kisko@inmail.sk
22.05.13,05:56
Sú manželia,deti má len ona s predchádzajúceho manželstva.On má najbližšieho potomka brata.Dom je dedený počas manželstva od jeho rodičov a písaný je len na jeho.
Kto a akým dielom bude dediť?
Chce to vedieť suseda, vopred vám ďakujem.
Moj názor: ona polovicu,brat polovicu - ale chcem si to u vas overiť
avalik
22.05.13,04:26
DEDENIE ZO ZÁKONA

§ 473

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

§ 474

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475

(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

§ 475a

Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.



Tretia hlava
DEDENIE ZO ZÁVETU

§ 476

(1) Poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice.
buchač
22.05.13,04:39
K téme :

Šak je to info pre susedu ....
Kisko sa pýta v mene tej susedky ....či ???
draik
22.05.13,06:02
Uplatnil by sa §474, dedila by teda manželka resp. aj iné osoby žijúce s vlastníkom domu v spoločnej domácnosti pred jeho smrťou a jeho rodičia.
Je však otázne, ako sa manžel dostane k domu. Ak má brata a dom ich rodičov bude vysporiadaný v rámci dedičského konania po ich smrti, tak manžel nebude zo zákona jediným vlastníkom. Ibaže by bratia uzavreli dedičskú dohodu, že dom zostane jednému z nich.
dmc
23.05.13,05:34
Podla vstupnych informacii pokial manzel nezanecha zavet alebo dom nepreda alebo nedaruje za zivota - dom zdedi manzelka v druhej skupine - pretoze nemaju spolocne deti (potomkov) - jedine ze by mal potomka nemanzelskeho. a kedze dom zdedil od svojich rodicov tyto uz neziju dedicom bude manzelka.
Mária27
23.05.13,06:04
správne, zo zákona v prvej skupine nemôže manželka dediť sama, v druhej môže.
brat v tretej skupine by dedil len vtedy, keby nebolo dedičov v druhej.
brat s msželkou by dedil len tak, že by časť majetku zanechal manžel bratovi závetom.
osky
28.05.13,19:28
no ja by som tiez mala podobnu otazku,lebo z toho co je uz uvedene som to nepochopila:

moj muz zdedil rodicovsky dom ktory teraz rekonstruujeme spolocne.
muz prepisal darovacou zmluvou polovicu domu na mna.
deti nemame.
momentalne sme predali dom mojich rodicov na sk a oni sa stahuju k nam do at.

peniaze na prestavbu nasho domu v at cerpame z hypoteky,ktora bola urobena na dom mojich rodicov v slovenskej banke-ten sa momentalne preda a tak sa hypoteka vyplati,zvysne peniaze ostavaju na prestavbu rakuskeho domu.
zaujima ma.
1.v pripade ze sa mne nieco stane a ostane len manzel,dedia nieco aj moji rodicia,alebo len manzel?

2.v pripade ze sa stane nieco mne aj mojmu muzovi,dedia moji rodicia alebo bratia mojho muza?
alebo budu dedit bratia i moji rodicia?

3.ak to chcem osetrit,musim pred pravnikom spisat zavet o tom,ze rodicia nam poskytli peniaze a preto maju dozivotne pravo v nasom rakuskom dome a maju oni jedini dedit v pripade mojho i muzovho umrtia?
alebo to je automaticky zo zakona?
ako mam zabezpecit rodicom istu strechu nad hlavou v at,v pripade ze by sa nam s manzelom obom nieco stalo?
4.my nechceme aby dedili manzelovi bratia ani ich deti apotomstvo.-nic s domom nemaju,bol v dezolatnom stave a rekonstruujeme si ho sami a pomahaju nam moji rodicia-aj financne.preto by to nebolo spravodlive.ako to mame osetrit?nechceme aby dedili ani keby nezili moji rodicia a my.radsej to darujeme na dake charitativne ucely.treba na to vsetko zavet?
avalik
28.05.13,19:33
otazky sa nedavaju do odpovedi - zaloz novu otazku alebo suvisiacu otazku
Mária27
29.05.13,12:31
osky, skutočne sa ti zle odpovedá, ked tvoj príspevok je dolu a ja mám odpovedať. hore. Uvedom si: 1. dedí sa vždy len po jednom zosnulom - ak by ste zomreli naraz, budú na sekundu skúmať, kto zomrel skôr. 2. dedí sa poručiteľov výlučný majetok a jeho majetok v BSM (1/2). 3. jeho bratia by mohli dediť iba po ňom, ak by si nededila už ty ani jeho rodičia. 4. tvoji rodičia by mohli dediť po tebe (spolu s manželom ak by žil) 5. ked nemáte potomkov, môžete všetko vyriešiť závetom. 6. môžete si dať na papier, čo ste ktorý vložili do spoločného (váš výlučný majetok) - aby sa to odrátalo z bsm