mantys
19.05.13,20:12
Zijem v zahranici (Irsko) od roku 2004. Na Slovensku som od toho casu vobec nebol.
Ak som nepracoval, tak som bol na socialke, ale boli aj kratke casove useky, ked som ani nepracoval a ani nebol na socialke. (Tu v Irsku.)
Zdravotne poistovna na Slovensku odo mna vyzaduje doklad a dvokaz o tom, ze mi tu niekto plati zdravotne poistenie, pretoze o mne nemaju ziadne informacie. Pani z poistovne povedala, ze treba vydokladovat cely cas a to napriklad tym, ze zaslem domov vsetky kontrakty a vyplatne pasky od vsetkych zamestanavatelov a oficialny papier zo socialky, ze za mna zdravotne odvody platili.
Problem je vsak v tom, ze niektore firmy, napriklad agentury, uz neexistuju, kedze som tu uz 9 rokov a tieto doklady uz nemozem zohnat. Niektore vyplatne pasky a kontrakty uz nemam.
Neviem, co mam robit a neviem na koho sa obratit.
terezamaria
19.05.13,18:22
Veď musíš byť v Írsku zdravotne poistený, stačí keď tento doklad preložený do slovenčiny / sú na to určení prekladatelia / odovzdáš do našej zdravotnej poisťovne.
mantys
19.05.13,18:24
Nie som tu poisteny, to je to. Zdravotne za mna platil bud zamestnavatel, alebo stat. A neviem to dokazat. :-(
avalik
19.05.13,18:31
vyziadaj si potvrdenie od Irskej zdravotnej poistovne

doplnenie:

nasla som na nete, takze PRSI by ti mohli vydat potvrdenie

Dobrý deň,
z článku 13. nariadenia Rady EHS 1408/71 jednoznačne vyplýva, že na osobu zamestnanú na území členského štátu EÚ sa vzťahuje legislatíva tohto štátu dokonca aj vtedy, ak má bydlisko na území iného členského štátu.
To znamená, že ak ste zamestnaný v Írsku a máte korektnú pracovnú zmluvu, mali by ste tam byť aj poistený v súlade s legislatívou Írska. Keď ste začali pracovať v Írsku, bolo potrebné vyplniť žiadosť o registráciu na miestnom daňovom úrade. Obecne všetky pracujúce osoby staršie ako 16 rokov prispievajú do sociálneho systému (PRSI – Pay Related Social Insurance) a príspevok sa podľa druhu vykonanej práce delí do rôznych kategórií. Platbu príspevkov do PRSI je povinný zabezpečiť zamestnávateľ. Systém zdravotnej starostlivosti v Írsku rozdeľuje poistencov na 2 skupiny:

1. kategória má zdravotnú kartu a má nárok na plnú zdravotnú starostlivosť
2. kategória nemá zdravotnú kartu a má nárok len na obmedzenú zdravotnú starostlivosť.

zdroj: http://www.exil.sk/site/irsko.php/2005/11/28/zdravotne_poistenie_pri_navrate
mantys
19.05.13,18:34
Ale ja nie som v ziadnej zdravotnej poistovni. Tu su len dve sukromne, inak to plati stat/zamestnavatel. Nikto tu nic nevie. :-( Oni proste chcu kontrakty a vyplatne pasky vsetky atd., ale ja mam len niektore, kedze niektore firmy/agentury uz ani neexistuju. Uz som napisal aj do VsZp, uvidim, co mi povedia.
arizona
19.05.13,18:51
A pred odchodom do zahranicia si sa odhlasil zo ZP a prip. aj trvaleho pobytu na SK? Predpokladam, ze nie...
avalik
19.05.13,18:55
doplnila som odpoved
misoft
19.05.13,18:58
T.z. - že v Írsku si vôbec poistený nebol? Divné! Okrem toho, ak štát za teba platil v Írsku aj keď súkromnej ZP, ona ti musí vystaviť doklad o priebehu poistenia - darmo - i keď je súkromná, musí spĺňať podmienky, ktoré štát ukladá, podobne ako u nás. Aj naše súkromné ZP musia hlásiť stav štátu.
Lubomir Adamec
11.06.13,15:44
Ahoj, ja som mal po navrate z UK podobny problem, pretoze som tam mal velke casove useky bez poistenia abezpodpory, lebo som robil cash on hand. Konkretne vo VsZP po mne chceli vydokladovat doslova kazdy den, presne tak ako po tebe, v UNIONE naopak im stacilo cestne vyhlasenie ze som bol odvtedy dovtedy v zahranici a bodka, ziadne pasky ani nic