Eva1974
24.05.13,12:25
Chcem prepísať dom na sestru, ale zároveň predísť tomu, že v prípade, že sa rozvedie sa bude musieť o dom deliť. Takisto by ma zaujímalo, či moje užívacie právo zabráni tomu, aby dom bol založený úverom alebo predaný bez môjho súhlasu a či moje užívacie právo bude zaregistrované v katastri nehnuteľností.
Ďakujem.
draik
24.05.13,11:16
Ak darujete byt sestre, bude byt v jej výlučnom vlastníctve Ako vlastníčka bude s bytom môcť nakladať podľa svojho uváženia bez ohľadu na Váš názor. Ak chcete mať istotu bývania v danom byte, uzavrite spolu s darovacou zmluvou aj dohodu o zriadení vecného bremena spočívajúce vo Vašom práve užívať daný byt. Vecné bremeno výrazne sťažuje možnosť založenia danej nehnuteľnosti banke alebo možnosť predaja inej osobe.
Tweety
24.05.13,11:18
Ak dom daruješ sestre, bude len jej vlastníctvom a nebude predmetom BSM v manželstve, teda nebude mať v ňom podiel aj jej manžel. A k tomu, či môžeš uviesť užívacie právo, to áno. Takto aj s tým bremenom bude uvedený v katastri.
kukučka
24.05.13,11:43
na katastri budeš platiť poplatky dvakrát - za prepis domu a aj za vecné bremeno