martina12
10.03.06,12:51
S.r.o. si zakúpila osobné auto (nie M1) na leasing, prevzala ho 8.12.2005. O týždeň na to si zakúpila ozdobné lišty (na dvere) na toto osobné auto u dodávateľa, ktorý ich hneď namontoval. Teda na faktúre sú uvedené lišty a ich montáž. Je možné odpočítať si DPH z tejto faktúry?
Ďakujem za odpoveď
alušik
10.03.06,11:54
Ak to nie je vozidlo kategórie M1, tak áno.
martina12
10.03.06,12:04
Zle som uviedla popis problému, ospravedlňujem sa, jedná sa o osobné auto, zaradené do kategórie M1 - teda nemám nárok na odpočítanie DPH (§49 zákona o DPH).
Takže ak si obrátim odpoveď od Alušik, tak ak je to M1 - nemám nárok na odpočítanie DPH pri tých lištách, je tak?
DušanČ
10.03.06,12:13
Odpovedám miesto Alušíka, Tvoja dedukcia je správna, nemáš nárok na odpočet DPH.
alušik
10.03.06,12:32
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),
e) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

No ja by som to s takou určitosťou netvrdila. Toto je napísané v zákone o dph - a toto medzi príslušenstvom vymenované nie je...:confused: Tiež som mala nakúpené do osobného auta rohože a keď som sa pýtala auditorky, tak mi povedala, že to môžem odpočítať, keď to nie je príslušenstvo v zákone o dph vymenované. Takže podľa toho by som aj povedala, že odpočítať.
martina12
10.03.06,12:40
Veď práve na to narážam, čo si napísala, Alušik. Či to teda je príslušenstvo... Nie je tam veľká suma DPH (cca 300,-), a tu DPH si v 12/2005 neodpočítala s.r.o. Len či je to OK, resp. ak si neodpočítala DPH a nechceme podávat dodatočné DP, tú DPH zúčtovať ako "nedaňový náklad"?
alušik
10.03.06,12:53
Hm, no nech sa skúsi vyjadriť ešte niekto iný. Ja by som to osobne teda odpočítala. A keď nechcete robiť dodatočné DPH, tak dala do nedaňových nákladov.;)
martina12
10.03.06,12:59
Ďakujem Ti.
Jana Acsová
10.03.06,17:53
O týždeň na to si zakúpila ozdobné lišty (na dvere) na toto osobné auto u dodávateľa, ktorý ich hneď namontoval. Lišty na dvere nepatria do príslušenstva osobného automobilu kategórie M1, ktoré je taxatívne uvádzané v ZDPH. Je možné z nich odpočítať DPH ... a len poopravím, aj keď majú pekný dizajn, jedná sa o ochranný prvok dverí, nie sú teda ozdobné, ale ochranné .-)
Paula
26.09.06,20:19
V r. 2004 bolo zakúpené rádio do už odpísaného OA ako príslušenstvo v cene nad 30 tis. vrátane DPH a 2 roky sa už odpisovalo. Teraz pri predaji daného OA budem vystavovať faktúru bez DPH aj pre rádio, keďže pri jeho kúpe nebol podľa §49 ods.7, písm.b) nárok na odpočet. Tak?
Milan Benka
27.09.06,04:35
Tak ako píšeš.

Viď §42 Z DPH.
petovsan
18.10.06,16:53
Len si chcem uistiť svoj názor: pri kúpe autoboxu (prepravný box) pre osobné MV v hodnote 5.800,- môžem odpočítať DPH (nenašla som spomínaný v ZDPH medzi príslušenstvom) a i keď to považujem za rozšírenie vybavenosti vozidla, ak nepresiahne celkovo 30.000,-/rok, môžem uplatniť vo VOZD, áno?
lenkak
18.10.06,19:46
ak je zaradené v majetku tak potom ako píšeš - VOZD.
Ak sa mýlim opravte ma.
Zuna 3
18.04.08,06:11
Poprosím , chcem si to overiť.
Živnostník kúpil osobný automobil cez lízing. Kúpil si ešte zabezpečovacie zariadenie Defent Lock a dal si ho aj namontovať. Ak som správne čítala v zákone o DPH nemá nárok na odpočet DPH z kúpi zabezpeč.zariadenia a jeho montáže. Na toto má osobitnú faktúru. Prosím potvrdťe mi to ak je to správne, nemám v tom moc skúsenosti, tak si to chcem overiť.
Ďakujem
Dav
18.04.08,06:15
Nemá nárok na odpočet.
Tweety
18.04.08,06:21
Nemá nárok na odpočet.
Doplním: podľa §49 Zákon o dph, odst.7 písm.b.:)
certik
22.05.08,09:14
Ahojte, pri nákupe 4ks pneumatík k osobnému autu, ktorý má podnikateľ v majetku je nárok na odpočet DPH? Myslím že ano.
vikinka
22.05.08,09:19
Ahojte, pri nákupe 4ks pneumatík k osobnému autu, ktorý má podnikateľ v majetku je nárok na odpočet DPH? Myslím že ano.
Áno,je nárok na odpočet ak je platiteľom DPH.
certik
22.05.08,09:52
Dakujem Vám
Pru
13.01.09,17:32
môžu ísť tie pneumatiky na 501?
Johanka
13.01.09,17:37
Ktoré pneumatiky ?
monikad
15.01.09,11:48
Ahojte,
no ja som si prave toto overovala na DU BA - ak je auto M1, taktiez je v majetku firmy, tak narok na odpocet DPH pri nakupe ci uz kolies alebo pneumatik alebo diskov NIE JE.

Odovodnenie: kedze kolesa a pneumatiky same po ceste ist nemozu, povazuju sa za prislusenstvo auta, takze spadaju pod par. 49 ods. 7 zakona o DPH, t,j. narok na odpocet nie je..
Tweety
15.01.09,11:57
Ahojte,
no ja som si prave toto overovala na DU BA - ak je auto M1, taktiez je v majetku firmy, tak narok na odpocet DPH pri nakupe ci uz kolies alebo pneumatik alebo diskov NIE JE.

Odovodnenie: kedze kolesa a pneumatiky same po ceste ist nemozu, povazuju sa za prislusenstvo auta, takze spadaju pod par. 49 ods. 7 zakona o DPH, t,j. narok na odpocet nie je..
Nie je to správny názor, o tom, čo je prísl. MV hovorí Zákon o dph.
§ 49
7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie, c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47), d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.
azla
16.01.09,09:53
Súhlasím s predchádzajúcou odpoveďou.


... len mala poznámka , ak
citujeme zo zákona, tak je potrebné použiť znenie platné v čase písania príspevku, aby nevznikali pochybnosti v iných súvislostiach.
V § 49 - vratné fľaše tam nemajú čo robiť (vypadli zo zákona už od 1.1.2008).
Tweety
16.01.09,09:55
Súhlasím s predchádzajúcou odpoveďou.


... len mala poznámka , ak
citujeme zo zákona, tak je potrebné použiť znenie platné v čase písania príspevku, aby nevznikali pochybnosti v iných súvislostiach.
V § 49 - vratné fľaše tam nemajú čo robiť (vypadli zo zákona už od 1.1.2008).
Ten zákon je k 1.1.08 a je zo stránky na Porade, chyba vznikla len v tom, že som neodstránila prečiarknuté, idem to opraviť.
katka s.
24.01.09,16:57
Dobrý večer. Nadväzujem na problém nároku odpočtu DPH na príslušenstvo. Živnostník si kúpil k Osob. autu, ktoré je zaradené v majetku navigačný systém. Je nárok na odpočet DPH? Podľa zákona DPH je. Aj keď podľa mňa je to dodatočná výbava auta, ktorá nie je nutná na prevádzku. A čo s daňovým základom? Podľa mňa navýšiť cenu majetku. Ďakujem za reakcie.
Tweety
24.01.09,17:27
Dobrý večer. Nadväzujem na problém nároku odpočtu DPH na príslušenstvo. Živnostník si kúpil k Osob. autu, ktoré je zaradené v majetku navigačný systém. Je nárok na odpočet DPH? Podľa zákona DPH je. Aj keď podľa mňa je to dodatočná výbava auta, ktorá nie je nutná na prevádzku. A čo s daňovým základom? Podľa mňa navýšiť cenu majetku. Ďakujem za reakcie.
Nárok na odpočet je. OC NS nezvýši OC MV.
Zuzanak1
11.05.09,13:25
ahojte. potrebujem poradiť. Kúpili sme osobný automobil a hneď v ďalší deň sme kúpili opierku, lišty, skrutky do automobilu a tiež alarm a automatické zhasínanie svetiel. Z opierok, líšt a skrutiek si môžem odpočítať DPH, alarm a autom.zhas.svetiel (spolu na bloku, spoločná cena za montáž) neodpočítam DPH. Ktoré z uvedených mám prirátať k cene automobilu ? Stálo zo cca 200 + 200 eur. ďakujem.
optimistka
11.05.09,13:35
odpočítať môžeš dph aj z automatického zhasínania, nie je to vymenované ako príslušenstvo OA v § 49 ods. 7 zákona o dph
ak je to na spoločnom bločku s montážou, aj montáž k príslušenstvu pri kt. nie je možné odpočítať dph bude bez odpočtu dph napr. kritériom môže byť cena
neodpočítaš dph z alarmu a alikvotnej sumy montáže alarmu
k OC pripočítaš :
pri odpočítaní dph - sumu bez dane
bez odpočítania dph - sumu vrátane dph
Zuzanak1
13.05.09,08:09
odpočítať môžeš dph aj z automatického zhasínania, nie je to vymenované ako príslušenstvo OA v § 49 ods. 7 zákona o dph
ak je to na spoločnom bločku s montážou, aj montáž k príslušenstvu pri kt. nie je možné odpočítať dph bude bez odpočtu dph napr. kritériom môže byť cena
neodpočítaš dph z alarmu a alikvotnej sumy montáže alarmu
k OC pripočítaš :
pri odpočítaní dph - sumu bez dane
bez odpočítania dph - sumu vrátane dph
ďakujem za pomoc, potvrdila si mi, čo som si myslela.
Akurát, že som si nebola istá, nie akú cenu pripočítam k OC auta, ale čo vlastne z tých dodatočne kúpených vecí mám pripočítať k OC auta, a čo môžem dať hneď do nákladov.
Z tvojej odpovede nepriamo vyplýva, že všetko pripočítam k OC auta. Ano ?
babi2
13.05.09,10:44
Ja by som asi o všetko toto zvýšila OC auta a DPH neodpočítala, aj keď niečo z týchto vecí nie je definované v zákone o DPH ako príslušenstvo MV, ale je to kúpené takmer súčasne s MV a teda podľa mňa je to zhodnotenie auta, môj názor
babi2
13.05.09,11:18
odpočítať môžeš dph aj z automatického zhasínania, nie je to vymenované ako príslušenstvo OA v § 49 ods. 7 zákona o dph
ak je to na spoločnom bločku s montážou, aj montáž k príslušenstvu pri kt. nie je možné odpočítať dph bude bez odpočtu dph napr. kritériom môže byť cena
neodpočítaš dph z alarmu a alikvotnej sumy montáže alarmu
k OC pripočítaš :
pri odpočítaní dph - sumu bez dane
bez odpočítania dph - sumu vrátane dph
Ak o niečo navyšujeme OC auta, pri ktorom nie je nárok na odpočet DPH, tak nie je nárok na odpočet ani pri tom o čo navyšujem OC auta
Zuzanak1
14.05.09,12:23
Ja by som asi o všetko toto zvýšila OC auta a DPH neodpočítala, aj keď niečo z týchto vecí nie je definované v zákone o DPH ako príslušenstvo MV, ale je to kúpené takmer súčasne s MV a teda podľa mňa je to zhodnotenie auta, môj názor
Ďakujem za názor. aj podľa mňa je to zhodnotenie auta, ale či je to aj podľa zákona?
Teraz tu mám zasa dva rôzne názory a ku komu sa prikloniť ?!
optimistka
14.05.09,12:33
prečo by si nemohla odpočítať dph z automatického zhasínania svetiel, keď nie je definované ako príslušenstvo OA v zákone o DPH ?
OC v tomto prípade navýšiš o sumu bez dph
babi2
14.05.09,12:50
prečo by si nemohla odpočítať dph z automatického zhasínania svetiel, keď nie je definované ako príslušenstvo OA v zákone o DPH ?
OC v tomto prípade navýšiš o sumu bez dph
Pretože ak navyšuje hodnotu auta tzn., že je to auto vlastne ako celok aj s týmto zariadením a pri tomto aute nie je nárok na odpočet
optimistka
14.05.09,13:41
pozri si príspevok č. 5 od alušík a 9 od jana acsova
babi2
14.05.09,15:13
No tým sú podľa mňa myslené veci, ktoré idú priamo do nákladov, ale ak o niečo povyšujem OC auta a spolu to odpisujem, tak sa na to musím pozerať ako na to auto samotné
Jana Acsová
15.05.09,05:44
No tým sú podľa mňa myslené veci, ktoré idú priamo do nákladov, ale ak o niečo povyšujem OC auta a spolu to odpisujem, tak sa na to musím pozerať ako na to auto samotnéA prečo by ste mali? Auto je auto. Príslušenstvo je príslušenstvo a každý zákon v prípade osobitného prístupu tento prístup odôvodní spravidla textom "pre účely tohto zákona". Ak hovoríme v kontexte DPH a príslušenstva, toto je skutočne taxatívne vymenované v § 49 ods. 7 písm. b).
babi2
15.05.09,10:50
Toto je z pohľadu zákona o DPH, ale podľa mňa z pohľadu dane z príjmov všetko toto príslušenstvo by malo povýšiť OC MV a potom to už nebude príslušenstvo, ale jednoducho celok auto a bude sa to spolu odpisovať a nemyslím si že jedno s DPH a druhé bez, môj názor
optimistka
15.05.09,11:30
dobre nech povýši OC OA, ale bez dph, veď keď ti zákon o dph niečo povoľuje a si platiteľ tak dph odpočítaš a do OC OA dáš cenu bez dph
a tam kde mi to zákon o dph nepovoľuje, tak navýšim OC o cenu s dph
auto si kupila včera a príslušenstvo dnes, to nie je to isté
keď kupiš OA aj so zhasínaním svetiel, tak dph neodpočítaš, ak si ho dodatočne dáš dodatočne namontovať, je to príslušenstvo, ale konkrétne toto príslušenstvo nie je v zákone o dph so zákazom odpočtu
a podľa mna to môžeš dať aj priamo do N, ak nepresahuje 50 tis. sk
azla
15.05.09,11:40
a podľa mna to môžeš dať aj priamo do N, ak nepresahuje 50 tis. sk

Podľa môjho názoru, ak auto ešte nebolo zaradené v majetku (a to asi nebolo), tak všetko do doby zaradenia vstupuje do obstaravacej ceny vozidla bez ohľadu na cenu.
optimistka
15.05.09,11:57
s týmto súhlasím
len sa tu už dva dni "handrkujeme", či s dph alebo bez dph
Zuzanak1
16.05.09,08:41
Ahojte. no ďakujem Vám za vyčerpávajúce odpovede, vydím, že debata prebieha aj bezomňa.
Ja by som si z toho všetkého vybrala asi toto :
- všetko príslušenstvo kúpené do zaradenia auta do používania prirátam k OC OA. Po zaradení auta dám do nákladov ?!
- z príslušenstva, ktoré nieje uvedené v zákone o DPH, odpočítam DPH a cenu bez DPH prirátam k OC OA. Ostatné uvedené v zákone ako "príslušenstvo OA" prirátam s cenou s DPH.

Čo vy nato ?
optimistka
16.05.09,08:45
podľa mňa je to správne
po zaradení auta do majetku, tak do 50 tis. za rok do N, nad 50 tis. ako TZ
alebo ako sa rozhodneš, môžeš aj pod 50 tis. dať TZ
apo
17.05.09,09:09
Dobrá diskusia.
Prešiel som všetky príspevky a položím otázku opačne.

Kedy nezvyšujeme zostatkovú cenu OMV ak do neho namontujeme nejaké príslušenstvo.

Ďakujem.

apo
optimistka
17.05.09,09:58
podľa mňa zostatkovú hodnotu nezvyšujem o príslušenstvo vtedy, ak nie je technickým zhodnotením nad 50 tis. sk, alebo sa tak nerozhodńem pri hodnote nižšej
nie každé príslušenstvo je technické zhodnotenie
budem rada ak sa zapoja aj další do tejto debaty:)
Stefan2005
17.05.09,10:10
Kedy nezvyšujeme zostatkovú cenu OMV ak do neho namontujeme nejaké príslušenstvo

otázka je položená trocha zmätočne; ak príslušenstvo bude technické zhodnotenie, tak zvyšuje obstarávaciu cenu; v prípade zrýchleného odpisovania technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu...


Podľa môjho názoru, ak auto ešte nebolo zaradené v majetku, tak všetko do doby zaradenia vstupuje do obstaravacej ceny vozidla bez ohľadu na cenu.

postupujem tiež podľa tohoto postupu....


podľa mňa zostatkovú hodnotu nezvyšujem o príslušenstvo vtedy, ak nie je technickým zhodnotením nad 50 tis. sk, alebo sa tak nerozhodńem pri hodnote nižšej nie každé príslušenstvo je technické zhodnotenie...

zostatkovú hodnotu nezvyšujem pri rovnomernom odpisovaní; možnosť rozhodovania mám vtedy, keď auto už bolo zaradené do užívania...
apo
17.05.09,11:48
Ach ach, nič nie je jednoduché.

5.5.2009 som zaplatil poslednú splátku na finančný lízing OMV. Teda lízing trvá do 5.6.2009, teraz čakám list v ktorom budú pokyny k ukončeniu lízingu.

V autoservise mi menili zadný nárazník, ktorého výmenu bude hradiť poisťovňa z havarijného poistenia. Využil som túto príležitosť a v podstate len za cenu materiálu som dal do zadného nárazníka namontovať cúvacie senzory, ktoré nie sú v taxatívnom zozname príslušenstva OMV. Sólo faktúra za dodanie s montážou je 4.900 SK bez DPH. Dodanie je 15.5.2009.

Tak mi prosím poraďte ako v účtovníctve naložiť s touto faktúrou keďže sa mi do toho zamontovala ešte aj okolnosť, že je to v čase trvania lízingovej zmluvy.

Ďakujem

apo
optimistka
17.05.09,12:03
ja by som postupovala : priamo do nákladov a dph odpočítam
/mám na mysli cúvací senzor/
a z opravy tiež odpočítam dph a do N
Stefan2005
17.05.09,12:12
Ach ach, nič nie je jednoduché.
... sa mi do toho zamontovala ešte aj okolnosť, že je to v čase trvania lízingovej zmluvy.

veď hej...
... no ak pominiem otázky súvisiace s riešením predmetu lízingu s lízingovou spoločnosťou ( súhlas k TZ ? ), rozhodol by som sa účtovať toto TZ ako náklad a nekomplikoval to ...
optimistka
17.05.09,12:30
pôvodne otázka zadávateľky znela asi :
môžem odpočítať dph napr. z cúvacieho senzora, u nej to bolo automatické zhasínanie svetiel, ak auto ešte nemám zaradené v majetku, lebo som ho kupila včera a dnes mi namontovali toto príslušenstvo v hodnote 200 eur ?
priradit k OC auta s dph alebo bez dph ?
apo
17.05.09,12:50
No milí kolegovia Poraďáci.

Ako nato? Optimistka tlačí tému tam kde aj ja. OMV ešte nie je moje.

apo
optimistka
17.05.09,12:58
keď kupim OA, kde bude cúvací senzor alebo automatické zhasínanie svetiel už namontované výrobcom, nemôžem odpočítať dph, kupujem auto ako celok
ak si dám dodatočne namontovať toto príslušenstvo, ktoré nie je definované v zákone o dph /nie je zakázané odpočítanie/ a obstarám ho ešte pred zaradením do majetku spoločnosti /pred pridelením EVČ/ ako na to - s dph alebo bez dph toto príslušenstvo pôjde k OC vozidla ?
apo
17.05.09,14:42
Niekoľko krát som v účtovníctve mojich klientov účtoval technické zhodnotenie lízovaného majetku.

Najčastejšie sú to strešné okná a ťažné zariadenia. Tieto technické zhodnotenia som potom účtoval ako samostané HIMky a aj tak odpisoval.

Mám pocit, že som organizačne nezvládol termín namontovania senzorov, mal som počkať jeden mesiac, alebo to risknem a senzory dám do nákladov hneď.

Zatiaľ všetkým diskutujúcim pekne ďakujem.

apo
Zuzanak1
18.05.09,07:06
keď kupim OA, kde bude cúvací senzor alebo automatické zhasínanie svetiel už namontované výrobcom, nemôžem odpočítať dph, kupujem auto ako celok
ak si dám dodatočne namontovať toto príslušenstvo, ktoré nie je definované v zákone o dph /nie je zakázané odpočítanie/ a obstarám ho ešte pred zaradením do majetku spoločnosti /pred pridelením EVČ/ ako na to - s dph alebo bez dph toto príslušenstvo pôjde k OC vozidla ?
optimistka toto sme už vyriešili, nie ? ak nieje príslušenstvo definované v zákone o DPH, odpočítam DPH a priradím k OC OA bez DPH, ak je v zákone, tak s DPH. Zdá sa mi to takto logické.
Uznávam, že koľko účtovníkov, toľko názorov.
Jana Acsová
18.05.09,15:58
V autoservise mi menili zadný nárazník, ktorého výmenu bude hradiť poisťovňa z havarijného poistenia. Využil som túto príležitosť a v podstate len za cenu materiálu som dal do zadného nárazníka namontovať cúvacie senzory, ktoré nie sú v taxatívnom zozname príslušenstva OMV. Sólo faktúra za dodanie s montážou je 4.900 SK bez DPH. Dodanie je 15.5.2009.
V prípade internej úpravy tejto oblasti (účtovanie zhodnotenia v ocenení neprevyšujúcom limit zákona o dani z príjmov) je možné účtovať nárazníky zhodnotené o cúvacie senzory do materiálových nákladov.