brainwash
18.05.13,11:46
Mozete mi prosim niekto poradit s tymto problemom??? V najomnej zmluve mam napisanu konkretnu cenu najmu v ktorej su zahrnute aj platby za elektriku, plyn stocne a vodne a ze tieto sluzby hradi prenajimatel na zaklade vyuctovani dodavatelskych organizacii, a ze nedoplatky budu s najomcom vyrovnane po zucttovani platieb..byvame v byte dve osoby aj v zmluve sme obaja napisany a problem je ten ze na ten byt je nahlasena len jedna osoba to ma na sledok to ze aj ked platime vysoky najom je logicke ked moj prenajimatel plati mesacne len minimalne poplatky za jednu osobu tak po konecnom vyuctovani pridu velke nedoplatky. no a moj prenajimatel chce aby sme tie nedoplatky uhradili mi. Ma na to pravo??? Nie je nahodou jej povinnost nahlasit na byt dve osoby a tak aj platit?? lebo je logicke ze stale pridu nedoplatky pretoze dvaja ludia nedokazu tolko usetrit ako za jednu osobu..dakujem za rady. 260€ za najom 1 izbovy byt, nedoplatok elektrina 338€, plyn 10€ a voda 202€ byvali sme tam dvaja, ale nahlasena je iba jedna osoba
ivka70
18.05.13,10:50
Nuz, plyn, voda ani elektrina sa neplati na pocet osob, ale na skutocne naklady podla meracov.
Mas pravdu v tom, ze nahlasene by mali byt 2 osoby, to mozete nahlasit aj vy, u nas presny pocet osob nahlasuje domovy dovernik, preveruje to pri odpise stavov radiatorov a upravuje nahlasene stavy podla skutocnosti. Vdaka tomu by mali stupnut palohove platby za byt, zaroven ale stupnu aj platby za elektrinu v spolocnych priestoroch, pipadne upratovanie a pod., teda polozky, ktore sa v danom bytovom dome prepocitavavaju na osobomesiace.
Zmluvu ale nemate dohodnutu dobre, ked neviete ovplyvnit, aku cast z toho, co platite, skutocne zaplati majitel bytu ako zalohove platby.
Katy a R
18.05.13,13:50
V konečnom dôsledku to aj tak musíš zaplatiť. Či už si dáš teraz vyššie zálohové platby, alebo to necháš tak - a bude potom vyšší nedoplatok. ja napríklad nie som zástancom vyšších záloh - lebo nebudem predsa platiť viac dopredu - pokiaľ nemusím ;) ... ale samozrejme chce to finančnú disciplínu (ak ale niekto nevie hospodáriť, tak je lepšie platiť vyššie zálohy)
trevize
18.05.13,14:38
nedoplatok za el. 338€? to je mesacny nedoplatok 28€. ked k tomu pripocitam zalohove platby tak to mate slusnu spotrebu na 1-izbak.nie je tam nahodou el. bojler alebo radiator?
inak voda by mala byt vyuctovana vramci najomneho....nezda sa mi co tu pises...nedoplatok 260 za najom (co by malo byt v tejto polozke?) + 202 za vodu
avalik
18.05.13,14:49
tych 260 je predpokladam mesacne najomne
trevize
18.05.13,14:54
dik za upozornenie...necital som pozorne.
Katy a R
18.05.13,14:58
zbytočné je posudzovať bez údajov ... možno je všetko na elektriku a plus plytvanie teplou vodou ????
buchač
18.05.13,15:15
Veď predsa všetko spotrebuješ Ty ...tak plať ...
Elektrinu , plyn a či voda sa platí predsa podľa ciferníkov ...
Je úplne jedno , či je nahlásená jedna alebo 10 osôb , nakoľko počet osôb má vplyv na tie platby za spoločné priestory .
A aj tak by ste potom platili ešte viac ...teda podľa počtu členov v domácnosti ...
dmc
18.05.13,19:33
Vsetko zalezi od toho ako je napisana zmluva. Obycajne konstatovanie ze budete za prenajom platit 260 € a v tom je zahrnute pouzivanie vody, plynu a elektriky neriesi vobec nic - pokial nemate osetrene v zmluve aj samotne nedoplatky preplatky.

Idealne je mat v zmluve rozpisane aj v akej vyske bude prenajimatel poukazovat (platit) zalohove platby bytovemu druzstvu (spolocenstvu) -co zahrna aj vodu - samostane rozpisane aka bude zalohova platba za elektr. energiu a aka bude zalohova platba za plyn. - poistenie bytu. Teda ja osobne to mam v zmluve uvedene - akonahle je nedoplatok - prenajimatel donesie zmluvu (ja si ju skontrolujem s mojou - prenajimatel predlozi vyuctovanie zalohovych platieb s ktorych vidim ze prenajimatel poukazoval zalohove platby v tej vyske ako sme sa dohodli v zmluve a tym padom je jasne aj mne ze suma na ktorej sme sa dohodli v zmluve bola prekrocena a ja ako podnajomnik doplatim nedoplatok pretoze som SPOTREBOVALl energie nad limit ktory sme sa dohodli a ktory za mna platil prenajimatel.

Pokial to nemas v zmluve uvedene moze prenajimatel za uzivanie 1 izboveho bytu odvadzat napriklad 50€ - za elektriku napriklad 15 € a za plyn napriklad 5 € ...alebo akukolvek inu sumu na ktorej ste sa nedohodli a ty si nemas ako skontrolovat ze peniaze ktore si dal za podnajom sa pouzili aj na platbu energii (okrem zisku prenajimatela) resp..moze si robit s celou sumou robit co len chce a ty to nevies ovlpyvnit a ani skontrolovat pretoze nemas ako....ustna dohoda v 90 percentach neobstoji.

Co je psano -to je dano.

Dobra zmluva je zaklad a kazdy seriozny prenajimatel s tym nema najmensi problem. Ked s takouto zmluvou problem ma tak tam nejdem.
player85
18.05.13,20:36
S priatelom mame presne ten isty problem, ,,kamarat,,nam dal do prenajmu garsonku,s tym,ze v zmluve neboli uvedene ceny,ktore plati za energie,vodu,plyn a pod. Pred ukoncenim naj.zmluvy kedze byt isiel predavat na vo februari tohto roku po 9 mesiacoch byvania povedal ze mame nedoplatok za vodu 300 euro 20 za energie,pricom mu priatel celu dobu hovoril,ze si radsej priplatime za poplatky aby nam nevznikol naraz nedoplatok vysoky,potom sme sa dozvedeli ze mal nahlasenu jednu osobu,chapem vec ze sme si minuli vodu sami,ale urcite by bolo ine keby z 250 euroveho najmu daval za vodu 30 euro mesacne namiesto 5 napriklad o to tu ide...tuez nevueme co urobit :/
julysak
18.05.13,20:49
Ideálne je mať oddelené nájomné (medzi najomníkom a vlastníkom) - to je jeho hrubý zisk za požičanie bytu

a platby za byt, (medzi vlastníkom a správcom) a tam je najčistejšie prebrať za vlastníka platbu týchto záloh - - potom vieš koľko si dala zaloh a koľko si spotrebovala (asi 80 % spotreby býva FO,teplo,voda)
julysak
18.05.13,20:56
začni počítať vo veľkom
veľmi hrubý odhad : Kompletné ročné náklady na 1 m2 (pri 2 osobách) sú 22 - 33 evri

1 izbový môže mať :
- 35 m2 = ročné náklady okolo 1150 € ( 96/mesiac)
- hodnotu (((25000))) 35000 € a potom je primerané nájomné (((140))) 200 € / mesiac
Ak ty platíš 260/mesiac a chce od teba nedoplatky 550 = 46€/ mesiac spolu 306
a u vás má takýto 1 izbový hodnotu aspoň 35000 , tak platíš primerane
brainwash
19.05.13,09:47
Ide o to ze to bol moj prvy a posledny podnajom, takze som nevedel ako to funguje...Tiez si myslim ze bolo to od majtelky bytu a aj od realitky nefer ze ma neoboznamili z mesacnimy zalohamy, urcite ak by som si vsimol ze za elektriku je mesacna zaloha iba 10€ tak by som to hned ziadal aspon na 30€...Inak spravili dobry biznis, ja som platil 260€ za najom v tom bolo zahrnute platby za elektriku 10€ (nedoplatok 338€) za plyn neviem (nedoplatok 9,90€ na plyne sme varili a vykurovali dva radiatory nic ine) za vodu tiez neviem (nedoplatok 202€) a za ostatne sluzby co sa tykaju bytu. naozaj fakt neviem kde sli zvysne peniaze, este som dostal aj kopiu listu vlastnictva a tam som si vsimol ze je tarcha na tom byte v stavebnej sporitelni, takze z mojho najmu som im platil uver na byt zrejme za rekonstrukciu a urcite aj realitka si nieco brala mesacne ako pisem pekny kseft tie prenajmi chvala bohu ze byvame uz vo svojom v dvoj izbovom aj s 2 mesacnim prirastkom ...najviac ma stve ze som nevidel za co platim 260€ mesacne...
samozrejme ze vam vsetkym dakujem za obzrejmenie tejto situacie...
Katy a R
19.05.13,11:30
prenajímeteľ to určite nerobí ako charitu - ale chce aj zarobiť. Ak je v tom realitka, tá tiež niečo berie. samozrejme, cena je iná v každom regióne. Ako Kamil píše - je to primerané (u nás možno aj trošku málo aj na nájom aj na energie a vodu pre dvoch - a to nie sme Bratislava).
Možeš si vypýtať doklady k vyučtovaniu - a sám sa presvedčiť (skontrolovať).
julysak
20.05.13,06:37
normálna spotreba TUV je okolo 15 kubíkov na osobu a rok

Nevybíjajte sa na počte nahlásených osôb !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D "D
či 1, alebo 2 to má na ročné rozúčtovanie vplyv tak 1 - 2 %.
dmc
20.05.13,09:22
ako vlastnik bytu by som nepristupil na to aby za mna podnajomnik platil zalohove platby pretoze by som to nemal pod kontrolou - resp. by to skryvalo v sebe viac moznych problemov ako sposob osetrit si to priamo v zmluve.