norofox
22.05.13,14:52
Dobry den, rad by som vedel, kto vsetko a akym sposobom ma odmietnut dedicstvo (=len dlhy) v takejto konstelacii:
- zomrely nechal len dlhy
- bol bezdetny, slobodny, rodicia neziju
- ma troch surodencov, vsetci ziju, maju deti,vnucata atd.
- v spolocnej domacnosti s nikym nezil
- dedicske konanie este nebolo, kedze zomrel len pred par dnami
Predpokladam, ze dedicstvo (=dlhy) v takomto pripade pojde na surodencov, alebo? Kto a co ma urobit, aby nikto nezdedil dlhy?
Dakujem.
Mária27
22.05.13,13:03
Odmietnuť dedičstvo musia súrodenci aj ich deti, a to do 30 dní odvtedy, ako ich o tej možnosti upovedomia. Dedičstvo potom pripadne štátu.
marjankaj
22.05.13,13:37
Občiansky súdny poriadok
§ 175h
(1) Ak poručiteľ nezanechal majetok, súd konanie zastaví.

Občiansky zákonník

Prechod dlhov
§ 470

(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.
dmc
23.05.13,05:08
Pokial zostali iba dlhy a predmetom dedenia nieje ziaden nehnutelny majetok (dom, pozemok) a nema ani vecsiu sumu na ucte pripadne drahsi hnutelny majetok - je lepsie dat navrh na zastavenie dedickeho konania v zmysle ustanovenia § 175h. Pri odmietnuti dedicstva sa dedenie prenasa na vase deti - resp. podla dedenia podla zakona na dalsich a pri maloletych detoch o odmietnuti musi rozhodnut sud.
Mária27
23.05.13,06:12
v tretej skupine dedia súrodenci alebo max ich deti. definitívne je lepšie zrieknutie sa
marjankaj
23.05.13,07:10
A čoho sa majú zrieknuť, keď dedičstvo je nula?
A neplnoleté deti sa samé zrieknuť dedičstva aj tak nemôžu.