orsula
20.05.13,10:11
Dobrý deň,
kupujem rodinný som s pozemkom cez realitnú kanceláriu. Na pozemku sú aj dve hospodárske budovy o rozlohe 32m2 a 18m2, ktoré nie sú zapísané v liste vlastníctva. Údajne boli postavené pred rokom 1975, ale nie sú k nim žiadne papiere. V banke mám problém s hypotékou, pretože sú to vraj čierne stavby. Realitná kancelária sa k tomu stavia tak, že to mám kúpiť, že to nebude problém.
Sú to čierne stavby?
Termín, ktorý mám stanovený v rezervačnej zmluve sa kráti a realitka sa mi vyhráža zmluvnou pokutou. Nie je to dôvod na odstúpenie od zmluvy bez zmluvnej pokuty?

Ďakujem
qwert1
20.05.13,13:07
ja som kupil rovnako nehnutelnost pred vyse dvoma rokmi. K domu bola pristavena veranda a este bola na dvore letna kuchynka,ktore neboli v liste vlastnictva a zakreslene na katastralnej mape. Banka (unicr.) mi dala podmienku,ze musim dane stavby do roka bud zburat,alebo zakreslit do katastralnej mapy. Cize musis ist na stavebny urad v obci, tam mne dali potvrdenie,ze dane stavby boli postavene pred tym rokom '75 ako pises, geodet vytycil stavbu a potom to zakreslili na katastry. Keby som to ja nespravil,tak by mi zvysili urok na hypoteke. Skus im navrhnut podobne nieco ak ti nechcu dat uver,mozno nato pristupia.
arizona
20.05.13,15:21
Realitka by mala tlacit na to,aby si taketo zalezitosti dal do poriadku byvaly majitel a predaval uz papierovo cistu nehnutelnost.
Je to lajdackost RK, ze si taketo veci vopred neoverila a neupozornila majitela na napravu.

Samozrejme, ze RK tlaci do kupy,lebo ona ma peniaze iste a ty sa staraj a vybavuj.
Ak ti banak neda hypoteku,tak by ti RK mala vratit zalohu,lebo ku kupe nedoslo z tvojej strany,ale preto, ze potrebne nalezitosti si nedal do poriadku byvaly majitel.
Ak sa aj s bankou dohodnes na hypo, ziadaj aspon zlavu na cene od majitela.
korela
20.05.13,19:55
Poznám znalca, ktorý nezahŕňa do ocenenia čierne stavby. Väčšinou ide o garáže a iné menšie stavby.
V tom prípade by ani banky nemali reagovať na budovy bez súpisného čísla, pokiaľ ich znalec neohodnotil.