anne_m_o
20.05.13,13:51
Poradaci, poprosim o radu:

Mam narok na prispevok v hmotnej nudzi a chcela by som si uplatnit aj narok na prispevok na byvanie. Momentalne byvam s rodicmi a bratom, ale chcem sa osamostatnit.
Matka je vlastnikom dalsieho zdedeneho nevyuziteho bytu, ktory by mi mohla prenajat, aby mi vznikol narok na prispevok na byvanie. Na akej urovni (aky druh najomnej zmluvy) musi byt tato najomna zmluva medzi matkou a dcerou? Musi sa tato zmluva uzatvorit s pravnikom, alebo staci len zmluva s overenymi podpismi medzi nami?

Vyska najomneho by nepresiahla skutocne realne naklady na byt, aby tak matke nevznikol zisk na prenajme a s tym suvisiaca danova povinnost.

Byt na nas deti zatial prepisovat nechce, ani %...

Dakujem pekne

Anne
Katy a R
20.05.13,12:11
pozri si obč. zák. - od §663 (myslím, že tam všetko nájdeš) http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#f4239229

- zmluvu uzavriete medzi sebou - môžeš si spraviť aj sama, netreba overovať podpisy.
Matka sa musí zaregistrovať na DU ako prenajímateľ
andyrs1
21.05.13,14:11
Na niektorych uradoch prace v tom nemaju asi jasno lebo u nas pozaduju najomnu zmluvu overenu napr na obecnom urade.(overene podpisy) dalej ak je zmluva nastavena tak ze prenajimatel nepozaduje za uzivanie bytu alebo domu najom len je zakotvene v zmluve ze vsetky naklady na udrziavanie bytu ci domu a spotrebovane energie hradi najomca.( prenajimatelovi nevznika povinnost registracie na DU a najomcovi vznikne narok na statny prispevok na byvanie)
Chybou je ale ze v tomto state nepoznaju zakon ani kompetetne organy a vsade maju zauzivane vlastne praktiky. INAC CHVALIM TVOJ PRISPEVOK:)