Andrejkap
19.05.13,11:07
Ahojte. Chcela by som natiahnut novy rozvod elektriny v starom dome ale pocula som ze v dnesnej dome mi hned kazdy elektrikar povie ze musim mat hodiny vonku na hranici pozemku lebo to uz v domoch nieje povolene. To ale pochopitelne bude vyssia polozka poposuvat vsetko atd. Moja otazka je ci by mi niekto vedel povedat ze ci sa to da obist a ponechat hodiny tam kde su alebo ak to tak chcem tak len "svojpomocne" :-) Dakujem
arizona
19.05.13,09:42
Zalezi aku prestavbu robis. Ak nejaku rozsiahlejsiu /so stav.povolenim/ tak sa tomuto kroku nevyhnes.
Ak si chces iba menit rozvody v obyvanom dome,da sa to nechat aj v povodnom stave.
Mozno najdes elektrikara, co Ti to urobi,ale istotne ti na to neda "stempel",alebo nevystavi doklad o vyhotoveni,lebo by si bol vedomi, ze kona protipravne. Takze na tvoje riziko,bez zaruky a zvacsa ti to necha na starych,klasickych poistkach
tienik
20.05.13,07:21
ked budes menit len vnutorne rozvody - to jest veci za elektromerom, nebude problem.
Problem nastava ked zasahujes do nemeranej casti rozvodov (pod plombami) - tam to uz speje k tej prekladke.
Ale ak mas rozumneho elektrikara, bude to vediet riesit tak, aby sa prekladka konat nemusela.
Kazdopadne, nychystaj si potom z noveho rozvoadzaca chranicku von z domu - lebo tej zmene sa asi skor ci neskor nevyhnes a lepsie je byt potom pripraveny ako sekat hore dole.
Andrejkap
20.05.13,09:02
No mne niekto povedal ze to sa da obist nasledovne: Nahlasit poruchu, potom to odplombovat pomenit aj poistky atd. a vymenit hodiny a zapojit a povedat ze boli zle hodiny... ci co..
tienik
20.05.13,12:24
no neviem, "hodiny" teda elektromer je majetkom distribucky, takze nie je mozne aby ho menil miestny elektrikar - je to fakturacne meradlo.
Tento trik sa pouziva pri prepojovani kabla medzi jestvujucim elektromerovym rozvadzacom a novym bytovym rozvadzacom. Vtedy je jednoduchsie nevysvetlovat do aleluja, ale nahlsit poruchu z nutnostou zasahu do nemeranej casti. O 3 dni to dojdu zas zaplombovat a vsetko je OK.
Ale manipulovat z elektromerom ako takym - to treba opatrne a z rozumom ;-)