Lackor
11.03.06,07:59
Dobry den,

asi nebyva zvykom, ze sa aj muzi zucastnuju diskusii ohladom materskej ale napriek tomu by som bol rad ak by mi niekto mohol pomoct:

Manzelka ma predpokladany termin porodu 5/2006. Bohuzial nebola nemocensky poistena potrebnych 270 dni za posledne 2 roky, preto nebude mat ani narok na matersku.

Zaujimalo by ma vyklad zakona o soc. poist paragraf 49, v ktorom sa pise, ze poberatelom materskej moze byt aj otec po dohode s matkou, atd.

Ja ako buduci otec som povinne poisteny od nepamati, mozem poziadat o matersku alebo vzhladom na to, ze manzelka nema narok, nemam ani ja?

Ak nie, tak budem smutny a ak ano tak odkedy by som mal narok?

Dakujem za pomoc

Riso
Zita4
11.03.06,07:09
Tvoj príspevok je veľmi sympatický. :)
Podľa zákona po skončení šestonedelia by si mohol poberať materské, ale neviem, či ti to veľmi pomôže, keďže by to bolo maximálne 14 týždňov (ak sa ti podarí to vybaviť na sociálnej poisťovni). Ja som o takomto prípade ešte nepočula, ale za pokus to stojí.
Manželka po narodení dieťaťa bude mať hneď nárok na rodičovský príspevok, keďže jej nevznikne nárok na materské. Tak si to spočítaj, či sa vám to vôbec finančne vyplatí.
Ak si to predstavuješ tak, že v práci budeš čerpať materskú dovolenku a manželka pôjde do práce, potom by to stálo za pokus.
Ale v žiadnom prípade sa to nebude dať tak, že by manželka bola doma a ty riadne pracoval ďalej.
Magma
11.03.06,09:32
Áno, manželka má nárok na rodičovský príspevok.
Daska
11.03.06,10:27
Manzelka ma narok na rodicovsky prispevok dnom narodenia dietata
Lackor
11.03.06,15:04
Dakujem za odpoved.
Som konatelom vo vlastnej SRO v ktorej nie som zamestnany. Myslim, ze kedykolvek by som sa mohol zamestnat a nastavit prijem tak, aby bola materska z maximalneho vymeriavacieho zakladu. V podstate by stacilo zamestnat sa na jeden mesiac pred odchodom na matersku.

Len mi stale nejde do hlavy ten paragraf 49. Pani v SP mi povedala, ze tym padom, ze manzelka nema narok vobec na materske, nemozem cerpat materske ani ja po sestonedeli.

Co vy na to?

Riso
Zita4
11.03.06,16:55
Dakujem za odpoved.
Som konatelom vo vlastnej SRO v ktorej nie som zamestnany. Myslim, ze kedykolvek by som sa mohol zamestnat a nastavit prijem tak, aby bola materska z maximalneho vymeriavacieho zakladu. V podstate by stacilo zamestnat sa na jeden mesiac pred odchodom na matersku.

Len mi stale nejde do hlavy ten paragraf 49. Pani v SP mi povedala, ze tym padom, ze manzelka nema narok vobec na materske, nemozem cerpat materske ani ja po sestonedeli.

Co vy na to?

Riso
Myslím, že je to v tejto vete:
§ 49 ods. 2, písm. d): "otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí obdobia, počas ktorého má matka nárok na materské podľa § 48 ods. 9, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok".
Takže asi sa ti to nepodarí, keďže matke nevznikol nárok na materské.:(
monici
12.04.06,13:43
dobry den,
zial, nie je mi to celkom jasne... rodila som 09/03/06 a hned ako to bude mozne chceme, aby bol na materskej otec dietata. na SP mi nevedeli povedat vobec nic - takze prosim, od kedy moze ist otec dietata na matersku? pripadne poberat rodicovsky? ide o to, aby bol "oficialne" s dietatom doma on (ja pracujem doma, ale vzhladom k roznym skutocnostiam nam je vyhodnejsie ak bude "doma" on)
dakujem.
marmal
13.04.06,06:39
Otec moze ist na matersku najskor po uplynuti 14 tyzdov od vzniku naroku na matersky prispevok matky (cize nie odo dna porodu, ale nastupu na matersku).

Marta

;) ;) ;)
Chobot
13.04.06,08:55
Otec moze ist na matersku najskor po uplynuti 14 tyzdov od vzniku naroku na matersky prispevok matky (cize nie odo dna porodu, ale nastupu na matersku).

Marta

;) ;) ;)
Môžeš to podložiť príslušnými ustanoveniami zákona? V ZP som to nenašiel.

Díky.

Už som to našiel, bolo to v zákone o sociálnom poistení, ja som to hľadal v ZP.

Zita4, nuž... bola si rýchlejšia.;)
Zita4
13.04.06,09:00
Môžeš to podložiť príslušnými ustanoveniami zákona? V ZP som to nenašiel.

Díky.
Je to § 49 ods 2 písm. d) a § 48 ods. 9 Zákona o sociálnom poistení.
monici
14.04.06,07:28
Otec moze ist na matersku najskor po uplynuti 14 tyzdov od vzniku naroku na matersky prispevok matky (cize nie odo dna porodu, ale nastupu na matersku).

Marta

;) ;) ;)

dakujem pekne, moc si pomohla :-))