iva0111
23.05.13,07:35
dobrý deň,chcela by som sa opýtať,potrebovala by som,aby prac.pomer skončil dohodou podľa §63 ods.1pis.B, chcela by som vedieť, či je možné do dohody dopísať,že sme sa dohodli na nevyplácaní odstupného a ešte by som chcela vedieť či je tu nejaká výpovedná lehota.Takže v skratke,aby prac.pomer skončil dňom dohody bez vyplácania odstupného,ďakujem
jamis
23.05.13,07:41
Pri dohode o skončení prac. pomeru nie je výpovedná lehota. Prac. pomer končí dohodnutým dátumom. Do dohody o skončení prac. pomeru sa dá dopísať, že ste sa dohodli na nevyplatení odstupného
Emka Roman
23.05.13,09:48
Pri DOHODE je možné všetko, čo neodporuje zákonu a dobrým mravom.
vieraaaa
23.05.13,09:52
§ 17 Zákonníka práce
Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
Tweety
23.05.13,09:59
AK zákon káže vyplatiť odstupné, tak musí byť vyplatené. Zamestnanec sa nemôže vzdať svojich práv, ak sa vzdá, úkon je neplatný. PS a prečo by sa zamestnanec obral o to, čo mu zo zákona patrí? ALebo len zamestnáv. takto špekuluje?
Tweety
23.05.13,10:00
presne tak
J+K
23.05.13,10:12
Aký význam má potom trvať na dohode § 63 ZP? Stačí skončiť dohodou § 60, tam nie je nárok na nič a nedáva to žiadnu možnosť na špekuláciu, jednoducho sa obaja dohodnú , podpíšu a bez akýchkoľvek nárokov skončia pracovný pomer .