bossorko
18.05.13,11:54
Poistovna mi nechce uhradit skodu a odvolava sa na jeden paragraf v zakone o PZP. Neviem ci ma s tymto niekto skusenosti.
Standardna nehoda, nedanie prednosti v jazde. Spisany zaznam o dopravnej nehode, podane oznamenia do oboch poistovni, agent dosiel nafotit poskodenie auta. Vsetko ok az do rozhodnutia poistovne. Pripomeniem niekolko faktov : majitelom auta som ja a tiez aj poistenec, nakolko platim poistku v K-ve. a uzivam auto. Vinnik je Pan H. ktory byva na uplne inej adrese, v inom meste a nemam s nim vobec nijaky pribuzensky vztah ( mal vlastne auto a poistovnu W-ot. ). Moje auto soferoval moj brat ! Este pipomeniem,ze pracujem v zahranici a v case nehody som bol odcestovany.
Podla poistovne NEMAM narok na nahradu skody. Na ich rozhodnutie som sa odvolal a dosla odpoved ze vec je uzavreta a dalsie odvolanie nie je mozne, nech uz nic nepisem ani tam nevolam.
Odvolavaju sa na ustanovenie par.5,odsek 1, pism.b) bod 1 zakona c.381/2001 o PZP podla ktoreho nie je mozne nahradit za poisteneho skodu,ak ide o zodpovednost za skodu,za ktoru poisteny (Pan H.) zodpoveda svojmu manzelovi alebo osobam,ktore s nim v case vzniku skodovej udalosti zili v domacnosti ( mal by som to byt ja ). Ma niekto skusenost s takymto pripadom ?
Som v prave a mam to riesit sudnou cestou ?
Viem, ze to ustanovenie by platilo ak by som mal nehodu ja a moj brat s jeho autom, ale takto ked sa sofer pri nehode uvadza len ako sofer a nemam nic spolocne s poistnou udalostou ako takou. Ved on neplati poistku.
Dakujem za radu. p.S
marjankaj
18.05.13,10:23
Ja myslím, že tie paragrafy sa vzťahujú na škodu, ktorú by si ty (alebo tvoje vozidlo) spôsobil inému
avalik
18.05.13,10:33
cize ty si poskodeny, auto soferoval tvoj brat
ktora poistovna to nechce uhradit tvoja, alebo poistovna vinnika?
Evanka
18.05.13,10:41
Vinník je pán H, z ktorého zákonnej poistky by mala byť uhradená škoda, a to bez ohľadu na to, kto auto šoféroval. Spomínaný paragraf pojednáva niečo úplne iné. Vzťahuje sa na vzájomné plnenie poisťovne osobám (manželom, alebo osobám, ktoré žijú v jednej domácnosti. To sa zas viaže na Občiansky zákonník §115. Domácnosť tvoria FO, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Teda jednoznačne poisťovňa je povinná škodu uhradiť.
marjankaj
18.05.13,10:53
To ani škodu na odparkovanom aute tá poisťovňa hradiť nebude, ak bude vinník známy? Načo sa poisťuješ v K-ve?
bossorko
18.05.13,12:04
Rozhodnutie doslo z W-ot a ja som poisteny v K-ve. Urcite podam staznost sudnou cestou. To to nie je predsa mozne. Ved tu nejde o ziaden podvod z mojej strany ako robia niektori bezne. Tomu nechapem ako sa mozu tvarit ze oni su v prave ked je to jasne ako facka. Ziadne pochybnosti.
dmc
21.05.13,06:22
skoc za advokatom. Kazdy rozumny advokat tuto vec zoberie pretoze je velka pravdepodobnost uspechu na sude a tym padom aj zarobok pre advokata.