lajla7
23.05.13,16:24
Pred manželstvom som nadobudla byt-nehnutelnost. Teraz sa chceme stahovat do väčšieho a chcem sa opýtat, že ked tam budem napisana ako vlastnik v novej nehnutelnosti, je to potrebné ošetriť nejakou právnou formou, že ak by došlo k rozvodu, aby sa ta nehnutelnost nedelila, čiže bola moja ako predchádzajúca. Prípadne ako sa to rieši...
Vopred ďakujem
to väčšie bývanie budeme kupovať spolu s manželom, a pravdepodobne väčšiu časť sumy budeme hradiť z peňazí nadobudnutých z predaja mojej nehnuteľnosti, ktorú som nadobudla pred manželstvom. Ja síce budem písaná ako vlastník, len neviem ako to je s vyrovnaním, ak by došlo nebodaj k rozvodu, či je potrebné niečo spísať napr. už pri kúpe?
Ďakujem
JUDr. Pavol Kollár
23.05.13,14:32
Ak súčasný byt prerdáte, peniaze za predaj sú mimo vášho bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ak máte vlastné peniaze nadobudnuté pred vznikom BSM a chcete byt kúpiť mimo manžela, musíte si pred kúpou bytu zúžiť BSM , čo Vám zabezpečí hociktorý notár.
lajla7
23.05.13,14:50
Neviem,či sme sa správne pochopili, to väčšie bývanie budeme kupovať spolu s manželom, a pravdepodobne väčšiu časť sumy budeme hradiť z peňazí nadobudnutých z predaja mojej nehnuteľnosti, ktorú som nadobudla pred manželstvom. Ja síce budem písaná ako vlastník, len neviem ako to je s vyrovnaním, ak by došlo nebodaj k rozvodu, či je potrebné niečo spísať napr. už pri kúpe?
Mária27
23.05.13,15:17
Dobre je mať na papieri, koľko vkladáš vlastných peňazí a koľko spoločných. Byt nadobudnete do bsm. Pri rozvode sa tie tvoje peniaze z hodnoty bsm odrátajú, deliť sa bude zvyšok, čiže dostaneš viac ako polovicu. Pozri § 150 obč. z.
lajla7
23.05.13,15:26
Ano, ale ja chcem aby novy byt bol moj cely, da sa to nejako aj tak? Ďakujem
JUDr. Pavol Kollár
23.05.13,16:27
Ak bude časť vaša a časť spoločná, tak to rieši zúženie BSM ako som uviedol. Zúžiť BSM musíte pred kúpou nehnuteľnosti. Podľa výšky podielov budete zapísaná sama ako vlastník a spoločne s manželom ako spoluvlastník. Notár alebo advokát Vám pomôžu ako to urobiť.
draik
23.05.13,16:37
Ako už bolo spomenuté, zúžte si BSM formou notárskej zápisnice a nový majetok bude Váš. Inak bude totiž majetok v BSM, ak budú na jeho kúpu použité aj peniaze z BSM.
Mária27
23.05.13,17:48
Ak uzavrieš zmluvu sama, budeš z nej mať práva a povinnosti len ty, ale majetok bude v bsm - po rozvode budeš z bytu vyplácať manželovi polovicu z toho, čo sa vložilo z bsm.