michja
22.05.13,06:55
Od 01, 06, 13 mam dostat vypoved z organizacnych dvovodou. Som zamestnany viac ako 2, 5roka a mam dobu neurcitu. Otazka znie ci mi zamestnavarel moze urcit ze mi da vypovednu lehotu 2mesiace alebo odstupne. Alebo oboje? Nieje moznost si to vybrat? Lebo vypovednu lehotu nechcem. Dakujem za odpoved
Tweety
22.05.13,05:02
Budeš mať nárok na oboje. VD aj odstupné. Ale ak sa dohodnete na odchode dohodou z organiz. dôvodov, potom VD už nie je, zostáva len nárok na odstupné.
S odstupným je to takto:
§76 ZP

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
Ak skončíte dohodou z dôvodu §63
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
blondy
22.05.13,08:26
Len dĺžka odstupného je rôzna, pri ukončení PP dohodou z organizačných dôvodov máš nárok na 2 mesačné odstupné, alebo potom pri uplynutí 2*mesačnej výpovednej doby je nárok na 1 mesačné odstupné
michja
22.05.13,19:25
Môžem odmietnuť výpovednú lehotu? Lebo ja nechcem výpovednú lehotu vôbec. Alebo aké sú moje možnosti.. či ma zamestnávateľ postaví pred hotovú vec?
Tweety
23.05.13,05:17
Ak chceš odísť pred VD zamestnáv. tvoju voľbu musí akceptovať. Vtedy musí urobiť dohodu podľa §60 z organiz. dôvodov.