Gabča11
25.05.13,19:04
Sme tri sestri. Pred 7 rokmi naši rodičia prepísali darovacou zmluvou všetok majetok len na jednu z nás. Zostali len dlhy. Je možné zo zákona pri dedičskom konaní napadnúť tieto darovacie zmluvy aby aj časť tohto majetku a jedná sa hlavne o nehnutelný majetok (domy, pozemky, garaže) pripadol aj ostatným dvom súrodencom? A je to možné aj ked niektoré tieto darovacie zmluvy majú záložné právo v prospech banky? Inak všetky majú vecmé bremeno na doživotné užívanie oboch rodičov. Čo sa týka motorových vozidiel neviem či tam bola darovacia zmluva alebo kúpno predajná zmluva.
Katy a R
25.05.13,17:30
Dostala si síce veľmi "svojráznu" odpoveď na túto tvoju otázku (asi sa ti nepáčila) - ale v podstate má pravdu pán, čo ti odpovedal ;)
Pri dedičskom konaní by mohli ostatní dedičia (ktorí nič nedostali za života) žiadať jedine započítanie daru - a o ten dar by sa znížila časť dedičstva obdarovanej osoby. Nuž ale v tomto prípade píšeš, že vlastne žiadne dedičstvo nie je ... tak niet čo ...
Ale pozri na to tak - že bol to majetok rodičov, mohli si urobiť s ním to, čo uznali za vhodné.
(ja by som chodila svoje deti strašiť, ak by sa po mojej smrti hádali o majetok a nerešpektovali by to, čo som darovala..:D)