marcelaStanakova
11.03.06,09:13
Chcela by som sa opýtať.Klient SZČO chce znížiť základ dane tým že kúpi od sestry klavír. V akej hodnote môže aby sestra nemusela podať daňové priznanie a zaplatiť daň za rok 2005 ona je len FO:
sway
11.03.06,08:48
Chcela by som sa opýtať.Klient SZČO chce znížiť základ dane tým že kúpi od sestry klavír. V akej hodnote môže aby sestra nemusela podať daňové priznanie a zaplatiť daň za rok 2005 ona je len FO:

Ak klavír potrebuje FO k zabezpečeniu a udržaniu príjmov tak môže ho kúpiť aj od občana a bude výdavkom ODZ.
Občan - sestra si musí zvážiť za koľko ho predá, lebo do daňového priznania uvádza nadobúdaciu cenu do výdavkov (má od beho doklad?) - možno stačí len čestné prehlásenie a na stranu príjmov si dáva sumu za ktorú ho predala.
Zdaňovala by len rozdiel - teda "zisk z predaja klavíru"
Teda ak ti ho predá lacnejšie ako ho kúpila, neplatí dane a na sume nezáleží.;)
Odporúčam do 30 000, lebo nad už majetok odpisuješ a nepôjde v jednom roku do nákladov.
Manual
11.03.06,09:05
Chcela by som sa opýtať.Klient SZČO chce znížiť základ dane tým že kúpi od sestry klavír. V akej hodnote môže aby sestra nemusela podať daňové priznanie a zaplatiť daň za rok 2005 ona je len FO:
Podľa mňa jej sestra nebude nič zdaňovať, pretože jej to predala ako občan a je to jej súkromný majetok. Ak je klavír tak cenný, môžeš ho kúpiť aj za 99.000,- a ak Ti to vyhovuje aj ho odpisuj, aby si ju nemusela oznamovať na DU "bonzácky" §
Pekný deň...:)
sway
11.03.06,09:13
Podľa mňa jej sestra nebude nič zdaňovať, pretože jej to predala ako občan a je to jej súkromný majetok. Ak je klavír tak cenný, môžeš ho kúpiť aj za 99.000,- a ak Ti to vyhovuje aj ho odpisuj, aby si ju nemusela oznamovať na DU "bonzácky" §
Pekný deň...:)

Janko o tomto by som si veru nebola 100% istá - hoci § v tejto chvíli neviem...:rolleyes:

možno sa pridájú ešte názory......:cool:
Manual
11.03.06,09:16
Ak predávaš ako občan osobné auto, tiež nič nikto nezdaňuje, prečo ?
sway
11.03.06,09:22
Ak predávaš ako občan osobné auto, tiež nič nikto nezdaňuje, prečo ?

...podľa mňa ho väčšinou predávajú lacnejšie ako kúpili tak nemajú príjem k zdaneniu.
Ale ak by ho predal lepšie ako kúpil myslím si že ten príjem (zisk z predaja) by mal zdaniť - hoci to asi nerobí nik.
A vieš čo zajtra mám auditorku - spýtam sa jej na názor a dám vedieť.:)
Manual
11.03.06,09:23
...podľa mňa ho väčšinou predávajú lacnejšie ako kúpili tak nemajú príjem k zdaneniu.
Ale ak by ho predal lepšie ako kúpil myslím si že ten príjem (zisk z predaja) by mal zdaniť - hoci to asi nerobí nik.
A vieš čo zajtra mám auditorku - spýtam sa jej na názor a dám vedieť.:) OK...............:)
Daska
11.03.06,11:08
Zákon o dani z príjmov §9 hovori:

(1) Od dane je oslobodený príjem
.
.
.
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Takže ak ho nemala v majetku firmy moze ho predat aj za 100000,- ...
Zita5
11.03.06,11:12
V zmysle § 9 odst. 1 písm.d/ ZoDzP je od dane oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci bez ohľadu na to o aký druh hnuteľnej veci ide a bez ohľadu na dobu vlastníctva tejto veci , ak t ú t o
hnuteľnú vec daňovník nemal zahrnutú v obchodnom majetku , resp. ju mal zahrnutú v obchodnom a od jej vyradenia majetku uplynulo už viac ako 5 rokov .

V tomto prípade by bol predaj klavíru zo strany FO oslobodený.
sway
11.03.06,14:07
:)
Zákon o dani z príjmov §9 hovori:

(1) Od dane je oslobodený príjem
.
.
.
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Takže ak ho nemala v majetku firmy moze ho predat aj za 100000,- ...
:) fajn - oceňujem - zasa som múdrejšia :p a viem § ;)