ValMa
10.03.06,19:49
Potrebovala by som poradiť: kamarát pracoval na lodi od 08.09.-07.11.05.
Za september nemá žiadne potvrdenie, za október a november má takéto potvrdenie:
MS MAXIMA
Cash Book Vouche 2

Amount Payed Out Exchange Rate Value
Euro 233,33 1,00 233,33

Remarks Lohn meno a priezvisko 01.11.-07.11.05

a také isté za október len suma je iná. Podľa mojej angličtiny je to výdavkový pokladničný doklad.
Stačí to ako podklad pre DP ?
Za toto obdobie si platil v SR zdravotné poistenie. Môžem to poistné zarátať - ak áno, kde sa to objaví v DP?
Prosím poraďte.
Steven111
10.03.06,19:05
Ahoj, podla mna to bude stacit ako podklad, len ho nezabudni previezť do SKK.

Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo
a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách
slovenskej meny. V prípade pohľadávok a záväzkov,
podielov,10) cenných papierov,11) derivátov,11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej
mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej
mene aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj
pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách,
12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú
vyjadrené v cudzej mene.
(7) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo
a zostaviť účtovnú závierku v štátnom jazyku.13) Účtovný
doklad vyhotovený v inom ako štátnom jazyku
musí spĺňať podmienku zrozumiteľnosti podľa § 8.
(5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné,
ak umožňuje podľa § 4 ods. 7 jednotlivo aj v súvislostiach
spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných
prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady
a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov
v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).
Johanka
10.03.06,19:16
ValMa , o aký druh príjmu sa jedná. Má to zo závislej činnosti alebo tam pracoval ako SZČO?
ondrejvla
10.03.06,19:49
Johanka podľa zadania otázky je to pravdepodobne príjem zo závislej činnosti, na lodi nebol zamestnaný ako SZČO, a ValMa asi chcela len preklad, či sa jedná o podklad o vyplatení mzdy.
Môj názor je ten, že by mal mať potvrdenie nielen o tom, koľko mu bolo vyplatené, ale aj o tom, koľko mu bola zrazená daň, aby zbytočne nedanil 2x.
Johanka
10.03.06,20:18
Mňa na tú SZČO naviedol ten VPD. V zadaní je napísané iba "pracoval", z toho nie je moc jasné, že bol zamestnaný. Robím priznanie chlapcovi z riečnej plavby a je tam ako SZČO ... Ak je to predsa len závislá činnosť, ktovie aká je kraijna zdroja príjmu? Veľa lodných spoločností je registrovaných na Cypre :cool: .
ValMa
11.03.06,10:10
Ďakujem za odpovede.
Jedná sa o loď švajčiarskej spoločnosti. Ide o príjem zo závislej činnosti. Neviete mi poradiť do ktorej skupiny patrí Švajčiarsko - zápočet, vyňatie? Na tých dokladoch je len udaná vyplatená suma. Nič viac. Neviem, či takýto doklad sa dá použiť. On písal do tej spoločnosti ešte v septembri, aby mu poslali potvrdenie o príjme, ale doteraz nič nedostal a pravdepodobne ani nedostane. Ako by ste postupovali?
Čo s odvodmi do ZP za toto obdobie ktoré si platil v SR sám?
Johanka
11.03.06,10:26
Ďakujem za odpovede.
Jedná sa o loď švajčiarskej spoločnosti. Ide o príjem zo závislej činnosti. Neviete mi poradiť do ktorej skupiny patrí Švajčiarsko - zápočet, vyňatie? Na tých dokladoch je len udaná vyplatená suma. Nič viac. Neviem, či takýto doklad sa dá použiť. On písal do tej spoločnosti ešte v septembri, aby mu poslali potvrdenie o príjme, ale doteraz nič nedostal a pravdepodobne ani nedostane. Ako by ste postupovali?
Čo s odvodmi do ZP za toto obdobie ktoré si platil v SR sám?

Ako prvú by som dala žiadosť o predĺženie lehoty na podanie DP ( do 30.9.2006). Odvody, ktoré si platil dobrovoľne v SR, sa od tohoto príjmu odpočítať nedajú. Odpočítať by si mohol iba poistné, ktoré by si platil v súvislosti s jeho závislou činnosťou v krajine zdroja príjmu.
So Švajčiarskom máme zápočet dane, čo komplikuje situáciu . Keby tam bolo vyňatie, bolo by to jednoduché. Ale ak nezoženie potvrdenie, že mu tam bola zrážená nejaká daň (možno aj nebola), tak to celé zdaní v SR.
ValMa
11.03.06,13:18
Johanka, ďakujem Ti za vysvetlenie.