tadeas221
23.05.13,14:18
Som členom SVB a NP, byty sú odkúpené do osobného vlastníctva od poľnohospodárskeho družstva podľa zákona 182/1993 Z.z.a pozemok od obce podľa občian.zákonníka. Na pozemok som umiestnil betónovú búdu na garážovanie osobného automobilu. V bytovke sú 4 garáže a ich vlastníci doposiaľ neplatili do fondu opráv, lebo ja neplatím za búdu. Som presvedčený, že nie som povinný platiť, keďže búda nie je súčasťou bytového domu, ale vlastníci garáži sú povinní prispievať do fondu opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Zaujíma ma, či mám mať uzatvorenú zmluvu o nájme a s kým, keďže som spoluvlastníkom pozemku, užívam cca 20 m2 a môj vlastnícky podiel je cca 66 m2. Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
Mária27
23.05.13,17:40
Máš pravdu: do fondu majú platiť vlastníci bytov a nebytových priestorov(včítane garáží) v DOME - je to v § 10 bytzákona.
Pozemok, ktorý ste nemali v zmluve o prevode bytu či NP, nie je ani príľahlým pozemkom. Hospodárite na ňom ako spoluvlastníci podľa občianskeho zákonníka. Môžete sa dohodnúť aj na jeho reánom a faktickom rozdelení pre užívanie, Dokonca aj zrušiiť spoluvlastníctvo. Teraz každý vlastní celý pozemok, rohodujete spolu väčinou podľa podielov, Ak nemali námietky voči tvojej búde, stavba je len tvoja, musia ti ju spístupniť, Neplatíš do fondu opráv spoločných častí a zariadení.