Jarmila300
25.05.13,14:06
Dobrý deň, rada by som sa opýtala na info ohľadom predaja sro. Popis situácie:
Pred dvomi mesiacmi som si založila sro, nedarí sa ako som si to predstavovala tak ju idem predať jednému záujemcovi.
Zaujíma ma ako je to so zodpovednosťou a záväzkami. Je všeobecne známe, že zmenou majiteľa(konateľa) sa pôvodný majiteľ(konateľ) zbavuje všetkej zodpovednosti. Avšak počula som, že nový majiteľ môže svojím konaním narobiť finančné a trestnoprávne problémy aj spätne.
Pre sro som totiž vybavila aj podnikateľský účet v Slovenskej sporiteľni s povoleným prečerpaním 5000€. Aby bolo jasné ja som nič neprečerpala a teda firma je čistá, nemá žiadny dlh.
Bojím sa ale ak nový majiteľ spraví nejaké pochybné kšefty alebo ak prečerpá ten limit na účte , ktorý som vybavovala v banke ja, síce na meno firmy ale samozrejme s mojím podpisom. alebo firmu zadlží iným spôsobom.
Chcem sa teda spýtať, či prevodom firmy sa zbavujem aj zodpovednosti za účet, ktorý mu ponechám?
Ďakujem
KEJKA
25.05.13,13:13
zbavuješ sa, ale ak si napr. podpísala nejakú biancozmenku ako občan-konateľ, tak táto zmenka zostáva v platnosti, musíš to doriešiť s bankou a kupujúcim.
Vo všeobecnosti kúpou sro riskuje kupujúci nie predávajúci.
Jarmila300
25.05.13,14:01
ďakujem. A dá sa to riešiť aj napríklad nejakou zmluvou, ktorú dám podpísať nadobudateľovi, že preberá plnú zodpovednosť, alebo niečo podobné?
KEJKA
25.05.13,14:08
myslíš voči banke? to ťažko. Ale zájdi s ním do banky, aby prevzal tú biancozmenku na seba. Mne notifikácia na odkazy nefunguje.
blavaciko
25.05.13,21:11
stačí zájsť do banky a vysvetliť problém. Keď sa povie v banke, že spoločnosť sa predáva, väčšinou veľmi ochotne (a hlavne veľmi rýchlo) zrušia zmluvu o povolenom prečerpaní alebo obdobnom úvere vrátane biancozmenky