martina.antalova
22.05.13,08:25
Dobry Den, chcela by som Vas poprosit o radu v nasledujucom pripade. Blizka rodinna pribuzna predal byt do cudzieho vlastnictva (nerodinny prislusnik) v priebehu minuleho roka. Jednalo sa pravdepodobne o dohodu plneho dozitia v tomto byte nakolko aj po predaji tam zostala byvat a ziadne doklady o najomnej zmluve neexistuju. Ako jedina tam mala registrovany trvaly pobyt. Pred mesiacom skonala v tomto byte, a byt bol zapecateny policiou. Teraz sme boli kontaktovany notarkou ktora je zodpovedna za dedicske konanie a boli sme upovedomeny ze byt uz je vlastneny inou fyzickou osobou a preto ziadny z pozostalych nemoze vstupit do tohto bytu. Otazka je: Ako dlho by mal byt byt zapecateny. Dalsou otazkou je, nemaju priamy dedicia pravo vstupit do bytu aby prebrali akekolvek cenne veci a vseobecne veci po pozostalej?

Kedze uz pisem tuto otazku tiez by som sa chcela opytat ci kupno predajna zmluva musi obsahovat doklad o prebrati financnej ciastky z predaja. Ak takyto doklad neexistuje a nie su ziadne stopy po financiach z predaja, moze byt predaj pokladany za podozrivy? Je mozne pre rodinnu podniknut nejake kroky ktore by ozrejminili detaily predaja, nakolko je tu podozrenia ze cele transakcia bola fingovana a jedna sa o bytovych podvodnikov?

Dakujem, rada napisem ine podrobnosti ak niekto bude mat zaujem pomoct s tymto pripadom
Mária27
22.05.13,09:21
Môžete požiadať o zabezpečenie dedičstva podľa § 175e a nasl. občianskeho súdneho poriadku (aj uloženého v cudzom byte). Všetko bude robiť ustanovený správca.
V kúpnej zmluve musí byť uvedená cena, ale jej zaplatenia sa môže domáhať len účastník zmluvy. Podpis prevodcu musel byť úradne osvedčený. Ak by ste sa súdili, že byt patrí do dedičstva, súd by skúmal platnosť zmluvy.
.
martina.antalova
22.05.13,10:24
Dakujem za tento koment.
misoft
22.05.13,14:50
Prečo ste založili opäť túto tému, keď podobná (s rovnakým problémom) bola založená včera o 19:38? Robíte nám v tom neporiadok!
martina.antalova
23.05.13,16:30
Prepacte, trosku netrpezliva som bola a nevedela som ci si niekto vsimol tu prechadzajucu.