brixie
17.05.13,21:14
Prosím o radu. Ak by som začala pracovať ako sprostredkovateľ PSS (nie obchodný zástupca na živnosť) z ceny provízií si môžem odpočítať náklady napr. telefón, PHM na auto a iné. Alebo celá sumu za provízie mi ide do príjmu a z toho budem musieť platiť odvody + dane.

Uzavrala som zmluvu ako sprostredkovateľ. Musím si urobiť školenia, dostanem od NBS certifikát a potom môžem fungovať ako sprostredkovateľ. Na základe počtu uzavretých zmlúv dostanem provízie na účet. PSS mi nebude robiť žiadne odvody, ani dane. V ročnom zúčtovaní ja by som si to mala dať do daňového priznania. Iba neviem či si mám robiť JU a odpočítavať náklady. Či mi to daňový úrad zožerie. Som popritom zamestnaná na 0,6 úväzok v inej firme.
Odvody budem platiť tiež aj z provizíí zo PSS ?. Alebo iba vtedy ak by moje prijmy boli vyššie ako 3930 EUR ?
Ice dive
17.05.13,19:55
no tak si sprostredkovateľ alebo zamestnanec? nakoľko ak si sprostredkovateľ, ktorého platia len na základe toho koľko zmlúv dojedná a máš s nimi podpísanú zmluvu o sprostredkovaní stavebného sporenia tak si defacto živnostník a môžeš si odpočítavať náklady nakoľko máš príjmy podľa paragrafu 6 a ak máš zamestnaecký pomer máš paragraf 5 a tam najprv platíš dane a potom si môžeš robiť s peniazmi čo chceš...
Ice dive
17.05.13,20:46
to znamená, že si živnostník t.j. môžeš sa rozhodnúť, či budeš viesť JU, evidenciu o príjmoch a výdajoch, alebo paušálne náklady.... daňový úrad ti zožerie všetky náklady ktoré vecne, časovo súvisia s daným predmetom podnikania a súvisia s dosahovaním príjmu t.j. v tvojom prípade, mobil, internet, notebook, auto a jeho údržba, náklady na chod kancelárie... nezožerieti napr. výkendový nákup do domácnosti.... odvody budeš platiť zo živnosti ak tvoj obrat zo žinosti prekročí 4716 € potom budeš platiť minimálne odvody do SP... ak túto hranicu neprekročíš tak budeš platiť odvody len zo zamestnania prípadne doplatíš zdravotné poistenie... daň budeš platiť ak tvoj príjem po odpočítaní uznateľných nákladov prekročí 3735,94 € čo je nezdaniteľná časť...
Katy a R
17.05.13,20:52
živnostník určite nie je! Pretože toto nie je činnosť podľa živnostenského zákona!
Katy a R
17.05.13,20:59
Si SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba) - a máš aj všetky povinnosti ako každá iná szčo. Ice už niečo napísal ... treba si splniť povinnosti - teraz registrácia na DU, ZP (môžeš si dať nulové zálohové platby, ak si zároveň zamestnaná) - SP zatiaľ netreba - to až neskôr. pozri si zákony - hlavne o DzP, ZP, SP - aj tu na porade nájdeš potrebné (teémy o SZČO).
A čo sa týka výdavkov - takisto, ako každá iná szčo sa môžeš rozhodnúť, podľa príjmu zistíš, či sa ti oplatia skútočné (JU, DE), alebo paušálne ..