wagner
25.05.13,12:49
Na www.pravda.sk je článok o dôchodkoch. Časť z neho prikladám:
Na rozdiel od starobných a predčasných dôchodcov nemajú invalidní dôchodcovia nárok na zvýšenie svojej penzie za obdobie dôchodkového poistenia. Starobní a predčasní dôchodcovia môžu vždy po zániku dôchodkového poistenia, teda keď prestanú pracovať, požiadať o zvýšenie svojho dôchodku. Suma zvýšenia závisí od toho, ako dlho pracovali, koľko zarábali a či počas zamestnania dostávali dôchodok, alebo nie. Invalidným penzistom sa odpracované roky započítajú až pri výpočte starobného dôchodku.

To znamená, že sa prepočíta starobný dôchodok?
KEJKA
25.05.13,13:09
podľa citovaného áno.
avalik
25.05.13,13:10
ano, treba poziadat po zaniku doch. poistenia (skonceni pracovneho pomeru/dohody)
pozri § 66 ZoSP
Mária27
25.05.13,15:34
Neprepočíta, len sa k nemu pripočíta zvýšenie.
erik555
26.05.13,15:59
V akom zmysle, ze sa k dochodku pripocita zvysenie?
Ked matka asi pred 8 rokmi isla do predcasneho dochodku, ked odrobila asi 35 rokov, aj tak mala v tom case vypocitanu minimalnu sumu k predcasnemu dochodku pre nizke zarobky, tak teraz aj ked sa jej zvysoval dochodok kazdy rok podla zakona o nejake percenta, ma narok este na zvysenie? Momentalne pobera starobny dochodok 272 Eur. Dik za odpovede, je to pre mna novinka a iste aj pre matku.
KEJKA
26.05.13,16:08
a po odchode do dôchodku ešte pracovala alebo pracuje?
avalik
26.05.13,16:26
do odpovede sa nedavaju otazky - zaloz novu otazku
Kvaka
26.05.13,16:33
1. Ak starobný dôchodca po priznaní starobného dôchodku pracoval a bol z tejto pracovnej činnosti dôchodkovo poistený a pritom dôchodok poberal, zvýši sa mu po skončení povinného poistenia doterajší dôchodok o súčin súčtu jednej polovice OMB získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania starobného dôchodku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia.

2. Ak starobný dôchodca pracoval bez poberania dôchodku, tak sa mu doterajší dôchodok zvýši o súčin súčtu OMB získaných za obdobie dôchodkového poistenia bez poberania starobného dôchodku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia. Takto určená suma starobného dôchodku sa zvýši o 0,5 % za každých 30 dní dôchodkového poistenia získaných po vzniku nároku na starobný dôchodok bez poberania tohto dôchodku alebo jeho časti.

3. Ak pracoval predčasný starobný dôchodca, pričom bol povinne dôchodkovo poistený, zvýši sa mu predčasný starobný dôchodok vyplácaný ku dňu zániku nároku na jeho výplatu o súčin súčtu OMB získaných za obdobie dôchodkového poistenia a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúcemu po zániku tohto dôchodkového poistenia. Ak mu nebol predčasný starobný dôchodok vyplácaný nepretržite od vzniku nároku na tento dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, suma starobného dôchodku, na ktorú mal poistenec nárok v deň dovŕšenia dôchodkového veku, sa určí na žiadosť poistenca znovu. Suma starobného dôchodku sa zvýši o 0,5 % za každých začatých 30 dní, počas ktorých netrval nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku.
KEJKA
26.05.13,16:40
to nebolo hádam pre mňa? dala som otázku na upresnenie.
erik555
26.05.13,16:40
asi 2 roky na dohodu, do nejakej minimalnej mzdy
avalik
26.05.13,16:46
Kejka, jasne ze nie :)