stanco007
21.05.13,07:05
Zdravim Vas. Chcem sa opytat na nasledujucu vec. Chystame sa zateplit bytovku a chcu sa opravit aj lodzie, nakolko niektore su v horsom stave kedze sa ludia o ne vobec nestaraju. A tu je problem. Ja mam lodziu rekonstruovanu tip-top + mam rolety. Na lodziu sa mi nedostane ani kvapka vody, a samozrejme, ze je to aj tepelna izolacia bytu... Predstava je taka, aby boli lodzie rovnake na celej stavbe. Cize mala by sa dat nejaka izolacia+oprava, ktore to potrebuju a nasadilo by sa rovnake zabradlie.
Co robit ak s tymto nesuhlasim??? Ja nechcem zabradlie, kde su po jeho okoli 10cm spary-viaceri s tym nesuhlasia. Ja chcem mat lodziu celu zakrytu. Musim suhlasit s vymenou zabradlia a mozu mi zrusit rolety na lodzii? Vdaka
lapejko
21.05.13,18:59
prakticky asi nie, je to o spoločnom hlasovaní.
alaya1
22.05.13,06:42
Balkon je sucastou tvojho bytu. U nas je rovnaky problem,ja napr. tiez nechcem aby mi robili balkon, lebo sme si ho urobili sami. Nemusis suhlasit a nemozu sa tvojho balkona ani dotknut. Ja som to konzultovala aj so spravcom, aj s pravnikom. je to tvoj sukromny majetok. Na mnadovernici a firma tlacili, chceli mi dat podpisat nejake papiere, ze nesuhlasim, nic sme s manzelom nepodpisali,ak pri rekonstrukcii mi poskodia moj balkon a rolety, budeme ziadat este odskodnenie a ziadame, aby sme z FO nasho bytu platili na rekonstrukciu menej, ako ostatni, ktorym balkon budu robit. Nedaj sa zastrasit.
VERONIKA6
22.05.13,07:09
Na jeseň sme zatepľovali bytovku. Veľa nás malo balkóny zasklené, niektorí mali žalúzie a kade čo, bytovka vyzerala hrozne. Nakoniec sme sa dohodli, že sa dajú nové balkóny, striešky a tiež sa urobia bočné steny. Bytovku máme veľmi peknú.
Všetko záleží od majiteľov bytoviek, ako sa dohodnete.
Kvaka
22.05.13,07:09
Ak ide v tvojom prípade o odstránenie systémových chýb, kde sa dáva často aj dotácia, musíš sprístupniť balkón na rekonštrukciu. To je iný výkon prác, ako si si možno robil na svojom balkóne, kontrolujú a ošetrujú sa kotviace prvky, posudzuje sa korózia, robí sa špeciálny náter kovových kotviacich prvkov a pod.
Balkón je príslušenstvom bytu, ale zároveň je súčasťou obvodovej konštrukcie, obvodového plášťa, preto sa na jeho úpravy, meniace vzhľad domu, vyžaduje súhlas vlastníkov bytov.
U nás sa to robilo tak, že sa demontovalo to, čo si tam vlastník bytu dal (s predchádzajúcim súhlasom ostatných vlastníkov). Po demontáži sa urobilo odstránenie systémových chýb a potom sa balkón znovu uviedol do pôvodného stavu. Pri zatepľovaní sa zatepľuje aj stena balkónov, či lódžií, preto ak vlastník bytu balkón nesprístupní, musí podpísať nesúhlas. Ak by niekomu padol balkón na hlavu, kto by bol zodpovedný?
VERONIKA6
22.05.13,07:16
Dala som užitočné a dalo mi tam -1, tak som to zrušila. Neviem, čo sa deje.
alaya1
22.05.13,07:18
Vidis Terezka, mne tych 1000 eur, ktore sme do balkona investovali , nikto nenavrhol, ze sa mi vratia. Mam balkon rovno pri vstupe na parkovisko- sustavne samy prach, lebo parkovisko je v dezolatnom stave. keby som si ho nebola rekonstruovala, nemam moznost na nom susit pradlo, ani relaxovat. Prach bol vsade.Tak som investovala zo svojho,. teraz mam investovat opat? S tym sme s manzelom nesuhlasili a rolety chcem tak ci tak, koli velkej prasnosti z parkoviska.
alaya1
22.05.13,07:19
Prid si Kvaka posediet na nas balkon, ako ti bude prijemne bez stiahnutej rolety, ked budes citit prach este aj medzi zubami.
alaya1
22.05.13,07:23
Veronika, v pohode,-) U mna je to zrejme uz tak nastavene-)))
Kvaka
22.05.13,07:25
Nepotrebujem, poznám zákony a nevracaj mi nevhodné na odpoveď na otázku zadávateľa, je správna, na rozdiel od tvojej odpovede.
alaya1
22.05.13,07:30
vyjadrila som svoj nazor na prispevok, nie na znalost zakona. P.S. spristupnit nemusim nic, ani podpisovat. Az na nariadenie sudu, ktory rozhodne, ak by k tomu doslo. To viem, zase ja.
terezamaria
22.05.13,07:34
Ani mne sa nedalo, už sa teraz dalo ...:-)))
terezamaria
22.05.13,07:37
No veď tí, čo majú spravené vynaložili svoje peniaze, nie z FO, tak nech ich dostanú..... máš Alenka zasklenný balkón? ...Mne sa tie rolety na lóggii nejako moc neosvedčili...My sme dali návrh každému vrátiť 400 euro, lebo žalúzie nie sú balkón, ten základ sa dá za tie peniaze kvalitne spraviť.
alaya1
22.05.13,07:50
Terezka, ano mam. Ale nie len to. my sme si urobili komplet rekonstrukciu balkona, od podlahy, po strop.mame nove talianske dlazdice, steny mame nahodene stierky, Skla mam zo 4 kusov, mam tam aj roletky. Nabytok na lodziu sme si dali urobit na mieru a z izby mame urobene francuzske okno, takze v lete, ak roztiehnem to francuzske, mam o pol izby viac..Krasna lodzia. ten prach bol neunosny,ja som k tomu na prach alergik. A teraz to mam vyhodit a dat si nove zabradlie kde je viac prazdneho priestoru, ako zabradia a cire sklo.Tak to urcite nie, ale firma s tym nema problem, ze si mozeme nechat., ako chceme. tak som zvedava, co bude, ak pride k realizacii.
stanco007
22.05.13,12:49
vies kolko stoji zasklenie balkona, resp rolety??? + oprava balkona... preco by som sa mal toho zrieknut ked ma to stalo nemalo penazi a zase platit za nieco co ani nechcem??? a nielen mna ale aj viacerych? max ich pustim skontrolovat kvalitu balkona ale to je vsetko... ked niekto 30 rokov ma v pazi svoj balkon a nestara sa on, tak to je jeho problem
alaya1
22.05.13,13:35
Nemusis nikoho pustat na kontrolu. Ak maju taky zaujem, nech si vyziadaju suhlas sudu, aby mohli vstupit a kontrolovat tvoj majetok. Presne tak, ako pises. 30 rokov nic a teraz im vadia ludia, ktori si svoj majetok zveladovali sami, za svoje peniaze.A moja lodzia bude ta posledna na Slovensku, kde bude odstranene zateplenie, ak to vyjde v zakone, inak nemam dovod to robit.
sito
23.05.13,06:54
Súčasne platnom zákone je uvedené:

§ 11, (4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

§ 2, (1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

Balkón nie je miestnosť, že! Ak si si ho upravil podľa svojich predstáv, isto si nemal súhlas ostatných spoluvlastníkov domu na zmenu vzhľadu bytového domu.

Ak väčšina rozhodne ako sa upraví pri zateplení vonkajší vzhľad domu, teda že všetky balkóny budú mať úpravu podľa projektovej dokumentácie, tak aj tvoj, akože tvoj ju musí mať tiež.

U nás dva domy, tiež bola na ňom použitá ľudová tvorivosť. Po zateplení už nie. Ale, čo po čase? Inak je to sto a jedno.

Musí je veľký pán, nemusí je ešte väčší, sa hovorí. A tiež o čiernej ovci, či vrane, bielej sa hovorí.
sito
23.05.13,07:04
Z bytu môže naň vstúpiť len ty, len ty ho vidíš zo svojho priestoru v dome z bytu. Ostatní ho vidia na dome, ich, svojom dome a o svojom dome rozhodujú spoločne, nadpolovičnou väčšinou, ak majú peniaze? Ak nie, tak dvoma tretinami vlastníkov, všetkých v dome.
sito
23.05.13,07:07
Čo? Nefunguje hlasovanie, užitočné! Tak píšem UŽITOČNE!!!
sito
23.05.13,07:09
Tiež, UŽITOČNE!
sito
23.05.13,07:13
A už je to, či, a je to?
alaya1
23.05.13,08:54
Spolocenstvo nie sme. Spravca ma informoval, ze ak nemurujem, nemusim mat suhlas, ani stavebne povolenie. A len to ma zaujima, ako zrealizuju demontaz mojho zateplenia, bez mojho suhlasu. Je to moj majetok. Snad len so suhlasom sudu, ci len tak, si pridu , vstupia na moj balkon a demontuju? Pisala som, ze to odstranim, ako posledna na Slovensku.
alaya1
23.05.13,09:11
Ako pre koho.
VERONIKA6
23.05.13,09:28
Mala som žalúzie na balkóne a balkón zateplený. Taktiež som mala balkón posúdený statitok, projektovú dokumentáciu a zároveň som tento projekt spolu so žiadosťou odovzdala Bytovému družstvu, od ktorého som dostala súhlas na zmenu balkóna. Tiež ma to stálo nemalé peniaze. Ale obyvatelia bytovky rozhodli, že sa budú balkóny meniť, tak som sa prispôsobila.
stanco007
23.05.13,10:10
predchadzajuci majitel, ktory upravoval balkon mal povolenie od bytoveho druzstva... Je tu polka vlastnikov bytov, ktori to takto maju... dokonca jedna rodina balkon zrusil a tym si rozsirila byt, tiez s povolenim bytoveho druzstva. cize ako oni chcu teraz robit balkony? a hlavne aby boli vsetky rovnake? to sa neda... a ja do bytu nie som povinny pustit cudzie osoby, pokial nemaju povolenie od sudu... mozu sa aj po...t! ze, ludia su darebaci, 30 rokov seru na balkon, niekto si ho za svoje porobi, tym investuje nemale financie, tak ma teraz o to prist??? s prepacenim, ani, ani, ani....!!!
erik555
23.05.13,12:50
tiez nemam tusenie, ked v panelaku kde ma vela ludi zasklene, zaroletovane logie a oni nemaju v plane to likvidovat, ako ich ostatni/prehlasovani k tomu donutia, aby vraj panelak mal jednu fazonu! A to uz vobec nie, ked ako je tu tiez nspominane, ze logie maju "zlikvidovane" a tym predlzenu izbu o nejaky meter s oknom. To akoze by ich mali nanutit tu logiu vratit do povodneho stavu? :D To hadam nie, a ked jeden nemusi, tak potom ani ostatni...
kopretinka
23.05.13,13:01
alaya,stále platí Zákon o vlastníctve bytov.......nezáleží,či máte spoločenstvo alebo nie.
Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
marjankaj
23.05.13,13:11
No keď je vás viac, čo s tým nesúhlasia, tak prehlasujte ostatných. Zatepľovať nemusíte, ani opravovať balkóny. Ak na niekoho nejaký balkón spadne, tak ponesiete následky všetci.
erik555
23.05.13,13:19
je pravda, ze balkon je ina zalezitost, nez logia...ale aj tak, na logiach, kde by vacsina chcela rovnaku fazonu panelaku, tak si neviem predstavit, zeby ti ostatni si to mali likvidovat a dokonca, ked jeden z nich ma na dvoch logiach predlzene miestnosti. Toto neviem, ako by sa malo riesit :D
marjankaj
23.05.13,13:44
A čo tak stavebné povolenie? To majú?
A do fondu opráv a údržby platia z celej plochy loggie alebo iba 25%?
alaya1
23.05.13,13:50
a?
alaya1
23.05.13,13:52
Nariadit to moze len sud- s pravoplatnym rozsudkom. tak to budu mat sudy pracu, kym vsetkych na Slovensku, co to maju takto prinutia.
erik555
23.05.13,13:53
ano, to mali, na celkovu kompletnu rekonstrukciu...takze co riesime? :D
alaya1
23.05.13,13:58
Veronika, ja sa nehodlam prisposobovat. Kym nebolo v plane u nas v dome, ze sa bude rekonstruovat a to nebolo dost dlho, vsetci len vyplakavali, ze v akom stave maju lodzie. Mame ich otocene k parkovisku, spina, smrad z kontajknerov. Nic nerobili, nic si nezaplatili a teraz su niektori velmi mudri, lebo, ako vravia ostatnym- "mudrcom", budu to mat zadarmo. Z FO-)). ja som do toho vrazila 1000 eur, nemienim to riesit,. ved to vyzera pekne, tak nech si ostatni daju tak, ako mam ja a bude to tiez rovnake.Napr. na prizemi maju skoro vsetci, koli bezpecnosti, bezne nachadzali ciganov, ako im nielen v noci spacirovali po lodziach. Vravim, ak sa to bude uplatnovat sudnou cestou a bude sudny prikaz, zakon respektujem, inak ma mozu..
alaya1
23.05.13,14:00
Nijako.Ja nemam predlzenu izbu o lodziu, ale mam v izbe francuzske okno. Aj s povolenim.
alaya1
23.05.13,14:33
presne tak.
erik555
23.05.13,15:05
ten, co ma v 2 logiach predlzene izby, a ma aj na to stavebne povolenie, tak by som chcel vidiet sudom prikazane, aby tie logie dal do povodneho stavu! Zbural balkonovy murik, zmenil posobisko radiatora , vsadil okno, urobil podlahu atd. Projekt mu robil nejaky stavebny inzinier, mali k tomu povolenie od mesta... v starom 40 rocnom panelaku bez zateplenia.
stanco007
23.05.13,17:04
ospravedlnujem sa za zly vyraz... v bytovke su lodzie
sito
23.05.13,21:43
Lodžia je vlastne skrytý balkón, nie je to časť bytu, príslušenstvo, ktoré sa nezaratáva do plochy bytu! Vlastník bytu nemá zákonné právo si plochu lodžie zabrať, prihradiť k ploche svojho bytu! Ak tak spraví, tak v rozpore so zákonom, ak mu to náhodou väčšina vlastníkov neodklepla. Ak, z íska tým na veľkosti priestoru, bytu, takže aj viac do FPOaÚ a aj za vykurovanie by si mal priplatiť! Či nie? Dobré je zavrieť oči a nevidieť dom, len byt, môj v ňom, že?
erik555
24.05.13,09:41
tak aspon vidis, ako to na tomto Slovensku chodi!!!
mackoivan
26.05.13,06:04
Loggie a balkóny sú spoločnými zariadeniami domu. Takže ak SVB odsúhlasí ich úpravu vlastník bytu ku ktorému loggia patrí sa musí podriadiť. Náš prípad: pred zateplením bola už väčšina loggii presklenná a boli na nich položené dlažby. SVB rozhodlo, že sa budú vymieňať zábradlia len na tých, ktoré ešte neboli vymenené. Zábradlia vymenila firma, ktorá zatepľovala a vlastníci museli výmenu zaplatiť z vlastného. Všetky zábradlia sa z pohľadu z vonku natreli do rovnakej farby. Tým, ktorí si zateplili loggie sami ešte pred zateplením stavby, SVB uhradilo príslušnú čiastku.. Rozhodli sme, že všetci aj tí, ktorí nechceli zasklenné loggie zatepľovať, museli sprístupniť loggie a všetki sa zateplili.
Ja osobne pokladám presklievanie balkónov a loggi za hlúposť. Sú určené ako otvorené priestory. Ale keď niekto, chce mať z nich za každu cenu ďalšiu miestnosť- jeho vec pokiaľ mu to SVB toleruje
sito
26.05.13,07:11
Časti, spoločné časti!!! Zariadením sú výťah, vykurovací systém domu, meracie zariadenie na meranie tepla v dome, rozvod vody, meracie zariadenie podielu bytu na spotrebe vody v dome. Spoločná televízna anténa, rozvod signálu, rozvod elektriny, rozvod plynu, atď ...

Ak si niekto zaberie spoločnú časť, lodžiu, spraví si s nej čast bytu, zväčší si ho bez súhlasu spoluvlastníkov domu koná v rozpore so zákonom 182/1993. Ale ak sa nikto nesťažuje, tak je to v poriadku. Až do doby, keď sa spoluvlastníci rozhodnú renovovať dom z vonku, teda aj balkóny, lodžie a terasy, vzhľad domu, nie bytov. Či ty vidíš dom zo svojho bytu?
korela
26.05.13,20:13
Ide o princíp, či sú to okná, balkóny, lodžie. Dôležitý je pohľad na dom ako celok, udržať pôvodný projekt architekta, podľa ktorého sa výstavba realizovala.Na Porade je také množstvo absurdných príspevkov a otvorených tém, čo sa týka výmeny okien a iných úprav spojených so zatepľovaním stavieb, že je to až nezvládnuteľné pochopiť.


Vážení laici!
Majte aspoň trochu úcty k ľuďom, ktorý svoj odbor študovali šesť rokov na VŠ, a snažili sa aj v dobách, kedy nebol dostatok peňazí na lepšie projekty a výstavbu, avšak každý ako-tak mal byt vždy.
Keby mohli, tak architekti by určite dopriali všetkým stavbám, vrátane obytných, väčší luxus.
Ale dnes sa tu nezmyselne prieť a oháňať sa ešte aj s právnikmi a súdmi je nezmysel a hlavne neodbornosť.
Žijeme tu na tomto území spoločne, každý jeden chybný názor jednotlivca sa podpisuje pod vizuál a charakter krajiny.
Aj v tomto prípade by malo ísť ego bokom, a prispôsobiť sa. Veď vy si sami dobrovoľne znehodnocujete svoje bývanie a znižujete hodnotu vlastného majetku nerozvážnym konaním. Aký je rozdiel vstúpiť do normálne jednotne upraveného obytného domu a do sprzneného neestetického chaosu. Vaša vizitka. Byť novým ev. budúcim vlastníkom bytu v takom dome, nekúpila by som ho ani za podstatne zníženú cenu. Najlepšia výpovedná vizitka o obyvateľoch domu, vchodu.


Potom sa nesťažujme, aké je Slovensko, aké je ťažké vybrať miesto v tejto krajine pre návštevu cudzinca. A položte si zároveň otázku, prečo sa vám niektoré krajiny páčia viac ako iné.
Pretože si ctia tradície a svoju kultúru. Vonkajšia úprava domov tam tiež patrí.
Doma si pestujte folklór, ktorý vám je najbližší. To už nikomu prekážať nebude.


Už sa ani nečudujem, že mestá vyzerajú ako vyzerajú a to hlavne tam, kde sa pod výstavbu podpisujú ľudia, ktorí tam nevyrástli a nemajú k danému mestu žiadny citový vzťah. Najväčším príkladom je Bratislava. Áno, máte pravdu, je to jedna nekultivovaná veľká dedina.
Dovolím sa poďakovať všetkým mimomestským prisťahovalcom, ako doriadili toto mesto, vraj krásavicu na Dunaji. Česť výnimkám.


http://mojdom.zoznam.sk/cl/10027/1312110/Okenne-rosady-na-bytovych-domoch-slovenskych-sidlisk
Citujem: "Mať vlastný názor je ušľachtilá a dôležitá vlastnosť človeka, ale občas by bolo dobré prispôsobiť sa alebo vedieť prijať kompromis. Hovoríme o húfnej výmene okien na bytových domoch. O čo krajšie sú domy, ktoré prešli komplexnou rekonštrukciou, bez zaťatých individualistov trvajúcich na odlišnosti svojich okien.
.
Áno, môžete argumentovať, že svoje pekné hnedé okná ste už mali vymenené pred celkovou opravou domu, ale ani pôvodné určite neboli hnedé. Tak prečo? Naozaj potrebujete vykričať celému okoliu, aký ste zaujímavý a iný? Tento bytový dom by bol celkom vkusne opravený, ale individualita v tomto prípade kazí dojem.
.
Aj keby ste tieto paneláky zabalili do sebekrajších zatepľovacích kabátov, nevyčaríte tu zaujímavý a pekný bytový dom. Biele okná, biele s hnedým, hnedé, a keď to nejde odlíšiť sa farbou, tak aspoň delením okien. Aj keď sú to „iba“ zatracované paneláky, ku krajšiemu vzhľadu im takto nepomáhate – mohli by mať aspoň svoju tvár. No tu sa na jednom mieste stretlo asi priveľa „odborníkov“ s vlastným názorom.
.
Začiatkom 30. rokov 20. storočia predstavovala kolónia týchto malých bytov v Bratislave progresívny prístup Emila Belluša k otázke veľkej bytovej núdze. Emil Belluš patril k najvýznamnejším architektom 20. storočia na Slovensku. Naozaj si myslíte, že bezohľadné presadzovanie vlastného názoru a jeho vyjadrenie v rôznorodom stvárnení okien je na mieste? Kde ostala úcta k osobnostiam, po ktorých tu ostalo niečo skutočne hodnotné?
.
Okenné panoptikum – takto by sme nazvali to, čo tu vzniklo. Áno, podarilo sa vám vytvoriť každé okno iné...
.
Pekný príklad spolupráce susedov a vlastníkov bytov, ktorej výsledkom je komplexne zrekonštruovaný bytový dom s jednotným charakterom.
.
Bolo nutné pokaziť celkový jednotný vzhľad?
.
A takto by to mohlo vyzerať. Vkusné a s jednotným výrazom, radosť pozrieť.
.
Niekedy aj malý detail pokazí celok a rozhádže ucelený dojem z bytového domu. Pôvodné okná tu mali svoj výraz. Prečo to jedni vedia pochopiť, a druhí nie? Iné delenie okna je iné okno.
.
Niektorí vlastníci bytov akosi zabúdajú alebo si nechcú priznať, že ich obydlia sú súčasťou bytového domu. Samostatne stojaci rodinný dom z bytového neurobíte – aj keby ste mali zlaté okná, vždy budete iba malou súčasťou väčšieho komplexu, kde tvrdohlavé pretláčanie individuality nemusí dopadnúť najlepšie. Inak pekné okná tu pôsobia nevkusne, napriek ich vyššej cene a kvalite.
.
Ani nám sa nepáči húfna premena okien bytových domov na biele a plastové. Tu však ide o to, aby ste si všímali svoje okolie a vedeli sa dohodnúť. Ak bývate v byte, je na mieste prijať určité kompromisy týkajúce sa vonkajšieho vzhľadu bytového domu. Áno, mnohé by potrebovali komplexnú rekonštrukciu a na to často nie sú peniaze alebo vôľa. No časom sa možno nájdu a my pochybujeme, že vás, hrdých majiteľov tých iných okien, presvedčia na nejaký kompromis alebo že vy presvedčíte ostatných, aby sa prispôsobili vám. Škoda, že my Slováci sa často individuálne presadzujeme tam, kde to netreba.
erik555
26.05.13,20:42
jj, kultura narodov a estetika budov...ked mi nadomnou susedia prasili kazdy den chlpy zo psa na moju logiu, aj ked som ich na to upozornoval, ze kazdy vstup na logiu musim ist najskor s metlickou, ze mi to vsetko prasia na pradlo, tak mi nezostalo nic ine, ako si logiu prekryt priesvitnymi roletami. Bez nich si uz, ja osobne, logiu nikdy a nikde neviem predstavit. Som spokojny.
erik555
26.05.13,21:30
"Ja osobne pokladám presklievanie balkónov a loggi za hlúposť."......s tymto s tebou absolutne nesuhlasim!!!
Ked mi nadomnou susedia prasili kazdy den chlpy zo psa na logiu, aj ked som ich na to upozornoval, ze kazdy vstup na logiu musim ist najskor s metlickou, ze mi to vsetko prasia na pradlo, tak mi nezostalo nic ine, ako si logiu prekryt priesvitnymi roletami + prekryte zabradlie. Bez nich si uz, ja osobne, logiu nikdy a nikde neviem predstavit. To nielen pred susedmi, ale aj pred mrazmi a tak celkom obstojne sa da na takom prekrytom balkone roletami aj susit pradlo. Na logii mam v zime o takych 7-10°C viac, ako mimo logiu. Logia je takto chranena pred snehom, dazdom a tak nie je problem ist z bytu kedykolvek na logiu. aj koberec tam mam. Som velmi spokojny.
korela
27.05.13,09:15
Vidíš sám, stále je to o iba kultúre.
mackoivan
29.05.13,05:48
len či sú spokojní aj tí, ktorí nestratili zmysel pre estetiku a prechádzajú sa popred spotvorené paneláíky. na niektoré je žalostný pohľad - a la Luník 9
mackoivan
29.05.13,05:52
korela- niekedy prevážia psie chlpy aj logiku
Ľubomír
10.08.13,08:53
A? To znamená, že sa právaš ako gubernátor., a pritom nemáš pravdu.
marjankaj
10.08.13,09:12
No nie celkom. Iba si berie príklad z praxe. Taký Talapka si postavil zámoček na pozemku železnice. A železnica si s tým tiež nevie poradiť.Tiež sa čaká ako rozhodne príslušný NEZÁVISLÝ súd. Nič nové pod slnkom.
Ale Quod licet Iovi non licet bovi(Čo je dovolené bohovi,nie je dovolené volovi)
sito
10.08.13,09:14
a? A má pravdu! Ale ta pravda je na hovno! Gubernia je viac ako bytový dom. Kto ten dom nevidí, najprv, ako môže vedieť, byť si istý, že v ňom má svoj byt???
marjankaj
10.08.13,09:19
Sito, každý sa môže obrátiť na príslušný súd, ak si myslí, že sú porušené jeho práva. Teda obidve strany majú právo. A NEZÁVISLÝ súd rozhodne zrejme v súlade so zákonom. Alebo si myslíš, že sa bude správať podobne ako niektorí rozhodcovia v športe?:eek:
sito
10.08.13,09:39
Ján, a vieš, že Ti musím dať za pravdu!!! Zákon je zákon a dôkaz je dôkaz. Čo nedokážeš, aj keď je v rozpore so zákonom, nie je, či je pravda? Ten na ihrisku má vždy píšťalku. Tak sa hrá, ako píska. A vieš ako zapíska, alebo ako zapíska niekto na sudcu, aby spravodlivo rozhodol, mimo ihriska, a svedomie ho pri tom nehryzká?
marjankaj
10.08.13,09:45
Treba postupovať podľa ústavy a podľa zákona.
Ak ti niekto zabije rodinného príslušníka, tak nemôžeš sám vykonať spravodlivosť(napríkald páchateľa zatvoriť do pivnice na pár rokov), ale nechať rozhodnutie na príslušnom súde. A ten rozhodne podľa platných zákonov.(napríklad prípad Žitný)
Teda nemôžeš sa domáhať svojho práva v rozpore so zákonom. Nakoniec naše súdy pracujú stále rýchlejšie:eek:
sito
10.08.13,09:57
Ale na píču! Predpokladám, že vieš spravodlivo posúdiť čo som napísal? Či nie?
marjankaj
10.08.13,10:01
Ale ja o tom nie som kompetentný rozhodovať. To predsa vieš. Zákon je na tvojej strane a aj ja. Ale to uplatnenie je vo hviezdach. Veď stačí si prečítať o výčinoch tých našich nepodplatiteľných sudcoch.
sito
10.08.13,10:15
Veď som Ťa nežiadal o rozsudok, ale o posudok? Už viem. Zákon nepozná stranu, ale ak je na hovno, treba ho dať na, tam kde sa vykonáva veľká strana. Nech sa neuplatňuje len pri hviezdach. A ani doping u nich nie je možno zisťovať, vraj netreba, takí dobrí sú. Sú spravodliví, ako smrť ... Raz sa všetko skončí ... možno aj zabudne ...
marjankaj
10.08.13,10:24
Môj posudok je taký ako hovorí zákon. Myslel som, že je to jasné. Aj keď sa nie vždy dokážem s niektorými zákonmi stotožniť.
sito
10.08.13,10:29
Teda, ľudmi ...
marjankaj
10.08.13,10:41
Nemyslel som na ľudí.
Niektoré zákony sú naozaj ušité horúcou ihlou.
Napríklad zákon o obmedzení platieb v hotovosti.
V tomto prípade máš pravdu aj ty Sito a určitú pravdu má aj Alaya1. Aj keď vychádza z nesprávneho predpokladu. A kto má naozaj pravdu, o tom rozhodne súd, ak sa to bude riešiť na súde. A ten kto prehrá, tak tomu sa to predraží.
A nakoniec pravda je relatívna. Teda nejde ani tak o to kto má pravdu, ale aké bude rozhodnutie súdu. A dá sa s tým ísť až do Strassbourgu.
sito
10.08.13,10:54
A zákony robia ľudí, či ľudia robia zákony, aby boli ľudskejšími, ľudia, nie zákony pre ľudí.

Pravdu Ti ani Pán Boh nepovie ... nie tak ľudia, sudcovia, aj z ľudu ...

A to je kde? Na konci sveta ...

http://www.youtube.com/watch?v=I8-T4-PoRTI