Agátta
22.05.13,13:56
Od 01.05.2013 nadobúda účinnosť zákon č. 96/2013 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.

V zmysle uvedeného zákona môže sprostredkovateľ zamestnania za úhradu podľa § 25 ods. 3 citovaného zákona, vyberať poplatok za služby súvisiace so sprostredkovaním zamestnania za úhradu len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca. Výšku poplatku podľa prvej vety dojednáva sprostredkovateľ s právnickou osobou alebo fyzickou osobou, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca.

S účinnosťou od 01.05.2013, sprostredkovateľ, ktorý sprostredkuje zamestnanie za úhradu, uzatvorí s občanom písomnú dohodu o sprostredkovaní zamestnania za úhradu podľa § 25 ods. 4 citovaného zákona. Dohoda o sprostredkovaní zamestnania za úhradu obsahuje najmä ... tak ako je to s tou úhradou, platím ako uchádzač, alebo nie?
Agátta
22.05.13,13:01
jasné, zadala som zlú sekciu, a neviem to zmeniť... sorrry
avalik
22.05.13,13:42
nie neplatis, plati zamestnavatel

pozri aj § 32
(3) Sprostredkovanie zamestnania zabezpečuje
a) ústredie,
b) úrad a pracovisko zriadené úradom a
c) právnická osoba a fyzická osoba, ktoré vykonávajú sprostredkovanie zamestnania za úhradu, alebo sprostredkovanie podporovaného zamestnávania, alebo iná právnická osoba a fyzická osoba, ktoré môžu vykonávať sprostredkovanie zamestnávania podľa podmienok ustanovených v písomnej dohode uzatvorenej s úradom.

Cize viacero subjektov je opravnenych sprostredkovat zamestnanie. Jednym zo sposobov sprostredkovania zamestnania je "sprostredkovanie za uhradu" a urcene kto je takyto "sprostredkovatel" a co musi splnat. Preto aj dohoda s takymto sprostredkovatelom ma v nazve "za uhradu". To, ze tuto uhradu plati zamestnavatel a nie obcan je jasne uvedene v zakone.
Agátta
22.05.13,15:41
... keď som čitala znenie zmeny tohto zákona, stále sa tam opakuje "sprostredkovanie zamestnania za úhradu, písomná dohoda o sprostredkovaní... a najme ma metie táto formulácia vety:
Sprostredkovateľ zamestnania za úhradu (ďalej len "sprostredkovateľ") podľa §§ 25, 27 a 28 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti") je povinný:

Pri sprostredkovaní zamestnania za úhradu (ďalej len „SZÚ") uzatvoriť s občanom písomnú dohodu o sprostredkovaní zamestnania za úhradu, ktorá obsahuje najmä: blablabla
.
.
.

Informovať občana, ktorému sprostredkúva zamestnanie za úhradu v zahraničí, o jeho právach a povinnostiach, ktoré súvisia so zamestnaním v zahraničí.

stále sa to týka právnickej osoby a fyzickej, ktorej sprostredkúva zamestnanca? Diki za odpoveď
avalik
22.05.13,16:02
doplnila som odpoved