Biba089
20.05.13,10:22
Dobrý deň. Som dva týždne vydatá a pri riešení sobáša na matrike som prehlásila, že si vezmem manželove meno. Keďže som s však neskor uvedomila problémy, kt. mi nové meno spôsobí pri papierovačkách vo firme, kt. má pobočky aj v zahraničí, rozhodla som sa ostať pri dievčenskom mene. Na matrike môžem teda za 100! euro požiadať o navrat k dievčenskému menu (aj keď sme zobratí) po siahodlhom uvedení vážnych dôvodov, prečo tak chcem urobiť. Strata identity a byrokratické naťahovačky pri riešení nových papierov doma i v zahraničí vraj nie sú dosť dobrý dôvod. Pýtam sa, vie niekto, čo je ten zázračný dôvod? Chcem len používať svoje rodné priezvisko, myslela som si, že nato mám právo, ale zdá sa, že to nie je také jednoduché. Vie mi niekto poradiť? ĎAKUJEM!
kopretinka
20.05.13,08:33
Nemali by robiť obštrukcie.
Zmenu priezviska možno povoliť len na základe spoločnej žiadosti oboch manželov, ak sa jedna o zmenu priezviska:
c) jedného z manželov, ktorí majú spoločné priezvisko, na priezvisko, ktoré používal pred prijatím spoločného priezviska,

celé čítaj tu:http://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezviska
ivka70
20.05.13,08:41
A to neslo premysliet si pred sobasom?
Biba089
20.05.13,08:47
ďakujem, ale zákon hovorí, že zmenu MOŽNO povodliť, to znamená, čo je ten dôvod, ktorý zaváži, keďže všetky, čo som uviedla sa im nezdali dosť dobré. Alebo sa mám spoliehať nato ako sa dotyčný vyspí a na základe toho rozhodne, či mám právo na svoje vlastné priezvisko?:)))
Biba089
20.05.13,08:51
ďakujem, ale človek je zaľúbený, nerozmýšľa:)
kopretinka
20.05.13,08:55
to MOŽNO znamená,nie že možno,ale že iba v týchto prípadoch.Čiže vy obaja dáte žiadosť,odvolaj sa na tento zákon a paragraf,prilož kolky,ak treba,podaj to doporučene poštou,nebav sa tam s nimi.Počkaj na písomnú odpoveď.Ja by som to takto urobila.Ak ti to zamietnu,musia napísať aj prečo.Mala som kolegu,jemu zmenili priezvisko iba preto,že sa neznášal s otcom,tvoje dôvody sú závažne pre teba,pre matrrikárku jasné že nie,ona problém nemá.
Biba089
20.05.13,09:17
Super konštruktívna odpoveď, veľmi pekne ďakujem, idem to spísať, a som odhodlaná doriešiť to dokonca, aj keby žiadosť zamietli.
dmc
20.05.13,09:27
to znamena ze zalubenost trvala 14dni. A co takto sa rozviest.. Potom mozes mat svoje priezvisko naspet.
Braňo
20.05.13,11:25
sorry, ale keď idem na matriku s manželom žiadať o sobáš a meniť meno, tak asi aj poznám dôsledky. nemá to nič so zaľúbenosťou.