mituš
24.05.13,22:38
Dobrý večer, potrebovala by som odbornú radu - priateľ má súdom určené, že môže tráviť čas so svojim 10-ročným synom každý druhý víkend. Mimo tohto času matka (bývalá manželka) nechce dovoliť vôbec žiadny kontakt medzi otcom a synom; V súčasnosti sa však vyskytol problém - chlapček sa každú noc pomočuje; je to pravdepodobne psychická záležitosť, pretože je to zo strachu pred trestom z horšej známky od matky a jej súčasného manžela; tresty sú psychické - zákazy pc a mobilu; chlapček je citlivej povahy a s otcom má výborný dôverný vzťah; otec chce túto situáciu riešiť, lenže matka s ním odmieta komunikovať a dieťa mu okrem súdom určenej doby odmieta dať. Aké sú otcove možnosti v takomto prípade? Potreboval by chlapca zobrať k detskému psychológovi, ale keďže má pridelené dieťa len každý druhý víkend, nie je to možné; môže to riešiť súdnou cestou? Inými slovami - čo môže otec urobiť, ak vidí, že je na jeho dieťa vyvíjaný psychický nátlak zo strany matky a otčima? Ďakujem za každú radu!
GabiZ
24.05.13,20:47
Biologický otec dieťaťa môže dať návrh na súd o zverejnie svojho syna do svojej starostťlivosti. Tam uvedie dôvody, pre ktoré túto žiadosť podáva. Do hry v tomto prípade bude vstupovať kolízny opatrovník, ktorý zistí, v akom stave je dieťa po psychickej i fyzickej stránke. Ak sa zistí, že dieťa v súčasnom prostredí "trpí", ako popisujete, je tu šanca, že do opatery dostane syna práve jeho otec.Kolízna opatrovníčka v spolupráci so psychológom odhalia problém jeho syna a podľa toho sa potom bude vyvíjať ostatné. V súdnom konaní je jedným z najdôležitejších práve vyjadrenie kolíznej opatrrovníčky. Držím palce.
mituš
24.05.13,21:21
Ďakujem za odpoveď. Možno by bolo riešením aj požiadať o striedavú starostlivosť. Myslíte, že je reálna šanca na jej získanie? Vďaka za odpoveď.
alaya1
25.05.13,06:08
Kazdy rodic, ktoremu nie je zverene dieta do vychovy moze sud poziadat o upravu styku s maloletym dietatom. Staci napisat navrh na upravu a dorucit ho sudu, pripadne poziadat o pomoc UPSVaR oddelenie pravnej ochrany a kurately., tam vedia presne, ako postupovat. Na sudnom pojednavani je mozne sud poziadat, aby bolo dieta vysetrene detskym psychologom, ak to sud uzna za potrebne, nariadi to sam. Moj osobny postreh- psychickym tyranim by som urcite nenazvala zakaz PC a pouzivanie mobilu. Dieta moze byt citlive aj so situacii, ktorym ste ich vystavili spolocne s byvalou manzelkou rozvodom a vecami, ktore s tym suviseli.
mituš
25.05.13,08:35
V prvom rade sa chcem poďakovať za radu, a súhlasím, že zakaz pc a mobilu nie je psych. týranie, to mi je úplne jasné. Rozchod rodičov však nie je čerstvá záležitosť, práveže doteraz bolo všetko v poriadku, to len v poslednej dobe vznikajú väčšie nezhody medzi chlapcom a manželom jeho matky (a teda aj s matkou). Chlapček je citlivý a evidentne to prežíva intenzívnejšie. S vlastným otcom sa cíti dobre, majú pekný vzťah, preto zvažuje, že by možno bolo pre dieťa lepšie, ak by mohli spolu tráviť viac času. A keďže matkin postoj je priam nepriateľský, neexistuje možnosť akejkoľvek dohody, dokonca ani rozhovoru, otec nemá inú možnosť ako to riešiť súdnou cestou.
alaya1
25.05.13,12:18
V prispevfku som napisala, ze otec dietata ma moznost podat na sud navrh na upravu styku s maloletym,.