selenn
23.05.13,14:34
Som začiatočnik a potrebujem poradiť.Dostal so z uradu prace dotáciu(na dva roky) na otvorenie živnosti. Treba ju dať do zdanitelného prijmu hneď po prijatí, alebo ju postupne rozpúšťať počas dvoch rokov, podľa vynaložených výdavkov súvisiacich s prijatou dotáciou?

Ďakujem za správnu odpoveď.
Katy a R
23.05.13,14:58
To záleží, od toho, či sa rozhodneš pre uplatňovanie skutočných výdavkov (JU, DE) - vtedy postupne, alebo či si budeš uplatňovať výdavky podľa §6 odst 10 - vtedy hneď (v roku, kedy si prijal)
mondes
23.05.13,15:05
Ja len doplním: Dotácia je poskytnutá na začatie podnikania, takže väčšiu časť z dotácie musíš "minúť" hneď na začiatku (aspoň my sme to takto museli). A to, ako ju budeš účtovať, to závisí od toho, aké príjmy za rok 2013 okrem dotácie budeš mať. Ak ti bude stačiť uplatniť si paušálne výdavky (v r. 2013 už sú obmedzené do 5040 Eur na rok), tak celú dotáciu dávaš do príjmu. Ale ak budeš viesť JU, tak vtedy postupne rozpúšťaš a do príjmu ti ide len vyčerpaná časť dotácie. Ale to ti písala aj Katy a R.
Katy a R
23.05.13,15:25
samozrejme - treba rešpektovať podmienky, ktoré zadá UPSVaR (nie sú všade celkom rovnaké) - keďže oni platia ;)