TMS_CO
18.05.13,16:57
Prajem všetkým zúčastneným dobrý deň,
mám záujem o objasnenie modelovej situácie. Dvaja kolegovia z práce sa rozhodnú popri zamestnaní ešte podnikať. Predmet podnikania je však takmer totožný s pracovnou náplňou, samozrejme v pracovnej zmluve je uvedené, že vykonávať takúto činnosť nemôžu, prípadne len so súhlasom nadriadeného.
Majú záujem o založenie obchodnej spoločnosti, participovať na rozhodovacom procese, vykonávať pracovnú činnosť a súčasne o častejšie vyplácanie zisku ako 30 dní po účtovnej závierke.
Viete mi poradiť optimálnu alternatívu akú zvoliť?
Zmluva o tichom spoločenstve sa mi zdá veľmi nedokonalá v tomto smere, na koľko by bol potrebný ďalší účastník - konateľ, je možné na toto miesto dosadiť manažéra?, ktorý by spoločnosť formálne viedol a zároveň by mali obaja tichý spoločníci nadradené postavenie?
Ďakujem veľmi pekne za každý názor.
kopretinka
18.05.13,15:03
môžeš vykonávať so súhlasom zamestnávateľa,nie nadriadeného.
terezamaria
18.05.13,15:13
Určite nemáte v pracovnej zmluve napísané, že nemôže byť súbeh rovnakého druhu, náplne práce aj u Vás v zamestnaní, aj v podnikaní....ale so súhlasom nadriadeného môže byť.....jednoducho nemôže, platí to všade, nadriadený si nemôže dovoliť jednému odsúhlasiť, druhému zamietnuť.....

Zrejme Ty chceš ísť s nimi do tohoto podnikania......tichí spoločníci a mali by postavenie vedúceho?....podľa Teba nadradené postavenie....ktorý, jeden či druhý?

Myslím že s.r.o.-čka by to vyriešila....tiež dať pá-pá zamestnávateľovi, aby to bolo seriózne jednanie aj voči firme, kde teraz pracujú.

Vyplácanie zisku? Ešte žiaden nemajú.....potom sa určite dohodnete, v akých intervaloch po zúčtovaní sa bude vyplácať.
KEJKA
19.05.13,10:33
Možete byť spoločníci, ale konateľ musi byť niekto druhy či tretí.
Alebo odisť zo zamestnania.
Alebo zostať a počkať až dostanete výpoveď pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
TMS_CO
03.06.13,20:49
Ospravedlnujem sa za nesprávne pouzitý pojem, ale v tomto pripade je zamestnávatel v pozícii nadriadeného.
TMS_CO
03.06.13,20:59
Dakujem za reakciu. Zamestnanci su v takej pozicii, ze je uplne irelevantne co maju v pracovnej zmluve, nakolko zamestnávatel nemoze vediet kto za obchodnou spolocnostou stoji. Nie z dovodu, ze by sa jednalo o neaku nekalu cinnost, ale ze by ich jednoducho o tuto prilezitost pripravil a riesil si to vo svojej rezii. Zaroven nemozu dat ani vypoved nakolko je cely podnikatelsky zamer priamo zavislý na kooperácii oboch spolocnosti.
Obrat je istý, ci bude zaujem aj zisk je otazne, preferoval by som dividendu, skrz odvody, ale aj tak stale neviem ci je mozne tichych spoločnikov vyplacat aj castejsie ako raz rocne.
TMS_CO
03.06.13,21:07
Dakujem za reakciu, treti partner je naozaj nevyhnutny?, Je mozne jeho pravomoci ako konatela, na zaklade neverejnych zmluv neakym sposobom okresat, zaroven aj jeho vplyv?, nakolko by sa jednalo len o manazera, ktorý by formalne viedol spoločnost na vonok ju zastupoval, riesil administrativu a podobne, nepodielal by sa na vyvoji, výrobe ani instalacii, co su zdroje prijmov.
KEJKA
04.06.13,10:17
Platí moja odpoveď sú tam uvedené všetky možnosti. Treba si vedieť vybrať