.04,11:22
Dakujem za smernicu. Nemate niekto strukturu bezpecnostneho projektu na ochranu osobnych udajov? Pripadne bezpecnostny projekt, ktory by sa dal prepracovat na nase podmienky? Velmi pekne dakujem
Bubika
11.12.04,10:11
No vidim, ze som dobre prispata. Uz 2 hodiny citam Vase prispevky a poviem pravdu, vidim to asi tak, ze nakolko je 1/3 decembra za nami, asi pockam na tu slubenu novelu s vynimkami. Mame 5 zamestnancov a 1 ma dieta (ja :O).Urobim dodatky k zmluvam, prisposobim smernicu a uvidime v januari.
Vsetkym pekny den.

Na zaver si len kladiem otazku, naco su v zakone vynimky a odvolavky na ine zakony, ked to neplati. Mozno Vas registruju pre istotu, lebo nie su si isti, ci ano alebo nie - toto mi pride ako najlogickejsie vysvetlenie.
vladan
16.03.05,06:59
v pondelok bola uverejnená v Zbierke zákonov novela zákona o ochrane osobných údajov (je to čiastka 40) ... komu sa chce čítať, nech to zhrnie, že čo tam nového :D
ankap
02.04.05,07:01
Prosím Vás, kto sa rozumie pod Prevádzkovateľom inf. systému ?

Odkedy je v platnosti zákon o ochr. os. údajov?
Ďakujem
Eva Farkasová
02.04.05,16:23
Monika ďakujem za info. Pozerala som trošku ten zákon, ale neviem ako to mám chápať, že registrovať je povinný zamestnávateľ, ktorý používa osobné údaje v PAM iba vtedy, ak eviduje zamestnancov napr.ak sú členmi ROH. Tak my im zrážame za ROH , to znamená, že sme teda povinní? Ak by sme neboli, tak nemusíme? Ak to platí, tak ich presvedčím, aby to platili v hotovosti v základnej org. a nie u nás.
Eva Farkasová
02.04.05,16:50
Nájde sa tu niekto z príspevkovej organizácie, ktorý patrí pod Mestá alebo obce? Vraj platí pre nás výnimka. Tak prosím napíšte mi.
Marta V
04.04.05,16:19
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť čo je potrebné robiť na základe zákona o ochrane osobných údajov, ak spracovávam mzdy na počítači, korý mám pripojený na internet? Či je potrebné vypracovať bezpečnosťný projekt, kto ho vypracuje, či si to môže vypracovať organizácia sama alebo existuje nejaká firma, ktorá to vypracuje.
Ďakujem
anto
04.04.05,16:57
Ďakujem za vhodné informácie, ratáááááááááááá...........zachráň sa kto môžeš, ...........
Hlinkovx
04.04.05,17:06
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť čo je potrebné robiť na základe zákona o ochrane osobných údajov, ak spracovávam mzdy na počítači, korý mám pripojený na internet? Či je potrebné vypracovať bezpečnosťný projekt, kto ho vypracuje, či si to môže vypracovať organizácia sama alebo existuje nejaká firma, ktorá to vypracuje.
ĎakujemNo..ja si myslím...a bolo to to už prezentované ..
že treba predovšetkých poslať formulár na Ú na OOU, ten rozhodne, či ťa zaregistrujú alebo nie...ak áno..pridelia ti registračné číslo...
ďalej si samozrejme urobíš dodatky k prac. zmluvám ohľadom použitia osobných údajov
vypracuješ si smernicu o OOU
a podľa vyjadrenia ľudí, ktorí sa zaoberajú touto tématikou, vypracuješ si aj bezpečnostný projekt...
a samozrejme sa tým budeš riadiť
..no a čo sa týka tvojej otázky ohľadom vypracovania....je tu perfektne vypracovaná smernica...s bezp. projektom je to trošku horšie..
ak si vieš sama poradiť..tak aj svojpomocne sa to dá vyriešiť
Marta V
04.04.05,17:09
Ďakujem za radu. Mám čo robiť.
Hlinkovx
04.04.05,17:10
Ďakujem za radu. Mám čo robiť.No..to máš...prajem veľa úspechu...
Hlinkovx
06.04.05,06:21
Ochrana osobných údajov – pozor na termín splnenia povinností do 30.6.2005
zdroj ...www.e-noviny.sk
Právo a manažment - Aktuálne zmeny v legislatíve, vydanie: 7/2005, vyšlo: 31.3.2005
Čo treba oznámiť a aké potvrdenia treba doložiť Úradu na ochranu osobných údajov do 30.6.2005?

Posledná novela zákona o ochrane osobných údajov s účinnosťou od 1. mája 2005 presnejšie určuje predpoklady výkonu funkcie zodpovednej osoby prevádzkovateľa pri spracúvaní osobných údajov.

Ak prevádzkovateľ zamestnáva viac ako päť osôb, výkonom dohľadu písomne poverí zodpovednú osobu alebo viaceré zodpovedné osoby, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákonných ustanovení pri spracúvaní osobných údajov.

O poverení zodpovednej osoby je prevádzkovateľ povinný informovať Úrad na ochranu osobných údajov a to najneskôr do 30 dní odo dňa poverenia zodpovednej osoby doporučenou zásielkou, pričom oznamuje tieto údaje:
a) názov, sídlo alebo trvalý pobyt, právnu formu a identifikačné číslo prevádzkovateľa alebo zástupcu prevádzkovateľa,
b) titul, meno, priezvisko a dátum narodenia zodpovednej osoby,
c) pracovné zaradenie zodpovednej osoby,
d) dátum začiatku platnosti písomného poverenia zodpovednej osoby,
e) vyhlásenie prevádzkovateľa o tom, že zodpovedná osoba spĺňa podmienky, ktoré ustanovuje novela zákona od 1. mája 2005, a to:
- spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu,
- bezúhonnosť (výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace od poverenia je prevádzkovateľ povinný uchovávať počas doby výkonu funkcie zodpovednej osoby),
- pričom zodpovednou osobou nemôže byť fyzická osoba, ktorá je štatutárnym orgánom prevádzkovateľa a fyzická osoba, ktorá je oprávnená konať v mene štatutárneho orgánu prevádzkovateľa.

V súvislosti s tým, novela ustanovuje, že písomné poverenie zodpovednej osoby vydané podľa predpisov účinný do 1. mája 2005 sa považuje za písomné poverenie od 1. mája 2005 len v prípade, ak zodpovedná osoba spĺňa vyššie uvedené podmienky.

Prevádzkovateľ je povinný do 30. júna 2005:
1. oznámiť Úradu na ochranu osobných údajov vyššie uvedené údaje (písm. a) až e),
2. doložiť potvrdenie alebo vyhlásenie o tom, že zodpovedná osoba bola odborne vyškolená.
Pokiaľ zodpovedná osoba nespĺňa podmienky ustanovené novelou zákona, musí byť z funkcie odvolaná najneskôr do 30. júna 2005 a prevádzkovateľ je povinný písomne poveriť výkonom dohľadu inú zodpovednú osobu a splniť si vyššie uvedenú oznamovaciu povinnosť.

Za nesplnenie tejto oznamovacej povinnosti môže Úrad na ochranu osobných údajov uložiť prevádzkovateľovi pokutu až do 1 000 000 Sk. Ak prevádzkovateľ písomne nepoveril zodpovednú osobu alebo nevie hodnoverne preukázať písomné poverenie, alebo nezabezpečil školenie zodpovednej osoby môže mu Úrad uložiť pokutu až do 3 000 000 Sk.
Monika
06.04.05,07:10
Ďakujeme Silvi za túto informáciu, krásny deň.
Valika
06.04.05,07:12
Príjemný den prajem. Čo všetko vlastne treba vypracovať? Má niekto vypracované nejaké vzory, ktoré mi pomôžu??
Aké dodatky k prac.zmluvám treba vypracovať?
Vopred dakujem.
marianna
06.04.05,07:36
Ja mám "osvedčenie" o vyškolení z r. 2003. Musím aj tak oznámiť do 30.6 na ten úrad, že som vo firme bola vyškolená a poverená prevádzkovateľom?
Hlinkovx
06.04.05,07:43
MARIANNA..keď si vyškolená...tak by si nás ty mohla poučiť...
no...
ja osobne si myslím..že ak spĺňaš tie hore uvedené podmienky ohľadom poverenej osoby..tak už nemusíš...pravdaže ako to písomné poverenie už sa nachádza na Ú na OOU..
ale je to čisto môj osobný názor
Hlinkovx
06.04.05,07:47
Príjemný den prajem. Čo všetko vlastne treba vypracovať? Má niekto vypracované nejaké vzory, ktoré mi pomôžu??
Aké dodatky k prac.zmluvám treba vypracovať?
Vopred dakujem.Valika..treba ti vypracovať dodatok k pracovnej zmluve o tom..že zamestanec dáva súhlas podľa zákona o ochrane osobných údajov tým dodatkom so spracovávaním svojich osobných údajov pre účely ...........
potom si vypracuješ smernicu..
pošleš formulár na registráciu na Ú na OOU, ten posúdi..či je potrebné ťa registrovať..alebo nie
a vypracuješ si bezp. projekt
to je v skratke asi tak všetko
a čo sa týka vzorov...sú uložené tu niekde v tejto téme...okrem bezp. projektu
marianna
06.04.05,08:24
MARIANNA..keď si vyškolená...tak by si nás ty mohla poučiť...
no...
ja osobne si myslím..že ak spĺňaš tie hore uvedené podmienky ohľadom poverenej osoby..tak už nemusíš...pravdaže ako to písomné poverenie už sa nachádza na Ú na OOU..
ale je to čisto môj osobný názorNo čo by som tak asi... keď som sa vyškolila, tak som pekne poučila všetkých zamestnancov firmy, že majú čušať a nikomu neudávať cudzie rodné číslo, teda svojich kolegov. Dala som im podpísať "Poučenie" a každému som urobila dodatok k pracovnej zmluve - Súhlas s používaním os. údajov. Teraz to uvádzam už priamo v Pracovnej zmluve pri novom zamestnancovi a tiež dávam podpísať Poučenie... Poslala som aj Registračný formulár na ÚOOu, ale až neskôr som na to prišla že to nieje potrebné, ak spracovávame údaje len pre potreby PAM. PRiznám sa že Bezpečn. projekt ešte nemáme, hoci sa na to chystám už 2 roky.
Mám len evidenciu inf. systému. Toť vsjo. A teraz z tej novely som mimo, neviem čo to vlastne chcú!
Hlinkovx
06.04.05,08:41
až neskôr som na to prišla že to nieje potrebné, ak spracovávame údaje len pre potreby PAM. no..ono to tak celkom pravda nie je...
ak máš čo i len jedno rodné číslo v databáze...čiže napr. má zamestanec dieťa..a má u teba podpísané prehlásenie ohľadom Daňového bonusu...tak je potrebné sa registrovať
jess
06.04.05,09:02
Poslala som aj Registračný formulár na ÚOOu, ale až neskôr som na to prišla že to nieje potrebné, ak spracovávame údaje len pre potreby PAM. PRiznám sa že Bezpečn. projekt ešte nemáme, hoci sa na to chystám už 2 roky.
Mám len evidenciu inf. systému. Toť vsjo. A teraz z tej novely som mimo, neviem čo to vlastne chcú!marianna, čo je evidencia inf.systému.
Ja robím PAM v Omege, mám 2 zamestnacov a deti nemajú, ani sa nechystajú :D, potom spracovávame údaje pre splátkové spoločnosti (Quatro, Homecredit), ale tie to myslím majú, takže, čo mne ako zamestnávateľovi je treba splniť, aby som bola OK. ? Pracovníci majú podpísané vyhlásenia, že súhlasia so spracovávaním ich OÚ.
marianna
06.04.05,09:14
No teda, to ma ani nenapadlo, dobre že som to poslala na registráciu. Ale poviem vám, že poslala som to vo februári 2003 a potvrdenie o registrácii s prideleným reg. číslom mi došlo v máji 2004. Skoro, že? Teraz rozmýšľam nad tými deťmi. Tieto takisto patria pod potreby PAM nie? Prikladám ešte zopár otázok a odpovedí, ktoré mám ešte zo školenia z februára 2003, dúfam, že to ešte platí.
marianna
06.04.05,09:24
marianna, čo je evidencia inf.systému.
Ja robím PAM v Omege, mám 2 zamestnacov a deti nemajú, ani sa nechystajú :D, potom spracovávame údaje pre splátkové spoločnosti (Quatro, Homecredit), ale tie to myslím majú, takže, čo mne ako zamestnávateľovi je treba splniť, aby som bola OK. ? Pracovníci majú podpísané vyhlásenia, že súhlasia so spracovávaním ich OÚ.Evidencia sa musí viesť, ak nemusíš IS registrovať na ÚOOÚ. Ja som to vyplnila podľa formulára na registráciu, je na stránke ÚOOÚ www.dataprotection.gov.sk (http://www.dataprotection.gov.sk).
Čo sa týka teba osobne, tak ten PAM registrovať nemusíš, ale tie ostatné podľa mňa áno, pretože to nie sú údaje potrebné pre PAM, ak spracuvávate os. údaje uvedené v § 8 Zákona.
Hlinkovx
06.04.05,10:11
marianna, čo je evidencia inf.systému.
:D, potom spracovávame údaje pre splátkové spoločnosti (Quatro, Homecredit), ale tie to myslím majú.Dáčka..
v tomto prípade si ty, iba ako sprostredkovateľ...takže tam sa musí registrovať splátková firma
jess
06.04.05,10:28
Dáčka..
v tomto prípade si ty, iba ako sprostredkovateľ...takže tam sa musí registrovať splátková firmaNóóóó, Silviki, toto som scela počuť ...... mám ja iné starosti ..... :D:D:D
Hlinkovx
06.04.05,10:46
mám ja iné starosti a aké prosím ťa :D:D:D???
fabio
06.04.05,10:49
..nama nahodou ten zákon platiť až od 1.6.2005 ?????,kdesi som to tu na porade čital...lidičky nestrašte ja žijem vo viere že mam ešte chvilku čas..
jess
06.04.05,10:50
Silvi ..... tovar, DF, tovar OF, dealer 1, tovar DF, tovar DF, dealer 2 ...



bezpečnostný projekt .... čo to je ? o čom to je ? má to už niekto ? dajte na pľac !!! telefóón ôpomoc
Hlinkovx
06.04.05,10:56
Dáška..je to taký čudnô papier, ktorý si už ani nepamätám...ako vyzerá :D:D:D
valientova
06.04.05,12:03
Nemá niekto smernicu o OOU a bezpečnostný projekt.Dajte opísať...
Hlinkovx
06.04.05,12:07
Nemá niekto smernicu o OOU a bezpečnostný projekt.Dajte opísať...smernica sa tu kdesi nachádza...treba len lepšie pozrieť...

je to pri príspevku č. 79 od ROSEMARY
a tu máš aj link..nech nemusíš listovať..
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2165&page=8&pp=10
anka1
07.04.05,11:47
Prosím Vás mám jednú otázku:

Odborné vyškolenie zodpovednej osoby musí vykonať iba firma, ktorá má na to nejaký certifikát, alebo to môže urobiť aj právnik? Aj keď je aj konateľom v danej firme? Nemáte s tým skúsenosti?
Hlinkovx
07.04.05,11:50
Prosím Vás mám jednú otázku:

Odborné vyškolenie zodpovednej osoby musí vykonať iba firma, ktorá má na to nejaký certifikát, alebo to môže urobiť aj právnik? Aj keď je aj konateľom v danej firme? Nemáte s tým skúsenosti?podľa mňa by to mala byť nejaká firma..lebo ináč by sme sa tu mohli vyškoliť aj samé.. a navyše tá osoba by mala podľa mňa dostať nejaký certifikát...alebo aspoň potvrdenie..že prešla tým vyškolením
anka1
07.04.05,12:04
podľa mňa by to mala byť nejaká firma..lebo ináč by sme sa tu mohli vyškoliť aj samé.. a navyše tá osoba by mala podľa mňa dostať nejaký certifikát...alebo aspoň potvrdenie..že prešla tým vyškolením
:) aj by sme to zvládli či nie? V zákone sa píše o rozsahu odborného školenia ale nie o tom kto to školenie má vykonať. Prečo by ma nemohol vyškoliť právnik, ktorý má na to vzdelanie. Veď sa jedná o zákon. Predsa aj on mi môže dať potvrdenie že som to školenie absolvovala.
Hlinkovx
07.04.05,12:10
no..z toho všetkého..čo už musel človek preštudovať..si myslím..že mám už školenie aj za sebou...ale ako si mám sama sebe vystaviť potvrdenie...že som sa vyškolila ???
nie som právnik...ale určite už toho preštudovaného mám dosť...
anka1
07.04.05,12:16
no..z toho všetkého..čo už musel človek preštudovať..si myslím..že mám už školenie aj za sebou...ale ako si mám sama sebe vystaviť potvrdenie...že som sa vyškolila ???
nie som právnik...ale určite už toho preštudovaného mám dosť...
:( no to by bol problém. Ale v prípade že sa jedná o konateľa spoločnosti (ktorý je aj právnikom, síce nevykonáva právnickú činnosť, má iba titul JUDr.) vyškolí svojho zamestnanca (ako zodpovednú osobu). Môže byť? Alebo by to neuznali ako odborné školenie?...
Ozaj nemá niekto také potvrdenie zo školenia, ako to vlastne vyzerá...
Hlinkovx
07.04.05,12:21
však keď sa to tak zoberie..tak ani na PC nemám papier..a človek viac menej vyškolený je..a to isté účto...
a ten tvoj právnik neprišiel na to..ako to obísť..??
anka1
07.04.05,12:24
však keď sa to tak zoberie..tak ani na PC nemám papier..a človek viac menej vyškolený je..a to isté účto...
a ten tvoj právnik neprišiel na to..ako to obísť..??
Pravdu povediac ešte ten zákon nečítal a asi ani nebude :), takže takéto školenie to je, musela som si ho preštudovať sama aj sa patrične vyškoliť :)
Mohol by tu niekto capnúť do placu nejaké to potvrdenie z takého školenia, aspoň by som vedela čo má obsahovať.
Hlinkovx
07.04.05,12:29
MONIKA...čo túto tému zakladala ..napísala...že sa zúčastnila školenia...
takže možno keď sa prihlási...nám to lepšie ozrejmí..
anka1
07.04.05,12:32
MONIKA...čo túto tému zakladala ..napísala...že sa zúčastnila školenia...
takže možno keď sa prihlási...nám to lepšie ozrejmí..
tak si počkáme :)
Hlinkovx
07.04.05,12:34
no..nič iné nám ani neostáva...
ale teda v podstate by si sa tiež sama seba školila...:D:D
takže sme na tom rovnako...
môj šéf ani nevedel..že to existuje...:D:D
anka1
07.04.05,12:48
no..nič iné nám ani neostáva...
ale teda v podstate by si sa tiež sama seba školila...:D:D
takže sme na tom rovnako...
môj šéf ani nevedel..že to existuje...:D:D
Našla som nejaké firmy na začiatku tejto témy a napríklad firma Kochman Information Systems & Services, ktorá taktiež robí takéto školenia to ani nemá v predmete činnosti. Zaoberajú sa poradenskou činnosťou ohľadom výpočtovej techniky. Keď oni môžu, prečo by nemohol aj konateľ??? Ďalšia firma MITAS, s.r.o. má aspoň v predmete napísane - poradenská činnosť v oblasti bezpečnostných informačných technológií. Tak ako to vlastne je? Určuje to niekto ktoré firmy to môžu robiť alebo nie?
marianna
08.04.05,05:50
Ja som bola na školení firmy SOFTIP, oni my vystavili "Osvedčenie". Vyzerá to ako Diplom za výborný prospech. Je tam uvedené, že:" Spoločnosť SOFTIP potvrdzuje, že pán/pani ... absolvolala dňa 14.2.2003 školenie o význame a dôsledkoch Zákona č. 428/2002 Zbierky zákonov o Ochrane osobných údajov. Podpísaný školiteľ Ing. Pavol Kukučka. Ale či má ten pán alebo firma na to certifikát to neviem. Viem len, že minulý rok sa táto firma delila na 2 a už sú iná firma atď. Vtedy nám p. Kukučka oznámil, že oni robia aj Bezpečnostný projekt cca 3.000 Sk.
anka1
08.04.05,06:14
Ak dobre čítam tak Prevádkovateľ je povinný do 30.6.05.

1. ....
2. doložiť potvrdenie alebo vyhlásenie o tom, že zodpovedná osoba bola odborne vyškolená.

Takže ak konateľ firmy napíše vyhlásenie že odborne vyškolil zodpovednú osobu, myslím si že to je vporiadku. Ak by došlo k porušeniu zákona zo strany prevádzkovateľa aj tak dostane pokutu iba on a nie firma ktorá školila zodpovednú osobu. Ide predsa o to, aby ta osoba mala šajnu o zákone a o povinnostiach ktoré jej z neho vyplývajú. To je môj názor. Takže úradu pošleme vyhlásenie a uvidíme čo odpíšu.

P.S.: SOFTIP sa predsa zaoberá softwarom, keď môžu školiť oni prečo nie my!
Hlinkovx
08.04.05,06:19
ANKA...
potom mi daj vedieť..
ja mám síce len 5 zamestnancov...takže teoreticky, by sa ma to nemalo dotknúť...
ale zaujímalo by ma to.., čo ti na to odpíšu...
už som uvažovala o tom, že tam pošlem dotaz, ale počkám teda na vyjadrenie od nich pre teba
anka1
08.04.05,06:26
ANKA...
potom mi daj vedieť..
ja mám síce len 5 zamestnancov...takže teoreticky, by sa ma to nemalo dotknúť...
ale zaujímalo by ma to.., čo ti na to odpíšu...
už som uvažovala o tom, že tam pošlem dotaz, ale počkám teda na vyjadrenie od nich pre teba
Dám vedieť ako to dopadlo :), alebo tam mám zavolať ? ... radšej nie, lebo mi nebudú vedieť odpovedať a povedia mi že to musí byť firma ... Ak dostanú papier, možno to založia a nikto sa tým nebude zaoberať, že kto to školil. Potvrdenie budú mať a hotovo!
anka1
08.04.05,06:27
Ja som bola na školení firmy SOFTIP, oni my vystavili "Osvedčenie". Vyzerá to ako Diplom za výborný prospech. Je tam uvedené, že:" Spoločnosť SOFTIP potvrdzuje, že pán/pani ... absolvolala dňa 14.2.2003 školenie o význame a dôsledkoch Zákona č. 428/2002 Zbierky zákonov o Ochrane osobných údajov. Podpísaný školiteľ Ing. Pavol Kukučka. Ale či má ten pán alebo firma na to certifikát to neviem. Viem len, že minulý rok sa táto firma delila na 2 a už sú iná firma atď. Vtedy nám p. Kukučka oznámil, že oni robia aj Bezpečnostný projekt cca 3.000 Sk.
Marianna, nevieš to tu nalepiť ako to presne vyzerá? Díky moc :) Idem falšovať :) :) :)
Hlinkovx
08.04.05,06:44
Dám vedieť ako to dopadlo :), alebo tam mám zavolať ? ... radšej nie, !no..pokiaľ to nebudeš mať na papieri..tak ti aj tak neuverím..:D:D:D
a k tomu falšovaniu sa pridávam...
ale pozor...falšovanie a pozmeňovanie listín je trestné :D:D:D
anka1
08.04.05,07:01
no..pokiaľ to nebudeš mať na papieri..tak ti aj tak neuverím..:D:D:D
a k tomu falšovaniu sa pridávam...
ale pozor...falšovanie a pozmeňovanie listín je trestné :D:D:D
no... to nebude pravé falšovanie :) ja len obkukám ako to má vyzerať :)
Bionda
08.04.05,10:50
Neviem síce či sa to už preberalo, ale chcem sa opýtať, ak vám dotknutá osoba podpíše, dobu platnosti súhlasu- a uvedie termín do skončenia pracovného pomeru, tým pádom ak to dobre chápem a on mi za pol roka zavolá, že čosi potrebuje, nemám právo mu ani vydať napr. potvrdenie o príjme (lebo ho napr. stratil) to zas bez toho, aby mi nepodpísal ďalší súhlas ??????

Vyvediete ma z omylu??http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
tamara
08.04.05,11:53
takze, do 30.6.05 musim mat osvedcenie o zaskoleni a treba dat zamestnancom podpisat potvrdenia, že môžem narabat s ich osobnými udajmi? a treba to osvedcenie aj niekde poslat? prosím Vás potvrdte mi to, lebo mam uz hlavu ako melon, dakujem :-)
Hlinkovx
08.04.05,12:02
Neviem síce či sa to už preberalo, ale chcem sa opýtať, ak vám dotknutá osoba podpíše, dobu platnosti súhlasu- a uvedie termín do skončenia pracovného pomeru, tým pádom ak to dobre chápem a on mi za pol roka zavolá, že čosi potrebuje, nemám právo mu ani vydať napr. potvrdenie o príjme (lebo ho napr. stratil) to zas bez toho, aby mi nepodpísal ďalší súhlas ??????

Vyvediete ma z omylu??http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gifa prečo si do súhlasu píšeš dokedy ti dáva súhlas...napíš
Tento súhlas je platný od dátumu vzniku pracovného pomeru, resp. dňom účinnosti zákona
a tento súhlas je možné odvolať v prípade porušovania mojich práv a slobôd v zmysle zákona o ochrane osobných údajov

nepíš tam presný dátum a hotovo..vyhneš sa tým zbytočným komplikáciám