Lienka81
24.05.13,10:44
Zdedila som lesy po mame patriace do urbáru. (Na LV som zapisana ako vlastnik od 2013. Mama zomrela v 2009) Chcela by som vediet ci mam narok na vyplacanie dividend z lesov od urbáru, nakolko mi znama hovorila, ze urbar by mal mat depozit a po umrti vlastnika je povinny drzat dividendy v depozite 3 roky. Ked som sa opytala urbaru na nieco taketo odbili ma, ze oni depozit nedzria a ze urbarne bude vyplacane az od tohto roku. Je to pravda???
2. Musí mat urbariát depozit?
3. Existuje nejaký zákon ktorý o tom pojednáva?
a_je_to
24.05.13,21:01
Najprv si treba upresniť, či urbár mal doposiaľ právnu subjektivitu, alebo nie a koľko rokov. Urbár nevypláca dividendy podľa § 3, ods. 1 písmeno c, ale písmeno d, teda podiely, ak má subjektivitu. Alebo rozdeľuje rozdiel z daňovej evidencie podľa § 10, zákona o dani z príjmu, ak subjektivitu nemal. V každom prípade máš nárok na vyplatenie zodpovedajúceho podielu z kladného rozdielu hospodárenia minulých rokov po mame, lebo si dedička nielen pozemkov, ale aj jej dosiaľ neuplatnených práv. Každý urbár je povinný viesť buď daňovú evidenciu, alebo účtovníctvo, z ktorého sa dá vyčísliť rozdiel hospodárenia a dať rozhodnúť valnému zhromaždeniu, čo s ním. Ak zhromaždenie rozhodne, že rozdeliť, tak sa musí rozdeliť. O tom rozhoduje zhromaždenie väčšinou, nie výbor, ani predseda. Ak sa nerozdeľuje, musí byť účtovne vedený nerozdelený zisk minulých rokov – účet 428, čo niekde nazývajú aj prvý depozit. Na ten majú nárok všetci bez rozdielu, podľa počtu podielov. Ak sa už rozdeľovalo a niektorí nedostali svoj podiel, tak to sú nevyplatené podiely minulých rokov – účet 364 a 368, teda druhý depozit. Na ten majú nárok iba tí, čo ešte nedostali svoj podiel a nikto iný. Lebo delí sa podľa počtu podielov a iba raz, nie opakovane. Peniaze vlastníka tam musia zostať na večnosť, nie tri roky. Lebo niet pravidla, podľa ktorého by sa dali vyplatiť iným v druhom kole delenia, alebo neznámych vynechať z delenia.. Pojednáva o tom zákon o pozemkových spoločenstvách č. 181/1995 aj 97/2013, zákon o účtovníctve, aj postupy účtovania. Ak neboli v hospodárení dosiahnuté a zhromaždením schválené straty, tak peniaze tam musia byť. Ale sú aj urbáre, kde žiadne pravidlá ani zákony neplatia. Práve nato bol prijatý nový zákon 97/2013. Treba ísť na zhromaždenie a pýtať sa, že kde sú peniaze.
Lívia20
30.05.19,10:49
Ja účtujem urbáre. Súhlasím s vyššie napísaným. Len by som dodala, že väčšina pozemkových spoločenstiev bola ešte v r. 2013 bez právnej subjektivity, ale neskôr zo zákona museli byť transformovaní na právnu subjektivitu. Nevyplatené dividendy pri transformácii sa museli zaúčtovať na účet 368 - t.z., že ani z tých predošlých účtovných období sa nemohli stratiť. Ak by oponovali, že to na tomto účte nemajú, tak im treba poslať daňovú kontrolu, alebo im ňou aspoň pohroziť a hneď sa veci rozhýbu.
ivka70
30.05.19,10:56
reagujes na prispevok z roku 2013 ..... samozrejme, ze tam zmeny po roku 2013 nemozu byt ....
a_je_to
19.07.19,19:44
Ale s týmto daňová kontrola po prvé úplne nič nemá. Po druhé, daňová kontrola na takéto prípady nejde, má svoj program, ktorému nerozumie nikto. V rámci systému je to vec spoločenstva a členov, aby si tieto veci dostriehli. Aj za cenu súdov. Daňová kontrola je na daňové úniky, nie na uplatňovanie členských práv.