Robert333
18.05.13,11:04
V poslednej dobe sa po nasom bytovom dome bez doprovodu pohybuje coraz vacsi pocet podomovych obchodnikov, neraz aj podvodnikov. Napr. raz prisli ponukat lacnejsiu elektrinu a dva tyzdne nato tu chodili obchodnici zo ZSE, ktori tvrdili, ze ti dva tyzdne pred nimi boli podvodnici a uvadzaju to na spravnu mieru. Pred par dnami tu bola zase nejaka dvojica, ktora natlacala sluzby T-Com. Ked zazvonili u zastupkyne vlastnikov, ta ich vyzvala na legitimovanie, na co zareagovali utekom na ine poschodie. Je to starsia pani, tak ich nenahanala. Moj otec (ktory buva v susednom vchode) ich vyzval na predlozenie povolenia na vstup do nasho bytoveho domu, na co sa odvolavali na nejaku zmluvu so zamestnavatelom, ktory vsak nemoze bydat povolenie na pohyb osob v cudzcih sukromnych objektoch. Otec chcel na nich zavolat policiu, ale nakoniec to nechal tak s tym, ze to musime systemovo doriesit.

Za par dni mame schodzu vlastnikov, na ktorej chcem otvorit tento problem. Chcem sa spytat, ci je mozne na schodzi vlastnikov nechat odhlasovat uznesenie, ktore pravne znemozni vstup takychto osob do nasho bytoveho domu, ktory je sukromnym objektom (zo 64 bytov je 63 v sukromnom vlastnictve, ten zvysny vlastni este SBD). A ak taketo osoby predsa vstupia a niektory vlastnik na nich narazi (alebo mu zazvonia pri dverach), ziadat ich o okamzitie opustenie sukromneho objektu, a ak neuposluchnu, zavalat na nich policiu, ktora ich aj vyvedie.

Problem je aj ten, ze niektori vlastnici z bytu otvoria branu neznamym osobam. Sucastou opatreni proti vstupu nezelanych osob by mala byt jasna vystraha umiestnena na brane.

Nepustil som, resp. vyhodil som uz niekolko vhadzovacov letakov, ktori sa branili tym, ze aj ked nechcem, aby mi nieco vhodili do schranky, nemam pravo ich vyhodit, lebo ini vlastnici si ich reklamne materialy mozu zelat. To som samozrejme neakcpetoval a museli letaky dat na stol, ktory je vo vstupe urceny presne na tento ucel. Obavam sa vsak toho, ze s podobnym argumentom moze na mna vyrukovat privolana policia. Preto sa chcem spytat, ci sa toto da efektivne osetrit spravne naformulovanym uznesenim, ktore tento argument vyluci a naopak, podomovy obchodnik sa bude musiet preukazat, ze ma vyslovne opravnenie na vstup do nasho domu.
marjankaj
18.05.13,09:34
A čo vy si nezamykáte? Dajte si namontovať kamerový systém a budete vedieť, kto tam tých ľudí vpúšťa.
arizona
18.05.13,09:42
Je taky problem dat na vchodove dvere zamok a kluce iba vlastnikom?
A hlavne starych ludi poucit,aby neznamym neotvarali?
To ziaden zakon nezakazuje.

Na letaky je dobre vymysliet nejake okienko,s pristupom zvonku,alebo aby roznasacov vpustal iba na to urceny clovek.
kopretinka
18.05.13,09:44
oni to majú zamknuté,ale ako píše,niektorí vlastníci vpúšťajú aj cudzích ľudí.
misoft
18.05.13,14:12
Čosi podobné sa stáva aj u nás. Tiež zvonia, ponúkajú. Moja otázka vždy znie - kto vás sem pozval? Ak povedia, že oni len hento a toto, tak im sucho oznámim, že majú 30 sekúnd na opustenie vchodu, nakoľko sú na súkromnom pozemku (byty, pozemok pod bytovkou sú v osobnom vlastníctve!) a toto sa považuje za neoprávnené vniknutie na súkromný pozemok a mám právo na nich zavolať políciu.
Ak chodia robiť odpočty, tak SPP, VSE, vodári, správca (ten ako správca si pýtať povolenie nemusí, má na to zmluvu) to vždy vopred oznámia svojimi výveskami - vtedy sú tam u nás legálne, lebo o tom vieme.

Väčšinou však takéto osoby (ponúkači, podomoví obchodníci) radšej stiahnu chvost a vypadnú - ono totiž nie je sranda vysvetľovať policajtovi, čo robí v súkromnom vchode, kam ich nik nepozval.

Iné je to (a to má kopretinka pravdu), ak niektorí otvoria bez toho, aby sa spýtali, koho to vlastne púšťajú.
Mne takto ukradli bicykel uviazaný o zábradlie spred vchodu na 7. poschodí - lebo nejaký blbec otvoril bez toho, aby sa spýtal.
Ku mne, ak sa niekto chce dostať, zvoní zospodu signál. Cudzí, ak jereagujem a nutne ide ku mne, zazvoní ešte raz - to už reagujem, lebo náhodný "votrelec" väčšinou zvoní len raz a na viaceré zvončeky (často počuť v tom telefóne, ako sa ozvú i traja-štyria naraz).