chuty
25.05.13,23:53
Dobrý deň.

Som toho času nezamestnaný, evidovaný na UP.
Chcel by som pracovať ako finančný poradca- agent.
Do dnes som čakal na príspevok v podnikaní.
Teraz som sa dočítal, toto: Dňa 01.05.2013 vstúpila doplatnosti novelizácia zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, ktorá okrem iného
upravuje pravidlá poskytovania tohto príspevku. V zmysle prijatej novely môže
o príspevok požiadať už len živnostník alebo SZČO, ktorá podniká v oblasti
poľnohospodárskej výroby. Nakoľko podriadený finančný agent nemá postavenie
živnostníka, nespĺňa zákonom definované požiadavky na poskytnutie tohto príspevku.
Preto sa pýtam. Keď chcem pracovať ako fin.poradca,s príležitostným príjmom.
- musím mať živnosť?
- aké odvody musím platiť a koľko?
- treba sa odhlásiť z Uradu práce
- evidencia v NBS znamená, že som pre social.poist. a DU ako živnostník bez živnosti a znášam všetky jeho povinnosti ?

Ďakujem za vysvetlenie
Ice dive
26.05.13,05:03
no nezdá sa mi, že o príspevok by mohol požiadať len ten kto podniká v oblasti poľnohospodárskej výroby... to by na Slovensku každý začal polnohospodárčiť...
-živnosť mať nemusíš stačí registrácia v NBS avšak štatistický úrad ti pridelí ičo a daňový úrad DIČ t.j.jedná sa o podnikanie podľa osobitného predpisu bez zápisu do ZRSR, avšak platia pre teba všetky ustanovenia zákona ako pre živnostníka...
- áno budeš musieť platiť odvody tak ako každý živnostník v prvom roku nie len zdravotné poistenie a v nasledujúcom podľa výšky príjmu
-áno úrad práce ťa už nebude môcť evidovať ako nezamestnaného, lebo si živnostník - samostatne zarobkova jednotka...
chuty
26.05.13,21:13
Velmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Ešte jedná otázka. Bol som už SZCO. Živnosť mám 9r. pozastavenú, ICO a DIC už mám. Dostanem nove ICO a DIC, a živnosť bude ďalej pozastavená? Z Ur.Pr. sa odhlasim az ked pride registracia z NBS?
Ice dive
27.05.13,15:42
neviem celkom presne, avšak IČO a DIČ by malo zostať to isté... keď príde registrácia z NBS znamená to, že si opäť živnostníkom... no 9 rokov nejde mať pozastavenú živnosť, maximálne je to možné tušim na tri roky t.j. živnosť máš pravdepodobne už ukončenú...
chuty
29.05.13,20:24
OK, dik za vysvetlenie. Ešte niečo. Prvi rok neplatim odvody do SP len do ZP, až na zaklade Dan.priznania. Ked buduci rok náhodou zružim (pozastavim ) živnosť, alebo v priebehu roka, budem povinny platit odvody do SP a ZP.aj dalsi rok? Pozastavenie zivnosti som si predlzoval az do dnes.
Ice dive
30.05.13,05:35
no v NBS nejde pozastaviť živnosť, t.j. budeš ju musieť potom zrušiť... ak je živnosť zrušená resp. pozastavená tak sa odvody dňom pozastavenia/zrušenia neplatia...