darkB2266
19.05.13,18:59
- Dobry den, chcel by som sa spytat, ci sa moze chodit autom po nespevnenej ceste - hlinenej - do lesa, ak tam nieje zakaz vjazdu, ani zavora. Ci to nieje protizakonne.
- Takisto by som poprosil, ci by mi niekto neporadil, ci mozem chodit autom po hlinenych polnych neasfaltovych cestach autom. Pretoze to je polovny revir.
- Chcel by som sa prosim este spytat, ak ma stretne polovnik v polovnom revire na aute, ci ma moze prehladat, pripadne prehladat auto, ci v nom neveziem ulovenu zver a podobne. Chodievam vencit psa a niekedy sa ma polovnici pytaju, odkial som a podobne.

dakujem
avalik
19.05.13,17:05
274/2009 Z. z.Zákon o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-274

(1) Člen poľovníckej stráže je pri plnení úloh podľa tohto zákona oprávnený

a) vyžadovať od osôb, ktoré sú v poľovnom revíri so strelnou zbraňou alebo iným predmetom spôsobilým zmocniť sa zveri, ako sú slučky, pasce, siete, luky a kuše, predloženie poľovného lístka, zbrojného preukazu, preukazu zbrane a povolenia na lov zveri a dokladu, ktorým môže preukázať svoju totožnosť,

b) zastaviť v poľovnom revíri dopravný prostriedok na vykonanie kontroly osôb a priestorov dopravného prostriedku, ak je dôvodné podozrenie, že osoby nachádzajúce sa vo vozidle lovili zver bez povolenia na lov zveri (§ 53) alebo že sa preváža neoprávnene ulovená zver alebo neoprávnene privlastnená zver, alebo neoprávnene privlastnené zhody parožia; na tento účel môže požadovať od osôb predloženie dokladu totožnosti, povolenia na lov zveri alebo zberu parožia zveri (§ 53), dokladu o pôvode zveri a dokladu oprávňujúceho na jazdu po lesných cestách,

c) obmedziť osobnú slobodu osoby pristihnutej pri neoprávnenom love zveri alebo bezprostredne po ňom alebo pri ulovenej zveri alebo osoby, ktorá nevie preukázať pôvod ulovenej zveri (§ 64),

d) odobrať osobám uvedeným v písmenách a) až c) strelnú zbraň alebo iné predmety, ulovenú alebo prepravovanú zver, zhody parožia a bezodkladne vec oznámiť Policajnému zboru,

e) požadovať súčinnosť Policajného zboru,

f) usmrtiť v poľovnom revíri voľne sa pohybujúceho psa19) vo vzdialenosti väčšej ako 200 m od najbližšej pozemnej stavby;23a) to sa nevzťahuje na poľovníckeho psa a na psa, ktorý má nasadený obojok alebo prsný postroj, pričom tieto musia byť vo výraznej farbe odlišnej od farby jeho srsti.




326/2005 Z. z.Zákon o lesoch http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-326

§ 31
Zákaz niektorých činností

(1) Na lesných pozemkoch je zakázané

d) jazdiť alebo stáť motorovým vozidlom, skútrom, motorovou trojkolkou alebo štvorkolkou mimo vyznačených miest a jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty45a) alebo vyznačenej trasy,

o) voľne púšťať psov okrem psov poľovníckych a služobných49) pri výkone povinností, alebo iné domáce zvieratá,

(2) Člen lesnej stráže je oprávnený

a) vykonávať kontrolu dodržiavania tohto zákona, všeobecne záväzných právnych predpisov vydaných na jeho vykonanie a rozhodnutí vydaných na jeho základe,

b) vykonávať potrebné zisťovania a kontrolovať osobu, ktorá v lesoch vykonáva činnosť súvisiacu s lesným hospodárstvom, a požadovať od nej potrebné oprávnenia, vyjadrenia, informácie, údaje a vysvetlenia, ktoré sa týkajú uplatňovania tohto zákona,

c) kontrolovať príslušné doklady, najmä doklady o pôvode dreva (§ 24 ods. 4), súvisiacu evidenciu a preukaz totožnosti,

d) vstupovať na pozemky, do stavieb a zariadení, ak sa na to nevyžaduje povolenie podľa osobitných predpisov,77)

e) zisťovať totožnosť osôb podozrivých zo spáchania trestného činu, priestupku alebo iného správneho deliktu,

f) vyzvať osobu, aby upustila od protiprávneho konania, ak je dôvodné podozrenie, že osoba pácha trestný čin alebo priestupok na úseku lesného hospodárstva, a v prípade, že neuposlúchne výzvu a ak nemožno zistiť jej totožnosť, obmedziť jej osobnú slobodu a predviesť ju na útvar Policajného zboru,

g) odňať vec získanú konaním poškodzujúcim alebo ohrozujúcim lesný majetok, ako aj vec použitú na toto protiprávne konanie; o odňatí veci vyhotoví člen lesnej stráže záznam a jeho odpis odovzdá kontrolovanej osobe,

h) používať technické prostriedky na zhotovenie fotodokumentácie, videodokumentácie a zvukových záznamov potrebných na zdokumentovanie veci a konania,

i) požadovať pomoc Policajného zboru alebo obecnej polície, ak nemôže splnenie úloh zabezpečiť vlastnými silami a prostriedkami,

j) požiadať každého o pomoc v prípade bezprostredného ohrozenia života a zdravia alebo majetku,

k) ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní za priestupky na úseku lesného hospodárstva,

l) držať alebo nosiť zbraň a strelivo pri výkone funkcie, ak má na to oprávnenie podľa osobitných predpisov,78)

m) použiť zbraň v prípade nutnej obrany alebo krajnej núdze,79)

n) použiť donucovacie prostriedky,

o) použiť varovný výstrel na odvrátenie škody veľkého rozsahu, ktorá bezprostredne ohrozuje lesný majetok, bezpečnosť prevádzky lesného hospodárstva alebo iný verejný záujem,

p) vstupovať na lesný majetok v určenom obvode, vchádzať a stáť s označeným motorovým vozidlom na lesných cestách a lesných pozemkoch,

q) zastaviť motorové vozidlo na lesných pozemkoch, kontrolovať oprávnenie vjazdu na lesné pozemky, najmä ak motorové vozidlo prepravuje drevo, rezivo alebo iné lesné produkty, kontrolovať dodržanie povinností pri preprave dreva vyplývajúcich z ustanovení § 24; prehliadka nesmie sledovať iný záujem, ako zistiť výskyt neoprávnene nadobudnutých lesných produktov.

http://snag.gy/RlJyw.jpg

http://snag.gy/OvyXa.jpg
kopretinka
19.05.13,18:10
člen poľovníckej stráže,člen lesnej stráže je kto? Musí sa nejako preukázať? Alebo je to automaticky každý poľovník?
avalik
19.05.13,18:26
doplnila som obrazky - podrobnosti su vo vyhlaskach k zakonom (na karte suvislosti)