rosejjesor
24.05.13,18:51
dobrý deň
Predávam rodinný dom.Z kupujúcim sme sa dohodli že my peniaze dá na dva krát. Jedna sa o sumu 70000€ s tým že 50000€ my dá hneď a 20000€ my dá do konca septembra tohto roka.Uver chce brat na môj dom čiže mne na účet bude v podstate poslaná cela suma 70000€ s tým že 20000€ mu vrátim ktoré chce preinvestovať na dom.Jedna sa my o to že kupujúci bude mat doklad o tom že na môj účet príde cela suma a dom bude na neho prepisani s tým že ja budem mat iba 50000€.Chcem sa opitat ako sa môžem ja zabezpečiť tak aby som mal nejakú stopercentnú záruku na to aby my bola aj zvyšná čiastka bez akýchkoľvek problémov vyplatená,alebo akou zmluvou to treba pokrit nakoľko nemám na vyber je to jediný reálny kupec.vopred vám veľmi ďakujem
Dominiksk
26.05.13,08:43
Treba to mat dobre osetrene v kupnej zmluve najlepsie samozrejme s pravnikom. Ale nechapem naco budete kupujucemu vracat 20.000€. Aj ked bude brat uver moze skombinovat ucely uveru a to kupa nehnutelnosti + jej rekonstrukcia. Banky to vo vseobecnosti takto akceptuju. Kupujuci moze brat uver na celu hodnotu domu taketo riesenie ako popisujete Vy sa mi zda komplikovane. Zalezi ale samozrejme od viacerych faktorov banky, ucel uveru, bonita kupujuceho pre banku.
chandler
27.05.13,05:50
suhlasim, ze to ries s advokatom. je to ale dost cudne, lebo neviem z coho ti chce vratit tych 20tis za 4mesiace? zaruku nebudes mat ziadnu, lebo dom predas bude mat na neho zalozne pravo banka. ty len potom pozicias peniaze (je uplne jedno ci ich poziciavas tomu kdo kupil dom alebo niekomu inemu)
rosejjesor
27.05.13,06:56
je to dosť komplikovane, kupujúci chce založiť na hypotéku môj dom a aj svoj byt aby mu dali čo najviac.s tým že mne dá 50000 a zbytok my dá do konca septembra.lenže ja nebudem mat žiadne záruky že my tie peniaze načas dá, nakoľko dom bude pisany na neho a aj vlastne bude už založený tak isto aj jeho byt.niesu dodatky k zmluve alebo také niečo čim by sa to dalo na stodesať percent cele ošetriť?ide o to že ona chce asi investovať do domu a keď nadobudne hodnotu tak mu potom odblokujú byt a potom na byt asi zobere novu hypoteku
chandler
28.05.13,05:31
to ti bude vediet ten advokat. ale predpokladam ze osetrene to budes mat len ako pozicku bez zaruky. byt aj dom bude zalozeny. skor by som na to isiel tak ze dom bude tvoj, pozicias si na neho z banky, spravis rekonstrukciu (respektive ten kupujuci za tvoje peniaze) a potom mu ho predas. Osetrite to zmluvou o buducej zmluve. Najhorsie co sa ti moze stat je ze ti ostane zrekonstruovany dom.
osky
28.05.13,08:31
no tak toto je tak riskantne riesenie....my sme tiez mali hypoteku na dom mojich rodicov,tiez ho prave predavame ale vyplatia nas okamzite.dokonca si oni nechali pre istotu pred notarom vystavit papier ze keby sme si to rozmysleli a nepredame,tak zaplatime im pokutu 2000 eur.kazdopadne musite spisat s advokatom zmluvu o tom ze ty mu poziciavas a ze on ti ich musi za danych podmienok vratit.urci si aj presny datum splatnosti,a ked tento nedodrzi bude za to financne alebo inak stihany.vsetko ries pred notarom a aspon s jednym svedkom ktory to podpise a dosvedci.20 000 eur je vela penazi,dobre si to rozmysli.bez dokladu od advokata a bez podpisu toho komu poziciavas by som mu nedala do ruky ani jediny cent.dnes su ludia spekulanti a vyuziju kazdu dieru v zakone...