vierka123456
25.05.13,06:49
dobry den.chcem sa spytat,ci ma moze zamestnavatel preradit na inu pracu(z kucharky na upratovacku).zamestnavatel moju kuchynu pocas prazdnin zatvoril-preradil ma na inu budovu--ako kucharku.to je v poriadku.ale zamestnavatelovy dlhodobo ochoreli upratovacky a vyhraza sa mi,ze pojdem robit cez cerpanie dovoleniek upratovacku.moze to urobit?
Tweety
25.05.13,06:53
Môže.
avalik
25.05.13,06:56
moze

ZP
§55
(4) Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.
Llívia
28.05.13,06:13
O akú mimoriadnu udalosť ide v tomto prípade?
avalik
28.05.13,06:18
ochorenie pracovnika na inej pozicii (upratovacka) a zaroven docasne zatvorenie pravidelnej prevadzky (kuchyna cez prazdniny)
Llívia
28.05.13,06:18
Nemôže ťa bez tvojho súhlasu preradiť na inú prácu:
Zákonník práce
§ 43
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,

§ 54 Dohoda o zmene pracovných podmienok
Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

Že mu ochoreli upratovačky, nie je "mimoriadna udalosť", kedy by ťa mohol preradiť bez tvojho súhlasu.

Máš v pracovnej zmluve ako druh práce uvedené len "kuchárka"?
cacka
28.05.13,06:33
Vo vysvetlivkách ZP som k § 55, ods.4 našla: Toto ustanovenie je treba chápať skutočne ako opatrenie mimoriadnej povahy - havária, živelná udalosť - a nie na riešenie výpadkov práce v dôsledku zlej organizácie práce.
Llívia
28.05.13,08:40
Cacka, presne tak, máš pravdu :-)