Mirisrep
21.05.13,05:59
Som SZČO v medzinárodnej kamiónovej doprave a potrebujem vedieť či môžem zamestnanca na druhý deň po prijatí do pracovného pomeru vyslať na prepravu kamiónom napr. do Talianska keď som ho ešte nestihol prihlásiť do poisťovní. ďakujem
kn-alka
21.05.13,04:44
Po správnosti máš zamestnanca nahlásiť do SP PRED prijatím do pracovného pomeru, t.j. pred výkonom práce.

http://www.socpoist.sk/2077-menu/55359s#Povinnosti

Povinnosti

Aké povinnosti všeobecne musí zamestnávateľ plniť voči Sociálnej poisťovni a v akých lehotách.

prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia

zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a zamestnanca s nepravidelným príjmom na dôchodkové poistenie pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,

zamestnanca v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu pred vznikom tohto právneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení tohto právneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
Mirisrep
21.05.13,05:46
Dakedy platilo že stačí do 8 dní od začatia pracovného pomeru, poprosím o upresnenie ďakujem.
kn-alka
21.05.13,06:33
doplnila som svoju odpoveď