Jarmila300
26.05.13,15:22
Dobrý deň,
stále premýšľam nad problematikou DPH. Môžte mi toto vysvetliť?

Totiž podnikanie je samo o sebe činnosť, ktorou chce človek zbohatnúť, zarobiť.
Z toho čo viem o DPH mi logicky vychádza, že byť platcom DPH je výhodné iba pre toho, koho podnikanie je stratové. To znamená, že náklady sú vyššie ako príjmy. Ak si odmyslím pochybné čierne kšefty s DPH tak neviem nájsť dôvod prečo by chcel byť poctivý podnikateľ platcom DPH. Veď predsa ak je v zisku a má vyššie príjmy ako náklady tak tým ma vyššie aj povinné odvody DPH a znižuje sa mu zisk.
Tak prečo chce byť niekto platcom DPH skôr ako musí (s obratom 50000) ???
Dáša_
26.05.13,13:49
napríklad preto, lebo dodáva iným výrobcom/predajcom a ako platiteľ dph je pre nich, platiteľov lacnejší. Nezabúdaj, že od istej výšky obratu si platiteľom DPH zo zákona
Jarmila300
26.05.13,13:53
ale ak by nebol platcom DPH tak by bol rovnako lacný lebo by nenavyšoval cenu o DPH, takže by to bolo v podstate to iste
avalik
26.05.13,13:55
Etiketa porady: Názov otázky píšem tak aby čo najviac vystihoval podstatu otázky bez potreby čítania podrobností k otázke.
Jarmila300
26.05.13,13:59
áno, ale takýto názov priláka viac ľudí zo zvedavosti :) a tým sa zvýši šanca na odpoveď
marjankaj
26.05.13,14:00
Ale tú navýšenú DPH dostane hneď naspäť od štátu. Teda neplatca je drahší.
Jarmila300
26.05.13,14:02
ved samozrejme, že ju dostane naspäť. Tým pádom je to komplikovanejšie a v podstate to isté ako keby nebol Platca a DPH by nemusel kupujúci od štátu ani pýtať- to je podľa mňa jednoduchšie.
Dav
26.05.13,14:11
Byť platiteľom DPH je výhodné napríklad pre vývozcov- odpočíta DPH na vstupe a vývoz je od DPH oslobodený, resp. daňová povinnosť sa prenáša na príjemcu.
Jarmila300
26.05.13,14:14
aha, tak to je jedna výhoda pre zahraničný biznis. Ale podnikanie v rámci SR nemá žiadny dôvod pre DPH okrem čiernych kšeftov.
Dav
26.05.13,14:21
Nesúhlasím s tými čiernymi kšeftami. Jeden okruh účtovania je o DPH, druhý sú náklady a výnosy(príjmy, výdavky). Netreba mať na DPH čiernobiely názor, je to daň štátu z PRIDANEJ hodnoty, teda toho, čo do výrobku vložím vlastné.Výhody sú aj nie sú : požiadavky odberateľov, zníženie výšky obratu o DPH pre platenie poistného, základ dane v nižšom pásme...atď.
marjankaj
26.05.13,14:21
No ak by tú DPH zrušili(teda ak by sa tak EU rozhodla), tak by si aj rožky a chlieb a všetko ostatné nakupovala o 20% lacnejšie. A štát by na DPH nič nezískal. A kde by potom zobrali na svoje štátne platy a odmeny?

DPH tvorí najvyšší podiel príjmov štátneho rozpočtu. A platí sa viac menej pravidelne mesačne.
Dav
26.05.13,14:25
Zvýšením dane z príjmu...napr.
Jarmila300
26.05.13,14:30
no veď to je v poriadku, to chápem, veď preto musí každý po dosiahnutí 50000 € byť platiteľ DPH. Ja nerozumiem tomu prečo by niekto chcel byť platca dobrovoľne ak nechce podvádzať na DPH alebo nechce obchodovať mimo SR podľa toho čo napísal DAV.
marjankaj
26.05.13,14:33
No áno, ale to by na to museli čakať do 31.3. Až tých pár čo platia preddavky.
KEJKA
26.05.13,15:38
pretože odberateľ=platiteľ DPH nebude nakupovať od neplatiteľa DPH. Takže ak chce získať odberateľov, radšej sa registruje dobrovoľne. DPH si predsa zakalkuluje do ceny, odberateľ mu tú DPH zaplatí a on ju odvedie štátu.
resta
27.05.13,09:39
predstav si, že niekde v reťazci je jeden neplátca DPH. Ten nakupuje od plátcu DPH. Tým že je neplátca si odpočítať DPH na vstupe nemôže. To znamená, že cenu od dodávateľa VRÁTANE DPH musí zahrnúť do hodnoty svojho tovaru, ktorý síce predá bez dane ale už aj s DPH dodávateľa a tú DPH ktorá je v cene tovaru si jeho odberateľ odpočítať nemôže. Takže vo výsledku bude drahší akoby bol plátca - práve o DPH.