whha
23.05.13,15:02
Ide o to, že nás zamestnávateľ nás núti robiť 8 hod týždenne nadcasy. Tieto nadcasy, ale nie sú platené, pretoze ked bolo malo roboty, tak nás zamestnávateľ púšťal domov skor. Hodiny ktore nám chýbali nám firma zaplatila ako by sme v robote boli. Teraz chce aby sme vrátili 80 hod a to formou nadcasov, pretoze je roboty vela. Samozrejme nám dali podpísať dohody o tychto nadcasoch ale v tejto dohode nie je napísané nic konkrétne. Zda sa mi že je to len nejaky zdrap papiera. Ani jeden paragraf tam nie je. Mne sa teraz vyhráža zamestnávateľ že si musim dorobit nadcasy ktore mi chýbajú. No mne sa uz zadarmo pracovať nechce, teraz mam odrobenych okolo 66 hod nadcasovych. Nemozem si zobrat náhradné voľno a ani zaplatené nebudú. Ospravedlňujem sa za gramatiku, pisal som cez mobil. Vdaka
willma
23.05.13,14:08
Tak som asi nechápavá. Uvedomuješ si vôbec, že zamestnávateľ bol v podstate celkom na úrovni, že Vás nenechal sedieť doma so 60% platom, ale Vás púšťal skôr, a zaplatil, akoby ste mali odrobené to čo treba? Isto sa vtedy spoliehal na to, že keď príde k situácii, ktorú si opísal, tak budete rovnako féroví a potiahnete, keď to bude potrebovať on. Pri takomto postoji z tvojej strany sa nebudem čudovať, keď zamestnývateľ bude hľadať spôsob, ako sa s Tebou rozlúčiť. A ver, že si dá mimoriadne záležať na nepriestrelnom dôvode výpovede.
whha
24.05.13,02:50
Aj tak je to nespravodlivé, pretoze nadcasy by mali byt min o 25% lepsie zaplatené. Tak isto nechápem prečo by zamestnanci mali byt trestaní za to že nebola robota. Za dalsie nechápem prečo sa vyhadzovalo, ked vedel že môže nastať takáto situácia a nebude sa stíhať.
912
24.05.13,05:54
Je úplne normálne v tejto dobe,že veľa firiem zavádza "konto pracovného času" (§ 87a Zákonníka práce), kde pri prechodnom nedostatku práce dostanete zaplatené plný plat aj napriek tomu, že "sedíte" doma a naopak, v prípade zvýšenia práce si to samozrejme dopracujete. Takže ten "zdrap" papiera bolo pravdepodobne to konto. V podstate ten Vás nadčas sa dá chápať aj ako nadpracovanie chýbajúcich hodín, pri ktorých neviem, prečo by ste mali mať 25% príplatok, keďže si dopĺňate hodiny, ktoré ste dostali zaplatené vopred.
A k prepúšťaniu - z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že zamestnávateľ veľakrát dopredu nevie a ani nedokáže odhadnúť prílev nových zákaziek.
ivka70
24.05.13,06:06
Tiez som cakala, ze sa budes rozculovat, ked si bral peniaze za sedenie doma, ze uz sa ti zadarmo brat peniaze nechce .... a nic ....
blavaciko
24.05.13,06:16
Takže keď ste sedeli doma na zadku a dostavali peňáze za nič, dobre bolo... Teraz musíte chúďatká si to dorobiť a už to nie je také skvelé? Mno pekne...

K tvojej otázke, keby zamestnávateľ chcel, môže ťa vyhodiť za všetko. A dokonca bez odstupného a výpovednej doby.
marjankaj
24.05.13,06:18
Zamestnávateľ ti nemusí dať dovolenku, keď ty budeš potrebovať, ale kedy ti to určí on sám.
Ak znovu nebude práca a zostanete doma, tak ostatným zaplatí tak ako doteraz 100% a tebe iba tých 60% ako mu predpisuje zákon, a podobne aj iné "výhody" ti môže poskytnúť. Nakoniec budeš rád a k dáš sám výpoveď.

Mal by si byť rád, že máš takého zamestnávateľa, čo sa snaží udržať svojich zamestnancov aj keď je to preňho prechodne nepriaznivé.
Heleč
24.05.13,06:21
a potom sa čudú, že ich nikto nechce zamestnať......
willma
24.05.13,07:13
a to ti bolo spravodlivé, keď si sedel doma na riti a poberal o 40% viac, ako bolo umožnené zamestnávateľovi ti platiť?
whha
24.05.13,07:35
Ja osobne som sa este čudovať nemusel. Zbytočný komentár...
whha
24.05.13,07:48
To že sme chodili z roboty skor bolo sice pekne ale my sme si to nevymysleli. Navyse sme prišli o možnosť nejakého zárobku navyse, kedze máme kombinovany plat hodiny plus vykon. Ked bolo malo roboty nemali sme možnosť si splniť ani denný limit a zamestnávateľ nám este vybavil vyššie limity aby nám mohli strhavat pohyblivú zložku čo je 10% z platu. Teraz je sice vela roboty ale neplatenej. Ved je to urcite pre kazdeho uplne normalne že z toho ide človek na nervy.
No nic dozvedel som sa len to čo uz davno viem a to je že na malickom Slovensku si koli nedostatku pracovných miest môže zamestnávateľ robiť čo chce a my ovečky mozme byt radi že mozme pracovať zadarmo. No som zvedavý ked sa nezamestnanosť bude zvacsovat čo sa vlastne deje neustále, tak kto bude dávať pieniaze do štátnej kasicky...
whha
24.05.13,08:02
Ivka70 a willma sa preberte a nepiste mi sem somariny, ak ma zamestnávateľ poslal domov o hodinu alebo o dve skor, tak som musel ist, ved som nemal na výber. A čo sa tyka sedenia na riti tak to skor viete vy lepsie ako ja. Kludne má mohol zamestnávateľ vyhodiť. To by som skor pochopil. A ak myslíte na to že prečo som ja neodišiel, tak preto že tu mam odpracovaných 5,5 roka to je skoro tolko čo má firma rokov. Za posledné 3 roky nám len davaju dobrovoľne nasilu podpisovať barzjake dodatky, aby sme nemohli nic. Firma mala okolo 200 zamestnancov a teraz nás je asi 60. Kazdeho čo vyhodili dostal odstupne tak prečo ja by som mal odyst na prázdno ked tu som medzi najstarsimi a vraj najsikovnejsimi. este že nám len polená hádžu pod kolená. A čo sa tyka tych 40% za sedenie doma na riti, tak ak by som sa ja spetne obzrel kolko roboty som spravil nezaplatenej tak to by bolo malo keby má nechali aj pol roka doma sedieť a platiť 100%
Xanti
24.05.13,08:57
Zaujímavé, prečo si nežiadal zamestnávateľa o zníženie pracovného úväzku ked bolo menej práce ... takto by Ti nechýbali hodiny a plat by si dostával pomerne nižší s ohľadom na znížený úväzok.
whha
29.05.13,05:44
Zamestnavatel mi strháva kazdy mesiac 10% z platu čo predstavuje pohyblivá zložka. A ja pojdem zamestnávateľa poprosiť o znizenie platu. Mam pocit že ľudia čo tu rádia alebo lepsie povedané skor len komentujú si dvaju príliš silné dávky a mali by ste s tým okamzite prestať. Písať komentáre si môžte ist na facebook. Totalna kravina že som sa sem vobec registroval. Ak poznáte niekoho kto si dá znížiť plat v tejto dobe a este k tomu plat z ktorého je ztrhavane 10% tak či tak. potom takeho človeka budem uznávať. A bavíme sa o platoch 500e a menej. Pochybujem že nejaky manager čo robí za 2500e by si nechal strhnúť 10% a este by isiel za majiteľom nech mu zníži plat.