Rozalka
17.05.13,14:03
Pre novú poradu sa ustanovili nové spôsoby, niekde je to fakt dobré, ak je na jednu otázku jedna odpoveď (napr. aká múku použiť pre kysnuté cesto). V ekonomike nie sú veci čierno-biele, často treba položiť nové a nové otázky, kým sa pýtajúci dopracuje k vyčerpávajúcej odpovedi.

Ako sa téma stáva nezrozumiteľou pre neskôr sa pripojivších vidieť v otázke
http://www.porada.sk/t216496-ale-preco-taku-sumu-260-a-a-neupovedomili-ma-o-tom-vcas-tak-by-som-ju-nebola-rusila-predcasne.html
(ako aj ja som spočiatku nechápala)

začiatok tu
http://www.porada.sk/t216490-dobry-den-chcel-by-som-sa-opytat-kedy-preco-a-ma-poistovna-pravo-na-zrazkovu-dan.html#post2354019

Nie každý vie hneď priradiť "súvisiacu otázku" tam, kam patrí ...

-----------
Úprava moderátorom: vzhľadom na to, že názov aj obsah tohoto príspevku je nepravdiví je téma uzavretá aby nemýlila ďalších.
Na Porade máme princíp jedna otázka = jedna téma, nikto nelimituje počet odpovedí
Dáša_
17.05.13,12:39
aj mne sa tento systém zdá veľmi neprehľadný - nedokážem sa prepracovať k správnej odpovedi, ak je. A nie je vždy vhodné svoju odpoveď doplňať.
Tamila
17.05.13,12:54
Ja mám ten istý názor. Ťažko sa v tom orientuje. Ak aj doplním napr. svoju odpoveď a potom je ešte viac iných príspevkov, nikto si to doplnenie ani nemusí všimnúť. Lepšie je pridať ďalšiu odpoveď.
arizona
17.05.13,13:09
Urcite to Richard myslel dobre,aby bol na novej Porade prehlad a poriadok.
Ale vznika chaos,ludia fungovanie "Otazky" nechapu,chcu reagovat vo svojej teme a ked nevidia moznost "odpovedat",tak zakladaju nasledne nove a nove temy. /Otazky/
Tie su potom bez hlavy a paty,lebo kto nahodou necital predoslu temu, tak netusi o com nova tema je /chyba jej uvodny prispevok s vysvetlenim problemu/.

Niekto z Poradakov odpovie v prvej teme, niekto v druhej /lebo netusi, ze existuje predosla/ a niekto,kto natrafi na druhu polovicu,tak by aj mozno odpovedal,ale opis problemu,ci otazka je v prvej teme...
Takychto "rozdvojenych" tem je tu uz dost a to este len zaciname.

Ak to bude takto pokracovat,tak tu bude este vacsi chaos,ako v starej Porade.

Treba s tym nieco urobit,aby aj menej pocitacovo zdatni ludia dokazali s Poradou pracovat intuitivne...

DOPLNENIE : ...a zas nam pribudla dalsia taka temicka : http://www.porada.sk/t215415-odstupenie-zamestnanca-od-pracovnej-zmluvy.html
Rozalka
17.05.13,13:14
Tak, tak, Janka, ty si presne utrafila "hlavičku po klinčeku" .... ;)
Dáša_
17.05.13,13:59
no a ja som si dnes dala jednu tému usporiadať podľa pridelených bodov - tak to bol iný chaos :)
Stefan2005
17.05.13,15:16
... pomaly uplynie 3. týždeň fungovania Novej porady, ale žiadny prínos v sprehľadnení tém som zaťiaľ nepostrehol, a rozhodne som nepostrehol ani kvalitatívny posun v úrovni príspevkov ...
aktaK
17.05.13,15:59
áno, áno, áno, všetkým za príspevky v tejto téme, preboha Vás prosím, Vás najaktívnejsích členov, zariadte, aby sa stará porada vrátila, lebo mna fyzicky i psychicky strašne vyčerpáva volačo tu napísať a stále som nepochopila ten systém odpovedí, komentárov a neviemčoho v tejto novej porade,......presne ako v téme, ktorá je zadaná, potom na pokračovanie je vytvorená nová tema a vlastne relevantná odpoved nikde.....
Darina1234
17.05.13,16:27
aj ja zakladam nove temy o tom istom
avalik
17.05.13,16:33
system je vylepsovat otazky a vylepsovat odpovede ... do komentarov pisat "doplnil som odpoved" tym sa tema posunie a aj ti co prispeli dostanu notifikaciu

komentarom k otazke vyziadat upresnenie otazky
Richard
17.05.13,16:58
Nefungovali nam suvisiace otazky, takze tu vznikol trochu chaos.

Dalsi problem je ze ludia maju pri zadavani priklad ako sa pise otazka, ale aj napriek tomu davaju otazky heslovite, co znamena ze z otazky netusite o com presne je musite napisat podrobne zadanie.
Budeme to vsak vylepsovat, spravime prvy krok kde si to dotycny musi nastudovat, aby sme tu nemali 100x otazku "Dochodca dohodar" "Materska" .... ale aby sme mali z nazvu aspon zrejme o com ta otazka bude...

Otazky musia byt poriadne napisane.

Dalsi problem je aj samotny popis, niekedy je to lenivost, niekedy nevedomost ale ludia nepisu poriadne vsetky okolnosti k otazke.

Takze tieto okolnosti sa maju vyziadat cez komentare. Rovnako ma fungovat upresnenie odpovedi.

Ciel je jasny: Komplexna otazka a k tomu komplexna odpoved (pripadne viac odpovedi od roznych odpovedajucich).
Richard
17.05.13,17:02
Pokial to ja sledujem tak drviva vacsina ludi hned pochopi komentare a pyta sa cez komentare doplnujuce otazky, resp. upresnenia.
To ze to par ludi nepochopi sa budeme snazit vylepsit, ale vzdy sa najde niekto kto stlaci prve tlacitko co najde a bez rozmyslu prida suvisiacu otazku namiesto komentara.

Castokrat je vsak prospesne zalozit suvisiacu otazku, ak je tato otazka samostatna a samostatne aj pochopitelna a inak by zbytocne zahlcovala povodnu otazku (na toto su suvisiace otazky aj urcene)
Žabinka
17.05.13,17:04
A v tomto ja vidím problém, komentovanie nespôsobí, že sa otázka dostane medzi nové a teda postupne zapadá prachom, a možno niekto, kto by vedel pomôcť odpoveďou, o otázke ani nevie.. Notifikáciu dostanú len tí, ktorí do témy prispeli, a možno už viac k tomu nemajú.. A ten, kto sa pýtal nič nevyriešil, a založí novú otázku o tom istom..
Richard
17.05.13,17:08
Oki chápem, nemáme toto dotiahnuté môžem dočasne spraviť že aj komentáre tému posunú, ale propagáciu otázky chcem spraviť iným spôsobom ako posúvaním, popisujem to v jednej samostatnej téme o posúvaní (vylepšenie otázky, odpovede, zdielanie, zasluhovost: minutie bodov na posunutie atd.)
Heni
17.05.13,19:10
Richard, myslím že táto nová koncepcia / metodika / forma alebo nový vzhľad ako si to nazval ty - to by sa osvedčilo skôr v Drakovi, tam je odpovedajúci len jeden alebo dvaja, tak to môže byť systém otázka - odpoved.

ale myslím si, že v tejto verejnej porade je tento nový systém mätúci, chaotický a nevhodný, v "starej" porade sme neraz ku správnemu riešeniu dospeli dialógom, viacerými príspevkami, debatou a podobne, dokonca nie vždy bolo správne len jedno-jediné riešenie, čo DU - to iný prístup...

preto táto nová tvár porady je prílišná iniciatíva, ktorá nebola veľmi na osoh.
ťažko sa mi na toto zvyká, tiež patrím medzi tých, čo sa radšej odsurfujú inam... :-(
Darina1234
17.05.13,19:22
ja eda neviem, ale čo tym ziskam, ked vylepším svoju otazku, nijako ju tym neposuniem, len zmením povodnu otazku, tým padom aj odpovede na povodnu stratia svoju podsatu
julysak
17.05.13,20:34
Oki chápem, nemáme toto dotiahnuté môžem dočasne spraviť že aj komentáre tému posunú, ale propagáciu otázky chcem spraviť iným spôsobom ako posúvaním, popisujem to v jednej samostatnej téme o posúvaní (vylepšenie otázky, odpovede, zdielanie, zasluhovost: minutie bodov na posunutie atd.)
Bolo to škoda púšťať, keď je toľko vecí nedotiahnutých
julysak
17.05.13,20:37
ja eda neviem, ale čo tym ziskam, ked vylepším svoju otazku, nijako ju tym neposuniem, len zmením povodnu otazku, tým padom aj odpovede na povodnu stratia svoju podsatu
Pokiaľ nepríde nijaký impulz napr. doplnenie štartovacích faktov, tak nemám čo vylepšovať svoju odpoveď - veď vari v prvej odpovedi napíšem VŠETKO čo k tomu viem

by teda malo byť zvlášť a potom zvlášť aj moja odpoveď na ne
Žabinka
24.05.13,07:24
Dnes som prispela do tejto témy http://www.porada.sk/t216877-mrp-a-typ-dph.html , keďže som už raz odpovedala, tak len formou komentára. Otázka ostala na 10 -tej strane, takže nikto si ju už pravdepodobne nevšimne.. Do témy prispela okrem zadávateľky a mňa len Dav, takže len nám budú chodiť notifikácie, a len my tri si budeme vymieňať názory..
Tamila
24.05.13,07:42
To isté sa stalo mne včera. Odpoveď nemohla nájsť ani zadávateľka otázky.
marjankaj
24.05.13,07:51
ja eda neviem, ale čo tym ziskam, ked vylepším svoju otazku, nijako ju tym neposuniem, len zmením povodnu otazku, tým padom aj odpovede na povodnu stratia svoju podsatu
Pokiaľ nepríde nijaký impulz napr. doplnenie štartovacích faktov, tak nemám čo vylepšovať svoju odpoveď - veď vari v prvej odpovedi napíšem VŠETKO čo k tomu viem

by teda malo byť zvlášť a potom zvlášť aj moja odpoveď na ne
No áno, veď tak to bolo predtým.
Ale teraz zadávateľ doplní otázku, ja "doplním"(vylepším) odpoveď. Zadávateľ zase niečo doplní k pôvodnej otázke, Lebo on to myslel inak. A zase odpoveď na vylepšenú otázku. Nakoniec nebude vedieť načo bola tá najlepšia odpoveď sformulovaná.
Chronológia ide k čertu. Hlavne, že to bude prehľadné.
marjankaj
24.05.13,08:12
áno, áno, áno, všetkým za príspevky v tejto téme, preboha Vás prosím, Vás najaktívnejsích členov, zariadte, aby sa stará porada vrátila, lebo mna fyzicky i psychicky strašne vyčerpáva volačo tu napísať a stále som nepochopila ten systém odpovedí, komentárov a neviemčoho v tejto novej porade,......presne ako v téme, ktorá je zadaná, potom na pokračovanie je vytvorená nová tema a vlastne relevantná odpoved nikde.....
Richard je tu šéf. Ako urobí, tak to bude.
Najaktívnejší členovia nie sú ani v správnej rade, lebo tu taká neexistuje. Teda ich hlas je hrach na stenu.
Iba ak by sa našiel niekto superaktívny a vytvoril novú poradu, teda skôr tú starú.
Richard
24.05.13,08:58
Dnes som prispela do tejto témy http://www.porada.sk/t216877-mrp-a-typ-dph.html , keďže som už raz odpovedala, tak len formou komentára. Otázka ostala na 10 -tej strane, takže nikto si ju už pravdepodobne nevšimne.. Do témy prispela okrem zadávateľky a mňa len Dav, takže len nám budú chodiť notifikácie, a len my tri si budeme vymieňať názory..

V tomto prípade si nemusela odpovedať, ako vravíš otázka a aj odpoveď sa stratí tak ako v debatách.
Tá otázka mala byť položená samostatne, to že bola v komentároch položená nie je chyba otázok, je to problém že sa nedodržiava poriadok a pravidlá ktoré tu máme k tomu aby to bolo prehľadné.

Viem je to trochu náročnejšie, ale bez systému tu poriadok nebude. Rovnako ako keď robíte účtovníctvo, ak by nemalo účtovníctvo pravidlá ako účtovať, tak by to bol len neprehľadný denník výdavkov.
Aj Porada bola len neprehľadným denníkom otázok a odpovedí, ktoré sa v dlhých témach stratili.
BXLmiami
24.05.13,09:11
Pardon.Pripomínaš mi Sulíka.Tiež si dookola melie svoje aj ked je výsledok jeho práce viditeľný.Mrzí ma a dúfam že to bude bez urážky.Z môjho pohľadu poviem-nepodarilo sa,škoda času aj penazí.
Richard
24.05.13,09:13
Ale teraz zadávateľ doplní otázku, ja "doplním"(vylepším) odpoveď. Zadávateľ zase niečo doplní k pôvodnej otázke, Lebo on to myslel inak. A zase odpoveď na vylepšenú otázku. Nakoniec nebude vedieť načo bola tá najlepšia odpoveď sformulovaná.
Chronológia ide k čertu. Hlavne, že to bude prehľadné.

Zadávatelia píšu otázky často veľmi biedne, preto namiesto dohadovacích odpovedí je ich lepšie vyzvať k doplneniu otázky ak nevieš ako máš odpovedať. Presne tak to funguje v reálnom živote, ak sa ťa niekto neičo spýta a nie je ti to jasné tak sa pýtaš na upresnenie toho čo myslel.

Rozdiel je však v tom keď príde niekto ďalší s podobným problémom, nemusí čítať celú upresňovaciu diskusiu a hlavne v starej Porade unesenú diskusiu úplne iným smerom a hľadať odpoveď ktorá má nadväzovať na zadanie témy.

Prípadov ktorých sa obávaš, že otázka a odpoveď nebudú v súlade bude minimum, 100%tný systém na ľudské správanie sa nedá nastaviť.

Čo však funguje omnoho lepšie ako klasická nečlenená diskusia sú tieto zásadné rozdiely:
- otázka nemôže byť tak ľahko unesená iným smerom (lebo v komentároch zaniknú nesúvisiace otázky)
- najlepšie odpovede sú navrchu a kto potrebuje naštuduje si k nim aj komentáre ak neboli zapracované do odpovede
avalik
24.05.13,09:15
Dnes som prispela do tejto témy http://www.porada.sk/t216877-mrp-a-typ-dph.html , keďže som už raz odpovedala, tak len formou komentára. Otázka ostala na 10 -tej strane, takže nikto si ju už pravdepodobne nevšimne.. Do témy prispela okrem zadávateľky a mňa len Dav, takže len nám budú chodiť notifikácie, a len my tri si budeme vymieňať názory..

V tomto prípade si nemusela odpovedať, ako vravíš otázka a aj odpoveď sa stratí tak ako v debatách.
Tá otázka mala byť položená samostatne, to že bola v komentároch položená nie je chyba otázok, je to problém že sa nedodržiava poriadok a pravidlá ktoré tu máme k tomu aby to bolo prehľadné.

Viem je to trochu náročnejšie, ale bez systému tu poriadok nebude. Rovnako ako keď robíte účtovníctvo, ak by nemalo účtovníctvo pravidlá ako účtovať, tak by to bol len neprehľadný denník výdavkov.
Aj Porada bola len neprehľadným denníkom otázok a odpovedí, ktoré sa v dlhých témach stratili.

Richard, ale postupy uctovania su publikovane ... nova porada nema doteraz spracovany navod na pouzitie - vela ludi nevie ako ma upresnit otazku, kde kliknut, ... problem je aj napisat otazku, tak aby z nej bolo jasne o co ide.

Otazky na porade kladu ludia v strese, ked riesia nejaky problem - potrebuju presny navod ako napisat otazku, ako ju doplnit/upravit. Tu kladu otazky obycajni ludia, ktori potrebuju radu a nie autori vedeckych clankov, ktori maju cas si konkretny clanok ocesat.
Žabinka
24.05.13,09:21
Dnes som prispela do tejto témy http://www.porada.sk/t216877-mrp-a-typ-dph.html , keďže som už raz odpovedala, tak len formou komentára. Otázka ostala na 10 -tej strane, takže nikto si ju už pravdepodobne nevšimne.. Do témy prispela okrem zadávateľky a mňa len Dav, takže len nám budú chodiť notifikácie, a len my tri si budeme vymieňať názory..

V tomto prípade si nemusela odpovedať, ako vravíš otázka a aj odpoveď sa stratí tak ako v debatách.
Tá otázka mala byť položená samostatne, to že bola v komentároch položená nie je chyba otázok, je to problém že sa nedodržiava poriadok a pravidlá ktoré tu máme k tomu aby to bolo prehľadné.

Viem je to trochu náročnejšie, ale bez systému tu poriadok nebude. Rovnako ako keď robíte účtovníctvo, ak by nemalo účtovníctvo pravidlá ako účtovať, tak by to bol len neprehľadný denník výdavkov.
Aj Porada bola len neprehľadným denníkom otázok a odpovedí, ktoré sa v dlhých témach stratili.
Je mi jasný princíp, ako by to malo fungovať, ale napr. konkrétne v tej téme názov otázky je tak všeobecný, že sa dá využiť na riešenie aj viacerých problémov. Takýto systém by bol účinný, keby sa prispievatelia naučili klásť konkrétne a jednoznačné otázky, čo si však myslím, že je "hudba budúcnosti"..
Na novú otázku v inej otázke som odpovedala preto, lebo som chcela pomôcť. Už som však pri niektorých otázkach našla upozornenia typu "Založ novú otázku"..
Ale chápem, o čo ide, len bude treba na to viac času, aby to fungovalo, ako má.
Richard
24.05.13,09:28
Otazky na porade kladu ludia v strese, ked riesia nejaky problem - potrebuju presny navod ako napisat otazku, ako ju doplnit/upravit. Tu kladu otazky obycajni ludia, ktori potrebuju radu a nie autori vedeckych clankov, ktori maju cas si konkretny clanok ocesat.

Ano ja to vnimam a pripravujem potrebne upravy aby to pochopili. Dolezitejsie ako navody vsak povazujem upravu pouzitelnosti, navody nikto necita. Vsetko vsak nejaky cas trva a nie sme velky tim.
Richard
24.05.13,09:38
Na novú otázku v inej otázke som odpovedala preto, lebo som chcela pomôcť. Už som však pri niektorých otázkach našla upozornenia typu "Založ novú otázku"..
Ale chápem, o čo ide, len bude treba na to viac času, aby to fungovalo, ako má.

Nie je to štandardný diskusný systém, preto si na to musíme zvyknúť. Nie je to však ani tak zložité aby sme sa to nenaučili.
Ja dorobím automatické upozornenia a navigáciu kde a čo treba spraviť, to nám dostatočne pomôže.
Napríklad momentálne stlačíte "toto nie je odpoved ale otázka" tak k tomu dorobíme pre dotyčného automatick správu čo má robiť a čo sa stalo. Keď sa do takéhoto "moderovania" všetci poriadne zapoja tak to bude mať celé aj hlavu a pätu. Zatiaľ je to rozpačité, ale ako pozrám nové otázky a odpovede, je to na dobrej ceste, napriek niektorým chybám.
avalik
24.05.13,09:38
Otazky na porade kladu ludia v strese, ked riesia nejaky problem - potrebuju presny navod ako napisat otazku, ako ju doplnit/upravit. Tu kladu otazky obycajni ludia, ktori potrebuju radu a nie autori vedeckych clankov, ktori maju cas si konkretny clanok ocesat.

Ano ja to vnimam a pripravujem potrebne upravy aby to pochopili. Dolezitejsie ako navody vsak povazujem upravu pouzitelnosti, navody nikto necita. Vsetko vsak nejaky cas trva a nie sme velky tim.

Richard, to, ze chlapi necitaju navody je vseobecne zname ;), takze sa necudujem tvojmu tvrdeniu ... ale ak by pomohol co len jednemu citatelovi tejto stranky, tak ma vyznam ho urobit - aj za cenu, ze sa bude upravovat v zavislosti od naslednych uprav systemu.

Predsa nie je myslitelne, aby poradaci pisali jednotlivo do komentarov podrobny postup ako upresnit otazku, ak to autor otazky nezvlada a zahlcuje forum tzv. nezmyselnymi otazkami, len preto, ze nevie kde ma kliknut aby vedel upresnit otazku.
Richard
24.05.13,09:40
Prave som uviedol priklad ako si to predstavujem s tym "navodom" vid odpoved nad tebou.
Jednoduchy navod vsak spravim, zhruba uz viem kde sa ludia stracaju.
jahoszmsk
25.05.13,10:53
Som zadal otázku, a už nemôžem vstúpiť do "debaty" a pýtať sa ďalej?
avalik
25.05.13,11:15
Som zadal otázku, a už nemôžem vstúpiť do "debaty" a pýtať sa ďalej?

mozes upresnit otazku - pod otazkou klikni na ceruzku ... alebo pridaj suvisiacu otazku
*Fénix
25.05.13,11:41
A to mám hľadať ako stopovací pes, či niekto náhodouu nepoopravil svoju odpoveď???. Choré!!!!
*Fénix
25.05.13,11:42
Vlastne ani nie choré - skôr dobrý návod ako ľudí znechutiť prispievať. :D
*Fénix
25.05.13,11:44
Som zadal otázku, a už nemôžem vstúpiť do "debaty" a pýtať sa ďalej?
A ja si tu píšem ako trpiaci samomluvou a môžem prikladať stále nové príspevky - hmmmm.
jahoszmsk
25.05.13,12:26
Už som to pochopil... ak pridám novú otázku, už nemôžem prispievať ďalšími otázkami, ale ak pridám novú debatu, už mi je to dovolené...? :)
avalik
25.05.13,12:30
Už som to pochopil... ak pridám novú otázku, už nemôžem prispievať ďalšími otázkami, ale ak pridám novú debatu, už mi je to dovolené...? :)

ano - ale vpravo v ramceku mas napisane: Debaty neslúžia na otázky.
Ak máte otázku založte otázku, pomôžete tak spraviť Poradu prehľadnou databázou riešení.

a tiez z etikety:

Otázky a debaty

Otázky zadávam keď potrebujem získať odpoveď na moju otázku.
Debaty zakladám len na otvorenú a voľnú diskusiu, nie na riešenie konkrétneho problému.
jahoszmsk
25.05.13,12:34
no hej, ale som zadal otázku, poraďáci mi odpovedali, no ale čo mám robiť ak mám ďalšie otázky týkajúce sa témy? :) teraz kým neprispeje nikto další, téma (otázka), ide ta het, do zabudnutia, a ja ju neviem posunúť...
avalik
25.05.13,12:38
no hej, ale som zadal otázku, poraďáci mi odpovedali, no ale čo mám robiť ak mám ďalšie otázky týkajúce sa témy? :) teraz kým neprispeje nikto další, téma (otázka), ide ta het, do zabudnutia, a ja ju neviem posunúť...

a toto je ukazka, preco busim do Richarda aby urobil navod na pouzitie porady

... ale navody udajne nikto necita ... takze pokracuj v hladani odpovedi ... najdes ich v jednotlivych otazkach v prislusnych rubrikach ;)
jahoszmsk
25.05.13,12:43
možno netreba návod, stačí aby to fungovalo tak ako na starej porade, položím otázku, spýtam sa doplnujúcou otázkou, posuniem otázku znovu, ak treba...
avalik
25.05.13,12:47
možno netreba návod, stačí aby to fungovalo tak ako na starej porade, položím otázku, spýtam sa doplnujúcou otázkou, posuniem otázku znovu, ak treba...

neda sa :) ... porada chce byt ako wikipedia, nie debatny portal
jahoszmsk
25.05.13,12:50
ale dá sa... urobím si ešte jeden "nick" a basta. :) a sa mi zdá, že aj do wiki sa dá prispievať, ak má niekto záujem...
jahoszmsk
25.05.13,13:25
rozmýšľam, že systém jedna otázka, jedna odpoveď, to by možno fungovalo ak by som sa pýtal fakt na to, že akú múku treba na kysnuté cesto. no ale aj v tomto nemajú ženy jednotnú odpoveď a sa nezhodnú :)
Richard
25.05.13,14:28
Len pozor na nazov tejto temy, ktory je velmi zavadzajuci. Odpovedi moze byt samozrejme viac. Neviem kde prisla Rozalka na taky princip ako opisuje, temu radsej zavriem kym dopletie dalsich ludi.