W.u.n.j.o
25.05.13,10:32
Zdravím vospolok.

Tento týždeň som odmaturoval, čoskoro idem na výšku, mám 18 rokov a chcem roztočiť biznis aby som mal za čo študovať.

Netrvalo to dlho a zistil som, že to zrejme nebude také jednoduché. Medzitým som narazil na túto stránku a tak som sa rozhodol spýtať skúsenejších.

Čo všetko treba spraviť pre to, aby som si mohol otvoriť eshop? Myslím tým hlavne také veci ako živnosť, rôzne odvody a podobne. Uvítam aj materiály, ktoré by som si mal preštudovať, takže v kľude postujte čo vás napadne a má to nejakú informačnú hodnotu.

Ak niečo neviete určite budem rád ak to niekde do zátvoriek pripíšete, aby som to bral s rezervou :)

+ Ešte posledná vec - ponúkajú niektorí tvorcovia eshopov aj takú funkciu ako majú napr. stávkové kancelárie? Myslím tým "fundovanie" účtu.

ĎAKUJEM! :)
avalik
25.05.13,09:33
najprv prestuduj rubriku http://www.porada.sk/eshop, vela veci je tam uz vysvetlenych,

hore do vyhladavaca daj klucove slova - zivnost, zaciatky podnikania, odvody, ...

prestuduj si zakony - obchodny, zivnostensky, dan z prijmu, DPH, o uctovnictve, o ochrane spotrebitela, o ochrane spotrebitela pri podomovom a zasielkovom predaji, o bezpecnosti vyrobkov, ...
Dáša_
25.05.13,10:42
Nakoľko si študent, tak ja osobne by som odporúčala radšej sro, ako živnosť. Najmä z toho dôvodu, že pokiaľ si študent, tak odvody za teba platí štát. Ale v prípade, že budeš mať živnosť, hrozí riziko, že si budeš musieť platiť sám.
Teda, hlavne v prípade, že predpokladáš zaujímavejší obrat. Priprav sa však na to, že žiaden eshop nejde sám od seba - chce to čas, ako všetko. Veď si len zober, že zabaliť denne 3-4-10 balíkov chvíľu trvá. Aj keď si papierovačky maximálne zjednodušíš...
Marco18
27.05.13,09:08
Cau, nieco najdes v tychto temach: http://www.porada.sk/t125245-eshop-zaciatok.html, http://www.porada.sk/t203088-eshopy-zaciatky.html alebo v tomto clanku: http://www.epodnikanie.sk/podnikanie/ako-podnikat-na-internete/

Otazka je co chces predavat. Urcite treba najst dobreho dodavatela tovaru a vhodny eshop. Ak zacinas, skusas, urcite eshop na prenajom (http://webaster.sk, http://www.shoptet.sk). Vstupne naklady su oprotim rieseniu na mieru individualne.

Potom sa zameraj na propagaciu eshopu a optimalizaciu - SEO (aspon zakladne upravy klucovych slov v titulkoch, nadpisoch v obsahu, registracia webu, socialne siete...).
kezeso
27.05.13,09:13
Plus, za odvahu.
mobil_maniak
27.05.13,17:08
Myslím si, že v dnešnej dobe to už nie je ani tak o vysokej cene ako o správnom výbere vývojára. Druhá vec, mnoho začínajúcich "podnikateľov" má prehnané nároky na eshop. V mnohých prípadoch naozaj stačí rozmýšľať, v čom budeš podnikať. Ďalej čo všetko má eshop obsahovať ako taký. Ak ideš predávať značkový tovar a počet tovaru je do pár stoviek kusov tak sú rôzne opensource (skutočne zadarmo) a free-to-use ( môžeš používať zadarmo, kým nepotrebuješ podporu alebo nejakú zmenu od výrobcu) eshopy. Ich vývoj je rádovo na niekoľko hodín (tzv. implementácia). ak to bude rozsiahlejšie, viac kusov a podobne, treba počítať s vyššou cenou a časom.

Ako príklad ti poviem, že poznám pár ľudí, čo sa dali na cestu "spravím si sám". Dopredu ti poviem - nerob to! Nie preto, že by si to nezvládol, alebo že by mi ušla zákazka :) , to nie. Ale preto, lebo zabiješ pól roka s tým a potom zistíš, že to nespĺňa tvoje očakávania. Nechaj to na ľudí, čo sa vyznajú.

Fundovanie účtu, kreditné systémy a podobne niektoré aj open source eshopy ponúkaju, zvyčajne formou doplnku (modulu).

Finančne je eshop ohodnotený : a. hodinovou sadzbou, b. cena za box/finálny produkt, c.cena za službu. Celkovo cena sa hýbe od 100 € až po rádovo niekoľko tisíc eur. preto opakujem. Zhrň si čo skutočne potrebuješ, nie čo potrebuje celá vesmírna spoločnosť za najbližšie tisícročie.
W.u.n.j.o
28.05.13,11:15
Čo sa týka sro, čítal som na niekoľkých zdrojoch, že je tam potreba dosť vysoké základné imanie (cca 5000e?). Čo to pre mňa znamená + je to pravda? + dá sa to nejak obísť? :)
W.u.n.j.o
28.05.13,11:22
Vďaka, pomohlo
avalik
28.05.13,13:07
kaitreia
30.05.13,14:14
Potrebuješ živnosť alebo s.r.o. (preštuduj si, čo bude pre teba výhodnejšie ohľadom odvodov). Odvody do sociálnej poisťovne prvý rok neplatíš. Ja som tiež začínala počas štúdia a bolo to super rozhodnutie až na to, že som už potom nemala čas sa venovať všetkému naplno.

Ohľadom eshopu súhlasím s mobil_maniak. Nie je nutné mať na začiatok všetko - my sme v pohode fungovali bez integrácie s nejakým účtovným systémom (ktorý doteraz nemám a nepotrebujem), bez platieb kreditkou a rôznych doplnkov. Len treba zvoliť riešenie, ktoré je možné neskôr bez vynaloženia väčších nákladov rozšíriť - ideálne aby si mal prístup k zdrojovému kódu eshopového systému, aby ti stačilo objednať služby programátora, ak budeš chcieť niečo dorobiť alebo zmeniť (pri prenajatých eshopoch sa to nedá - si odkázaný na služby firmy, ktorá eshop prenajíma).

Najskôr porozmýšľaj, čo chceš predávať, sprav si vlastný výskum v tejto oblasti, zisti toho čo najviac o dodávateľoch atď. a premysli si, ako to budeš riešiť ty. Až potom rozmýšľaj ako má fungovať tvoj eshop.

Ak sa rozhodneš pre opensource riešenie (Prestashop, eshop na Wordpresse, Magento atď.), samotná inštalácia a nastavenie veľa nestojí, len si nájdi osobu, ktorá s tým má skúsenosti a ktorá ti vie poradiť. Čo stojí peniaze v prípade takého free systému, je ak chceš extra funkcionalitu a dizajn. Dizajn je dôležitý, lebo ťa odlišuje od ostatných, aj rostredníctvom dizajnu komunikuješ. Ale ak nemáš veľa peňazí na začiatok, dá sa zakúpiť profesionálna šablóna, ktorú len dáš niekomu drobne upraviť. S výberom ale nech ti pomôže ten, kto ti to bude inštalovať a nastavovať.

Opensource odporúčam preto, lebo to veľa nestojí, ponúka dosť funkcií, môžeš ľubovoľne rozšíriť funkcionalitu a okolo riešenia existuje komunita ľudí, ktorý v prípade problémov vedia pomôcť. Niekedy je nutné mať všetko na mieru, premysli si, ako je to v tvojom prípade.
kaitreia
30.05.13,14:16
čo myslíš pod fundovaním účtu? vloženie kreditu? ešte som sa nestretla s tým, že by to bolo bežne ponúkané, možno jedine formou nejakého modulu.
W.u.n.j.o
30.05.13,17:25
Presne tak, kredit akokeby