Tada11
20.05.13,07:59
Dobrý večer,
potrebovala by som poradiť. chceme prevziať účtovníctvo od našej účtovníčky, ktorá to trošku naťahuje tak od nejs aspoň tahám info čo a ako bo,o robené. Keď som sa opýtala či uplatňuje 80% výdavky alebo skutočná na PHL jej odpveď bola: pri PHM som účtovala plnú sumu do DPH, ale do výdavkov 80%.
Nemala by sa aj uplatnená DPH krátiť o 20%??
Tada11
20.05.13,07:59
A môže sa v takomto prípade vôbec uplatniť odpočet DPH?
Tweety
20.05.13,08:00
ÁNo, mala.
Tada11
20.05.13,08:05
A môže sa v takomto prípade vôbec uplatniť odpočet DPH?
Tweety
20.05.13,08:06
A prečo si myslíš, že nie? Ak spoločnosť splňa podmienky nároku, tak ho uplatní.
Tada11
20.05.13,08:11
Čo znamená ak spĺňa podmienky nároku? Ak neviem preukázať spotrebu PHM lebo nevediem knihu jázd mám nárok na odpočet DPH z nákupu PHM? Ale DPH budem krátiť o 20%. Tak?
Tweety
20.05.13,08:24
Podmienky nároku sú uvedené v Zákone o dph, konkrétne § 49- 51,52.
Tada11
20.05.13,08:26
:-D dík
Tada11
20.05.13,10:50
Môže mi ešte niekto prosím napísať, na základe čoho si tento odpočet DPH pri PHM ( účtujeme paušál 80%) môžem uplatniť? Pretože naše ekonómka tvrdí, že nemôžem.
Tweety
20.05.13,10:51
A na akom základe to tvrdí? Ak je používané na súkromné účely, tak nárok sa uplatniť nedá ale ak sa používa v podnikaní, tak platí to, čo som už uviedla v príspevku vyššie.
Tada11
20.05.13,11:02
Samozrejme, že sa používa na podnikanie.
kajanakaja
20.05.13,11:22
Odpočet DPH 80% si uplatníš na základe §49 ods.5 Zákona o DPH platného od 01.01.2010. Pred 01.01.2010 sa dalo odpočítať dokonca 100% DPH.
Tada11
20.05.13,20:12
Ďakujem.
zuzana cinova
06.07.13,06:28
Ako to rozúčtujem?
Blok 30€ nákup PHM rozúčtujem takto:
ZD 25 D 5 Spolu 30
80%
ZD 20,- 501AÚ/211
D 4,- 343AÚ/211
20%
6,- (DPH 0) 501AÚ(nedaňové)/211?? Môžem to robiť takto,alebo je potrebné aj tých 20% rorúčtovať??
zabiatko7282
18.07.13,06:40
Presne na tuto otázku by som potrebovala odpoveď aj ja ako to rozúčtujem.
Richard
18.07.13,06:50
zabiatko zaloz suvisiacu otazku.