KOKSO
10.03.06,13:02
Pekný deň,

už som sa na porade zmieňovala o fakturácii, do zahraničia (Francúzsko). Ide o obchod, kde môj klient vystavuje FA za reklamný banner na WEB stránke, tejto firme, ktorá má registráciu na Slovensku, čiže má pridelené IČ DPH SK XXXXXXXXXX. Vystavená FA je aj s DPH.Oni nám zasa posielajú FA, kde nám faktúrujú fotoaparát v tej istej sume ako je na klientovej FA. Poviem príklad:

FA dodávateľská za tovar (fotoaparát) 20 000 Sk (s DPH)
FA odberateľská za reklamný baner na WEB stránke 20 000 Sk (s DPH)

Ide mi o to, že oni nám, ale ani my im sme to neuhradili. Počula som okrajovo o takom účt. spôsobe, že to je nejaký "X" zápis v účtovníctve. Viete ako sa takéto situácie majú riešiť?
HUPKA64
10.03.06,16:04
Ja by som obidve faktúry zaúčtovala podľa predpisov. Došlú a vyšlú FA, všetko čo k tomu patrí, DPH do denníka DPH ...

Potom by jedna firma druhej vystavila dva pokladničné doklady. Každá by vypísala príjmový aj výdavkový doklad na obidve fakktúry, zaúčtovalo by sa to cez pokladňu a je to vybavené.
Firma X predáva fotoaparát firme Y.
firma Y dodáva baner firme X.

Konkrétne:
firma X vystaví firme Y príjmový doklad firme Y za úhradu pohľadávky a zároveň vystaví výdavkový pokladničný doklad o úhrade došlej faktúry za baner. Z pokladne nedá fyzicky ani korunu, ale je to v poriadku. Je vysporiadaná aj pohľadávka, aj záväzok na obidvoch stranách. DPH je tiež zaúčtovaná pri zápise do saldokonta. /Ak jej platiteľ/.
Firma Y má ten istý postup, ale čo je pre jedného pohľadávka, pre druhého je záväzok.