dearborn
22.05.13,19:56
Ahojte,

vie niekto poradit?

S manzelom sa chystame stavat domcek a hoci mame vypracovany projekt podla noriem a ziskane takmer vsetky suhlasne vyjadrenia k umiestneniu stavby, nastal tu jeden zadrhel.

Dom mame v projekte umiestneny jednym rohom (iba jednym, pretoze pozemok ma nepravidelny tvar) vo vzdialenosti 2m od hranice susedneho pozemku. Druhy roh domu je vzdialeny nieco okolo 3m od hranice so susedom. Na hranicnej stene nasho domu sa nachadza iba spajzove okienko min. rozmerov, co nie je obytny priestor, takze min. vzdialenosti podla stavebneho zakona su splnene.

Napriek tomu to vyzera tak, ze majitel susedneho pozemku, ktory je zatial nezastavany, vznesie namietku voci umiestneniu stavby. Momentalne je odcestovany a cakame, kym sa vrati a zacne sa to riesit.

Informovala nas o tom iba pracovnicka Stavebneho uradu, ktoru kontaktoval s touto namietkou.
Teraz sa spominana pracovnicka snazi na nas vyvijat natlak, aby sme dom (roh) posunuli na 3,5m.
Moja otazka znie, ako sa riesia taketo zalezitosti? Ak mame splnene min. vzdialenosti podla stavebneho zakona, moze nas takato namietka ovplyvnit tak, ze budeme musiet dom posunut? O kolko to moze predlzit vydanie stav. povolenia? Da sa voci takejto namietke odvolat? Ako mame postupovat?

Dalsia vec je ta, ze spominana pracovnicka nas dotlacila k posunutiu garaze z hranice ulice na 1,6m od hranice a teraz spekuluje, ze to musime dat az na 3m! Na internete sme nasli, ze garaz moze stat aj na hranici s ulicou - ako to mame povodne v projekte. Mozete nam poradit aj v tomto?
pavol54
22.05.13,18:09
vlastník ulice je obec, nad cudzí pozemok nesmie presahovať ani časť budovy (napr strecha) ak spĺňate normy stavebného zákona tak čo chce asi robí lobing pre účastníka konania
dearborn
23.05.13,09:13
Dakujem za reakciu..tiez mame ten pocit..V zmysle "mat garaz na hranici" mame v umysle umiestnit ju tak,ze nepresahuje na ulicu strechou,ale hranica strechy ~ hranica ulice..
Ferdosondo
23.05.13,09:55
Teta na úrade nemá čo čakať, kým sa niekto odcestovaný vráti. Má mu poslať oznámenie a ak sa do 14 dní nevyjadrí, tak dať pečiatku s právoplatmosťou stavebného povolenia. Rozostupy stavby sú dané zákonom. Možu byť však upravené VZN obce.
pavol54
23.05.13,13:44
lenže VZN nemôže byť viac ako zákon
bystrá
23.05.13,15:31
Postavením domu 2m od hranice pozemku môžete spôsobiť problém susedovi, ktorý ak bude v budúcnosti chcieť stavať, bude musieť dodržať vzdialenosť 7m od vašej stavby. - t.j. 5m od spoločnej hranice.
Stavebný úrad asi chce zabezpečiť rovnaké podmienky pre oboch - teda férových 3,5m od hranice.
Vzdialenosť 2m od hranice sa povoľuje len v stiesnených podmienkach a v prípade, že nebude obmedzené využitie susedného pozemku.
Ak máte dostatočne veľký pozemok, odporúčam vyhovieť tejto požiadavke, lebo odvolaním suseda sa povoľovanie môže poriadne natiahnuť.
dearborn
23.05.13,17:14
To je pravda, lehota plynie..
dearborn
23.05.13,17:46
Dakujem za reakciu.

Pokial viem, tym, ze si my postavime dom 2m od hranice pozemku, ma rovnaky narok na rovnaku vzdialenost aj buduci sused. Ako som pisala vyssie, pokial stena nema okna z obytnych priestorov, zakon to dovoluje.

Pripominam, ze mame vo vzdialenosti od hranice iba 1 roh domu, druhy roh je vzialeny od hranice az 5m (predtym som uviedla nespravny udaj).

Teda, ak si to spriemerujem, priemerna vzdialenost je 3,5m ;)

Dostatocne velky pozemok nemame, kedze posunutim by sme zostali takmer na pripojkach, co myslim tiez ma nejaku normu.

Susedny pozemok je dostatocne siroky, myslim ze 25m, takze sused bude mat dost miesta byt vzdialeny stenami od jedneho aj druheho suseda.

Mozete mi prosim upresnit, ako presne by sa to natiahlo? Viem, ze namietka moze postupit na okresny stavebny urad..teda predpokladam lehotu 30 dni na vyjadrenie..Taktiez by ma zaujimalo, ci mozeme k vznesenej namietke vydat aj svoje stanovisko, odvolat sa?

Vdaka za info.
bystrá
24.05.13,04:45
sused sa zrejme vyjadril, keď vedia o jeho požiadavkach
bystrá
24.05.13,04:56
O námietke rozhoduje stavebný úrad, ten ju buď zamietne ako neopodstatnenú, alebo akceptuje a zahrnie do podmienok rozhodnutia. Odvolať sa môžete až voči doručenému rozhodnutiu na Obvodný úrad v mieste kraja. Ten sa zvyčajne neriadi 30 dňovou lehotou. Celé to môže aj s roznymi doplňujúcimi úkonmi trvať aj 2 - 3 mesiace a výsledok konania sa ťažko predpovedá.