bettylou
15.04.19,08:45
Nezvyknem fotit jedlo. + to este nahravat na net.
Nie? Tak to potom môžeš napísať hocičo...;)
Tvoj prispevok je o nicom. V podstate vsetky prispevky od zalozenia porady mozu byt nepravdive. Vsetko je o jednotlivcoch.
Vies, aj jedna uzivatelka tu casto davala fotky "akoze pravdive" az kym ich mam dojem kopretinka nevystrachala na nete, teda podvrh.
A fotiek jedla na facebooku je u kazdej xxxxx dost. A nemam dojem, ze by sa nedali stiahnut a uploadnut sem.
Jasné, že to záleží na ľuďoch...moje fotky pletenia, háčkovania, ostatných ručných prác, záhrady, obedov, kvetov sú origoš, tie veru nevyštráchaš na nete, ani na FB (iba ak by si zavítal na môj FB profil, ale tam zase nedávam denné menu)
Dôveruj, ale preveruj...Ak by mne niekto zistil podvrh, tak už by sa to tu bolo dááávno vykričalo;)

V tejto téme ide o inšpirácie, čo uvariť, ako je už aj popise prvej časti tejto témy a nie o dôkazoch. Hoci tie obrázky príjemne spestria tému, nie je to povinnosť.

U nás bôčik, zemiaky, cibuľa, tentokrát v pekáči. Decko červeného. (litrík nemôžem napísať, to by bolo také talianské.. :) )
afrikánka
15.04.19,10:33
Obed už máte navarený?
Ja áno...to čo včera.
Vrabčiak sk., zemiaková kaša, kapustový šalát.
Malinová torta už nie, dostali sme iba 2 kusy.
bettylou
15.04.19,10:35
sme to trochu zamrníkovali

pridávam k bôčiku čerstvú chrenovú cviklu
bettylou
16.04.19,07:30
Hubová sáčková a tatarák s hriankami, mám starší chlebík.
afrikánka
16.04.19,11:10
Fucka...taka moja, s ovsenymi vlockami, pretlacenym cesnakom, poliata s ud.slaninkou a cibulkou, posypana pazitkou.
Moze ist aj kysla smotana, vol.oko, kys.kapusta, salat...
Dnes s kefirom
afrikánka
16.04.19,11:15
Hop...a este tanier;)
bettylou
16.04.19,11:28
Jee, dobre, že píšeš, aj kefírové zrná mi treba čerstvým mliekom preliať. :)

Chcela som na večer chlapcovi opekačku spraviť, má dnes narodky, ale tak duje, že to budeme musieť opiecť dnu. Aby to nedopadlo tak, jak včera v Paríži. :cool:
Tweety
16.04.19,11:42
Jee, dobre, že píšeš, aj kefírové zrná mi treba čerstvým mliekom preliať. :)

Chcela som na večer chlapcovi opekačku spraviť, má dnes narodky, ale tak duje, že to budeme musieť opiecť dnu. Aby to nedopadlo tak, jak včera v Paríži. :cool:
Betty, tak chlapčaťu všetko naj, naj,naj, nech sa mu darí a nech ho rodičia poslúchajú.
Dáša_
18.04.19,10:46
na Zelený štvrtok špenátové halušky :)
bettylou
19.04.19,08:26
ryba, zemiaky, špenát

nee, robím si srandu, hrianky maslo, šunkes, šalát, surový špenát, redkvička
afrikánka
20.04.19,09:06
Post pokracuje...od vcera bryndzova polievka "demikat" s melencami, u nas tradicia a uz pripravujem "velkonocnu babu" na 17 hodinu...kedysi moj tata si vydupal predcasne ukoncenie postu a ja v tejto tradicii pokracujem. Je nieco horsie, ako hladny chlap?! ;):D

Aj zemiakovy salat bude...
bettylou
20.04.19,09:42
afri, ja sa mala naroďiť s vtákom a ako tvoj chlap
babka - ježibabka
20.04.19,10:13
Moja baba z 15 rožkov, 15 vajec a veľkého kolena sa tiež už pečie. Keď príde vyhladnutá mládež po dlhej ceste z Moravy aby mali. Okrem petržlenovej vňatky som dala aj žihľavu. Snáď to nezistia a bude im chutiť.
bettylou
20.04.19,10:20
asi mám posunutý kalendár, njaprv, že nič, a potom tak aj zostalo.... asi obvaríme klobás
afrikánka
20.04.19,10:54
Babik, tvoja sa uz pecie? Vyzera fajn, kopec maska...:)
Moja bude, ze 25 rozkov, 22 vajec, (3 usetrim...:---) a masa, klobas cca 4,5 kg.
Mladez v Uzhorode, tak nieco pojde do mrazaku, akoze pre nich.
kukučka
20.04.19,20:15
Narobíte chute a kde je hotové na koštovku? Ja klasika, údená smotanová polievka s krupicovými haluškami, fotiť sa mi nechce a moje princezné falafel, toto pre buchača ;)
buchač
21.04.19,04:47
toto pre buchača ;)
Ohab si...mám svoje.
afrikánka
21.04.19,04:59
Dobry napad...vieden snicel, este telaaatko najdut, naklepat, vlozit do speci lisu a je to
:rolleyes:
bettylou
21.04.19,15:58
rozkrať sa stehno dá, len ten pekáč a pod ním plameň musia mať priemer, aby sa to spravilo. a ako sa po jedle patrí, riad sa umýva spolu, a príhody sa rozprávajú... to umývačka nevybucha ...
Mila123
21.04.19,17:00
rozkrať sa stehno dá, len ten pekáč a pod ním plameň musia mať priemer, aby sa to spravilo. a ako sa po jedle patrí, riad sa umýva spolu, a príhody sa rozprávajú... to umývačka nevybucha ...
OMG, veď je to v profesionálnej kuchyni urobené....a panvice majú aj také veľké, elektrické
bettylou
22.04.19,11:16
šak len to nemusí byť "profesionálny " fosforečnanmi zlepený kus odrezkov, to som myslela :D
Nandrolon
22.04.19,14:00
Tu sa varilo o sto dusi :-))
Afrikanka, najhorsie je nastvana zenska bytost a nie hladny chlap. :-))))
Tie rozky jete s kapustnicou ci to je ako dekoracia?
Ja do kapustnice pouzivam klobasy, ktore nesmu pustat paprikovu cervenu farbu. Inac moc jedla, ale zase aj my to davame psovi, macke a hydine. Horsie to maju na byte...
afrikánka
22.04.19,14:45
Tu sa varilo o sto dusi :-))
Afrikanka, najhorsie je nastvana zenska bytost a nie hladny chlap. :-))))
Tie rozky jete s kapustnicou ci to je ako dekoracia?
Ja do kapustnice pouzivam klobasy, ktore nesmu pustat paprikovu cervenu farbu. Inac moc jedla, ale zase aj my to davame psovi, macke a hydine. Horsie to maju na byte...
Aka kapustnica, rec je o "velkonocnej babe"...nepoznas?
A take detaily, ze pusta paprikovu farbu neriesim.
Nic sa nevyhodi, vsetko sa schosnuje...nevarim pre psa, ani hydinu, mam len kocura

Fotky z minulych sviatkov
Udene, klobasy po uvareni nakrajame, zmiesame s pokrajanymi rozkami, zalejeme vlaznym vyvarom z udeneho, pridame vajcia, petrzkenovu vnat. Pecieme na plechu v rure. Hotovo.
Skladujeme v chlade, papame pokial sa neminie.
Nieco mozeme dat zamrazit.

Kurnik a zase moj pomocnik...mne nevadi, komu ano, nech nekuka. Ked to vsetko zvladnem, potom si to uzivam s nohami na stole.
afrikánka
22.04.19,15:12
Kedze k "babe" zemiakovy salat, aby sa nepovedalo, tak aj nejaky ten rezen sa spravil.
Nandrolon
22.04.19,16:57
Teraz som na notebooku, nechcelo sa mi moc rozpisovať na mobile, ale v našich kysuckých končinách to podľa mňa nikto nebude poznať.
Chcel som sa opýtať na ten druhý obrázok od babky ježibabky, že čo to vlastne kuchtí. Vypadá to ako žemľovka akurát s mäsom a klobásou.
Neviem si predstaviť, ako to môže chutiť, lebo rožky sú vlastne sladké /sladšie ako chlieb/ a k tomu zmiešať to so slanou a údenou klobásou, prípadne kolenom....
No, aj keby som ešte zo 10 poldeci dal, už by som to išiel skúšať, aspoň ako potravu pre psa :-))))))))))))))))))))))))))))
Ale fakt, určite to nebude zlé, ale ešte raz, nikdy sme to nerobili. Zemiaková baba je u nás "kuba" = polesník /spisovne zemiaková placka/ v rúre na plechu, cesto rovnaké ako na polesníky na panvici na masti a trošku odlišné ako polesníky na peci /buď na peci na drevo, alebo na elektrike, alebo na plyne s oceľovými nadstavcami/.
misoft
22.04.19,17:08
..........................................

Kurnik a zase moj pomocnik...mne nevadi, komu ano, nech nekuka. Ked to vsetko zvladnem, potom si to uzivam s nohami na stole.
Oné...... šak to nie pomocník..... to šéfkuchár a hlavný uchutnávač/oňuchávač.....:D:D:D
(U nás je to v čiernom :D)
pavol54
22.04.19,17:21
Teraz som na notebooku, nechcelo sa mi moc rozpisovať na mobile, ale v našich kysuckých končinách to podľa mňa nikto nebude poznať.
Chcel som sa opýtať na ten druhý obrázok od babky ježibabky, že čo to vlastne kuchtí. Vypadá to ako žemľovka akurát s mäsom a klobásou.
Neviem si predstaviť, ako to môže chutiť, lebo rožky sú vlastne sladké /sladšie ako chlieb/ a k tomu zmiešať to so slanou a údenou klobásou, prípadne kolenom....
No, aj keby som ešte zo 10 poldeci dal, už by som to išiel skúšať, aspoň ako potravu pre psa :-))))))))))))))))))))))))))))
Ale fakt, určite to nebude zlé, ale ešte raz, nikdy sme to nerobili. Zemiaková baba je u nás "kuba" = polesník /spisovne zemiaková placka/ v rúre na plechu, cesto rovnaké ako na polesníky na panvici na masti a trošku odlišné ako polesníky na peci /buď na peci na drevo, alebo na elektrike, alebo na plyne s oceľovými nadstavcami/.
Však píšu že "baba" základ zvyku je v okolí stredného považia. Koľko ľudí toľko chutí (zvykov) ja som bol tiež prekvapený z oravskej či kysuckej kapustnice bez kapusty (u nás sa robí taká hustá že v tej kvasenej kapusta čo obsahuje ostane lyžica stáť.
Nandrolon
22.04.19,17:42
To uz u nas nie je kapustnica ale kapustova polievka ktora sa aj tu bezne pripravuje. A v CR na Valachach este smotana a kozmeticke upravy a je to valasska kyselica mnam.
afrikánka
22.04.19,18:40
Teraz som na notebooku, nechcelo sa mi moc rozpisovať na mobile, ale v našich kysuckých končinách to podľa mňa nikto nebude poznať.
Chcel som sa opýtať na ten druhý obrázok od babky ježibabky, že čo to vlastne kuchtí. Vypadá to ako žemľovka akurát s mäsom a klobásou.
Neviem si predstaviť, ako to môže chutiť, lebo rožky sú vlastne sladké /sladšie ako chlieb/ a k tomu zmiešať to so slanou a údenou klobásou, prípadne kolenom....
No, aj keby som ešte zo 10 poldeci dal, už by som to išiel skúšať, aspoň ako potravu pre psa :-))))))))))))))))))))))))))))
Ale fakt, určite to nebude zlé, ale ešte raz, nikdy sme to nerobili. Zemiaková baba je u nás "kuba" = polesník /spisovne zemiaková placka/ v rúre na plechu, cesto rovnaké ako na polesníky na panvici na masti a trošku odlišné ako polesníky na peci /buď na peci na drevo, alebo na elektrike, alebo na plyne s oceľovými nadstavcami/.
Však píšu že "baba" základ zvyku je v okolí stredného považia. Koľko ľudí toľko chutí (zvykov) ja som bol tiež prekvapený z oravskej či kysuckej kapustnice bez kapusty (u nás sa robí taká hustá že v tej kvasenej kapusta čo obsahuje ostane lyžica stáť.
Nandy, ty vôbec nevieš, čo je veľkonočná baba, kto ju raz ochutná, tak sa zamiluje do nej, taká je to dobrota...čo, aké sladké rožky spomínaš a vôbec o kapuste...tu máme kapustnicu zabíjačkovú, kde ide len mäso, cesnak a potom je kapustnica novoročná, tam ide údené mäso, klobásy, dubáky, do liptovskej sa pridáva aj čerstvé mäso, zavárajú sa gurky-gule zo suchých rožkov, hrubej múky... a že klobásy farbia na červeno, tak to má byť práve tak, pridáva sa aj mletá paprika pálivá. Tých kapustových polievok je veľa druhov...zahustené strúhaným zemiakom, starším chlebom, so zemiakmi v šupe, krájané na kocky...
Nandrolon
22.04.19,19:06
... tak zas nie pre kazdeho vsetko dobre. Napr. udenu rolku by som do ust nedal a cervenu klobasu iba s chlebom. Moja kapustnica /bez kapusty/ nesmie byt cervena. Aj preto vzdy dokladne vyberam do nej klobasy. Ale netvrdim, ze to nebude dobre...
afrikánka
22.04.19,19:08
Dobrý hlad na teba a zhltneš všetko
Nandrolon
23.04.19,03:45
Dobrý hlad na teba a zhltneš všetko
Mýliš sa ale nevadí.
bettylou
23.04.19,07:51
Tu sa varilo o sto dusi :-))
Afrikanka, najhorsie je nastvana zenska bytost a nie hladny chlap. :-))))
Tie rozky jete s kapustnicou ci to je ako dekoracia?
Ja do kapustnice pouzivam klobasy, ktore nesmu pustat paprikovu cervenu farbu. Inac moc jedla, ale zase aj my to davame psovi, macke a hydine. Horsie to maju na byte...
Aka kapustnica, rec je o "velkonocnej babe"...nepoznas?
A take detaily, ze pusta paprikovu farbu neriesim.
Nic sa nevyhodi, vsetko sa schosnuje...nevarim pre psa, ani hydinu, mam len kocura

Fotky z minulych sviatkov
Udene, klobasy po uvareni nakrajame, zmiesame s pokrajanymi rozkami, zalejeme vlaznym vyvarom z udeneho, pridame vajcia, petrzkenovu vnat. Pecieme na plechu v rure. Hotovo.
Skladujeme v chlade, papame pokial sa neminie.
Nieco mozeme dat zamrazit.

Kurnik a zase moj pomocnik...mne nevadi, komu ano, nech nekuka. Ked to vsetko zvladnem, potom si to uzivam s nohami na stole.


Učenlivý, len pozerám, že blesky z foťáku mu nepasujú , dáko žmúri..:D
bettylou
23.04.19,08:03
Korheľ halásle. To sú normálne halásle, len s troškou kyslej šmetanky do taniera. :) chlieb
babka - ježibabka
23.04.19,14:36
Poslednú huspeninu. Vpravo dole. Tie ostatné zjedla mládež.
babka - ježibabka
23.04.19,15:03
Teraz som na notebooku, nechcelo sa mi moc rozpisovať na mobile, ale v našich kysuckých končinách to podľa mňa nikto nebude poznať.
Chcel som sa opýtať na ten druhý obrázok od babky ježibabky, že čo to vlastne kuchtí. Vypadá to ako žemľovka akurát s mäsom a klobásou.
Neviem si predstaviť, ako to môže chutiť, lebo rožky sú vlastne sladké /sladšie ako chlieb/ a k tomu zmiešať to so slanou a údenou klobásou, prípadne kolenom....
No, aj keby som ešte zo 10 poldeci dal, už by som to išiel skúšať, aspoň ako potravu pre psa :-))))))))))))))))))))))))))))
Ale fakt, určite to nebude zlé, ale ešte raz, nikdy sme to nerobili. Zemiaková baba je u nás "kuba" = polesník /spisovne zemiaková placka/ v rúre na plechu, cesto rovnaké ako na polesníky na panvici na masti a trošku odlišné ako polesníky na peci /buď na peci na drevo, alebo na elektrike, alebo na plyne s oceľovými nadstavcami/.
Nandy, hovorí sa koľko ľudí, toľko chutí a tiež iný kraj, iný mrav. U nás sa robí veľkonočná baba z údeného mäsa (kto na aké je zvyknutý), vajec, rožkov alebo sendviča, soľ, korenie, vňatka. Ja osobne dávam koleno a rožky. Varím ešte jedno mäso, ktoré potom s babou a vajciami servírujem v nedeľu na raňajky. K tomu chren. Rožky oblejem ako aj afrikánka písala vodou z vareného údeného. Vajcia zvyknem dať žĺtka a ušľahaný sneh. Každý má svoj zaužívaný spôsob. A nie je to vôbec zlé. Mám tu kamarátku od Humenného a ona vie robiť našu babu, ale robí na Veľkú noc šunkafleky a hrudku. Spomínaš "kuba". To som jedla na Morave u sesternici. Bola to v ich kraji uvarená pohánka, zmiešaná s usmaženými hubami a cibuľou zapečená v trúbe. Bolo to mňamkové. :D
Dáša_
23.04.19,16:16
Teraz som na notebooku, nechcelo sa mi moc rozpisovať na mobile, ale v našich kysuckých končinách to podľa mňa nikto nebude poznať.
Chcel som sa opýtať na ten druhý obrázok od babky ježibabky, že čo to vlastne kuchtí. Vypadá to ako žemľovka akurát s mäsom a klobásou.
Neviem si predstaviť, ako to môže chutiť, lebo rožky sú vlastne sladké /sladšie ako chlieb/ a k tomu zmiešať to so slanou a údenou klobásou, prípadne kolenom....
No, aj keby som ešte zo 10 poldeci dal, už by som to išiel skúšať, aspoň ako potravu pre psa :-))))))))))))))))))))))))))))
Ale fakt, určite to nebude zlé, ale ešte raz, nikdy sme to nerobili. Zemiaková baba je u nás "kuba" = polesník /spisovne zemiaková placka/ v rúre na plechu, cesto rovnaké ako na polesníky na panvici na masti a trošku odlišné ako polesníky na peci /buď na peci na drevo, alebo na elektrike, alebo na plyne s oceľovými nadstavcami/.

no, ja mám tiež čiastočne kysuckú krv :D a veru potvrdzujem, u nás sa nič také nevarí. Dokonca, keď som to raz skúšala, tak to nikomu nechutilo.
polesník sa u nás volá podlisník. A kedysi dávno sa robil na kapustnom liste. naň sa nanieslo zemiakové cesto (zo surových zemiakov) a pieklo sa priamo na šporhelte na platni. žiadna panvica, nič. Ani olej či maslo.
afrikánka
23.04.19,16:42
Aj ja poznam podlisnik, ako pecene nasucho na kapustnom liste, bud na sporaku - sporhelte, na platni, ale aj na plechu v rure. Piekavala to moja babka, vraj to bolo vyborne...poznam to iba z pocutia. Aj by som to niekedy vyskusala, ze co to je a ako to chuti
Žabinka
23.04.19,17:21
dojedáme veľkonočné jedlá.. :)
misoft
23.04.19,17:31
I ty? :D:D:D
bettylou
23.04.19,17:55
I ja :D
Anina2
23.04.19,19:39
Nie som kysučanka, ale aj v Rajeckej doline sa dodnes pečú. Na holej platni / cesto ako na normálne placky /, naša starká ich na tanieri medzi sebou prekladala plátkom domáceho múteného masla - nič lepšie dodnes nikto nevymyslel, mňam.
Nandrolon
24.04.19,03:51
Babka-ježibabka - kuba, je u nás polesník na plechu v rúre, teda postrúhané zemiaky, vajce, soľ, majoránka, cesnak, štipka múky, asi sa to nemá tak volať, ale voláme to tak. Proste zemiaková placka v rúre na plechu. Niekto pridáva ešte pokrájanú salámu do toho, prípadne kocky údenej slaniny.
anina2 - my ich pečieme buď na sucho na holej platni, keďže máme plyn, tak používame špeciálne oceľové nadstavce, alebo potom na bravčovej masti na panvici, alebo ako píšem vyššie v rúre. Väčšinou ale všetky 3 naraz. Odoberie sa pre polesníky na platni /tie ako jediné sa jedia s maslom, hoci aj kuba sa potiera maslom ale už menej, plátok masla sa môže dať aj na polesníky na panvici-tie sú ako jediné chrumkavé/, potom sa upraví cesto pre polesníky na panvici a zvyšok sa hodí do rúry.
Chutné sú všetky, záleží od momentálnej chuti. A všetky musia byť krásne vypečené.
Kováczová
24.04.19,06:27
Môžem poprosiť o recept na tú veľkonočnú babu? Vidím to prvýkrát a môže to byť super jedlo, z Veľkej noci toho dosť pozostávalo a ja nikdy nič nevyhodím a toto sa mi veľmi páči :)
afrikánka
24.04.19,06:49
Receptov na veľkonočnú babu je veľa, ide o to, čo ti pozostávalo
Ak máš už uvarené údené mäso, bude ti k príprave chýbať vývar z mäsa, ktorým sa zalievajú nakrájané rožky (dvoj-trojdňové), ten je totiž dosť podstatnou zložkou.
Máš však možnosť improvizovať, rožky zaleješ mliekom.
Platí jednoduché pravidlo...koľko rožkov, toľko vajec. Oddelíme bielky od žĺtkov, z nich vyšľaháme sneh, ktorý vmiešame do vlhkých rožkov, žltok a nakrájaného mäsa, klobásy, premiešame, okoreníme ml.korením, pridáme veľa petržlenovej vňate, obarenej žihľavy, pažítky. Čím viac mäsa, tým je baba lepšia.
Dáme na plech a pečieme pri teplote 200°
afrikánka
24.04.19,07:10
Receptov na veľkonočnú babu je veľa, ide o to, čo ti pozostávalo
Ak máš už uvarené údené mäso, bude ti k príprave chýbať vývar z mäsa, ktorým sa zalievajú nakrájané rožky (dvoj-trojdňové), ten je totiž dosť podstatnou zložkou.
Máš však možnosť improvizovať, rožky zaleješ mliekom.
Platí jednoduché pravidlo...koľko rožkov, toľko vajec. Oddelíme bielky od žĺtkov, z nich vyšľaháme sneh, ktorý vmiešame do vlhkých rožkov, žltok a nakrájaného mäsa, klobásy, premiešame, okoreníme ml.korením, pridáme veľa petržlenovej vňate, obarenej žihľavy, pažítky. Čím viac mäsa, tým je baba lepšia.
Dáme na plech a pečieme pri teplote 200°
Robím podobne len ešte pridám za lyžičku sódy bicarbóny.
Môže byť...pridáva sa aj prášok do pečiva a rozličné iné koreniny, ako mušk.oriešok, majoránka a pod.

Nič z toho som nikdy neskúšala, dodržujem rodinný recept:

Údené mäso, krkovička v prevahe, úd.prerastený bôčik, klobásy varím vo vode, do ktorej dávam 1cibuľu, 6-8 strúčikov cesnaku, 3-4 zrnká nového korenia, 1-2 bobkové listy. Varím, až pokiaľ nie je mäso mäkké, kým sa neoddeľuje od kostí. Zvyčajne sa robieva aj zemiakový šalát...použijem aj vodu z varenej zeleniny. Nekrájam, ale mäso trhám, kvôli "strapatému" vzhľadu, lebo kedysi sa na prípravu používali iba údené rebrá, bôčik a klobásy...plech netreba v takomto prípade ani mastiť
Tweety
24.04.19,07:14
Ja robím jednu len s predvareným bravčovým........(my sme doma kedysi len túto babu) a druhú s údeným mäsom( to zas z mužovej strany), tak máme baby dve. Ale ja mám radšej tú moju. A potom ešte syrek( hrudku), toho by som vedela zjesť aj z 30 vajec ale robím z litra mlieka a 10-15 vajec.
afrikánka
24.04.19,07:20
Čo oblasť, to iný recept na babu...zrejme každý miluje tú, ktorú ochutnal doma, keď bol dieťa.
Asi tak...ja od Trenčína, u nás takýto. Ale určite je každá mňam.:)
afrikánka
24.04.19,07:39
Bolo 5 pekacov, zostal jeden a este pol z plytkeho na kolace. Som spominala, ze nieco do mraznicky...no neviem, neviem...:eek::---

Babu si prihrievame...bud na panvici, alebo v mikrovlnke
Nandrolon
24.04.19,07:49
... nevyzerá to pre mňa zle, ale ani dobre :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
... možno niekedy skúsim, ale určite by som namiesto rožkov použil chlieb. Predsa len mäso a rožok mi nejde dokopy. Ale možno niekto aj ku klobáske s chrenom je rožok.
Tweety
24.04.19,07:56
... nevyzerá to pre mňa zle, ale ani dobre :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
... možno niekedy skúsim, ale určite by som namiesto rožkov použil chlieb. Predsa len mäso a rožok mi nejde dokopy. Ale možno niekto aj ku klobáske s chrenom je rožok.
Ja dávam sendvič. A ako sa hovorí, kto neokoštoval, nevie posúdiť.
afrikánka
24.04.19,08:21
... nevyzerá to pre mňa zle, ale ani dobre :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
... možno niekedy skúsim, ale určite by som namiesto rožkov použil chlieb. Predsa len mäso a rožok mi nejde dokopy. Ale možno niekto aj ku klobáske s chrenom je rožok.
Možno na tom niečo bude, že použiť chlieb. Ktovie, či moji predkovia mali možnosť kupovať pečivo...od kedy sa začali u nás asi tak piecť rožky, žemle, sendviče?! Iba viem, že moja babka narodená v roku 1899 používala rožky, tak si to pamätala moja mamina.
Nandrolon
24.04.19,08:29
... nevyzerá to pre mňa zle, ale ani dobre :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
... možno niekedy skúsim, ale určite by som namiesto rožkov použil chlieb. Predsa len mäso a rožok mi nejde dokopy. Ale možno niekto aj ku klobáske s chrenom je rožok.
Ja dávam sendvič. A ako sa hovorí, kto neokoštoval, nevie posúdiť.
To nie je až tak pravda. Človek ak vie ako chutí sendvič a ako chutia suroviny, dokáže predvídať, ako bude chutiť celok.
Sendvič je podobné cesto ako na klasické rožky, takže tiež "sladké". Ak upečieš zo zahraničného receptu "sladký chlieb" dostaneš sendvičové pečivo.
Do žemľovky dávame jednoznačne rožky a žemle, to je "sladké jedlo". Ku klobáse, mäsu, bravčovému rezňu, údeninám má ísť jednoznačne klasický chlieb.
Ale každý podľa svojej chuti.
afrikánka
24.04.19,08:34
Ty si ešte nikdy nejedol obložený chlebík zo sendviča, alebo očká z rožkov?!
Na Orave také nie je, nebolo?
Nandrolon
24.04.19,08:37
Ty si ešte nikdy nejedol obložený chlebík zo sendviča, alebo očká z rožkov?!
Na Orave také nie je, nebolo?
Prečo nie, jedol som a aj to doma robíme. Lenže očká sa nejedia kvôli tomu, aby sa človek z nich plnohodnotne najedol. Ale žemľovka a vaša baba áno.
Ale ak idem do extrému, tak údenú oravskú slaninu na rožku som ešte nejedol.
babka - ježibabka
24.04.19,08:40
Ty si ešte nikdy nejedol obložený chlebík zo sendviča, alebo očká z rožkov?!
Na Orave také nie je, nebolo?
Predbehla si ma. Chcela som sa spýtať to isté :D
afrikánka
24.04.19,08:41
Ja zase áno...rozkrojený rožok potretý horčicou a vložená oravská slanina, dokonca to často používam na výlety, alebo na dlhšie cestovanie, aspoň sa mi z obloženého rožteka nesypú vajíčka, paprika, rajčiny...
Nandrolon
24.04.19,08:53
Na výlety a zájazdy - rožok, maslo, horčica, humenský ščipak, tvrdý syr.
Každý kraj má trochu odlišné zvyky konzumácie. Ak mám chuť na slaninu, tak ju buď osmáhem na panvici a poukladám na krajec chleba natretý horčicou, alebo rovnako bez osmáhnutia.
kukučka
24.04.19,08:56
Predstav si, u nás sa veru údené neje s chlebom, ale s bielym koláčom a ešte k tomu je natretý maslom. Zrejme si ešte nejedol ani zemplínsky koláč (https://www.google.com/search?safe=images&client=firefox-b-d&biw=1408&bih=657&tbm=isch&sa=1&ei=Ey7AXKytAuzTgweGlIGgDw&q=zempl%C3%ADnsky+kol%C3%A1%C4%8D&oq=zempl%C3%ADnsky+kol%C3%A1%C4%8D&gs_l=img.3..0j0i24.33390.35262..35868...0.0..0.130 .643.0j5......1....1..gws-wiz-img.......0i67j0i8i30.8Dq7fp7dFvU) - je to vlastne obchodný názov. Niekedy sme robievali sme veľkú pletenku, dnes to za mňa zvládne pekáreň, niekde v chlebových starých témach mám aj fotky. A aby toho nebolo málo, u nás sa veľkonočné jedlo posväcuje v kostole a chodia aj takí, čo celý rok nechodia do kostola. Nádherné fotky nájdete na FB

https://www.facebook.com/jozefpitonakfotograf/photos/pcb.1250510458407132/1250509755073869/?type=3&theater
babka - ježibabka
24.04.19,08:56
mimotemyToto nie je o varení, ale dodržiavanie tradícií. Prišlo mi to mailom:
“Mami prečo si odrezala z každého konca kúsok šunky pred varením?"
"No vieš moja to je taký veľkonočný zvyk, robila to moja mama, babka, aj
praprababka..."
"No áno ale prečo?"
"No a vieš, že ani neviem aký to má význam, opýtame sa babky"
Idú s otázkou za babkou. A tá vraví:
"Dcéra moja to sa tak už roky rokúce v našej rodine traduje, že končeky
zo šunky treba orezať."
"Ale prečo?" pýtajú sa mama s dcérou.
Ani babka nevie a tak idú za prababkou:
A tá im hovorí:
"To je zvyk, tradícia, dlhé roky to tak na Veľkú noc robíme."
A ženy sa pýtajú:
"No áno ale prečo? Aký to má význam?"
A prababka vraví:
"To presne neviem, poďme za praprababkou, hádam tá si bude niečo
pamätať" a tak idú už štyri.
Prídu k praprababke a pýtajú sa:
"Povedzte nám niečo o veľkonočných zvykoch, prečo sa v našej rodine na
Veľkú noc končeky zo šunky odrezujú?"
A starenka im hovorí:
"No ňeznam čomu to robice Vy, aľe ja zato, bo še mi šunka do harčka
nezmescela...https://mail.google.com/mail/e/1f602https://mail.google.com/mail/e/1f602https://mail.google.com/mail/e/1f602https://mail.google.com/mail/e/1f602https://mail.google.com/mail/e/1f602
kukučka
24.04.19,09:01
Ku slanine patrí cibuľa, alebo bryndza. Horčicu si dám keď jem parky.
afrikánka
24.04.19,09:08
Na výlety a zájazdy - rožok, maslo, horčica, humenský ščipak, tvrdý syr.
Každý kraj má trochu odlišné zvyky konzumácie. Ak mám chuť na slaninu, tak ju buď osmáhem na panvici a poukladám na krajec chleba natretý horčicou, alebo rovnako bez osmáhnutia.
Nandyyy, ale obložené rožky...že každý kraj má iný zvyk???
Nemyslím, každý si na výlet, či rýchlu večeru, olovrant pripraví, čo mu ako chutí, iba ty si stále trváš na svojich zaužívaných zvyklostiach a nie si schopný pripustiť iné obyčaje, chute, návyky, experimentovanie...;):)
Nandrolon
24.04.19,09:12
Na výlety a zájazdy - rožok, maslo, horčica, humenský ščipak, tvrdý syr.
Každý kraj má trochu odlišné zvyky konzumácie. Ak mám chuť na slaninu, tak ju buď osmáhem na panvici a poukladám na krajec chleba natretý horčicou, alebo rovnako bez osmáhnutia.
Nandyyy, ale obložené rožky...že každý kraj má iný zvyk???
Nemyslím, každý si na výlet, či rýchlu večeru, olovrant pripraví, čo mu ako chutí, iba ty si stále trváš na svojich zaužívaných zvyklostiach a nie si schopný pripustiť iné obyčaje, chute, návyky, experimentovanie...;):)
A to ti kto takú blbosť povedal? píšem to snáď niekde?
Píšem, že ak to budem robiť, dám si tam "veci" podľa seba a nie, že Vy to máte robiť ináč.
afrikánka
24.04.19,09:13
Ku slanine patrí cibuľa, alebo bryndza. Horčicu si dám keď jem parky.

Ku slanine cibuľa...ok, ale keď cestujem? Bryndza...to som ešte neskúšala.
Párky nejem
bettylou
24.04.19,09:35
U nás ku kapustnici domáca sladká maslová vianočka s hrozienkami a k veľkonočnej šunke s klobásami, vajíčkami a cviklovým chrenom, ten istý recept len sa nezapletá a volá sa páska. Syrec robíme tiež nasladko s vanilkovým cukrom a hrozienkami. Neviem si to predstaviť s chlebom.

Afri, ta čo si ešte nejedla bryndzové kolienka alebo halušky so slaninou? Bryndza na cestu je fajn, len musí byť zohriata na izbovú teplotu, aby sa ti dobre rozotrela na rožok, alebo na chlieb.
afrikánka
24.04.19,09:42
A už je to celé dopletené...jasné, že poznám bryndzu na haluškách, pirohy, na zemiakoch, a poliate úd. slaninou, alebo na zemiakovej babe, bryndzový koláč... samozrejme aj pomazánku.
kukučka
24.04.19,09:49
Aj ma veru hlad chytil, dobrú chuť vám. Mne akurát chýba pažítka, prestalo pršať, idem si odrezať.
korela
25.04.19,14:08
... nevyzerá to pre mňa zle, ale ani dobre :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
... možno niekedy skúsim, ale určite by som namiesto rožkov použil chlieb. Predsa len mäso a rožok mi nejde dokopy. Ale možno niekto aj ku klobáske s chrenom je rožok.
Dnes v tejto téme nevidím fotky, ale podľa čítania mne osobne to pripomína plnku do kuraťa - rožky, mlieko, vajíčka, slaninka aj nadrobno nasekané kuracie pečienky, soľ, vňať z petržlena. Alebo falošnú plnku na plechu bez kurčaťa.
Mäso v rožku máš aj v bagete. :-)))
Nandrolon
25.04.19,14:20
... nevyzerá to pre mňa zle, ale ani dobre :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
... možno niekedy skúsim, ale určite by som namiesto rožkov použil chlieb. Predsa len mäso a rožok mi nejde dokopy. Ale možno niekto aj ku klobáske s chrenom je rožok.
Dnes v tejto téme nevidím fotky, ale podľa čítania mne osobne to pripomína plnku do kuraťa - rožky, mlieko, vajíčka, slaninka aj nadrobno nasekané kuracie pečienky, soľ, vňať z petržlena. Alebo falošnú plnku na plechu bez kurčaťa.
Mäso v rožku máš aj v bagete. :-)))
Bagetu mam raz 1 - 2x rocne, na seminari. Mam dojem, ze bageta je uz "chlebovejsie cesto" ako klasicky biely rozok. A plnky do kurata a kacky nepouzivam, maso je potom viac udusene ako upecene.
korela
25.04.19,14:28
Ani by som nepovedala, že chlebové cesto. Tie žuvačkové už naplnené bagety balené a predávané v obch. sieťach nemám na mysli, to je samá umelina, ale z bagetérií.
https://www.google.com/search?q=bageta&rlz=1C1JZAP_skCZ836CZ836&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi7jNCYxuvhAhVFZlAKHc7nCL0Q_AUIDigB&biw=1904&bih=959
bettylou
25.04.19,16:50
tak ja predsa len som sa dokopala polninu (babu) spraviť, síce bez vývaru, zato s petruškou a žihľavou, a na dvore som skľochla staromaďarskú kotlíkovú polievku z jahňacích kostí. Teraz sa dovarila.
lujza.j
27.04.19,10:21
Kuchar vynimocne varil:Dbiela.spargla,zemak,holade omajka....zemaky a sparglu si dokonca aj sam osupal....esteze..nerobil domacu omajku:D....lebo ako inak...mame katastrofalnu skrapku:D....tak som mu..ze neny v robote..kde ma šecko nachystane:---
afrikánka
27.04.19,11:39
Ja dnes akysi zeleninovy vyvar, aj halusky pecenove a hned tam buch aj rezance...ja viem, nemala by som...ale ja take moc rada, aby bolo huste. Do vecera popracem.
Mng nech sa poobzera po niecom, akoze makovnik, chlebik s maslom, pomazankou, salamou, ved on si uz urcite nieco najde.:---
Nezijeme preto, aby sme jedli, jeme preto, aby sme zili. Takze dnes asi tak...;)
Žabinka
27.04.19,12:00
farebné cestoviny s pórovou omáčkou..
Tweety
27.04.19,12:18
Rascová s vajcom, granadír marš, cvikla, grilážky.
bettylou
27.04.19,16:03
kolienka s paradajkovou a klobásou, šalát zelený a smotankovy redkvičkový, polievka sa dojedá jahňacia
evaj63
27.04.19,16:43
Špagety bolognese
evaj63
28.04.19,14:25
Zapekané brav. karé s broskyňou a syrom, ryža.
misoft
28.04.19,14:28
Píííp-píííp poľifka + pííp-pííp na pekáči + opekané gruľe + čínska pomsta + zeleninový mixšalát = hotová mňamka....
afrikánka
28.04.19,14:43
Zeleninova polievka s haluskami a rezancami od vcera
Mng puncak s okorenenym okom vola, hlavkovy salat s olivami
Dezert...balik bananov v cokolade, turecka kava
Biele cudzokrajne vino
Žabinka
28.04.19,16:06
zeleninová polievka, kuracie prsia s balkažánovo-paprikovo-paradajkovo-bazalkovou omáčkou, varené zemiaky, koláčiky z obchodu..
afrikánka
29.04.19,09:11
Polievka z hl.kapusty
Spiz s kadecim, ryza, hrst zeleneho, cviklovy salat
Cicamica na svietniku, hryst sa neda, nema...
bettylou
29.04.19,10:04
Maďarský guláš s ryžou, v mrazáku sa našla ešte jedna porcia. Aha, teraz kukám ešte klíčky po kórejsky a zelený šalát klasika na slako-kyslo. :)

Tá soška s tými dvomi miskami po bokoch tvorí také inšpiratívne súsošie. :D Sa hecuješ na večer? :D
babka - ježibabka
29.04.19,17:41
Vypražený syr, zemiaky, hlávkový šalát. Končeky z makovo - jablkovej štrúdle od včera. Prostriedky som dala včera mládeži domov.
bettylou
30.04.19,04:34
:-))))))))))))))))))))))))))))))))
má to ale zlý pomer veľkostí voči hlavnej veci.

A ty nevieš? Čože je to 60tka, vajca tluste, pucka kratka.. :D

Dnes tak ľahšie : Marinované opekané tofu so šhitake omáčkou, špenát po kórejsky (cesnak, jarná cibuľka, sezam, sezamový olej, čili) a ryž zvařovany dogotovany s maslom
Viera R.
30.04.19,04:42
Môžem sa spýtať aké cesto používate? Mne štrúdla vždy praskne.
afrikánka
30.04.19,09:40
Kapustova polievka (vcerajsia)
Pecene kuracie stehienko, uhorkovy salat
Hrst jarnych vitaminov
Modra je dobra...jarny dekor pre potechu oka:)
lujza.j
30.04.19,09:51
Kur.stehno,batat,cuketa
Žabinka
01.05.19,12:51
polievka kyslá šošovicová, bryndzové halušky so slaninkou, palacinky tvarohové a broskyňovodžemové..
Tweety
01.05.19,12:53
Slepačia polievka , pečené kurča, slovenská ryža, rapadajkový šalát.
misoft
01.05.19,14:00
Brindzovie haluške + žinčica - husté behanie s riedkym sr*ním nebolo :D
bettylou
01.05.19,16:50
Risky pacované v jogurte, petržlenové zemiaky, zelený šalát, hruškový kompót
kukučka
01.05.19,19:07
U nás dnes fr. cibuľová polievka a kurátko podľa Apetítu, grulky, dva kompóty zmiešané - marhulky a brusnice. Koláč náš banánový "biskupský" a prababča doniesla medvedie tlapky.
PS.
Mínusky som nedala možno rok, ale dnes tu dve, zrejme ste dávno nepočuli, že jedlo je dar Boží, srandičky sú v inej téme.
buchač
01.05.19,20:07
U nás dnes fr. cibuľová polievka a kurátko podľa Apetítu, grulky, dva kompóty zmiešané - marhulky a brusnice. Koláč náš banánový "biskupský" a prababča doniesla medvedie tlapky.
PS.
Mínusky som nedala možno rok, ale dnes tu dve, zrejme ste dávno nepočuli, že jedlo je dar Boží, srandičky sú v inej téme.
mimotemy


kukuč...dal by som ti aj pozitívne hodnotenie...ALE nesplnila si jednu podmienku.

Ku príspevku si nepripojila nejaký obrázok žiadneho mačkoša...a to je neprijateľné !
afrikánka
01.05.19,20:52
U nás dnes fr. cibuľová polievka a kurátko podľa Apetítu, grulky, dva kompóty zmiešané - marhulky a brusnice. Koláč náš banánový "biskupský" a prababča doniesla medvedie tlapky.
PS.
Mínusky som nedala možno rok, ale dnes tu dve, zrejme ste dávno nepočuli, že jedlo je dar Boží, srandičky sú v inej téme.
mimotemy


kukuč...dal by som ti aj pozitívne hodnotenie...ALE nesplnila si jednu podmienku.

Ku príspevku si nepripojila nejaký obrázok žiadneho mačkoša...a to je neprijateľné !
Mal byt "Hemendaaak"...:---
afrikánka
02.05.19,07:53
buchac...dala som ti "uzitocne" za upozornenie kukucky, ze jej chyba obrazcok mackosa...este spis, ci co?!
Ja som splnila...ocakavam patricne ocenenie:cool::D
bettylou
02.05.19,08:55
Hurkovina z mrazáku, kyslá kapusta, chlieb
afrikánka
02.05.19,09:44
Jeee...a u mna tiez:eek::---
bettylou
04.05.19,08:30
vývar so zeleninou a rezankami, zajo po sečuánsky, uhorka na čínsky spôsob, ryža s maslom
lujza.j
04.05.19,08:43
Zas špargla:D
afrikánka
04.05.19,09:53
Drzkova polievka
Kuracie prsia na zelenine, ryza, cviklovy salat
alaya1
04.05.19,10:33
Vege segedinsky gulas.
lujza.j
04.05.19,11:07
Vynimocne foto:D
evaj63
04.05.19,11:07
Paprikové nové zemiaky s klobásou a uhorkový šalát, tvarohovo jablková žemlovka.
alaya1
04.05.19,11:14
Vynimocne foto:D

Vyzera spargla super, ja to neviem dobre pripravit :)
kukučka
04.05.19,19:01
Stačí uvarená a len s maslom. Neblázni, informácii dostatok, veď naštuduj.
Terezia13
04.05.19,19:04
fazuľová polievka so zeleninou, pečené mäso so zemiakmi
kukučka
04.05.19,19:08
Mrkvová kari polievka s krupicovými haluškami, luxusná PL treska/sviečkovica s pečenou zeleninou. Aby som nemusela opisovať
https://dobruchut.aktuality.sk/recept/13239/ratatouille/
lujza.j
05.05.19,08:07
Vynimocne foto:D

Vyzera spargla super, ja to neviem dobre pripravit :)
Ani ja...keby nie chlap...nie som taka hotova.....ked riadne neosupes...ostanu "fuzy" a potom zas uvarit....aby ked stlacis koncek pekne pukne....ale zas kedy je ten spravny puk:Da voda v ktorej to vari..ochutena...cukor,sol,citron.....no pre mna konec japonec:D
Mozno niekto inak...neviem.....
evaj63
05.05.19,11:07
Slepačia polievka, marinované morčacie rezne, ryža, mrkvový šalát, pre mng zelená špargľa so zemiakmi a holandskou omáčkou.
Žabinka
05.05.19,15:35
paradajková polievka, kuracia čína s ryžou, palacinky..
terezamaria
05.05.19,17:06
Dnes cesnaková polievka, tú by som mohla každý deň..... pácované opečené kuracie stehná vykostené, kaša a marhuľový kompót... Pác... oliv. olej, čierne korenie, drvená rasca, sójovka, červená paprika, roztlačený cesnak, oregano.
bettylou
06.05.19,07:43
Atomkaša a medom a mliekom, varené vajíčko (kačky už sa nosia), opečená klobáska, kváskový chlieb
afrikánka
06.05.19,09:53
Cestovina s tvarohom, zakvas, hrst zeleneho
Mliecne produkty z biofarmy, slanina z kauflacu, pazitka zo zahrady...ci som sa neskiepila do mokrej oraciny?!:mad:
terezamaria
06.05.19,10:57
Dnes bez polievky dusená zelenina....orestovaná cibuľa + šampiony + baklažán + cuketka, zemiaková kaša a olivy, no a kváskový chlebík, dnes trochu čmuha.
bettylou
07.05.19,07:17
gezleme so špenátom a balkánskym syrom, rezankový vývar
afrikánka
07.05.19,11:09
Fazulova polievka
Kuraci motyl Emanuel v trojobale s kukuricnymi lupienkami, peceny v rure, zemiakova kasa s maslom + cerstve farebne jedle vitaminy
Dáša_
08.05.19,09:41
Tak nie úplne obed, ale povedzme, že raňajky v tráve :) Teda neskoré raňajky.

Na obed budú úhrabky - vyberám posledné zvyšky kapusty zo suda
Žabinka
08.05.19,09:48
vyprážaný syr, domáca tatárska, varené maslové zemiaky..
evaj63
08.05.19,18:03
Šošovicová kaša s volským okom
bettylou
08.05.19,22:33
najprv, že nič a potom tak aj ostalo, boli sme von, tak až večera pečený husací trup, nakladané hríby, chlieb
misoft
09.05.19,08:12
najprv, že nič a potom tak aj ostalo, boli sme von, tak až večera pečený husací trup, nakladané hríby, chlieb
...inými slovami: bylo, co zbylo.....:D:D:D
korela
09.05.19,11:17
Dlho som tu nevidela sviečkovú. Jedno z najrýchlejších jedál v tlak. hrnci. Na konci zeleninu rozmixovať, prevariť so smotanou a bez múky. To ma naučila ešte svokra.
afrikánka
10.05.19,09:41
Polievka brokolicova kremova, krutony
Palacinky s marhulovym dzemom a vanilkovym smotanovym kremom...jogurtom:)
Tweety
10.05.19,09:43
Polievka zemiaková nakyslo s hubami, francúzske zemiaky, zeleninový šalát.
lujza.j
10.05.19,11:05
Dlho som tu nevidela sviečkovú. Jedno z najrýchlejších jedál v tlak. hrnci. Na konci zeleninu rozmixovať, prevariť so smotanou a bez múky. To ma naučila ešte svokra.
Moj chlap minuly tyden v robote...nepriniesol mi:(aj zemlovu knedlu robil....
Ano..hlavne ziadna muka!
Nikdy som to nelubila..daky blok...ale téraz:D este k tomu....od nasej jednej poradacky..ribizel ala brusnice...do ko na lé...- fa mó zne:)
bettylou
10.05.19,12:00
najprv, že nič a potom tak aj ostalo, boli sme von, tak až večera pečený husací trup, nakladané hríby, chlieb
...inými slovami: bylo, co zbylo.....:D:D:D
až si idem prihriať, :D naj choseň je z teho, fazuľovica už na pecu
misoft
10.05.19,12:20
najprv, že nič a potom tak aj ostalo, boli sme von, tak až večera pečený husací trup, nakladané hríby, chlieb
...inými slovami: bylo, co zbylo.....:D:D:D
až si idem prihriať, :D naj choseň je z teho, fazuľovica už na pecu
...takže som sa trafil.... :D:D:D
alaya1
10.05.19,12:27
Dnes na pozvanie - Govinda

polievka - krémový boršč
"chilli mexiko" - maslová fazuľa, tekvica, kukurica, paradajky a pečené zemiaky v jemne pikantnej čili omáčke,
pšeno,
šalát z čínskej kapusty s cviklou a rukolou,
pikantné čatní jablkové so zázvorom
lujza.j
11.05.19,10:56
Spargla...:Ddecko...ona nebude kazdy tyden jest sparglu....ok.. tak cau o rok:---:D
babka - ježibabka
11.05.19,13:19
Biela fazuľovica s údeným postrašená čerstvým kôprom z humna, chlieb
misoft
11.05.19,14:54
Prd-prd poľifka + bandurkove placky....
lujza.j
11.05.19,16:49
Kopor babkyjezibabky revem:D
afrikánka
11.05.19,17:24
Polievka zeleninova s olivovym olejom
Kuracie stehienka na perine (mala som vela suchych rozkov...), ryza so zeleninou
Biele vinko...nezobrazene;)
Nevarim 3 dni...dovidenia na buduci tyzden:---:)
babka - ježibabka
12.05.19,02:51
Mal to byť včerajší obed - lokše. No bolo mi na figu, tak sú to dnešné raňajky :D
bettylou
12.05.19,05:07
Kopor babkyjezibabky revem:D

to dajaky fest dietny obed :D, len kôpor :D

asi opečem ryby a maslové zemiaky ku nim, koleno a údené rebrá z polievky,kyslé uhorky alebo podusím kyslú kapustu
lujza.j
12.05.19,08:05
To mega mega voňavy kopor:)
alaya1
12.05.19,10:14
Grilovacka
afrikánka
12.05.19,13:37
Dnes to, co vcera + cokokoko rolada od susedky...pecie pre radost...jej, aj moju:---
A este pivko:)
bettylou
12.05.19,14:05
To mega mega voňavy kopor:)
Lui verím, ja včera trhala, lebo už sa dalo, ale som sa takmer zašla od vône. lebo cez zimu sušený, paráda, ale novo narastený nebe a dudy :)
terezamaria
12.05.19,15:49
Udusené kuracie stehno vykostené a napácované, zemiaky, ľadový šalát s citrónovou zálievkou, nealko pivo.
Nandrolon
12.05.19,16:45
Dnes to, co vcera + cokokoko rolada od susedky...pecie pre radost...jej, aj moju:---
A este pivko:)
Presne ten kozel si zaslúži ten pohár na viedenskú kávu z hrubého skla. Vác není hoden :-)))))))))))))))))))))
Dáša_
12.05.19,17:18
včera som doma trápila chlapov fazuľovou s párkom, tak dnes som radšej neriskovala a urobila morčacie kocky s ananásom a mandľami. To nikdy neostane :) A k tomu ešte pudingový koláč
afrikánka
12.05.19,17:38
Dnes to, co vcera + cokokoko rolada od susedky...pecie pre radost...jej, aj moju:---
A este pivko:)
Presne ten kozel si zaslúži ten pohár na viedenskú kávu z hrubého skla. Vác není hoden :-)))))))))))))))))))))
Tak...pohár na viedenskú som tam iba položila, už bola kávička dopitá, pohár umytý.
Inak som mala naliate pivo Radler v inom pohári a pretože si pivo miešam s vodou, tak som tam strčila plechovku Kozla.
Čím ďalej tým lepšie, že? Pobav sa...:---:D
Aj víno miešam s vodou.;)
bettylou
12.05.19,23:59
Grilovacka

chcela by som sa opýtať, aká zelenina je vhodná na grilovačku, aby sa človek zasýtil?
Nandrolon
13.05.19,03:50
Afrikánka - víno s vodou je v pohode, pivo s vodou musí byť grc. Ale párkrát som si do piva nalial tak možno pol deci sirupu, toho hustého, cukrového.
Minule som si do piva vytlačil pol citróna, tiež super.
bettylou - s tou grilovačkou to myslíš naozaj, lebo som sa dobre zasmial. Ja síce negrilujem, nemám to rád, ale zase rád opekám v lese na ohni a robím v pahrebe živánske.
bettylou
13.05.19,04:11
mäso mi je jasné, to chodím, živánka, guľáš, rybu alebo celého zajaca, či kuru na ražni upiecť v alobale alebo v pergamene... už jak príde. Na dvore buť kotlík, klasika na ražni, mám aj liatinovú platňu na tej krkovica... aj chleba vo vajci sa na tom vonku dá :).
Ale Alaya je vegetatiánka, tak sa pýtam, lebo si neviem predstaviť akú zeleninu skombinovať a opiecť, aby sa človek zasýtil. Predpokladám, že základ budú asi zemiaky, a potom asi paradajky, cuketa, cibuľa, baklažán. Ako prílohu by som brala, ale ako samostatný chod mi to príde dáke bídne.
Nandrolon
13.05.19,04:17
Kedysi asi 15 rokov späť som griloval celé kurča napichnuté na tyči, k tomu taký motorček a valilo to samo. Mám aj druhý kruhový gril s pokrievkou, ten bol v prevádzke asi 2 x.
Príjde mi to také nudné na záhrade grilovať, ako v tých priblblých amerických filmoch. V lese, kde zároveň oberáš zo seba kliešte je to zábavnejšie :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
bettylou
13.05.19,04:40
Ja rada varím na dvore, keď je pekne, pri studni si počistím, pokrájam, zároveň si porobím vonku, čo mi treba a nemusím byť zavretá v kuchyni aj gratov na umývanie menej.. :D
Džvir na ražnu ja fajnotka, my bez motorčeka, ale videla som už aj napojený ražen na lopatkové koleso do jarka, jednoduchý prevod kôli rýchlosti otáčania a voda poháňala, taká núdzovka z dreva čo bolo po ruke
Oliwa
13.05.19,05:10
Dlho som tu nevidela sviečkovú. Jedno z najrýchlejších jedál v tlak. hrnci. Na konci zeleninu rozmixovať, prevariť so smotanou a bez múky. To ma naučila ešte svokra.
Čerstvejšiu nemám... :D (na foto)
buchač
13.05.19,05:16
Čerstvejšiu nemám... :D (na foto)

Zle...všetko zle !!!

Je to zrkadlový obraz fotky ?
Ak nie, tak mäso má byť na pravej strane...tie čučoriedky na strane ľavej.......či to nové móresy v "lepších" kruhoch ?

Tri mäsá, tri knedlíky...prečo nie sú tri stebielka toho zeleného ?
alaya1
13.05.19,07:13
Grilovacka

chcela by som sa opýtať, aká zelenina je vhodná na grilovačku, aby sa človek zasýtil?

Grilovalo sa aj maso, ale to nie pre mna. Ja vsak nikoho nenutim jest to, co ja. Pre mna zaklad je grilovany batat, masita paprika, cuketa, tofu marinovane, cviklovy, ci z inej zeleniny " hamburger".+ salat . Je to chutovo vyborne, ak sa dobre okoreni a aj nasyti.
bettylou
13.05.19,07:20
:D:D:D

"Zle...všetko zle !!!"

Hladný sýtemu neverí.

" ...mäso má byť na pravej strane..."

Kruh má stred, obvod, plochu, nie ruky.

"Tri mäsá, tri knedlíky...prečo nie sú tri stebielka toho zeleného ?"

Hladný by radšej štyri mäsa a štyri knedlíky a +. :D

mäso má byť vo vnútri... ale nie taniera... žalúdka :D
to zelené rozmarínča je len na chuť , je mocno voňavé, tak by prebilo ostatné chute, a na pretrávenie, keby ho veľa bolo, tak človek rýchlo vyhladne :D
afrikánka
13.05.19,10:05
Nandy, ty nerad grilujes, nechuti?!
Ja milujem tu vonu, chut, atmosferu a uz sa tesim na sezonu. Este nebola zahajena ;)

Minulorocna sezona...klobasy, krkovicka, pstruhy, kuracie kridelka, paprika, cukina, sampiony, hokajdo, mlade hlavky cesnaku...:)
Nandrolon
13.05.19,10:45
Mäso mi chutí /i keď ho tam nevidím/, vypadá to pekne, chutne. Ale žeby ma to extra nadchlo sa nedá povedať. Nie som ten grilovací typ. Moji známi grilujú skoro každý víkend, ani by som nemal na to čas.
Ak už mám absťák, urobím si v elektrickej rúre v alobale živánsku. :-)
edit - aha, máš tam krkovičku, aspoň niečo.
afrikánka
13.05.19,10:55
Kridelka a krkovica sa minuli prve, grilovalo sa postupne...ved to sedis, papas, pijes, kecas od obeda do vecera a jeden, ktory obsluhuje gril...vzdy chlap!!!
Nandrolon
13.05.19,11:09
Ja radšej takú 3h pečenú kačku/hus v rúre s domácim chlebom a uhorkami /ostatní samozrejme kapusta a knedle/.
Žabinka
13.05.19,13:53
zeleninová polievka, opečené kuracie kúsky v jogurte s ryžou, marhuľový koláčik obchodový..
babka - ježibabka
13.05.19,18:09
Na obed som mala ešte fazuľovicu, večer s mládežou z Moravy panenka so slivkou, lekvárová omáčka, knedľa, ružové víno
alaya1
13.05.19,19:07
Dnes obedovecera pred vecernym programom.
korela
13.05.19,21:15
Nandrolon - živánska v pahrebe áno, grilovačky nepokladám za dvakrát zdravú prípravu jedla.
Iba čakám, kedy už táto módna vlna pominie.

Bettylou, aj surová zelenina vie zasýtiť, misa šalátu s kvalit. olejom plus ev. posypať s pomletými ľanovými semienkami, to je asi najzdravší variant.
O indickej kuchyni už ani nevravím, kto je závislý na ich koreninách.
korela
13.05.19,21:18
Dlho som tu nevidela sviečkovú. Jedno z najrýchlejších jedál v tlak. hrnci. Na konci zeleninu rozmixovať, prevariť so smotanou a bez múky. To ma naučila ešte svokra.
Čerstvejšiu nemám... :D (na foto)
Ale mi odľahlo ... :-). Ona sa tu ozaj málo objavuje, skvelé jedlo.
korela
13.05.19,21:22
Keď som sa tu už objavila, nechcem sa nikoho dotknúť, každý je zvyknutý na svoje kombinácie, ale čo nikdy nepochopím, prečo väčšina ľudí kombinuje plnenú papriku s knedľou. Veď plnená paprika alebo samotné guľky obsahujú ryžu, tak načo ešte pridávať ako ďalšiu prílohu knedle.
buchač
14.05.19,04:38
Ale mi odľahlo ... :-). Ona sa tu ozaj málo objavuje, skvelé jedlo.

Pravá sviečková je aj skvelá cena.
https://potravinydomov.itesco.sk/groceries/sk-SK/products/2002020164122
https://www.biofarmaturie.sk/produkt/hovadzia-svieckova-prava-svieckova/

Na jeden obed je kilo sviečkovej pre 4 osoby aj málo....neviem síce, ako a či sa málo objavuje...no všeobecne málo jedincov (bežnejších rodín) si môže dovoliť takýto luxusný obed.
Nandrolon
14.05.19,04:55
Keď som sa tu už objavila, nechcem sa nikoho dotknúť, každý je zvyknutý na svoje kombinácie, ale čo nikdy nepochopím, prečo väčšina ľudí kombinuje plnenú papriku s knedľou. Veď plnená paprika alebo samotné guľky obsahujú ryžu, tak načo ešte pridávať ako ďalšiu prílohu knedle.
Rozmýšľam, či to u nás jedli niekedy s knedľou, alebo nie, ale asi nie. Ja to nemám rád, dcérka sa ide za tým zblázniť.
Rovnako je na tom aj pravá jaternica, ale nie tie humusy čo sú v slovenských obchodoch, vnútri červené, riedke, mastné a po rozkrojení sa to trasie ako keby to malo parkinsona... Kupujem v PL na bitúnku, krúpové, s krvou, suchučké. 6-7 ks váži rovnako ako u nás 2-3 ks. U nás som poskúšal za roky komplet všetky obchody, všetko zlé.
Kysucké reštaurácie berú z toho bitúnku, kde chodím, už som párkrát videl pred drahšími reštikami ich dodávku.
Takže k takej jaternici tiež nie je treba chlieb. Jedine ak si ho niekto neodpustí.
Nandrolon
14.05.19,05:02
Ale mi odľahlo ... :-). Ona sa tu ozaj málo objavuje, skvelé jedlo.

Pravá sviečková je aj skvelá cena.
https://potravinydomov.itesco.sk/groceries/sk-SK/products/2002020164122
https://www.biofarmaturie.sk/produkt/hovadzia-svieckova-prava-svieckova/

Na jeden obed je kilo sviečkovej pre 4 osoby aj málo....neviem síce, ako a či sa málo objavuje...no všeobecne málo jedincov (bežnejších rodín) si môže dovoliť takýto luxusný obed.
Keďže nechodím do drahých a snobských reštaurácii, tak pravú sviečkovú za normálnu cenu jedávam iba v ČR. Kvalitné mäso, veľká porcia /knedle nikdy nepojem všetky, jedine "houskové"/, a všetky tie blbostičky okolo ako šľahačka, brusnice a mám dojem ešte citrón. Cenovo 90-150 czk/porcia.
U nás by to pod 10 eur na 100% v takej "konfigurácii" nešlo kúpiť.
Tie české chaty po hrebeňoch si ináč vážia našich turistov, myslím, že ešte viac ako svojich. Lebo Čech príjde na "hory" vytiahne z ruksaku minerálku, obložený rohlík a sadne do chaty, kde si dá kávu.
Slovák príjde, objedná si aperitív, pivo, polievku, druhý obed, domáci koláč a kto pije kávu, tak aj kávu.
Čech si z kávy nechá ešte vydať aj 5 korún, slovák 560 zaokrúli na 600. On spokojný /u nás by sa nedoplatil, čiašníčka spokojná, vždy ešte niečo donesie deťom a nechce si to dať zaplatiť, majiteľ spokojný, nemusí jedlo dávať psom, mačkám. A tento rok si tam ešte zdarma dobije e-bajk.
buchač
14.05.19,05:18
Keďže nechodím do drahých a snobských reštaurácii, tak pravú sviečkovú za normálnu cenu jedávam iba v ČR.

Šak ani ja...čo som ja alaya alebo tá druhá z čierneho kontinentu ? ;) :D :D :D

Snáď sme sa pochopili, že v predchádzajúcom príspevku som uvádzal tie ceny v surovom stave a teda aj prípravu v domácom prostredí.

V reštike (v takej normálnej klasike) vyjde sviečková kľudne na cca 20€. Tie snobské podniky v pohode aj 2x toľko.

P.S.:
Bratia češi boli vždy lakomí...od nich horší snáď len škóti. ;)
Nandrolon
14.05.19,05:24
Len by som doplnil, že áno, surové mäso stojí toľko v obchode. Neovládam legislatívu v ČR, ale evidentne sa tam konzumuje aj mäso od drobných chovateľov. Tam na kopaniciach sa stále relatívne dosť gazduje, takže majiteľ chaty to nebude kupovať v tescu, ale nakúpi to rovno od chovateľa /starej babky, dedka/, tým pádom je na štvrtinovej cene. Tie chaty nie sú veľkovýdajne obedov, a hlavne k niektorým neexistuje ani spevnená cesta, takže starým tereňákom cez polia a lesy.
alaya1
14.05.19,05:28
Keďže nechodím do drahých a snobských reštaurácii, tak pravú sviečkovú za normálnu cenu jedávam iba v ČR.

Šak ani ja...čo som ja alaya alebo tá druhá z čierneho kontinentu ? ;) :D :D :D

Snáď sme sa pochopili, že v predchádzajúcom príspevku som uvádzal tie ceny v surovom stave a teda aj prípravu v domácom prostredí.

V reštike (v takej normálnej klasike) vyjde sviečková kľudne na cca 20€. Tie snobské podniky v pohode aj 2x toľko.

P.S.:
Bratia češi boli vždy lakomí...od nich horší snáď len škóti. ;)
Veru nie si. Ale zavidis aj tu kyslu kapustu v tom korytku. Druhykrat na mna uz pozabudni, ci o mne aj snivas, ci len od rana myslis?? :) Dnes volny den, nevarim, len to na obed co chladnicka da...
buchač
14.05.19,05:41
Veru nie si. Ale zavidis aj tu kyslu kapustu v tom korytku. Druhykrat na mna uz pozabudni, ci o mne aj snivas, ci len od rana myslis?? :) Dnes volny den, nevarim, len to na obed co chladnicka da...

.......radšej som vymazal napísané.

Ale inak máš pravdu...nie som veru snob, na to ste tu vy dve.
alaya1
14.05.19,05:51
Moj zlaty, ked uz hejtujes tak spravnym smerom. Ja restiky nevyhladavam, varim kazdy den sama doma. Aj v Chorvatsku varim. Nevyuzivam ani donasky, ani vyvarovne ako niekto iny.
Takze ti to nevyslo zlaticko. Viem, ze je zle pocko, takze radsej chod spat.
Nandrolon
14.05.19,06:07
Čo to máš obalené pri tej kapuste?
alaya1
14.05.19,06:11
Čo to máš obalené pri tej kapuste?
bryndzove pirohy
Nandrolon
14.05.19,06:25
Ináč takú porciu to by som mal na trištvrte dňa, a to kapustu nejedávam.
Tie pirohy to sú robené v tých umelohmotných kliešťach ako keď sa varia vo vode? A okrem varenia vo vode si ich obalila a upiekla?
By som to niekedy nakázal žene, musí to byť chutné.
alaya1
14.05.19,06:28
Ináč takú porciu to by som mal na trištvrte dňa, a to kapustu nejedávam.
Tie pirohy to sú robené v tých umelohmotných kliešťach ako keď sa varia vo vode? A okrem varenia vo vode si ich obalila a upiekla?
By som to niekedy nakázal žene, musí to byť chutné.
To je porcia pre 2 osoby :....toto som ja nevarila, boli sme na hokeji, ponukli ma ini vecerou. Su to normalne uvarene klasicky vo vode, vyprazane,
Nandrolon
14.05.19,06:38
Takže uvarené vo vode, zrejme odkvapkané, potom do trojobalu a ufritovať? Asi by to šlo ufritovať aj bez toho uvarenia predtým.
bettylou
14.05.19,07:18
[QUOTE="korela"

Bettylou, aj surová zelenina vie zasýtiť, misa šalátu s kvalit. olejom plus ev. posypať s pomletými ľanovými semienkami, to je asi najzdravší variant.
O indickej kuchyni už ani nevravím, kto je závislý na ich koreninách.[/QUOTE]

Hej, zasýti, na 20 minút... potom sa idem najesť :D neraz odskúšané, aj s orechami, nielen s ľanom

dnes domáce mäsové peľmene v pare, kyslá smotana, slaninka, cibuľka, petržlenová vňať
misoft
14.05.19,07:51
Hej, zasýti, na 20 minút... potom sa idem najesť :D neraz odskúšané, aj s orechami, nielen s ľanom

dnes domáce mäsové peľmene v pare, kyslá smotana, slaninka, cibuľka, petržlenová vňať
To môžem aj ja plne potvrdiť.... moja urobí zeleno-červeno-bielo-žltý šalát..... mňamka, nadlabem sa..... a o pol hodky už ňúram, čo by som zbaštil :D:D:D
lujza.j
14.05.19,09:50
Hovadzina..opekany batat...
alaya1
14.05.19,11:27
Tak dnes chladnicka dala salatovu polievku a grenadir, uhorkovy salat :) Myslela som, ze sa zaobidem bez varenia.
afrikánka
14.05.19,12:04
Kuracie stehna su zlikvidovane, ale perinka bola poriadna. Nic sa nevyhodi, takze dnes takto:
Plnka bez pecienky, iba okorenena, ochutena, vajicka, ovsene vlocky...celkom je to k zjedeniu, skoro ako zem. baba...
Tvrdy syr, uhorky, chlebik a pivecko
Žabinka
14.05.19,16:19
starodávny cvikľový šalát..
bettylou
15.05.19,08:31
Hej, zasýti, na 20 minút... potom sa idem najesť :D neraz odskúšané, aj s orechami, nielen s ľanom

dnes domáce mäsové peľmene v pare, kyslá smotana, slaninka, cibuľka, petržlenová vňať
To môžem aj ja plne potvrdiť.... moja urobí zeleno-červeno-bielo-žltý šalát..... mňamka, nadlabem sa..... a o pol hodky už ňúram, čo by som zbaštil :D:D:D

možno tak fazuľový s chlebom by to na dáku tú hodinku zatiahol...
afrikánka
15.05.19,10:58
Polievka krupova
Palacinky s jahodovym domacim dzemom
Žabinka
15.05.19,15:43
paradajková omáčka, mäsovo-ryžové guľky, knedle..
Lenka298
15.05.19,19:34
Mlety rezeň so syrom a zemiaková kaša
afrikánka
16.05.19,09:54
Krupova polievka od vcera, v nej sa varilo udene
Udene maso, kapusta, zemiakova knedla
evaj63
16.05.19,17:09
Paradajjková polievka so syrom, zapekané cestoviny s brokolicou a šampiňónmi.
Žabinka
17.05.19,07:10
u nás je šalátový týždeň.. :) dnes mám tuniakový cestovinový..
afrikánka
18.05.19,11:46
Dnes sama doma, pracujem na zahrade, takze staci takto...;):---
Roztek, ostiepok, maslo, sucha salama, jablko, medovkovy caj:)
bettylou
18.05.19,12:08
špenátová podbitá polievka, zajačí moravský vrabec, kyslá kapusta, chlpaté knedlíky
afrikánka
19.05.19,10:35
Struckova polievka
Kuraci rezen v cesticku, zemiaky, uhorky
Dáša_
19.05.19,11:05
Dva dni som rodinu trápila zapečenými cestovanami s brokolicou, vajíčkom a syrom (no dobre, boli sme aj na kotlíkovom guľáši :D ), tak dnes za odmenu, že vydržali, rezeň a opekané zemiaky. Ku tomu mrkvovojablkový šalát. Hovädzí vývar. Zajtra bude hovädzie s nejakou omáčkou a knedľa.
evaj63
19.05.19,12:41
Slepačia polievka, mletý rezeň so syrom, dusené nové zemiaky na cibuľke. tzatziky, kung pao s ryžou.
Žabinka
20.05.19,08:19
zeleninový šalát s kuracím mäsom..
lujza.j
20.05.19,08:24
Sosovicovy privarok..vajco
bettylou
20.05.19,09:14
najprv malo byť rizoto z polievkového mäsa, ale dala som do toho aj tofu a zeleninu a dochutila na čínu, s ryžou a volským okom
terezamaria
20.05.19,09:52
Cesnaková polievka.... jedla by som ju každý deň, dusené napácované kuracie stehná... ol. olej, sójovka, ml. rasca, č. korenie, oregano, vegeta dobrota, zemiaková kaša a uhorkový šalát....zabudla som odfotiť upečené chlebíky do polievky :-)
Nandrolon
20.05.19,10:02
Cesnačka je výborná, ale kde je tvrdý nastrúhaný syr, šunka na tenké rezance a HLAVNE stratené vajce? :-))
afrikánka
20.05.19,10:34
Sosovicova polievka
Rezance s tvarohom z biofarmy, kefir a farebna obloha
Mng top papanica...:)
Nandrolon
20.05.19,10:38
Cesnačka je výborná, ale kde je tvrdý nastrúhaný syr, šunka na tenké rezance a HLAVNE stratené vajce? :-))
Zase pindas?
To uz nie je potom klasika...:)
Aha, tak u mňa je to potom prehodené. Je pravda, že najlepšia v SR je horšia ako priemerná v ČR, ale nevadí.
Ak ju robím doma, musím podľa moravskoslezských receptov.
Ešte som sa nestretol s pojmom "klasika" a "neklasika".
A vôbec, načo ti to píšem, ty si uvar mačku :-))))))))))))))))))))))))))) a povieš si, že je to zajac :-))))))))))))
afrikánka
20.05.19,10:43
Kazde jedlo si vazime, nepindame:)
Nandrolon
20.05.19,10:45
Asi si to nepochopila. Namiesto reakcie čo tam dávate a čo nedávate ste to poňali akosi mimo.
Samého ma to zaujíma, lebo kde prídem a majú ju, tam si ju dám.
Zemiak? ma zaujal, s tým som sa ešte nikde nestretol.
lujza.j
20.05.19,11:15
Asi si to nepochopila. Namiesto reakcie čo tam dávate a čo nedávate ste to poňali akosi mimo.
Samého ma to zaujíma, lebo kde prídem a majú ju, tam si ju dám.
Zemiak? ma zaujal, s tým som sa ešte nikde nestretol.
Neviem, ci to patri mne
Ale...v mojom regione cesnacka, ako varila moja, manzelova babka je recept nasledovny:
Varis zemiaky, vodu nevylejes, ale zalejes nou rozdrveny cesnak s mletou cervenou paprikou, bud v nejakom hrnci, alebo rovno na tanieri, podla mnozstva zlievanej vody zo zemiakov. Vsetko, bodka.

Samozrejme su "vylepsene, odvodene" recepty, ale tento je ten zakladny, povodny na "starosvetsku cesnacku", preto hovorim o klasike.
Moja babka margit...rovnako robila...ale volala to obar..nie cesnacka.....len miesto vody zo zemakoch voda z domacich slizov...ktore sa dali do "cesnacky"...milovala so to tak...
Nandrolon
20.05.19,11:33
Na dno taniera dám čerstvo roztlačený cesnak, nakrájanú šunku, nastrúhaný tvrdý syr.
Vo vývare, buď hovädzom alebo slepačom sa "povarí roztlačený cesnak". Tesne pred koncom sa do neho rozbije vcelku vajce. Potom sa to opatrne preleje do taniera/misky.
Vrch sa vysype opečenými kockami chleba, na to prípadne ešte syr.
Nič červené /paprika/ tam nejde a taktiež v žiadnom prípade obyčajná voda. Musí to byť mäsový vývar.
Tak, díky za recepty. Tento môj som veľmi dlho vyberal, lebo 99% pre mňa nepoužiteľných, ak som sa chcel priblížiť k obľúbenej na chate v ČR. Už som aj rozmýšľal, že sa opýtam kuchárok, ale nakoniec som to nechal tak.
Nandrolon
20.05.19,12:20
Aka obycajna voda...ved je zo zemiakov, alebo ako pisala lujza, z domacich rezancov.
Tie novodobe recepty nie su origos...ale ok, aj ja robim cesnacku na viacere sposoby, aj nastruhanu zeleninu, aj vajicko, obcas bylinkove halusky, rezance...fantazii sa medze nekladu, zaklad je vela cesnaku
Cesnaku davam vela. 2/3 do varu, zbytok cerstvy, odhadom 20 strucikov. na 4-5 porcii.
Ten moj recept je starosvetsky, ale z moravy.
Nandrolon
20.05.19,12:28
Domaca sunka u gazdov hlboko v horach nebola? mlieko - syr? Chlieb sa nepiekol? Ved prave ti gazdovia z hor chodili na trhy predavat/vymienat, nie? A vajcia? Vsak to bol zaklad gazdovstva.
Skor mam pocit, ze ty si v domceku "az" teraz, nie?
Nandrolon
20.05.19,13:01
Mimo urcite nie. Pozeram napr. chatu na hrebeni a vidim, ze je z roku 1933. Neviem ako to fungovalo, nezil som. Ale ti ludia museli byt bohatsi, kedze niekto mal malu chyzu, niekto velku chatu, niekto hrad.
edit, kukam dalsiu oblubenu, r.1895, este o 38 starsia.
kukučka
20.05.19,19:37
Nandrolon
21.05.19,04:01
Díky, doma prelúskam.
lujza.j
21.05.19,08:23
Spagety+rajčo omača s tuniakom...trochu syru frknem
misoft
21.05.19,08:27
Tiež jednoduché.... gruľe a zapekaný karafiól v takej omáčke....
Tweety
21.05.19,10:44
Hovädzia polievka, filet z lososa na masle, opečené zemiaky.
Žabinka
21.05.19,16:18
večera.. :)
evaj63
22.05.19,18:08
Zemiakový perkelt s pečenou fašírkou.
lujza.j
23.05.19,07:29
Hrachova kasa...zaklad na schwarz.šunes+pecena cibulka....
Tweety
23.05.19,07:33
Pečené kuracie stehná, tarhoňa, uhorkový šalát.
Žabinka
23.05.19,07:33
kuracie prsia v syrovej omáčke so zeleninou, kuskus..
afrikánka
23.05.19,10:48
Zemiakova polievka
Kuracie stehienko s milacikom:):---
Nandrolon
23.05.19,10:51
Tak predsa si ju uvarila :-))))))))))
bettylou
23.05.19,12:47
zaj. pečeň na cibuľke s cesnakom, vajco, ryža...
misoft
23.05.19,13:36
Tak predsa si ju uvarila :-))))))))))
Hehehe....
alaya1
24.05.19,12:46
Hlivova polievka, domace rezance s orechami ci makom.
babka - ježibabka
24.05.19,16:21
Obed rybie filé, zemiakový šalát, toľko, že som nechala aj domácim mačkám. Večera kuracie stehno, ryža, zemiaky, zákusok. V jedálni nefotím.
evaj63
24.05.19,17:12
Bryndzové halušky s oravskou slaninkou.
lujza.j
25.05.19,07:09
Spargla...jupí:D
bettylou
25.05.19,12:03
šmalcový chlebík, cesnak, keď už sú tie voľby... :D:D
Večer reťazcové stehná opečiem ... ešte sa len rozmrazujú, špekulujem, že si na dvore ohník spravím
lujza.j
25.05.19,12:13
Sprav ohnik....chleba s mascú....varene vajcó a cibulka....hauuú:Dalebo mlady česnek
evaj63
26.05.19,10:49
Hovädzí vývar, morčacie prsia na smotane so zeleninou, kváskova kneľa,nepečená jablková torta.
terezamaria
26.05.19,14:38
Dnes zeleninová polievka bez rezancov, pečené rybie filé na cibuli, potreté sójovou omáčkou a po vrchu rozložená slaninka, zemiaková kaša, ľadový šalát.
Žabinka
26.05.19,16:17
na obed len zeleninová polievka, poobede grilovačka..
babka - ježibabka
26.05.19,16:25
Polievka vývar so slížikami, rezeň v zemiakovom cestíčku, zemiaky, šalát kto aký chcel, ja si dávam mrkvovo - jablkový. Večera ovocný balíček, minerálka, napolitánka.
misoft
26.05.19,17:59
Nááááá.... šak v Hohe Tatra dobre varia .....
babka - ježibabka
27.05.19,10:35
Polievka zasa vývar, druhá bola kelová, takú som nechcela. Žemľovka s jablkami, tvarohom a hrozienkami.
bettylou
27.05.19,19:17
zajtra do varoša, tak si dopekám kuracie s tarhoňou do misky
Žabinka
28.05.19,18:15
dnes aj zajtra detvianska nátura..
terezamaria
01.06.19,09:57
Dnes držková polievka, kváskový chlebík, hanácke koláče a višňový žmolenkový z riedkeho cesta ♥
alaya1
01.06.19,12:42
Na obed dnes jahody na akykolvek sposob. Uvareny dzemik aj zavarene kompotiky. Urodilo sa nam primerane. Popoludni grilovacka.
Žabinka
01.06.19,13:58
špagety s cesnakovým maslom a kečupom..
babka - ježibabka
01.06.19,16:52
Polievka tradične tu vývar, dnes som si dala namiesto slížikov krutóny. Morčacie stehno s kapustou, mrkvový šalát. Večera rezeň, zemiaky, kompót. Zajtra obed paštekový balíček.
Žabinka
02.06.19,10:54
kyslá hubová polievka, hovädzia roštenka, ryža, dusená zelenina, obchodová doboška..
babka - ježibabka
02.06.19,15:42
Obed cestou z výletu na terase v reštaurácii 2 x rezeň s hranolkami, bryndzové halušky, pivo, víno.
Dáša_
02.06.19,16:21
My sme dali včera obed na vrchu Butkov - tortily naplnené šalát a kuracími prsiami, banánový chlebík ako dezert
buchač
03.06.19,17:19
Vegan bryndzové halušky zo špaldovo-pohánkovou múkou
https://veggiesway.com/recepty/hlavne-jedla/vegan-bryndzove-halusky-zo-spaldovo-pohankovou-mukou/

Jak pozerám, tak pozerám...ale bryndzu nejak v surovinách proste nevidím.
Ale dať tam droždie...kua, čo už nevymyslia, len aby boli IN.


https://www.youtube.com/watch?v=PvP2ehmq2wo
kukučka
03.06.19,19:52
Keby si lepšie čítal...
buchač
03.06.19,20:07
Suroviny = Ingrediencie

Toto je postup výroby a nie surovina.

" vegánsku bryndzu – jednoducho rozmixujeme tofu so zakysaným sójovým nápojom, štipkou droždia a soľou, ktorou v tomto prípade netreba šetriť."

Takže to ja za bryndzu veru nepovažujem...
korela
03.06.19,22:30
Nemusíš, ani autor receptu ju určite nepovažuje, keby išlo iba o intoleranciu laktózy, to je ešte riešiteľné, ale ak niekto schytá ešte aj intoleranciu na mliečne bielkoviny, tak podstatný podiel receptov vypadáva z hry. Človek si zvykne pomaly na všetko, ale zmena chute vždy padne dobre.
Kto vymyslel túto napodobeninu bryndze, klobúk dolu.
Dá sa mlieko zo stravy vynechať aj dobrovoľne, ale to sa lepšie prijíma ako zákaz.
bettylou
04.06.19,06:50
Suroviny = Ingrediencie

Toto je postup výroby a nie surovina.

" vegánsku bryndzu – jednoducho rozmixujeme tofu so zakysaným sójovým nápojom, štipkou droždia a soľou, ktorou v tomto prípade netreba šetriť."

Takže to ja za bryndzu veru nepovažujem...

chráň nás panboch

u nás dnes francuzske zemiaky a štilka
alaya1
04.06.19,06:59
Vegan gulas na chaticke, jahodova bublanina, nealko mochytko
Žabinka
05.06.19,16:51
večera.. :)