magdalenaa
10.03.06,12:34
Môžte mi niekto poradiť? Od 01.01.2006 si môže dať živnostník do výdavkov 55% zo stravných lístkov. Na stravné lístky ma nárok rovnako ako zamestnanec? /napr. každý pracovný deň, alebo on má nárok aj v iné dni?/ Podľa čoho sa to ma určit?
V prípade, že pracuje napr. tri týždne mimo sídla/v ŽL sídlo Nitra, ale pracuje v Košiciach/ má nárok na stravné vo výške 208,-Sk/časové pásmo nad 18 hod./ A čo potom so stravnými lístkami, keď si ich už objednal, môže si dať do výdavkov ten rozdiel 208 - /55%z 89/ 48,95 = 159,05 Sk?
Ak áno ako sa to zúčtuje v cestovnom príkaze?
Ako to vlastne má byť. Ja som to asi poriadne poplietla.

Poradí mi niekto, ako to má byť správne?
Sú vôbec výhodné stravné lístky, pre takýto typ pracujúceho živnostníka mimo sídla firmy?

Prosím, poradte mi. Ďakujem
slovex
10.03.06,14:12
takže po poriadku. SZČO má od 1.1.2006 nárok na stravné. Do nákladov si môže dať max.55% z 89,- (viď opatrenie o sumách stravného), nárok na stravné je ako u zamestnanca - to zn. za každý odpracovaný deň (pracovný) takže priemerne 20 ks na mesiac.
Pokiaľ ide o výkon práce mimo miesta podnikania, záleží na tom, ako má SZČO so "zamestnávateľom" v Košiciach zmluvu,.... SZČO má nárok na stravné počas pracovnej cesty(ak sa tento výkon dá tak nazvať), na náhradu preukázaných cestovných výdavkov, výdavkov na ubytovanie, potrebných vedľajších výdavkov. Ak si však uplatní stravné vo vyúčtovaní SC (podľa časových pásiem) nemá už nárok v ten deň na stravný lístok
magdalenaa
16.03.06,17:09
Prosím pozrite sa na to ešte niekto.
Živnostník si uz objednal stravné lístky na celý rok dopredu. Pracuje mimo sídla firmy, takže po zúčtovaní cestovných príkazov má nárok na stravné. Čo má potom robiť s tými lístkami, lebo prevažne, asi počas troch týždnov si uplatnuje stravné. Dajú sa niejakým spôsobom zúčtovať stravné lístky, ako som to uvádzala vyššie, alebo si môže stravné lístky uplatniť len ak sa nenachádza mimo sídla.
Dakujem za odpovede
Zita5
16.03.06,17:16
Môžte mi niekto poradiť? Od 01.01.2006 si môže dať živnostník do výdavkov 55% zo stravných lístkov. Na stravné lístky ma nárok rovnako ako zamestnanec? /napr. každý pracovný deň, alebo on má nárok aj v iné dni?/ Podľa čoho sa to ma určit?

Má nárok na stravní lístky tak ako uvádzaš ale ak ich bude uplatňovať aj v iné dni ako pracovné , bude povinný toto preukázať .S tým treba do budúcna počítať.

V prípade, že pracuje napr. tri týždne mimo sídla/v ŽL sídlo Nitra, ale pracuje v Košiciach/ má nárok na stravné vo výške 208,-Sk/časové pásmo nad 18 hod./

Áno podľa časového pásma - nárok na stravné v prípade SC

A čo potom so stravnými lístkami, keď si ich už objednal, môže si dať do výdavkov ten rozdiel 208 - /55%z 89/ 48,95 = 159,05 Sk?

Súbeh stravného na SC a stravného lístku počas vykazovania práce v mieste podnikania nemôže byť !

Ak áno ako sa to zúčtuje v cestovnom príkaze?
Ako to vlastne má byť. Ja som to asi poriadne poplietla.

Poradí mi niekto, ako to má byť správne?
Sú vôbec výhodné stravné lístky, pre takýto typ pracujúceho živnostníka mimo sídla firmy?

To musí zvážiť živnostník.

Prosím, poradte mi. Ďakujem


..........................................
Zita5
16.03.06,17:19
Prosím pozrite sa na to ešte niekto.
Živnostník si uz objednal stravné lístky na celý rok dopredu. Pracuje mimo sídla firmy, takže po zúčtovaní cestovných príkazov má nárok na stravné. Čo má potom robiť s tými lístkami, lebo prevažne, asi počas troch týždnov si uplatnuje stravné. Dajú sa niejakým spôsobom zúčtovať stravné lístky, ako som to uvádzala vyššie, alebo si môže stravné lístky uplatniť len ak sa nenachádza mimo sídla.
Dakujem za odpovede

Ale prečo sa takto postavil k veci , že hneď nakúpil stravné lístky na celý rok , po prvé je škoda financií a po druhé čo teraz s tými lístkami ?Jediné východisko vidím v tom , že ich niekomu predá cez faktúru za nadobúdaciu cenu .
Uplatniť môže jedine v mieste podnikania podľa ŽL.
KEJKA
16.03.06,17:19
stravné lístky, ak budú naviac, lebo bude brať cestovné náhrady, môže bud vrátiť alebo si ich zaúčtuje ako VNZD. Minúť ich nie je problém, len si ich nemôže skombinovať.
magdalenaa
16.03.06,17:29
Toto som chcela vedieť, či je možnosť to skombinovať. Keďže nie je, tak mu poradím, aby si uplatnoval stravné /práca mimo sídla/, a ak bude doma /v mieste sídla/ uplatní si stravné lístky/samozrejme len v pracovných dňoch/. Zvyšné strav.lístky preučtuje do výd. neovplyv. ZD.
Je to takto správne riešenie?
Zita5
16.03.06,17:30
Toto som chcela vedieť, či je možnosť to skombinovať. Keďže nie je, tak mu poradím, aby si uplatnoval stravné /práca mimo sídla/, a ak bude doma /v mieste sídla/ uplatní si stravné lístky/samozrejme len v pracovných dňoch/. Zvyšné strav.lístky preučtuje do výd. neovplyv. ZD.
Je to takto správne riešenie?

Je to správne riešenie .:) ;)
kattka.c
06.06.06,12:18
ahojte, ak si zivnostnik nekupil doteraz stravne listky - teda za mesiace jan.-maj, moze si ich kupit spatne a dat do VOZD? Dakujem :rolleyes:
Tweety
06.06.06,12:19
ahojte, ak si zivnostnik nekupil doteraz stravne listky - teda za mesiace jan.-maj, moze si ich kupit spatne a dat do VOZD? Dakujem :rolleyes:
Môže, samozrejme.
dalilada
06.06.06,14:46
Pokiaľ ja viem, nemôže. Len odo dňa, kedy fyzicky lístky dostal a teda ich mohol použiť.
Zlata
08.06.06,06:58
Pokiaľ ja viem, nemôže. Len odo dňa, kedy fyzicky lístky dostal a teda ich mohol použiť.

A čím je toto tvrdenie podložené?
Pri dodávke stravných lítkov obdržím doklad o ich nákupe, ktorý účtujem do nákupu cennín (v JÚ do kolonky neovplyvňuúce ZD) a až na konci nejakého obdobia, mesiaca,roka, preúčtujem časť do nákladov ovplyňuúcich ZD na základe spracovaného prehľadu, koľko dní som odpracoval, či som nebol PN, koľko dní som si nárokoval na stravné pri pracovných cestách.
Zlata
08.06.06,07:04
[quote=magdalenaa]
Sú vôbec výhodné stravné lístky, pre takýto typ pracujúceho živnostníka mimo sídla firmy?

Určite nie, pretože pri uplatnení stravného pri pracovných cestách je odpočitateľná položka zo ZD 208,- na deň nad 18 h. a pri stravnom lístku je to 48,95 .

Stravné lístky sa majú viesť na skladovnej karte cennín. Takže ak sa nevyčerpajú pre daný kalendárny rok, stravovacie spoločnosti ich na konci roka vymieňajú.
kattka.c
08.06.06,07:21
A čím je toto tvrdenie podložené?
Pri dodávke stravných lítkov obdržím doklad o ich nákupe, ktorý účtujem do nákupu cennín (v JÚ do kolonky neovplyvňuúce ZD) a až na konci nejakého obdobia, mesiaca,roka, preúčtujem časť do nákladov ovplyňuúcich ZD na základe spracovaného prehľadu, koľko dní som odpracoval, či som nebol PN, koľko dní som si nárokoval na stravné pri pracovných cestách.

takze si podla Teba moze spatne dokupit tie listky?
Tweety
08.06.06,07:24
takze si podla Teba moze spatne dokupit tie listky?
Si neveriaci Tomáš, písala som Ti v príspevku č 10.
Môže, samozrejme.
__________________
kattka.c
08.06.06,07:37
Tweety verim Ti. :)
Len skumam aj ine pohlady a nazory.;)
Dakujem este raz vsetkym.
Summer
08.06.06,07:59
Všade sa píše o stravných listkoch pre podnikateľa. Nikde som ale nenašla, ako by som mohla zaučtovať stravu podnikateľa. Aby ste rozumeli -podnikateľ poskytuje stravu zamestnancom vo vlastnom reštauračnom zariadení. Stravná jednotka pre zamestnanca je 70,-Sk. Učtujem klasicky: 55% a 45% mínus 2.-Sk zo soc fondu. Môžem takýmto spôsobom účtovať aj stravu podnikateľa (samozrejme bez SF)?
Ak to už niekde bolo poraďte mi kde to mám hľadať.
ďakujem
Zlata
09.06.06,07:30
Všade sa píše o stravných listkoch pre podnikateľa. Nikde som ale nenašla, ako by som mohla zaučtovať stravu podnikateľa. Aby ste rozumeli -podnikateľ poskytuje stravu zamestnancom vo vlastnom reštauračnom zariadení. Stravná jednotka pre zamestnanca je 70,-Sk. Učtujem klasicky: 55% a 45% mínus 2.-Sk zo soc fondu. Môžem takýmto spôsobom účtovať aj stravu podnikateľa (samozrejme bez SF)?
Ak to už niekde bolo poraďte mi kde to mám hľadať.
ďakujem
Hovorí sa všade o stravných lístkoch preto, lebo je to najpoužívanejšie.
V podstate ide o zabezpečenie stravovania podľa Zákonníka práce pre zamestnancov a z toho sa vychádza ďalej.
V Zák.práce sa hovorí zamestnávateľ zabezpečení stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie prosredníctvom PO alebo FO, ktorá má opravnenie sprostredovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u PO alebo FO, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby.
Dávam do pozornosti výrazy: stravovacie zariadenie, oprávnenie poskytovať stravovacie služby (podľa popisu na živnostenskom liste). Podľa klasifikácie prorodukcie je rozdiel medzi stravovacími službami a reštavračnými službami. V Zák. práce sa nehovorí
o reštavračných službách. Zdá sa mi, že pri prevádzke vlastného reštavračného zariadenia sa stravovanie zamestancov poskytuje ako v stravovacom zariadení.
V zákone o daniach z príjmov sa hovorí o výdavkoch daňovníka na stravovanie (SZČO aj zamestnancov). Má tri možnosti : vlastné str. zariadenie, iného zamestnávateľa stravov. zariadenie a sprostredkovanie - tada stravné poukážky.
Takže, ak poskytujete stravovanie zamestnancom vo vlastnom stravovacom zariadení, tak aj "podnikateľ" má nárok uplatniť si výdavok na stravovanie vo vlastnom zariadení, dokonca 55 % zo sumy 89,- aj keď vami stanovená stravná jednotka pre zamestnancov je 70,-
Evanka
09.06.06,07:48
takze si podla Teba moze spatne dokupit tie listky?
Katka súhlasím s tými, ktorí zdieľajú názor, že môže, iba doplním úvahu. Čo ak by si si tie lístky od niekoho, kto má kúpené napríklad na celý rok požičala a po zakúpení ich vrátila? Vtedy by to bolo už prijateľnejšie?
Summer
09.06.06,08:26
Ďakujem a vieš mi aj poradiť ako to mám účtovať v JU? Má tá reštaurácia tie obedy nablokovať a ten bloček potom ja klasicky zaúčtujem? Podnikateľ má výrobu a má aj reštauráciu. V reštaurácii to zdaním a bloček dám rozpočítaný do nákladov? Je to zamotané lebo vlastne neušetrím nič. Zdaním 89,- mínus DPH a do nákladov si dám pribl. 43,-.
Zlata
09.06.06,13:01
Ďakujem a vieš mi aj poradiť ako to mám účtovať v JU? Má tá reštaurácia tie obedy nablokovať a ten bloček potom ja klasicky zaúčtujem? Podnikateľ má výrobu a má aj reštauráciu. V reštaurácii to zdaním a bloček dám rozpočítaný do nákladov? Je to zamotané lebo vlastne neušetrím nič. Zdaním 89,- mínus DPH a do nákladov si dám pribl. 43,-.

Vyrobíš si vnútropodnikovu smernicu, kde uvedieš,
1. že hodnota stavy je 70,- pre zamestnanca.
2. kalkulácie na hodtnotu jedla - teda na 70,-
3. vypracovaný stravný lístok pre zamestnancov na týždeň, mesiac
iný ako reštavračný lístok, taký z vyššie uvedených kalkulácií
4. máte vymedzený priestor, teda stravovací priestor nie reštavračný,
pre zamestnancov. Niektoré reštavrácie majú aj lahôdky, tie spĺňajú
požiadavky podla klasifikácie produkcie stravovacie zariadenia.

Cena stravného: ZD 58,82
DPH 11,18
spolu 70,-
55% z 58,82 - odpočitateľná položka 32,35
45% z 58,82 - úhrada od zamestnanca 26,47
resp, -2,- soc. fond - 2,-
24,47
DPH 11,18
Príjem od zamestnanca 35,65

Na konci mesiaca si urobíš prehľad, aký je nárok na poskytnutie stravy zamestnancovi podľa toho, či pracoval, či nebol, PN, či nemal dovolenku, voľno.

Interný doklad: 55% do položky réžia , nepeňažné operácie 32,35
2,- čerpanie sociálneho fondu
Príjmový pokl. doklad - skutočný príjem hotovosti od zamestnanca za poskytnutie stravy:
24,47 - predaj výrobkov a služieb
11,18 - DPH
Možno sa ti bude zdať nefér skutočnosť, že celú DPH platí zamestnanec a tým je suma vyšia ako 55 %. Ale je to tak!!!

Do daňové priznania k DPH uskutočnené plnie ZD - 58,82
DPH - 11,18
Summer
09.06.06,13:29
Vďaka za podrobný rozpis ale čo sa týka tej DPH nebola tam minulý rok nejaká zmena? Bože účtujem to zle?!!!!
Ja dávam 55% 38,5 45% 29,5 a SF 2,-
Summer
09.06.06,13:31
Nedá sa mi ten súbor otvoriť. Neskúsiš to znova? Ďakujem
Marína
09.06.06,13:47
Summer, ja som svoj príspevok stiahla, lebo si už dostala odpoveď. Prilepím ho. Hodnota stravné obsahuje suroviny, energie, atd. Mne však tých 55% nesedí čo sa týka výdavkov. Ak by si to dala do nákladov, tak by to bolo ako výdavok OZD naúčtované 2x, raz ako suroviny,energie,... a druhýkrát ako stravné.
virka
10.06.06,07:39
Aj ja mám k tejto téme jednu otázku. Živnostník - pilčík v lese, robotníčka v lese má tiež nárok na stravné. Však. Miesto podnikania v ŽL trvalý pobyt a pracuje v lese. Taktiež podnikateľ,ktorý pracuje v zahraničí má nárok na diety v danej krajine v prepočte kurzom NBS v danom dni. Môže si to dať do nákladov? Ďakujem Virka.
Marína
10.06.06,08:30
Všetky SZČO majú nárok na stravné, len to musia dokladovať. Buď kupujú stravné lístky od určitej spoločnosti, alebo ak sa niekde stravujú(čo u pilčíkov nepredpokladám) alebo im dodávateľ vozí stravu do lesa, tak uhrádzajú faktúry, ktoré im dodávateľ vystaví. Tiež majú nárok na stravné v zahraničí a v tej-ktorej krajine. Výška je určená v cudzej mene pre tú-ktorú krajinu. Pripájam tabuľku. Majú tiež nárok na vreckové v rozmedzí 5-40%.
Zlata
12.06.06,11:39
Aj ja mám k tejto téme jednu otázku. Živnostník - pilčík v lese, robotníčka v lese má tiež nárok na stravné. Však. Miesto podnikania v ŽL trvalý pobyt a pracuje v lese. Taktiež podnikateľ,ktorý pracuje v zahraničí má nárok na diety v danej krajine v prepočte kurzom NBS v danom dni. Môže si to dať do nákladov? Ďakujem Virka.

Pri určení stravného konkrétne u pilčíka by som vychádzala z ustavenia zákona o cestných náhradách. Na stravné má SZČO podľa tohoto zákona. Vychácha sa z miesta podnikania v ŽL, t.j. trvalé bydlisko. Teda na každý deň mu vzniká nárok na stravné podľa platných sadzieb:89,-, 135,-, 208,-. Je nutné vypisovať si cestovné príkazy, resp. knihu jázd. Stravné lístky by som neaplikovala, stravné pri cestnových náhradách je výhodnejšie.
U zahraničných cestách sa vychádza zo základnej sadzby stravného priprac. cestách + vreckové prepočítané kurzom NBS toho dňa , kedy je o nákladoch účtované v denníku (JÚ).
Zlata
12.06.06,11:45
Summer, ja som svoj príspevok stiahla, lebo si už dostala odpoveď. Prilepím ho. Hodnota stravné obsahuje suroviny, energie, atd. Mne však tých 55% nesedí čo sa týka výdavkov. Ak by si to dala do nákladov, tak by to bolo ako výdavok OZD naúčtované 2x, raz ako suroviny,energie,... a druhýkrát ako stravné.

Nechýba v tabuľke DPH? Je to uskutočnené plnenie.
Vychádza ti to 2x správne. Prvý krát pri nákupe surovín, energie,... a druhý krát sa znižuje základ dane za poskytnutie stravy 55 %. Zaúčtované ako nepeňazná operácia. Keby to tak nebolo, tak by si zamestnávateľ (majiteľ restaurácie) neznížil daňový základ o poskytnutú stravu pre zamestnancov.
Summer
13.06.06,07:33
Vyrobíš si vnútropodnikovu smernicu, kde uvedieš,
1. že hodnota stavy je 70,- pre zamestnanca.
2. kalkulácie na hodtnotu jedla - teda na 70,-
3. vypracovaný stravný lístok pre zamestnancov na týždeň, mesiac
iný ako reštavračný lístok, taký z vyššie uvedených kalkulácií
4. máte vymedzený priestor, teda stravovací priestor nie reštavračný,
pre zamestnancov. Niektoré reštavrácie majú aj lahôdky, tie spĺňajú
požiadavky podla klasifikácie produkcie stravovacie zariadenia.

Cena stravného: ZD 58,82
DPH 11,18
spolu 70,-
55% z 58,82 - odpočitateľná položka 32,35
45% z 58,82 - úhrada od zamestnanca 26,47
resp, -2,- soc. fond - 2,-
24,47
DPH 11,18
Príjem od zamestnanca 35,65

Na konci mesiaca si urobíš prehľad, aký je nárok na poskytnutie stravy zamestnancovi podľa toho, či pracoval, či nebol, PN, či nemal dovolenku, voľno.

Interný doklad: 55% do položky réžia , nepeňažné operácie 32,35
2,- čerpanie sociálneho fondu
Príjmový pokl. doklad - skutočný príjem hotovosti od zamestnanca za poskytnutie stravy:
24,47 - predaj výrobkov a služieb
11,18 - DPH
Možno sa ti bude zdať nefér skutočnosť, že celú DPH platí zamestnanec a tým je suma vyšia ako 55 %. Ale je to tak!!!

Do daňové priznania k DPH uskutočnené plnie ZD - 58,82
DPH - 11,18

Vrátim sa k tomu ešte raz. Prišlo mi do ruky to usmernenie DR k§ 22. Podľa mňa sa to vylučuje s tým že zamestnanec platí celú DPH, lebo hovorí, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu str. lístka, znížená o DPH. ( napr. 45% hodnoty lístka prípadne znížený o príspevok zo SF) nevyplýva z toho že paltí DPH len zo sumy ktorú zaplatil, teda 45%?
Zlata
13.06.06,08:53
Vrátim sa k tomu ešte raz. Prišlo mi do ruky to usmernenie DR k§ 22. Podľa mňa sa to vylučuje s tým že zamestnanec platí celú DPH, lebo hovorí, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu str. lístka, znížená o DPH. ( napr. 45% hodnoty lístka prípadne znížený o príspevok zo SF) nevyplýva z toho že paltí DPH len zo sumy ktorú zaplatil, teda 45%?
Beriem späť, túto novelu od 1.1.2006 som nevedela (už takého plnenie neriešim tento rok).
Takže som sa dočítala, že zdaniteľným základom je protihodnota skutočne zaplatená zamestnancom. Znížená o DPH - to som nepostrehla.
Teda je to takto?
45 % zo 70,- je 31,50
soc. fond 31,50 - 2,00 = 29,50
ZD 29,50
DPH 5,60
k úhrade od zamestnanca 35,10.
Zužu
07.08.06,10:29
SZČO si do výdavkov neuplatňuje stravné lístky ale stravné vo výške 89,- Sk. Každý deň je mimo svojej kancelárie viac ako 5 hodín. Je potrebné robiť cestovný príkaz na zúčtovanie stravného? Z časového hľadiska je to preňho náročné. Nie je možnosť urobiť smernicu na zúčtovanie stravného ? a na základe knihy jázd jednoducho výdavkovým dokladom zaúčtovať sumu napr. za jeden mesiac spolu. Poradíte? ďakujem
toria
08.08.06,11:46
SZČO si do výdavkov neuplatňuje stravné lístky ale stravné vo výške 89,- Sk. Každý deň je mimo svojej kancelárie viac ako 5 hodín. Je potrebné robiť cestovný príkaz na zúčtovanie stravného? Z časového hľadiska je to preňho náročné. Nie je možnosť urobiť smernicu na zúčtovanie stravného ? a na základe knihy jázd jednoducho výdavkovým dokladom zaúčtovať sumu napr. za jeden mesiac spolu. Poradíte? ďakujem

Ja mám podobný problém. Manžel je SZČO celý deň je mimo sídla firmy, pretože má pojazdnú predajňu s náradím. Ako jemu účtovať stravné. Mám mu robiť cestovné príkazy, alebo radšej objednať stravenky? A ako to účtovať: 89,- SKK stravenka, 55% - 48,9 SKK do nákladov ako prevádzkovú réžiu a zvyšných 40,1 SKK ako VNZD???

Ďakujem za radu


Vika:o
liba2
08.08.06,13:13
SZČO si do výdavkov neuplatňuje stravné lístky ale stravné vo výške 89,- Sk. Každý deň je mimo svojej kancelárie viac ako 5 hodín. Je potrebné robiť cestovný príkaz na zúčtovanie stravného? Z časového hľadiska je to preňho náročné. Nie je možnosť urobiť smernicu na zúčtovanie stravného ? a na základe knihy jázd jednoducho výdavkovým dokladom zaúčtovať sumu napr. za jeden mesiac spolu. Poradíte? ďakujemOdporúčam obstarať si tlačivo ševt-u formát A4, kde je možnosť napísať viac dní na jednom doklade - ale doklad treba.
liba2
08.08.06,13:17
Ja mám podobný problém. Manžel je SZČO celý deň je mimo sídla firmy, pretože má pojazdnú predajňu s náradím. Ako jemu účtovať stravné. Mám mu robiť cestovné príkazy, alebo radšej objednať stravenky? A ako to účtovať: 89,- SKK stravenka, 55% - 48,9 SKK do nákladov ako prevádzkovú réžiu a zvyšných 40,1 SKK ako VNZD???
Vika:o
Môže mať aj jedno aj druhé - ale nie súčasne v jednom dni. Veď preňho je výhodnejšie stravné podľa zákona o CN (do nákladov celá suma) než stravenka (do nákladov 55%). Treba vždy preukázať či mu vznikol nárok.
Zužu
08.08.06,17:17
Odporúčam obstarať si tlačivo ševt-u formát A4, kde je možnosť napísať viac dní na jednom doklade - ale doklad treba.


Ide o to, aby dvakrát nepísal to isté, lebo v knihe jázd rozpisuje kde v tom dni bol. Navštevuje svojich klientov je to jeden celý okres. V jednom dni je napr. v 5 rôznych dedinách. Na cestovný príkaz pre zúčtovanie stravného tiež musí rozpisovať čas kde bol. Má veľa papierovačiek okolo svojich klientov a toto mu tiež zaberá čas, chcel si to uľahčiť, ale asi to nepôjde. ďakujem
Antonia Jendrišáková
15.08.06,14:45
Môže 55% z 89Sk t.j. 48,95Sk daňový výdavok (prevádzková réžia ?). Podnikateľ má oprávenie na predaj stravy. Čo keď má PN ?
Zamestnancom poskytuje stravu vo svojom zariadení. Úhrada od zamestnanca
je daňový príjem ?
Čakám na odpoveď. Ďakujem veľmi !
otázka
15.08.06,17:50
Ja sa tiež polopatisticky spýtam: Živnostník /miesto podnikania trv.bydlisko/, vykonávajúci činnosť pre s.r.o. mimo trv.bydliska /každé 2-3 dni v inom meste/.
Denne je to aj vyše 12 hodín. Pre odberateľa vypracováva výkaz o dochádzke a mieste výkonu práce/nie je to cesťák/, ktorý je zopnutý s faktúrou. Môžem mu na tomto základe uplatniť diety? Mám ešte vypracovať aj cesťák?
ankap
15.08.06,18:51
Si neveriaci Tomáš, písala som Ti v príspevku č 10.
Môže, samozrejme.
__________________

Tweety, veľmi si vážim tvoje rady a viem, že si jednou z najochotnejších poraďačiek, ale tiež som niekde čítala, že si SZČO nemôže spätne uplatniť stravné lístky. Prosím, pozri sa na to ešte raz. Ďakujem
aktaK
16.08.06,07:25
Tiez som zaspala dobu. Prosim, dajte mi kontakt na nakup stravnych listkov, takych, za ktore sa da nakupovat napr. aj v TESCU. Ufam, ze to nebude reklama...
Tweety
16.08.06,07:29
Tweety, veľmi si vážim tvoje rady a viem, že si jednou z najochotnejších poraďačiek, ale tiež som niekde čítala, že si SZČO nemôže spätne uplatniť stravné lístky. Prosím, pozri sa na to ešte raz. Ďakujem
Nie všetko, čo je písané v novinách musí byť aj správne vyložený zákon.
Gabi03
16.08.06,07:41
Tiez som zaspala dobu. Prosim, dajte mi kontakt na nakup stravnych listkov, takych, za ktore sa da nakupovat napr. aj v TESCU. Ufam, ze to nebude reklama...

V Tescu berú tuším všetky stravné lístky. Na internete majú tie väčšie určite kontakty.
Vianocka
21.08.06,18:21
Mili poradaci, chcela by som reagovat na prispevok 19 od Evanka.
Tiez ma napadlo, ze by si zivnostnik, ktory si nestihol alebo zabudol zakupit stravne listky, mohol tieto zapozicat od niekoho ineho, kto ich vlastni (napr. od ineho zivnostnika) a po zakupeni by mu ich vratil. Zda sa mi, ze takto by sa lahsie preukazalo, ze ich mohol pouzit, lebo, na zaklade zapozicania, ich docasne vlastnil. Ak ich vsak vobec nemal, (t.j. ani ako pozicane), nemohol ich teda pouzit ako ceninu pri uhrade stravy.
Tym prichadzam k uvahe, ze by sa nemalo uplatnit v danovych vydavkoch ich spatne zakupenie, i ked by som to, samozrejme, vitala. Aj ja som si totiz zakupila stravne listky az v marci. Aj na skoleni, ktore bolo zaciatkom roka, nas instruovali, ze nie je mozne spatne uplatnenie. Ale v priebehu casu sa mohlo nieco zmenit, ved aj danovy urad je vzdy mudrejsi, az ked sa zakon v praxi poutriasa, pootaca okolo paragrafov a odhalia sa jeho nedostaky.
K tejto uvahe ma vedie aj nasledovny priklad: ak nevlastnim auto, resp. ho nemam ani pozicane, nemozem uctovat vydavky suvisiace s jeho prevadzkou, ale ak si auto poziciam, (ci uz skutocne alebo papierovo), potom si vydavky obhajim (samozrejme v sulade so zakonom o DzP).
Co vy na to?
eop
25.08.06,07:53
A čím je toto tvrdenie podložené?
Pri dodávke stravných lítkov obdržím doklad o ich nákupe, ktorý účtujem do nákupu cennín (v JÚ do kolonky neovplyvňuúce ZD) a až na konci nejakého obdobia, mesiaca,roka, preúčtujem časť do nákladov ovplyňuúcich ZD na základe spracovaného prehľadu, koľko dní som odpracoval, či som nebol PN, koľko dní som si nárokoval na stravné pri pracovných cestách.

Takže keď mám živnosť od 1.1.06 a neobjednávala som si stravné lístky, môžem si ich objednať teraz, čiže uplatniť od januára? Ďakujem
duficek
25.08.06,08:26
Mili poradaci, chcela by som reagovat na prispevok 19 od Evanka.
Tiez ma napadlo, ze by si zivnostnik, ktory si nestihol alebo zabudol zakupit stravne listky, mohol tieto zapozicat od niekoho ineho, kto ich vlastni (napr. od ineho zivnostnika) a po zakupeni by mu ich vratil. Zda sa mi, ze takto by sa lahsie preukazalo, ze ich mohol pouzit, lebo, na zaklade zapozicania, ich docasne vlastnil. Ak ich vsak vobec nemal, (t.j. ani ako pozicane), nemohol ich teda pouzit ako ceninu pri uhrade stravy.
Tym prichadzam k uvahe, ze by sa nemalo uplatnit v danovych vydavkoch ich spatne zakupenie, i ked by som to, samozrejme, vitala. Aj ja som si totiz zakupila stravne listky az v marci. Aj na skoleni, ktore bolo zaciatkom roka, nas instruovali, ze nie je mozne spatne uplatnenie. Ale v priebehu casu sa mohlo nieco zmenit, ved aj danovy urad je vzdy mudrejsi, az ked sa zakon v praxi poutriasa, pootaca okolo paragrafov a odhalia sa jeho nedostaky.
K tejto uvahe ma vedie aj nasledovny priklad: ak nevlastnim auto, resp. ho nemam ani pozicane, nemozem uctovat vydavky suvisiace s jeho prevadzkou, ale ak si auto poziciam, (ci uz skutocne alebo papierovo), potom si vydavky obhajim (samozrejme v sulade so zakonom o DzP).
Co vy na to?
no len tu je maly rozdiel. ked nemas auto, nejazdis. ked nemas stravne listky-nejes? samozrejme ze musis jest, tu to hadam netreba dokazovat.
akurat s tymi stravnymi listkami pre zivnostnika je to trochu pritiahnute za vlasy, elegantnejsie by bolo, keby si mohol celorocnu sumu z naroku na stravne odratat z danoveho zakladu ako "pausal", bez nejakych potrebnych dokladov....
Vianocka
18.09.06,21:54
Samozrejme, ze to, ze musim jest, nemusim dokazovat, ale ak si chcem zuctovat vydavok za stravne, musim ho preukazat, a na to ma sluzit ako forma uhrady stravna poukazka alebo doklad o uhrade za stravu v restauracnom zariadeni. Zatial si predsa nemozem zuctovat do vydavkov to, ze som sa najedla, ale to, ze preukazem, ze som sa najedla.
A samozrejme, ze s nejakou formou pausalizacie bez dalsich dokladov by som suhlasila aj ja.
A ked uz sa tu vyjadrujem, mam este prakticku otazku:
- bola som sa najest v restauracii, obed ma stal cca 200,00 Sk. Blocek zaevidujem v uctovnicve a ako vydavok za stravne ovplyvnujuci zaklad dane zuctujem len 48,95 Sk, so zaokruhlenim 0,05 Sk?
Paula
18.09.06,21:59
A ked uz sa tu vyjadrujem, mam este prakticku otazku:
- bola som sa najest v restauracii, obed ma stal cca 200,00 Sk. Blocek zaevidujem v uctovnicve a ako vydavok za stravne ovplyvnujuci zaklad dane zuctujem len 48,95 Sk, so zaokruhlenim 0,05 Sk?

Zaúčtovať môžeš celý výdavok, ale iby 48,95 ako výdavok ovpl. základ dane. Zvyšok ako nedaňový (teda i zaokrúhlenie).
Timcsi
26.09.06,09:21
PORADCA 1/2007: Výdavky na stravovanie - Ing.M. Brnová

"Daňovník si nakúpil stravné lístky spätne za uplynulé časové obdobie, t.j. vo februári si zakúpil stravné lístky za odpracovné dni v januári. Spĺňa takýto nákup stravných lístkov podmienky pre ich uplatnenie do daňových výdavkov podnikateľa?"

Nie, nespĺňa. Zakúpenie strav.lístkov vo februári za odpracov.dni v januári nespĺňa podmienku preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom na skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie, ktoré už ubehlo.
duficek
26.09.06,13:48
brtkova
25.10.06,06:27
Chcela by som sa opytat Pauly, ako sa to presne cele zaúctuje v PU. Celý výdavok zaúčtujem na aký účet a na aký 48,95 331,213,5xx dakujem
Marína
25.10.06,06:54
brtkova
25.10.06,07:01
prepacte, nechcela som sa fakt nikoho dotknut a jasne , ze ma potesi odpoved od kazdeho z vas, len ma to tak zmiatlo, ked som citala jej prispevok a akurat o tom pisala, co potrebujem. Este raz sa ospravedlnujem-este neviem, ako to tu presne chodi...ale naucim sa...clovek sa cely zivot uci. Este raz prosim vsetkych poradakov, ktori by mi vedeli odpovedat.
Marína
25.10.06,07:08
Pozri si napr:
http://www.porada.sk/t24548-stravne-listky.html?highlight=strav%2A
alebo do okienka Hľadaj...(na hlavnej lište) zadaj napr. stravn* a nájde Ti témy s danou problematikou.
brikina
25.10.06,12:01
chcem sa spytat k tejto teme....
Mozem si aj dnes, t.j.25.10.2006 kúpit stravne listky za mesiace januar az oktober (na kazdy pracovny den), ked som bola zivnostnik cely tento rok a nebola som na nijakej sluzobnej ceste?
evina
25.10.06,12:08
chcem sa spytat k tejto teme....
Mozem si aj dnes, t.j.25.10.2006 kúpit stravne listky za mesiace januar az oktober (na kazdy pracovny den), ked som bola zivnostnik cely tento rok a nebola som na nijakej sluzobnej ceste?

http://www.porada.sk/t34521-stravne-listky-spatne.html?highlight=stravn%E9
beatad
24.11.06,09:20
Ahojte!
Podnikateľka-podniká v autobusovej doprave. Sama nešoféruje, zamestnáva na dohodu o vykonaní práce pracovníkov, vrátane svojho manžela - dôchodcu. Môže im vyplácať stravné podľa zákona o cest.náhradách?

Ďakujem za odpovede.
beatad
24.11.06,10:11
Našla som odpoveď - Musí sa písomne dohodnúť v DoVP preplácanie cestovného.
Platí to isté aj pre pána manžela? On vlastne chodil celý rok s autobusom, na dohodu o VP mu vyplatí odmenu manželka jednorázovo do konca roka.
Prosím poraďte mi.
beatad
24.11.06,10:17
[quote=beatad]Našla som odpoveď - Musí sa písomne dohodnúť v DoVP preplácanie cestovného - upravujem - stravného.
A vlastne je to jedno,lebo vyplácanie obidvoch náhrad sa musí písomne dohodnúť.
Otázka je ten manžel?
novoszuz
07.03.07,11:23
dnes je 7.3.2007 ak by som dnes objednala stravne listky,je možne ich dať do nakladov od 1.3.2007 ďakujem
Tweety
07.03.07,11:26
dnes je 7.3.2007 ak by som dnes objednala stravne listky,je možne ich dať do nakladov od 1.3.2007 ďakujem
Áno, môžeš.
remenka
07.03.07,11:43
Ešte k stravným lístkom. Som živnostník a v mieste bydliska nemám možnosť stravovať sa.
Minimálne 2x do týždňa idem do okresného mesta cca 30 km vybavovať . Môžem sa najesť v reštaurácii a zaučtovať si bloček z kasy? Maxim. samozrejme 89.- Sk po novom?
Tweety
07.03.07,11:49
Ešte k stravným lístkom. Som živnostník a v mieste bydliska nemám možnosť stravovať sa.
Minimálne 2x do týždňa idem do okresného mesta cca 30 km vybavovať . Môžem sa najesť v reštaurácii a zaučtovať si bloček z kasy? Maxim. samozrejme 89.- Sk po novom?
Áno, môžeš aj tak, priamo z bločku. Ale výhodnejšie je zakúpiť si stravenky, je to jednoduchšie.
remenka
07.03.07,12:01
Ďakujem!!!!
liba2
07.03.07,12:52
Ešte k stravným lístkom. Som živnostník a v mieste bydliska nemám možnosť stravovať sa.
Minimálne 2x do týždňa idem do okresného mesta cca 30 km vybavovať . Môžem sa najesť v reštaurácii a zaučtovať si bloček z kasy? Maxim. samozrejme 89.- Sk po novom?... to znamená, že si na pracovnej ceste (ak tvoje miesto podnikania je trvalé bydlisko), a v tom prípade, ak táto cesta trvá viac ako 5 hodín, presnejšie 5-12 hod. , máš nárok si účtovať 89 Sk stravné bez toho, aby si dokladala nejaký bloček z reštaurácie. To je stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.
Rozdiel je v tom, že ak pracuješ doma bez ohľadu na to koľko hodín denne, tiež máš nárok na stravné 89 Sk, ale toto musíš preukázať buď nákupom gastrolístkov, alebo nákupom teplého jedla v bufete/reštauácii.
seda
09.03.07,09:06
Dobrý deň, ak máte trocha času chcela by som poprosiť o Váš názor. SZČO murár, pracoval počas roka na stavbách mimo svojho trvalého pre stavebnú firmu, ktorá mu zabezpečovala stravu, v prípade, že pracoval v meste ich sídla. Akonáhle pracoval v inom meste, môže si nárokovať na vyúčtovanie CP. Problém je v tom, že nemá žiaden podklad na to, že môže preukázať práce mimo mesta. Vystavil len faktúru za murárske práce stavebnej firme napr. obdobie 07/2006, .... Myslíte, že môže vyúčtovaváť CP? Ďakujem.
Tweety
09.03.07,09:10
Dobrý deň, ak máte trocha času chcela by som poprosiť o Váš názor. SZČO murár, pracoval počas roka na stavbách mimo svojho trvalého pre stavebnú firmu, ktorá mu zabezpečovala stravu, v prípade, že pracoval v meste ich sídla. Akonáhle pracoval v inom meste, môže si nárokovať na vyúčtovanie CP. Problém je v tom, že nemá žiaden podklad na to, že môže preukázať práce mimo mesta. Vystavil len faktúru za murárske práce stavebnej firme napr. obdobie 07/2006, .... Myslíte, že môže vyúčtovaváť CP? Ďakujem.
Ak pracoval mimo miesta podnikania, CP môže účtovať.
AIMA
10.03.07,12:58
Môžem stravné lístky nakúpiť spätne aj za rok 2006?:D
liba2
10.03.07,14:21
Môžem stravné lístky nakúpiť spätne aj za rok 2006?:D
Nie, nemôžeš si ich uplatniť v roku 2006. SL sa uplatňujú v období po ich nákupe.
Saška1
11.03.07,08:47
Ahoj poraďáci,
prešla som si celú tému stravné živnostníka, ale nikde nenachádzam, či si môže živnostník uplatniť príspevok na stravu vo výške Sk 48,95 v hotovosti, bez toho, že by si kúpil stravné lístky. Pýtam sa preto, lebo som sa stretla s názorom certifikovanej účtovíčky, že je to možné aj bez nákupu stravných lístkov. Myslím tým samozrejme v prípade, keď nerobí cesťák, ale pracuje v mieste sídla firmy.
ďakujem za radu
Zita5
11.03.07,08:55
Ahoj poraďáci,
prešla som si celú tému stravné živnostníka, ale nikde nenachádzam, či si môže živnostník uplatniť príspevok na stravu vo výške Sk 48,95 v hotovosti, bez toho, že by si kúpil stravné lístky. Pýtam sa preto, lebo som sa stretla s názorom certifikovanej účtovíčky, že je to možné aj bez nákupu stravných lístkov. Myslím tým samozrejme v prípade, keď nerobí cesťák, ale pracuje v mieste sídla firmy.
ďakujem za radu

Stravné lístky /gastro lístky / musia byť zakúpené , alebo SZČO má preukázateľný doklad z reštaurácie , že bol na obed .

Nemôže si uplatňovať nárok na stravné paušálne ......bez preukázania platby .

Tu prikladám aj link , odpoveď z drsr ......kde aa okrem iného píše , že nie je možné uplatňovať príspevok stravného paušálne
http://www.porada.sk/t25087-odpovei-udr-na-narok-stravnych-poukaok-pre-szeo-poeas-so-a-ne.html

Doporučujem ešte preštudovať príspevky na PORADE .
imino
31.03.07,21:05
Dievcence a chlapci, prosim, neukamenujte ma, ak odpoved na otazku tu uz niekde je (urcite je, ale asi som uz prepracovany, bo aj na monitor slabsie vidim...).

Mozete mi poskytnut kontakt napr. na VASA strav. (aj cez SS)? A teraz, ak si od nich budem chciet kupit napr. 80-korunove listky, ako SZCO, kolko sa za ne plati? Plnych 80,- Sk/stravenku?

Ak som spravne cital v niektorych temach, mal by som mat narok na 89,- Sk/den. Nemal by som radsej kupit 90-korunove stravenky? Asi to dost pletiem... :) :) :) Siiiiim... :) :)
Anja111
31.03.07,21:09
Dievcence a chlapci, prosim, neukamenujte ma, ak odpoved na otazku tu uz niekde je (urcite je, ale asi som uz prepracovany, bo aj na monitor slabsie vidim...).

Mozete mi poskytnut kontakt napr. na VASA strav. (aj cez SS)? A teraz, ak si od nich budem chciet kupit napr. 80-korunove listky, ako SZCO, kolko sa za ne plati? Plnych 80,- Sk/stravenku?

Ak som spravne cital v niektorych temach, mal by som mat narok na 89,- Sk/den. Nemal by som radsej kupit 90-korunove stravenky? Asi to dost pletiem... :) :) :) Siiiiim... :) :)
Máš nárok na 89 Sk a také stravné poukážky aj predávajú.
imino
31.03.07,21:35
Tak faj. :) A ta cena? Plati sa asi v plnej vyske, akurat ze cast z toho ide do ucta a zvysok si "platim" akoby zo svojho... Tak? Alebo?? :)

Siiim aj ten kontaktik.. :)
duficek
31.03.07,21:56
ked si kupis listok hodnoty 89 sk, ide ti do nakladov cela suma. ak si kupis 100 sk listok, do nakladov ti pojde 89 sk zbytok, teda 11 sk je nedanovy vydaj.

a na fakture budes mat rozpis
- xy ks listkov x ich nominalna hodnota = nejaka suma
- manipulacny poplatok (u mna to je 4% zo sumy stravnych listkov)

manipulacny poplatok je tiez tvoj danovy naklad

kontakt na spolocnost si hadaj vyguglis aj sam nie? spolocnosti je viac...
www.google.sk
imino
31.03.07,22:13
Aha, takze cela suma. Fajn. To je za predpokladu, ze som cely den na "pracovisku" :) cize v mieste podnikania. Ja vsak niekolkokrat do mesiaca idem pracovne do Novak (8 km od nas), alebo do Prievidze (20 km). Su to vsak cesty (9 z 10 ciest), ktore su pod 5 hodin, cestovne si budem davat na cest.prik. (vlastne to cestovne pred obdrzanim Ziv.l. uz tiez pojde do ucta). Mozem "pouzit" stravenky? Urcite ste to tu uz rozoberali, ale zatial mam z toho gulas. :) :) :)
liba2
01.04.07,00:09
Aha, takze cela suma. Fajn. To je za predpokladu, ze som cely den na "pracovisku" :) cize v mieste podnikania.
Áno, za taký deň pokiaľ si pracoval, si SZČO môže uplatniť stravný lístok .
Ja vsak niekolkokrat do mesiaca idem pracovne do Novak (8 km od nas), alebo do Prievidze (20 km). Su to vsak cesty (9 z 10 ciest), ktore su pod 5 hodin,
Bez ohľadu na to, ktorým smerom povedie pracovná cesta, pokiaľ je do 5 hodín, môže sa uplatniť stravný lístok;
ak bude nad 5 hodín, môže sa účtovať stravné podľa zákona o cestovných náhradách.
cestovne si budem davat na cest.prik. (vlastne to cestovne pred obdrzanim Ziv.l. uz tiez pojde do ucta).
K tomuto sa nevyjadrujem, nikde v predpisoch nie je povedané ako je to v takomto prípade, je to vec názoru a vecného odôvodnenia účtovnej jednotky pred daň. kontrolou.
Mozem "pouzit" stravenky?
Ešte raz: stravenky môžeš použiť vtedy keď pracuješ ale nie si súčasne na pracovnej ceste.
Urcite ste to tu uz rozoberali, ale zatial mam z toho gulas. :) :) :)
... asi si začínajúci SZČO , tak veľa šťastia :--- . Odpoveď je v otázke modrá.
imino
01.04.07,07:26
Pôvodca textu príspevku: imino http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?p=440520#post440520)
Aha, takze cela suma. Fajn. To je za predpokladu, ze som cely den na "pracovisku" :) cize v mieste podnikania.
Áno, za taký deň pokiaľ si pracoval, si SZČO môže uplatniť stravný lístok .

Ja vsak niekolkokrat do mesiaca idem pracovne do Novak (8 km od nas), alebo do Prievidze (20 km). Su to vsak cesty (9 z 10 ciest), ktore su pod 5 hodin,
Bez ohľadu na to, ktorým smerom povedie pracovná cesta, pokiaľ je do 5 hodín, môže sa uplatniť stravný lístok;
ak bude nad 5 hodín, môže sa účtovať stravné podľa zákona o cestovných náhradách.

cestovne si budem davat na cest.prik. (vlastne to cestovne pred obdrzanim Ziv.l. uz tiez pojde do ucta).
K tomuto sa nevyjadrujem, nikde v predpisoch nie je povedané ako je to v takomto prípade, je to vec názoru a vecného odôvodnenia účtovnej jednotky pred daň. kontrolou.
Máš na mysli to, čo som napisal v zatvorke? Na skoleniach, ktore som cez Ur.Pr. absolvoval, kedze mam u nich poziadane o dotaciu, nam aj profesionalna uctovnicka vravela, ze nejake tie naklady si mozeme uplatnit este pred zacatim podnikania, ak s nim uz suvisia. A v tej zatvorke spomenute cestovne mam na mysli, co som musel absolvovat cesty do okresneho mesta (Prievidze) za ucelom vybavovania. No a napr. poplatky - kolky a pod., to predsa tiez je (musi byt :) ) naklad suvisiaci s podnikanim, hoci je vopred. Ved ako by si zivnostnik (kazdy podnikatel) vybavil Vypis z reg.tr., samotny Ziv.list atd. To danovy urad urcite uzna.. :)

Mozem "pouzit" stravenky?
Ešte raz: stravenky môžeš použiť vtedy keď pracuješ ale nie si súčasne na pracovnej ceste.
Libus, prepac, je sa radsej 10x opytam, ako 1x urobit chybu.. :) :) Pises, ze "keď pracuješ ale nie si súčasne na pracovnej ceste", ale ked som do 5 hod na prac. ceste (napr. v okres. meste) som aj na vykone prace... Mozno uz pletiem jablka s hruskami... :) :) Mozem to brat tak, ako si napisala vyssie? Cit.:"Bez ohľadu na to, ktorým smerom povedie pracovná cesta, pokiaľ je do 5 hodín, môže sa uplatniť stravný lístok". Cize, teoreticky, ak by som stihol do 5 hod. otocit Blavu a spat, mozem si zauctovat stravenku. A do CP si napisem iba hodnotu cestovnych listkov...

Urcite ste to tu uz rozoberali, ale zatial mam z toho gulas. :) :) :)
>>
... asi si začínajúci SZČO , tak veľa šťastia :--- . Odpoveď je v otázke modrá.Dakujem, Mal som daaaaaavno na chvilu zivnost, ale to uz je 12r., co som ju zrusil. Teraz idem do "toho" znova, na takmer stare kolena :D :D :D :D :D :D :D , ale je to, akoby som zanical od nuly... :)

Dakujem za odpovede a trpezlivost s uctovnym analfabetom... :D :D :D :D :D

Peknu nedielku.
1919696
04.04.07,07:32
Dobrý deň, prešla som si "asi" všetky príspevky ohľadom SZCO a stravných lístkov, mám v tom troška nejasno a žiadam o radu:
1. manžel-SZCO, miesto podnikania v ŽL-trv.bydlisko, každý deň je cca 2-5hodky mimo "firmu" => má nárok na 89,- stravné lístky každý prac.deň (pochopené správne?)

2. manželka-SZČO vedie manželovi JÚ, miesto podnikania v ŽL-trv.bydl., ktoré nemá totožné s manželovým, takže živnosť vykonáva u muža vo "firme" => má nárok na SL tak ako manžel (jo?)


3. mimotemy manžel má firemné auto, keďže miesto podnikania je trv.bydl. a denne ide na 2-5 hodín vybavovať do mesta(všetko je v rámci 1 mesta=firma aj miesta na ktoré jazdí), vedie si evid. jázd, ako je to s cesťákmi? Nikdy som s tým nerobila,tak sa nehnevajte za priblblú otázku: Kedy sa vystavuje CP? A čo v jeho prípade, to si má vystavovať CP sám sebe? (je ten typ SZCO kde on=firma, pracuje v podstate pre 2 ďalšie firmy).

Všetkým ďakujem za trpezlivost a odpovede.
Evanka
04.04.07,09:19
1. manžel-SZCO, miesto podnikania v ŽL-trv.bydlisko, každý deň je cca 2-5hodky mimo "firmu" => má nárok na 89,- stravné lístky každý prac.deň (pochopené správne?) áno
2. manželka-SZČO vedie manželovi JÚ, miesto podnikania v ŽL-trv.bydl., ktoré nemá totožné s manželovým, takže živnosť vykonáva u muža vo "firme" => má nárok na SL tak ako manžel (jo?) áno
S účinnosťou od 1.1.2007 si SZČO podľa par. 6 ZDP môžu uplatniť za zdaňovacie obdobie 2007 za každý odpracovaný deň stravné vo výške 89 Sk (na rozdiel, od zdaňovacieho obdobia 2006, kedy bolo možné uplatnenie 55 perc. z ceny 89 Sk).



3. manžel má firemné auto, keďže miesto podnikania je trv.bydl. a denne ide na 2-5 hodín vybavovať do mesta(všetko je v rámci 1 mesta=firma aj miesta na ktoré jazdí), vedie si evid. jázd, ako je to s cesťákmi? Nikdy som s tým nerobila,tak sa nehnevajte za priblblú otázku: Kedy sa vystavuje CP? A čo v jeho prípade, to si má vystavovať CP sám sebe? (je ten typ SZCO kde on=firma, pracuje v podstate pre 2 ďalšie firmy).

Ak strávi SZČO na pracovnej ceste viac ako 12 hodín, má nárok na vyššie stravné, kvôli prehľadnosti je vhodné vtedy vypísať cestovný príkaz, kde je uvedený presný čas nástupu na PC a príchodu z PC ako aj ďalšie údaje. ZoCN nepredpisuje presnú formu CP. Teoreticky by postačovala aj kniha jázd, ak sú zabezpečené všetky náležitosti a nestráca sa prehľadnosť.
1919696
04.04.07,11:23
Evanka, dakujem
imino
08.04.07,11:36
Nie, nemôžeš si ich uplatniť v roku 2006. SL sa uplatňujú v období po ich nákupe.Libus, takze ked mi o tyzden (presne 16.4.) nadobudne ucinnost SZC, bolo by dobre si listky uz objednat, aby mi medzitym prisli a mohol som si ich hned od zaciatku (toho 16.4.) dat do uctovnictva.
imino
17.04.07,16:17
Tak uz mam listocky. Vyplatil som ich v hotovosti, vydavok za ne, ktory je na fakture, pojde v penaznom denniku do dvoch vydavkovych poloziek? Jedna za samotne listky a druha polozka za uhradu manipulacneho poplatku?
liba2
17.04.07,16:22
Tak uz mam listocky. Vyplatil som ich v hotovosti, vydavok za ne, ktory je na fakture, pojde v penaznom denniku do dvoch vydavkovych poloziek? Jedna za samotne listky a druha polozka za uhradu manipulacneho poplatku?Áno, poplatok ako VOZD a lístky ako VNZD. Na konci roka v závierkových operáciach zaúčtuješ ako VOZD taký počet SL, na aký ti vznikol nárok.
imino
17.04.07,16:33
Áno, poplatok ako VOZD a lístky ako VNZD. Na konci roka v závierkových operáciach zaúčtuješ ako VOZD taký počet SL, na aký ti vznikol nárok.Libus, VDAKA :) , takze po kazdom nakupe listkov dve polozky v PD... Aj ked je to na jednej FA.. Hm.. no dobre. ;) :)
liba2
17.04.07,16:40
Libus, VDAKA :) , takze po kazdom nakupe listkov dve polozky v PD... Aj ked je to na jednej FA.. Hm.. no dobre. ;) :)Ide o to, že samotným nákupom SL ti ešte nevznikol na ne nárok - dopredu to nevieš :) .
imino
17.04.07,16:49
Ano, rozumiem, kupit mozem aj sto listkov, ale podla pracovnych dni a co ja viem (zatial :) ) este akych kryterii, ich bude mozne zaradit do uctovnictva menej.

Uz som to na Porade videl, ale spytam sa takto, davate si (kto ste SZCO) stravenky aj za sobotu, ci len Po-Pia?
liba2
17.04.07,16:53
niektorí to robia, treba to vedieť obhájiť pri kontrole. Ja si za sobotu nepriznávam (vyberám si náhradné voľno v týždni :D :D ).
imino
26.04.07,18:14
niektorí to robia, treba to vedieť obhájiť pri kontrole. Ja si za sobotu nepriznávam (vyberám si náhradné voľno v týždni :D :D ).?? Tomu nerozumiem... Prosim si vysvetlit, ako si to myslela, co to znamena... a co ja viem co.. ;) :)
Zita5
26.04.07,18:19
imonko prikladám link , ja som už raz dotaz na DU zaslala na SO a NE a tu je odpoveď s tým , že už 55% z ceny str.lístka neplatí ......lebo odpoveď je staršieho dáta , ale ide o SO a NE...

http://www.porada.sk/t25087-odpovei-udr-na-narok-stravnych-poukaok-pre-szeo-poeas-so-a-ne.html
imino
26.04.07,18:25
Vdaka, Zitka, toto tvoje som uz cital. Ja som chcel vediet, ako to Libus myslela s tym nahradnym volnom.. ;)
Zita5
26.04.07,18:27
Vdaka, Zitka, toto tvoje som uz cital. Ja som chcel vediet, ako to Libus myslela s tym nahradnym volnom.. ;)

Libuška je poriadna , ona to rieši NV;)
imino
26.04.07,18:46
Prepac, Zitka, ale ja stale este nerozumiem, co to znamena, ze to riesi nahradnym volnom.. ;) Preco? Co tym dosiahne? Vies, myslim laicke vysvetlenie. Lebo ked som byval zamestnancom, tak som si zobral NV a napr. neprisiel som tym o den dovolenky a pod. Ale zatial nerozumiem tomu, co to znamena, ked SZCO vezme NV.. ;) :)
evina
26.04.07,19:05
Prepac, Zitka, ale ja stale este nerozumiem, co to znamena, ze to riesi nahradnym volnom.. ;) Preco? Co tym dosiahne? Vies, myslim laicke vysvetlenie. Lebo ked som byval zamestnancom, tak som si zobral NV a napr. neprisiel som tym o den dovolenky a pod. Ale zatial nerozumiem tomu, co to znamena, ked SZCO vezme NV.. ;) :)

Imino, tie 17-nástky Ťa naťahujú:)..."Akože" si zoberú náhradné voľno
imino
26.04.07,19:11
:) :) :) Takze nic do uctovnictva?? Vies, ja som sa uz viackrat priznal, ze ucto je pre mna spanielska dedina :) :) :) :) :) :) :) :) takze som schopny uverit vselicomu... :) :) :) :) :)
evina
26.04.07,19:39
:) :) :) Takze nic do uctovnictva?? Vies, ja som sa uz viackrat priznal, ze ucto je pre mna spanielska dedina :) :) :) :) :) :) :) :) takze som schopny uverit vselicomu... :) :) :) :) :)
Myslím, že dôležitá je táto časť zo stanoviska DRSR pripojeného Zitkou....

"Výdavok na stravovanie podľa § 19 ods.2 písm. p) zákona o dani z príjmov sa uplatní za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac však v rozsahu podľa Zákonníka práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=2). Rozsah pracovného času podľa § 85 Zákonníka práce je najviac 40 hodín týždenne, pričom pracovný čas vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne (pri rešpektovaní nepretržitého odpočinku podľa § 93 Zákonníka práce, a to 2 dni, resp. min. 1 deň nepretržitého odpočinku v prac. týždni)."

Závisí to teda aj od druhu činnosti a dokázateľnosti odpracovaného dňa v sobotu, resp. nedeľu.- napr. reštaurácia, obchod a pod. za dodržania podmienok v Zákonníku práce.
imino
26.04.07,20:15
Myslím, že dôležitá je táto časť zo stanoviska DRSR pripojeného Zitkou....

"Výdavok na stravovanie podľa § 19 ods.2 písm. p) zákona o dani z príjmov sa uplatní za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac však v rozsahu podľa Zákonníka práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=2). Rozsah pracovného času podľa § 85 Zákonníka práce je najviac 40 hodín týždenne, pričom pracovný čas vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne (pri rešpektovaní nepretržitého odpočinku podľa § 93 Zákonníka práce, a to 2 dni, resp. min. 1 deň nepretržitého odpočinku v prac. týždni)."

Závisí to teda aj od druhu činnosti a dokázateľnosti odpracovaného dňa v sobotu, resp. nedeľu.- napr. reštaurácia, obchod a pod. za dodržania podmienok v Zákonníku práce. Ja robim redaktora, korektora pre jeden odborny casopis, plus nejake organizacne prace pre nich, a tak sa mi casto stava, ze v niektory "pracovny den" mam roboty menej a potom v sobotu alebo v nedelu makam "od rana do vecera". Len ako by som to vedel ja preukazat, ze som napr. v sobotu korektoval, alebo pripravoval podklady pre web stranku aj s umiesnenim na nu... Co si myslite?
evina
26.04.07,21:41
Ja robim redaktora, korektora pre jeden odborny casopis, plus nejake organizacne prace pre nich, a tak sa mi casto stava, ze v niektory "pracovny den" mam roboty menej a potom v sobotu alebo v nedelu makam "od rana do vecera". Len ako by som to vedel ja preukazat, ze som napr. v sobotu korektoval, alebo pripravoval podklady pre web stranku aj s umiesnenim na nu... Co si myslite?

Imino asi tak ťažko ako my. Sú dni, keď máme menej roboty /alebo si možno môžem dovoliť povedzme v stredu nerobiť/ a sú obdobia keď "makáme" skoro od rána do rána vrátane soboty a nedele. Asi by nám povedali, že si nevieme rozvrhnúť pracovný čas :)...
liba2
27.04.07,02:04
ľudkovia, toto


...Ja si za sobotu nepriznávam (vyberám si náhradné voľno v týždni :D :D ).

bol pokus o vtip :D , naznačujú to aj zelení zubáči :D :D .
V skutočnosti naozaj často robím v sobotu alebo aj v nedeľu (podľa toho ako blízko je nejaký termín), ale SL neuplatňujem.
Kristína
27.04.07,12:07
V parlamente je návrh novely zákona o DzP. Týka stravovania živnostníka, ktorý je zároveň zamestnaný.
V súčasnosti si nemôže uplatniť pri živnosti stravné, ak si v rovnaký deň uplatnil nárok na stravné lístky u zamestnávateľa v trvalom pracovnom pomere. V návrhu je, aby živnostník mal možnosť uplatniť si stravné, ak po skončení pracovnej doby u zamestnávateľa odpracuje minimálne ďalších päť hodín. Novela by mala byť účinná od 1. augusta.
Som zvedavá, či to prejde.
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:18
ja som zvedavý ako budú chceť dokazovať tie hodiny ...
imino
04.05.07,13:23
Ahojte! A ako je to so sviatkom cez tyzden vo vztahu k SZCO? Pre zamestnancov je to "plateny sviatok", cize ako by si to odribili. A SZCO? (napr. narok na stravenku alebo co ja viem co... popiste, co ste uz dlhsie SZCO, ako to je, na co vsetko mame narok, ked je tzv. plateny sviatok...?)

Vdaka. ;)
Gabi03
04.05.07,13:32
Ahojte! A ako je to so sviatkom cez tyzden vo vztahu k SZCO? Pre zamestnancov je to "plateny sviatok", cize ako by si to odribili. A SZCO? (napr. narok na stravenku alebo co ja viem co... popiste, co ste uz dlhsie SZCO, ako to je, na co vsetko mame narok, ked je tzv. plateny sviatok...?)

Vdaka. ;)

Platený sviatok pre SZČO. :D Ja síce nie som SZČO (ani nerobím im účto), ale príjem SŽČO vôbec nesúvisí s tým, či je sviatok alebo piatok. ;) A na stravenku má nárok ak pracoval. Veď on môže pracovať aj v sobotu aj nedeľu, tak prečo nie vo sviatok?!
Paula
04.05.07,13:34
Zákonom č. 688/2006 Z.z., ktorý novelizoval zákon o dani z príjmov, bola vykonaná zmena ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p). S účinnosťou od 1. januára 2007 sa za daňový výdavok považuje stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Aj naďalej zostáva v platnosti, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak mu súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa ZP v súvislosti s výkonom závislej činnosti alebo ak uplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Naďalej tiež platí, že výdavky vynaložené na stravné musí daňovník preukázať dokladom o nákupe stravných lístkov, stravovacích poukážok a pod. Nejde teda o paušálne uplatňovanie výdavkov, ale o ich uplatňovanie v súlade s § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov


...........odpracovaný sviatok sa tu nespomína, ide o "odpracovaný deň ako taký"....
imino
04.05.07,16:22
Vdaka. Myslel som vseobecne, ako sa tyka takyto sviatok (pre zamestnanca "plateny") osobky, ktora je SZCO. Tie stravenky som spomenul ako jednu z moznosti. :) :)
imino
15.02.08,15:49
Ahojte! A opat stravenky... :) :) :) :)

V priebehu roka som si ich, ako ste mi poradili, daval na kod 33 - Iny neovplyvnujuci dan z prijmu. Ako si teraz vsetky stravenky, ktorych mam menej ako odpracovanych dni, dam-zauctujem, aby to bolo ako odpocitatelna polozka zo zakladu dane?

Robim si ucto v ALFE (a nie som uctovnik... ;) ;) :D ).

Vdaka ;)
kattka.c
15.02.08,18:14
ja som si urobila ku kazdemu mesiacu tabulku v excely, kde su datumy v jednom stlpci. V druhom stlpci ked mam blocek z restauracie, tak ku konkretnemu datumu som si dala sumu 89SK, resp. nizsiu ak som platila menej.
Excel mi to pekne spocita a jednou sumou to na koci meciaca zauctujem do VOZD. Stranu vytlacim a na druhu stranu pripnem blocky. Setri to pracu a je to prehladne.
imino
15.02.08,18:27
ja som si urobila ku kazdemu mesiacu tabulku v excely, kde su datumy v jednom stlpci. V druhom stlpci ked mam blocek z restauracie, tak ku konkretnemu datumu som si dala sumu 89SK, resp. nizsiu ak som platila menej.
Excel mi to pekne spocita a jednou sumou to na koci meciaca zauctujem do VOZD. Stranu vytlacim a na druhu stranu pripnem blocky. Setri to pracu a je to prehladne.Vdaka, Katka, pozeram tu tvoju tabulku a vidim v nej zmysel aj ucel. ;) Tomu by som rozumel. Ale (z mojho laickeho, neuctovnickeho pohladu) fakturu za stravenky som zauctoval ku dnu zakupenia listkov, teda uhradenia (v hotovosti) faktury, ako som spomenul, ako vydaj neovplyvnujuci ZD. Ako to vsak zauctujem, aby to bolo VOZD? Mam v prislusnej kolonke cez opravu zmenit ten "kod 33" na iny? Aby mi to v penaznom denniku vybehlo ako VOZD? :o:o
Zita5
15.02.08,18:33
Vdaka, Katka, pozeram tu tvoju tabulku a vidim v nej zmysel aj ucel. ;) Tomu by som rozumel. Ale (z mojho laickeho, neuctovnickeho pohladu) fakturu za stravenky som zauctoval ku dnu zakupenia listkov, teda uhradenia (v hotovosti) faktury, ako som spomenul, ako vydaj neovplyvnujuci ZD. Ako to vsak zauctujem, aby to bolo VOZD? Mam v prislusnej kolonke cez opravu zmenit ten "kod 33" na iny? Aby mi to v penaznom denniku vybehlo ako VOZD? :o:o


Spočítaš sumu stravných lístkov , ktorú chceš uplatniť do výdavkov a zaúčtuj ju interným dokladom ako nepeňažnú operáciu v rámci účtovných uzávierkových operácii na konci roka do prevádzkovej réžie .
kattka.c
15.02.08,18:35
to ze mas fakturu o vydavok neovplyvnujuci ZD je OK.
Ak sa ti paci moja tab. mozes si urobit taku istu, alebo inym systemom prepocitat kolko stravynch listkov ti padne na pracovne dni. To znamena ak si kupil napr. 50 listkov po 89SK a v januari si odrobil 20 dni. Do nakladov si mozes dat 20x89=1780SK. A do dalsich mesiacov ti zostane este 30 listkov.

Ja som si tiez kupila aj stravne listky a ak som nemala blocek z restauracie dala som do tab. 89SK s poznamkou "SL" (stravny listok) a dole pod sumou som si odpocitala kolko SL mi zostalo do dalsieho mesiaca. Takze v skutocnosti som to vlastne kombinovala. Ak pri sume bolo SL, vedela osm ze na druhej strane nebude pristiknuty listok z restauracie.
To je ale moj system. mne sa zda prehladny ... niekomu sa mozno bude zdat komplikovany :D
imino
19.02.08,12:31
Ajaj... dievcence, ste zlate, ale asi som si dal na tanier vacsie susto... :) :) :)

Ako pise Katka, aj ja by som najradsej daval stravenky rovno do nakladov, lenze Fakturu musim dat do zavazkov a uz to vyskoci tam kde ja nechcem... :D :D

Ak by som to mal urobit podla Zitky, tak potom ako v ALFE? "Nevidim" tam nikde nejaku uzavierku alebo nieco podobne... Je tam len prechod do dalsieho roka. Stale mi to vo vykaze Príjmov-Vydavkov koliduje...

Dievcence (chlapci), prosim, prosim, kto robite v alfe JU, ako si to tam mam osetrit, poradte mi postup...:mee: Chcel by som uz prejst na dalsi rok, nech sa mi to nehromadi...

DAAAKUUUJEEEEM!!! ;) ;)
kattka.c
19.02.08,15:21
aj ja robim v alfe, takze postup:
1. mas fakturu za stravne listky - das ju do zavazkov a uhradu cez pokladnu alebo banku ako VNZD
2. spocitas si kolko stravnych listkov ti vydjde na pracovne dni (je jedno aky sposob si zvolis na vypocet, ci tabulku alebo len tak v hlave - len aby si to vedel odovodnit)
cize ked uz vies kolko stravnych listkov teda v akej sume to chces dat do VOZD tak v penaznom denniku si das vydavok internym dokladom a zauctujes to na VOZD. ak to robis spolu za cely rok, das datum 31.12.

snad ti to pomoze ;)
zltalienka
24.02.09,07:58
Ahojte, chcem sa spýtať, ak si SZČO nakúpil stravné lístky v novembri 2008 spätne na celý rok 2008, môže si ich dať do nákladov? Ďakujem za odpoveď.
manus
24.02.09,08:03
Ahojte, chcem sa spýtať, ak si SZČO nakúpil stravné lístky v novembri 2008 spätne na celý rok 2008, môže si ich dať do nákladov? Ďakujem za odpoveď.

Polož si jednoduchú otázku: "Môžem sa v januári naobedovať za stravné lístky, ktoré si kúpim až v novembri?
zltalienka
24.02.09,09:18
Polož si jednoduchú otázku: "Môžem sa v januári naobedovať za stravné lístky, ktoré si kúpim až v novembri?

Zaujímavá otázka manus. Druhá, pre mňa podstatnejšia otázka je, či to nejaký § zakazuje.
Paula
24.02.09,09:19
Zaujímavá otázka manus. Druhá, pre mňa podstatnejšia otázka je, či to nejaký § zakazuje.



Až nájdeš, prilep nám ho sem . Vďaka :)
Tweety
24.02.09,09:20
Ahojte, chcem sa spýtať, ak si SZČO nakúpil stravné lístky v novembri 2008 spätne na celý rok 2008, môže si ich dať do nákladov? Ďakujem za odpoveď.
Nie, nemôže, na drsr je k tomu jasné usmernenie, že to nie je možné. A bolo o tom diskutované už aj na porade niekoľkokrát. Skús pohľadať v príspevkoch.
Anja111
24.02.09,09:22
Ahojte, chcem sa spýtať, ak si SZČO nakúpil stravné lístky v novembri 2008 spätne na celý rok 2008, môže si ich dať do nákladov? Ďakujem za odpoveď.
DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKYNová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica


S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o daniz príjmov“/ novelizované s tým, že daňovník s príjmami z podnikania a z inejsamostatnej zárobkovej činnosti môže uplatniť ako uznaný daňový výdavok stravnéza každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výškeustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín (podľa zákona č.283/2002 Z. z. o cestovných náhradách). Výdavky vynaložené na stravovaniev súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazujestravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladomz reštauračného zariadenia).
K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobiedopredu uvádzame, že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavkyv preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti na platné ustanoveniaOpatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania preúčtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpenéstravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základdane. Daňovník SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavokaž v období, keď budú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o daniz príjmov.
K problematike spätného zakúpenia stravných lístkov u SZČO za uplynuléčasové obdobie uvádzame, že takýto nákup stravných lístkov nespĺňa podmienkupreukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom naskutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie zaobdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriem uplatnenia si stravného do daňových výdavkov.
Podľa § 19 ods. 2 písm. c/bod 4 zákona o dani z príjmov sa za uznané daňovévýdavky považujú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované zapodmienok ustanovených osobitným predpisom (§ 152 Zákonníka práce).
Nakoľko zamestnávateľ je povinný v súlade s ustanovením § 152 Zákonníka
práce zabezpečovať zamestnancom stravovanie, možno uviesť, že pri súčasnom splnení podmienok podľa § 19 ods. 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov spätné zakúpenie stravných lístkov zamestnávateľom možno uplatniť ako uznaný daňový výdavok z dôvodu plnenia svojej povinnosti zabezpečiť stravovanie vyplývajúcej zo Zákonníka práce.
Banská Bystrica, 5. 2. 2007
zltalienka
24.02.09,09:26
Ďakujem všetkým. Presne to som potrebovala vidieť. Len som nevedela, kde mám hľadať.
Dagmara1980
27.07.09,14:32
Ahojte. Aj ja mám jednu otázočku. Vo firme nepoužívame stravné lístky, ale máme zabezpečenú dodávku stravy od jednej firmy. Na konci mesiaca nám vystavia faktúru. Môžem aj za obedy pre szčo uplatniť odpočet dph? A v akej výške?
Lebo pri zamestnancoch odpočítam dph z celkovej sumy, ale zase priznám dph zo sumy 45% stravného. A čo pri szčo?
Lianka
27.07.09,14:37
V akom vztahu su k Vam SZCO? Dodavatelia?

Osobne si myslim, ze vydavok vynalozeny pre spotrebu inym podnikatelskym subjektom, t. j. obed pre SZCO, nie je pre Vas danovym vydavkom.

SZCO ma narok na stravne:
a) zakupenim gastrolistkov pre svoju potrebu,
b) dokladom o zaplateni tepleho jedla max. vo vyske stravneho urceneho prislusnym predpisom.
Dagmara1980
27.07.09,18:51
Ach, vidím, že som sa nepresne vyjadrila. SZČO- je šéf, ide o podnikateľa FO, ktorý zamestnáva zamestnancov. Otázka je, či môžem odpočítať dph aj z obedov preňho a či je tam potom povinnosť aj nejakú dph odviesť.
liba2
27.07.09,19:33
Ach, vidím, že som sa nepresne vyjadrila. SZČO- je šéf, ide o podnikateľa FO, ktorý zamestnáva zamestnancov. Otázka je, či môžem odpočítať dph aj z obedov preňho a či je tam potom povinnosť aj nejakú dph odviesť. nemôžeš :) nemá nárok.
Dagmara1980
27.07.09,20:32
ďakujem
m.kalivodova
23.04.10,11:14
Prosím o radu: živnostník je zároveň zamestnanec. Môže si na živnosť nakúpiť stravovacie poukážky a znižovať si základ dane o stravné?
Anja111
23.04.10,11:20
Prosím o radu: živnostník je zároveň zamestnanec. Môže si na živnosť nakúpiť stravovacie poukážky a znižovať si základ dane o stravné?
... iba za dni, keď nedostal stravné v zamestnaní.
Sinkl
02.06.10,08:34
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Neviem si pomôcť. SZČO má sídlo v Prešove ale pracuje momentálne v Bratislave, čiže mimo. Má nárok na celé stravné nad 18 hod. ? ak áno ako to urobí s účtovaním? Urobí vyúčtovanie cestovných náhrad pri tuzemskej pracovnej ceste a dá do výdavkov alebo ako? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Tweety
02.06.10,08:57
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Neviem si pomôcť. SZČO má sídlo v Prešove ale pracuje momentálne v Bratislave, čiže mimo. Má nárok na celé stravné nad 18 hod. ? ak áno ako to urobí s účtovaním? Urobí vyúčtovanie cestovných náhrad pri tuzemskej pracovnej ceste a dá do výdavkov alebo ako? Áno, urobí vyúčtovanie podľa Zákona o CN. Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Odpoveď v texte.
Sinkl
02.06.10,09:27
Ďakujem veľmi krásne. Krásny deň.
Sinkl
02.06.10,19:33
Znova potrebujem pomoc za ktorú budem vďačná. Ak si živnostník nekúpi stravné lístky a pracuje v mieste pracoviska, tak potom nemôže odpočítať stravné tých 55%. / myslela som že sa to dá na základe vyúčtovania, alebo to platí len pre pracovnú cestu? /Čítala som že musí mať preukazateľný výdavok aby mohol dať stravné do výdavkov. Ak nemá lístok alebo faktúru za lístky alebo poukážku zo stravovacieho zariadenia, tak nemá preukazateľný výdavok. Prosím poraďte. ďakujem.
veronikasad
02.06.10,19:41
Znova potrebujem pomoc za ktorú budem vďačná. Ak si živnostník nekúpi stravné lístky a pracuje v mieste pracoviska, tak potom nemôže odpočítať stravné tých 55%. / myslela som že sa to dá na základe vyúčtovania, alebo to platí len pre pracovnú cestu? /Čítala som že musí mať preukazateľný výdavok aby mohol dať stravné do výdavkov. Ak nemá lístok alebo faktúru za lístky alebo poukážku zo stravovacieho zariadenia, tak nemá preukazateľný výdavok. Prosím poraďte. ďakujem.
Nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách má len počas pracovnej cesty dlhšej ako 5 hod. denne.

V ostatných prípadoch musí preukázať výdavok nákupom stravovacích poukážok (nedajú sa kúpiť spätne), alebo dokladom o odbere stravy zo strav. zariadenia.
Sinkl
02.06.10,19:43
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Veľmi mi to pomohlo.
liba2
03.06.10,04:47
Znova potrebujem pomoc za ktorú budem vďačná. Ak si živnostník nekúpi stravné lístky a pracuje v mieste podnikania, potom môže uplatniť doklad o nákupe teplého jedla napr. z reštaurácie, jedálne, bufetu a pod.

pracoviska, tak potom nemôže odpočítať stravné tých 55%. / myslela som že sa to dá na základe vyúčtovania, alebo to platí len pre pracovnú cestu? /Čítala som že musí mať preukazateľný výdavok aby mohol dať stravné do výdavkov. Ak nemá lístok alebo faktúru za lístky alebo poukážku zo stravovacieho zariadenia, tak nemá preukazateľný výdavok. Prosím poraďte. ďakujem....v zadaní.
nika.sum
22.06.10,18:11
Niekde na internete som citala, ze zivnostnik ma narok na stravne najviac do 3,6EUR, preukazatelne zaplatene - tomu rozumiem, je k tomu aj dost popisane. Ale citala som tam, ze musi preukazat ze v ten den skutocne pracoval - a to by som chcela vediet ako? To si mam cvaknut nejaku kartu ked sadnem k PC a idem uctovat ? Ja som to doteraz chapala tak, ze si mam narok dat do VOZD napr. gastrace v hodnote max. 3,60 EUR x pocet pracovnych dni, aj keby som pracovala 7 dni v tyzdni.
ajkariky
22.06.10,18:55
Mám otázočku čo ak SZČO, pracuje pre inú SZČO ako šofér rozvoz tovaru po celom kraji denne je mimo svojho sídla má nárok na uplatnenie stravného nie v SL ale zúčtuje si napr. zaplatené obedy v reštaurácii ďakujem za odpovede.
liba2
23.06.10,07:18
Mám otázočku čo ak SZČO, pracuje pre inú SZČO ako šofér rozvoz tovaru po celom kraji denne je mimo svojho sídla má nárok na uplatnenie stravného nie v SL ale zúčtuje si napr. zaplatené obedy v reštaurácii ďakujem za odpovede.
Nepracuje. Podniká. Poskytuje svoje služby iným za odplatu.
Áno, môže to byť aj účtenka ERP za teplé jedlo, avšak uplatniť si môže stanovené maximum (teda nie celú sumu účtenky), resp. ak účet nedosahuje maximum, tak skutočne zaplatenú sumu (nie viac).
ajkariky
23.06.10,10:05
ďakujem liba2 za rýchlú odpoveď
kaja211
19.07.10,10:44
Mám podobnú otázku ako nika.sum ,môj manžel je v robote od 0.0 do 24,00 hod tiež chodí za zákazníkmi,nielen do nášho mesta ,ale aj mimo neho,auto máme len súkromné,takže nemáme ho v podnikaní a teda si nevedie knihu jázd,ale tiež by ma zaujímalo ako si dať stravné do výdavkov,pretože ak ide ráno niekde / do iného mesta-pracovne/ tak si tam kúpi jesť ,ale nemá nič okrem bločku z reštaurácie.Môže si dať tento bloček do výdavkov?
Tweety
19.07.10,10:52
Mám podobnú otázku ako nika.sum ,môj manžel je v robote od 0.0 do 24,00 hod tiež chodí za zákazníkmi,nielen do nášho mesta ,ale aj mimo neho,auto máme len súkromné,takže nemáme ho v podnikaní a teda si nevedie knihu jázd,ale tiež by ma zaujímalo ako si dať stravné do výdavkov,pretože ak ide ráno niekde / do iného mesta-pracovne/ tak si tam kúpi jesť ,ale nemá nič okrem bločku z reštaurácie.Môže si dať tento bloček do výdavkov?
Za prácu viac ako 4 hod. denne má nárok na zabezpečenie stravovania, VOZD je max. suma 3,60€ t.j. buď si kúpi stravenky, alebo obed.
kaja211
19.07.10,10:57
Ale ako zdokladuje že tam bol? KOnkrétne ine dojednávať / merať/ otvor na bránu za zákazníkom,ale ešte ten zákazník nemusí objednať práve v ten deň.
Tweety
19.07.10,11:07
Ale ako zdokladuje že tam bol? KOnkrétne ine dojednávať / merať/ otvor na bránu za zákazníkom,ale ešte ten zákazník nemusí objednať práve v ten deň.
Tým, že si vedie evidenciu odpracovaných hodín.
kaja211
19.07.10,11:15
A to len tak do písanky?Alebo musí byť neaké špeciálne tlačivo?On je sám sebe pánom ,takže stačí tak?
Tweety
19.07.10,11:18
A to len tak do písanky?Alebo musí byť neaké špeciálne tlačivo?On je sám sebe pánom ,takže stačí tak?
Najlepší je dochádzkový hárok ako u zamestnancov.
kaja211
19.07.10,11:23
Veľmi pekne ďakujem. Doteraz sme si to do nákladov nedávali a minul na tom už dosť za tie dva roky ,ale len teraz som sa dočítala že sa to dá aj bez cesťákov ,táto porada je super !!!A ešte jedna malá otázka ak smiem : ak bude napríklad v neakom inom meste ako je miesto podnikania merať otvor na bránu a vráti sa o 6 hodín ,mám mu dať do nákladov iba tých 3,6 EUR?
arcttica
12.09.10,13:14
Potrebujem poradiť:
Podnikám v mieste bydliska a chcela by som zistiť, či si môžem zakúpiť stravné lístky za rok 2010 spätne,v akej cene a ako je to so zúčtovaním do nákladov pri DP.
Ďakujem za odpovede.
nika.sum
12.09.10,14:19
Potrebujem poradiť:
Podnikám v mieste bydliska a chcela by som zistiť, či si môžem zakúpiť stravné lístky za rok 2010 spätne,v akej cene a ako je to so zúčtovaním do nákladov pri DP.
Ďakujem za odpovede.

Treba si tuto temu prestudovat celu. Zistite, ze spatne si nemozete zakupit stravne listky a aj vsetko co k uctovaniu potrebujete.:)
namitae
17.09.10,10:32
Tiez mam jednu otazku, co sa tyka stravneho a dph.
podnikatel - je pladcom dph a uplatnuje si stravne prostrednictvom blockov. Je mi jasne, ze viac ako 3,6 si do nakladou nemoze dat, ale na tych blockoch je aj dph, moze si cast uplatnit?
dakujem
babi2
17.09.10,10:51
Tiez mam jednu otazku, co sa tyka stravneho a dph.
podnikatel - je pladcom dph a uplatnuje si stravne prostrednictvom blockov. Je mi jasne, ze viac ako 3,6 si do nakladou nemoze dat, ale na tych blockoch je aj dph, moze si cast uplatnit?
dakujem
Tu sa to preberalo, aj keď je to staršieho dáta, myslím že to stále platí
http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szco-a-dph-usmernenie-drsr.html
namitae
17.09.10,10:55
ďakujem :)
Kvietocek
08.11.10,11:55
FO-podnikatel chodi na tyzdnovky. Ide v pondelok a vracia sa v nedelu. Kazdy den sa naobeduje v restauracii za cca 5 €. Mozem to zauctovat ID-ako rozúctovanie stravnych listkov 7 x 3,6?
Kde v JU nauctujem VNZD?
ego.mc
08.11.10,19:26
Zvážil by som možnosť účtovať to ako pracovnú cestu.
Ak to nejde, tak rozúčtovať podľa bločkov ako stravné (nie stravné lístky). Takýto VNZD sa účtuje v peňažnom denníku v stĺpcoch Výdavok peňažných prostriedkov a Ostatné výdavky neovplyvňujúce ZD.
cleonka
04.01.11,19:43
Zdravím, chcem sa spýtať, teraz keď je zvýšené stravné môže si SZČO kúpiť a zúčtovať stravenky za 3,80 € alebo pre SZČO ostáva 3,60 €. Ďakujem
veronikasad
04.01.11,19:48
Zdravím, chcem sa spýtať, teraz keď je zvýšené stravné môže si SZČO kúpiť a zúčtovať stravenky za 3,80 € alebo pre SZČO ostáva 3,60 €. Ďakujem
živnostník si môže od 1.1.2011 uplatniť ako VOZD stravné vo výške 3,80€/deň. (ako preukazatelný výdavok za odber stravy, alebo nákup stravovacej poukážky)
cleonka
04.01.11,19:52
Ďakujem za rýchlu odpoveď
Majulienka24
15.03.11,23:04
Potrebovala by som poradiť ohľadne stravných lístkov. SZČO si kúpil v roku 2010 stravné lístky v hodnote 3,60 €. Do výdavkov si môže dať celých 3,60 € alebo len 55 % z 3,60 € ako VOZD.
Ešte sa chcem spýtať na účtovanie. Faktúru za stravné lístky zúčtujem takto:
Stravné lístky v hodnote 75,60 € - VNZD
Poplatok + dopravu za SL 8,24 - výdaj na réžiu

Interný doklad:
55 % zo sumy 75,60 € - VOZD - réžia
alebo celú sumu 75,60 € zaúčtujem na VOZD - réžia

Ako je to správne so zaúčtovaním SL? Môžem hneď faktúru za SL zúčtovať na VOZD alebo to musím účtovať cez VNZD a potom ID do VOZD.

Ďakujem za rýchlu odpoveď :)
Zita5
16.03.11,05:37
Potrebovala by som poradiť ohľadne stravných lístkov. SZČO si kúpil v roku 2010 stravné lístky v hodnote 3,60 €. Do výdavkov si môže dať celých 3,60 € alebo len 55 % z 3,60 € ako VOZD.
Ešte sa chcem spýtať na účtovanie. Faktúru za stravné lístky zúčtujem takto:
Stravné lístky v hodnote 75,60 € - VNZD
Poplatok + dopravu za SL 8,24 - výdaj na réžiu

Interný doklad:
55 % zo sumy 75,60 € - VOZD - réžia
alebo celú sumu 75,60 € zaúčtujem na VOZD - réžia

Ako je to správne so zaúčtovaním SL? Môžem hneď faktúru za SL zúčtovať na VOZD alebo to musím účtovať cez VNZD a potom ID do VOZD.

Ďakujem za rýchlu odpoveď :)

U SZČO stravné lístky účtujem v ALFE nasledovne:

1.Nákup stravných lístkov - pokladňa výdaj - výdavok na priebežnú položku (počet stravných lístkov x 3,60)
2.Odmena,poplatok za doručenie SL - pokladňa výdaj -prevádzková réžia
3.Pokladňa príjem - príjem z priebežnej položky

Po bode 1 a 3 zapíšem do evidencie cenín príjem stravných lístkov v ks a v eur .Tento postup robím podľa firmy KROS a používam ALFU .

4. Účtujem skutočnú spotrebu stravných lístkov v mesiaci a to zápisom
pokladňa výdaj - prevádzková réžia ( na VPD vyznačím počet ks x 3,60) v prílohe mám vytlačený výdaj stravných lístkov z cenín a podpis SZČO , že stravné lístky prevzal.

Pri bode 4 zároveň zapíšem výdaj do evidencie cenín a znížim stav stravných lístkov .

Počas roka pracujem s evidenciou cenín, podľa ktorej mám prehľad o nákupe a čerpaní stravných lístkov a je aj východiskom a pomocníkom pre mňa pri výpočte stravného z pohľadu zákona o cestovných náhradách , nakoľko na deň, na ktorý má stravný lístkoch , tak nepočítam stravné .

U SZČO účtujete plnú výšku 3,60eur.
Lotarka
16.03.11,11:29
Počas roka pracujem s evidenciou cenín, podľa ktorej mám prehľad o nákupe a čerpaní stravných lístkov a je aj východiskom a pomocníkom pre mňa pri výpočte stravného z pohľadu zákona o cestovných náhradách , nakoľko na deň, na ktorý má stravný lístkoch , tak nepočítam stravné .


Musí byť stravné pri pracovných cestách SZČO zdokladované napríklad bločkom z obeda?
seda
16.03.11,11:35
Musí byť stravné pri pracovných cestách SZČO zdokladované napríklad bločkom z obeda?
Podľa mňa nemusí, ja nemám, stačí vypísať CP.
Lotarka
17.03.11,09:05
Podľa mňa nemusí, ja nemám, stačí vypísať CP.

Ďakujem za odpoveď.
szaraz.j
08.07.11,08:40
Pekný deň. Ja som sa informovala na DÚ v B.Bystrici, dostala som takú odpoveď, že keď v zamestnaní má odpracovaných viac ako 4 hodiny, má nárok na teplú stravu alebo stravný lístok zo zamestnania. Potom pracuje ako SZČO a má v ten istý deň odpracovaných viac ako 4 hodiny, má aj tu nárok na stravu alebo na stravný lístok. A pozdravom Joja
Tweety
08.07.11,08:41
Pekný deň. Ja som sa informovala na DÚ v B.Bystrici, dostala som takú odpoveď, že keď v zamestnaní má odpracovaných viac ako 4 hodiny, má nárok na teplú stravu alebo stravný lístok zo zamestnania. Potom pracuje ako SZČO a má v ten istý deň odpracovaných viac ako 4 hodiny, má aj tu nárok na stravu alebo na stravný lístok. A pozdravom Joja
Nie, ako SZČO už nemá,kedže má zabezpečenú v zamestnaní.
§19 Zákona o dani z príjmu
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
MartinaDom
25.08.11,05:17
U SZČO stravné lístky účtujem v ALFE nasledovne:

1.Nákup stravných lístkov - pokladňa výdaj - výdavok na priebežnú položku (počet stravných lístkov x 3,60)
2.Odmena,poplatok za doručenie SL - pokladňa výdaj -prevádzková réžia
3.Pokladňa príjem - príjem z priebežnej položky

Po bode 1 a 3 zapíšem do evidencie cenín príjem stravných lístkov v ks a v eur .Tento postup robím podľa firmy KROS a používam ALFU .

4. Účtujem skutočnú spotrebu stravných lístkov v mesiaci a to zápisom
pokladňa výdaj - prevádzková réžia ( na VPD vyznačím počet ks x 3,60) v prílohe mám vytlačený výdaj stravných lístkov z cenín a podpis SZČO , že stravné lístky prevzal.

Pri bode 4 zároveň zapíšem výdaj do evidencie cenín a znížim stav stravných lístkov .

Počas roka pracujem s evidenciou cenín, podľa ktorej mám prehľad o nákupe a čerpaní stravných lístkov a je aj východiskom a pomocníkom pre mňa pri výpočte stravného z pohľadu zákona o cestovných náhradách , nakoľko na deň, na ktorý má stravný lístkoch , tak nepočítam stravné .

U SZČO účtujete plnú výšku 3,60eur.
Nie je tam suma 3,80 za každý deň? Moja otázka znie: Môžem si zakúpiť stravné lístky spätne a doučtovať od januára, kedze to manžel nevyužíval a stravoval sa?Ktorú stravovaciu si vybrať a ako to funguje?
veronikasad
25.08.11,05:47
Nie je tam suma 3,80 za každý deň? Moja otázka znie: Môžem si zakúpiť stravné lístky spätne a doučtovať od januára, kedze to manžel nevyužíval a stravoval sa?Ktorú stravovaciu si vybrať a ako to funguje?
V príspevku, ktorý si citovala, platilo stravné 3,60€/deň (rok 2010). Suma 3,80 platí pre rok 2011.

SZČO nemôže účtovať ako VOZD stravné lístky zakúpené spätne.
Zita5
25.08.11,05:55
Nie je tam suma 3,80 za každý deň? Moja otázka znie: Môžem si zakúpiť stravné lístky spätne a doučtovať od januára, kedze to manžel nevyužíval a stravoval sa?Ktorú stravovaciu si vybrať a ako to funguje?


http://www.porada.sk/1833414-post17.html
MartinaDom
25.08.11,10:50
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď. Ešte snáď ktorú stravovaciu si vybrať?